N°. 5584. A". 1878. Dinsdag 30 April. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Tweede Blad. LEIDSCI DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maandei1.10. Franco per postn 1.40. Afzonderlijke Nommcrs0.02. Gr emengd Nieuws. Tegen middernacht stroomdenZater- dag in Den Haag op het klokgelui duizenden naar het Bezuidenhout, waar op het erf van het huis, vroeger bewoond door de familie W., die zich thans in het buitenland bevindt, een houten loods in brand stond. De brandweer was niettegenstaande den verren afstand van het terrein van de kom der gemeente spoedig op haar post en belette dat de vlammen zich aan de woning zelve mededeelden. Het gebouwtje is in de asch gelegd en geeft een puinhoop te zien, waaronder kostbaar glaswerk en antieke porseleinen voorwerpen, die in kisten ter verzending gereed stonden, bedolven zijn. De schade door den brand aan dien voorraad toegebracht, moet vrij aanzienlijk zijn. Aan Het Vaderland wordt medege deeld, dat Den Haag elke 24 uren f 3128 aan den drankduivel offert. Te Amsterdam komt in den laatsten tijd weder voor, dat gegoede ingezetenen brand brieven ontvangen. Drie personen zijn verleden week door de politie wegens dit feit gevat. Een hunner, iemand die reeds meermalen gevangenis straf onderging, schreef zulk een brief aan mr. Den Tex, den burgemeester van Amsterdam, en onderteekende dit schrijven, waarschijnlijk omdat hij het als van vertrouwelijken aard beschouwde, voluit met zijn naam en woonplaats, en deze aan wijzing bleek der politie volkomen juist. Vr ij dag-namiddag had te Middelburg een vijftienjarige knaap, die werkzaam was op de werf „De Volharding", het ongeluk tegen een stapel planken te stooten, waardoor deze kantelde en hij ze alle op het lijf kreeg. Hij was onmiddel lijk dood. Aan een der scholen in de gemeente Doniawerstal heeft men tot hulponderwijzer benoemd een hoofdonderwijzer, die reeds jaren geleden we gens 40-jarigen dienst is gepensioneerd. Voor eene andere hulponderwijzersbetrekking in die gemeente bieden zich, hoewel het traktement f 800 bedraagt, geene sollicitanten aan. Vr ij dag-avond is te Meppeleen schoenmakersknecht in arrest genomen, beschuldigd van brandstichting in het paardenspel van Blanus, uit wraak, omdat hij wegens onbehoorlijk gedrag uit die tent verwijderd was geworden. Door den heer D. Weegewijs, steen- en beeldhouwer op het Rapenburg te Amsterdam, zijn drie gedenksteeDen geleverd ter herinnering aan de vroegere Nederlandsche Noordpool-tochten, en bestemd om met de „Willem Barends" te worden overgevoerd en op verschillende punten, vroeger door Nederlanders bezocht, te worden geplaatst. De bodem zelf wordt heden naar 's rijks marinewerf te Amsterdam overgebracht, terwijl de manschappen waarschijnlijk den lsten Mei scheep gaan. Zaterdag-morgen vroeg had te Gro ningen een niet onaardig schouwspel plaats. Het gold een barbier, die op zijn tournee in de Zwa- nenstraat werd aangehouden door eenige studenten, die de aardigheid hadden ook eens voor barbier te spelen. Zij braehten den man bij een put, zeepten hem daar flink in, begonnen hun werk en weldra stond de patiënt gladgeschoren vóór hen, evenwel niet zonder een klein schrammetje te heb ben bekomen. Aan de bemanning van de reddings boot aan Den Helder, die zoo moedig en met opoffering van twee levens de equipage van het Deensche stoomschip „Nordlyset" redde, is door tusschenkomst van den Deenschen consul te Amster dam vanwege zijne regeering een som van 410 Deensche kronen overgemaakt. Te Deventer werd dezer dagen aan gevoerd een scheepslading met Pruisische aard appelen, welke verkocht werden voor f 3.50 per hectoliter. De qualiteit der aardappelen moet uit muntend zijn. Uit Wageningen wordt gemeld: De meikeverplaag verkrijgt in onze schoone omstreken weder eene groote uitbreiding. Het loof der boomen, dat toch nog schaarsch is, verdwijnt al meer en meer. Bij duizenden en tienduizenden vertoonen de vernielende insecten zich thans des avonds. Van verdelging hoort men om financiëele redenen niets. Door een apotheker te Arnstadt, C. W. Brockmam, is een nieuw bemestingsmiddel voor in potten gekweekte planten in den handel gebracht, onder den naam anadolin. Het is een zeer ge makkelijk in water oplosbaar zout, en moet ge bruikt worden bij een hoeveelheid van 1 gram op een liter water, '/2 kilo op 1000 liter. Het moet in goed gesloten glazen flesschen bewaard worden, daar het anders de vochtigheid uit de lucht tot zich trekt. De heer Burton, die de door den khe- dive uitgeruste expeditie aanvoerde om de mijnen in het land Midian te onderzoeken, is, zooals reeds met een enkel woord bericht werd, te Caïro terug gekeerd. Hij heeft 500 mijlen te land afgelegd en ertsen medegebracht om te onderzoeken tot een hoeveelheid van 25 tons. Daaronder is goud-, zilver-, koper-, tin- en looderts. Hij ontdekte drie zwavelbeddingen, drie groeven voor turkoois en