N°. 3581. Vrijdag A°. 1878. 26 April. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: \foor Leiden per 3 maanden1.10. rr.-rrr.-r.-rT7-. l.4a Franco per post77.r..'.1 Afzonderlijke Nommers .V.0.02. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 16 regelsf 1.05. Iedere regel meer. VT.TT.".:v*."7TVr..0.I7J-. Grootere letters naar plaatsruimte. LEIDEN, 25 April. De afdeeling voor wis- en natuurkundige wetenschappen der kou. acad. v. w. zal morgen eene gewone vergadering houden. Door wijlen ds. E. C. Groeneveld, rustend predikant van Noordwijk aan Zee, is zijn heeren huis en tuin op de Oude Yest alhier bij ologra- phische testamentaire beschikking bestemd tot huisvesting van tien behoeftige predikantsweduwen van de Nederlandsche hervormde kerk, en zijn tot onderhoud beschikbaar gesteld de inkomsten van eenige landerijen, alles onder bestuur en beheer van den Leidschen kerkeraad. De Londensche „Examiner"' maakt de opmer king dat onder de tegenwoordige omstandigheden de verloving van prins Hendrik van Oranje met eene Duitsche prinses uit het geslacht van de Hohenzollerns alleszins de aaudacht verdient. Het blad schijnt van oordeel te zijn, dat dit huwelijk in geval van uitsterving van de dynastie, die in Nederland regeert, het Hollandsche Huis zekere rechten zou geven. Het blad wijst voorts op het feit, dat de kroonprins noch prins Alexander ge huwd zijn. In elk geval meent het, dat deze echtverbintenis in den tegeawoordigen kritieken toestand van Europa tot bespiegelingen aanleiding geeft omtrent mogelijke veranderingen in de betrek king, waarin Duitschland tot Nederland staat. - Gistermorgen heeft prins Hendrik een bezoek gebracht aan den koninklijken grafkelder te Delft, en op de lijkkist van zijne overleden gemalin twee prachtige kransen nedergelegd. De akte-examens voor het lager onderwijs bij de provinciale commissie van Zuid-Holland vingen gisteren aan met het examineeren van 16 candidaten voor de hulponderwijzersakte. Voor de akte in de Engelsche taal hadden zich 10 candi daten aangemeld5 werden afgewezen en 5 toe gelaten, namelijk de heerenB. B. Faber, J. J. Herman, L. A. Jansen en R. Luyten uit 's-Hage en J. J. Rix uit Noordhey. Door de staatscommissie zijn als arts toe gelaten de heeren H. A. Beekhuis en P. J. Hij- mans van Anrooy; voor het eerste gedeelte is toegelaten de heer E. G. A. Huber. De motie, die in de algemeene vergadering der Hollandsche Maatschappij van landbouw gis teren met 180 tegen 35 stemmen werd aangenomen, luidt in zijn geheel als volgt1°. het hoofdbestuur op te dragen bij de regeering ernstig aan te dringen op gelijktijdige afschaffing der rechten op overgang van vast goed onder de levenden en van de hypotheekrechten, daar de landbouwers en grond bezitters gaarne hun deel willen betalen in de kosten der huishouding van den Staat, maar niet bereid zijn dit langer op te brengen in een vorm, die de belangen van den landbouw zoozeer krenkt, het aan de wijsheid en erkende billijkheid der hooge regeering overlatende of zij meent dat het volle bedrag, dat de Staat door afschaffing dier beide belastingen verliest, geheel of gedeeltelijk door eene verhooging der grondbelasting moet gevonden worden2°. eene commissie te benoemen, die met het hoofdbestuur een adres aan de Tweede Kamer zal richten en daarin aangeeft de punten, die in de wet haars inziens moeten veranderd worden om het beoogde doel te bereiken. Aan eene Staatscommissie is een onderzoek op gedragen omtrent de volgende vraagpuntenWelke is de tegenwoordige toestand van het Zwolsche Diep en van de daartoe behoorende werken Aan welke eischen moet deze waterweg, zoowel ten dienste der scheepvaart als der afwatering, beantwoorden Welke middelen moeten worden aangewend om het Zwolsche Diep, in beide opzichten, aan zijne bestemming te doen beantwoorden? Tot leden dezer commissie zijn benoemd de heerenmr. G. De Vries Az., lid van den raad van state, voor zitter mr. H. H. A. Sluis, lid van gedeputeerde staten van Drente; J. D. Van Hasselt, lid van ged. staten van Overijsel; H. L. J. Rose, hoofdingenieur van den waterstaat, belast met het rivierbeheer; J. Van der Toorn, hoofdingenieur van den water staat in het 4de district; H. J. Hulst, burge meester van Genemuiden, dijkgraaf van den polder Mastenbroek; K. Van Rijn, ingenieur bij de Amsterdamsche KanaalmaatschappijW. U. De Jong, voorzitter van het hoofdbestuur der schip- I persvereeniging SchuttevaerJ. A. Van Oosten, j schipper; en tot secretaris de heer W. II. Hubrecht, ingenieur van den waterstaat der 1ste klasse. Z. M. de Koning heeft de toezegging ge daan, dat hij tijdens zijn a. s. verblijf in de hoofd- stad op Vrijdag of Zaterdag den eersten steen zal leggen van het nieuwe gebouw der Kweek- school voor de zeevaart. De gemeenteraad van Amsterdam heeft giste ren overeenkomstig het voorstel van burgemeester en wethouders besloten tot het oprichten van een model-apotheek ten behoeve van het onderwijs in de artsenijbereidkunde aan de universiteit aldaar, en deze tijdelijk te plaatsen in een paar zalen van