aanzienlijke voorraden gips, salpeter en steenzout. Hij zal zich naar Engeland begeven om daar de mid delen bijeen te brengen ter exploitatie van de mijnen. De „Times" meldt het volgende zon derlinge feit, dat ongeloofelij k zou voorkomen, indien het niet door een geneeskundig rapport officieel bevestigd was. In een krankzinnigenge sticht te Londen is een patiënt gestorven, in wiens lijk men 1841 verschillende voorwerpen heeft gevondeu, als: 20 gespen, 14 stukken glas, 10 steentjes, 1 stukje koper, 1 priem, 1 speld, 9 koperen knoopen, 3 stukken bindtouw en 1782 spijkers. Bekend is het, dat er krankzinnigen zijn die alles willen inslikken wat binnen hun bereik komt. In den Bosporus is Woensdag een Turksch transportschip gestrand, dat met hout geladen was. Van de 130 man aan boord ver dronken er 90, waaronder kapitein Palmer, chef van het reddings-corps te Konstantinopel. Een brief uit Zanzibar van 6 Maart meldt, dat bijna al de personen der Engelsche expeditie onder leiding van den luitenant Shergood Smith op een eiland van Victoria Nyanza door de inlanders zijn vermoord. Van de 5500 hotels met 1 3 0, 0 0 0 ka mers te Parijs zijn nu reeds 112,000 door vreem den in bezit genomen. De „Démocrate" verhaalt van een welgekleed oplichter, die, na te Olten (Zwitser land) in een logement een goeden maaltijd gebruikt en vruchteloos getracht te hebben zich uit de voeten te maken, zijn pantalon te pand liet. Ondanks de koude en door overjas en laarzen tegen onbeschei den blikken beveiligd, wandelde hij daarop naar PRIJS DER ADYERTENTIEN: Van J.6 regels.vr:-.f 1.0B. Iedere regel meera Q 17$. Grootere letters naar plaatsruimte. Solothurn, gebruikte in een logement aldaar een keurig souper en deed zich eene kamer wijzen. Vervolgens ontkleedde hij zich, schelde en gaf den knecht zijne kleederen uit schuieren. Toen deze hem den volgenden dag werden teruggebracht, vroeg hij ontevreden: „Waar is mijn pantalon?" De knecht had die niet gezien. De gast verhief toornig zijn stem. De eigenaar verscheen en, voor zijn goeden naam bezorgd, haastte hij zich een nieuw kleediugstuk te doen halen. „Mijn beurs? Waar is mijn beurs?" luidde thans de vraag. Met niet weinig moeite werd hem ook dit voorgewende verlies vergoed en hem, ouder vele strijkages en verontschuldigingen, door den hotelhouder uitgeleide gedaan. Volgens bericht van Tahiti in dato 28 Februari heeft een cycloon groote schade op de Vriendschaps- en naburige eilanden veroorzaakt. Tal van schepen zijn verongelukt en van vele zijn de equipages verdronken. Tahiti heeft veel geleden, de zee stroomde over bet land en ver nielde een menigte katoen- en koffieplantages. In het noordwesten van den Polynesischen Archipel hebben insgelijks vele schipbreuken plaats gevonden. Twee Engelsche schepen zijn op Maldon-eiland veron gelukt, waarvan de equipages gedeeltelijk op Tahiti zijn geland. Adelina Patti heeft haar triumftocht door Italië met twee voorstellingen te Bologna be sloten. In die stad viel haar de eer te beurt, dat haar naam met de datums, waarop zij optrad, met gouden letters werd gegraveerd in een marmeren plaat boven den ingang van den schouwburg en dat zij bij acclamatie werd benoemd tot lid van de „Accademia filarmonica", een eer, die aan geen zangeres dan aan Malibrant te beurt viel. Patti rust thans in Tyrol op hare lauweren. Zij zal te Londen den 9den Mei in Covent Garden optreden als Catharina in „FEtoile du Nord" en wel op verzoek van koningin Victoria, die voor het eerst sedert 1860 dien schouwburg zal bezoeken. BUITENLAND. Rumenië. De „Polit. Corr." meldt uit Bucharest, dat de minister-president Bratiano eene circulaire aan de Rumeensche autoriteiten heeft gericht, waarin hij aan deze kennis geeft, dat de Russisch-Rumeensche conventie van 16 April 1877 van kracht is gebleven. Dienovereenkomstig wordt aan de Rumeensche autoriteiten gelast, bij het doortrekken van Rus sische troepen de noodige hulp te verleenen, doch bij een langdurig verblijf dier troepen hare hulp te weigerenoverigens echter alle botsing met de Russen te vermijden. Vrijdag heeft het laatste Rumeensche regiment Bucharest verlaten en zich naar Tum-Severin begeven. De veiligheids dienst in de hoofdstad wordt thans door de nationale garde waargenomen. Turkijo. Uit Konstantinopel wordt van 27 dezer gemeld Safvet-pacha ging naar San-Stefano om met grootvorst Nicolaas en generaal Totleben te con- fereeren. De opstandelingen verrasten een Russisch kamp bij Philippopelnamen een duizendtal man schappen gevangen en maakten vier kanonnen en een groot aantal geweren buit. De Pomakenstam- men uit den omtrek van Raslak staken tien Bul- gaarscbe dorpen in brand en rukten op Samakow aan. De Russische staatsraad Onou gaf de Porte den raad, dat zij de opstandelingen tot een wapen stilstand zou nopen onder belofte van veiligheid voor eigendom en levenin geval van onderwerping.

Leidsch Dagblad | 1878 | | pagina 1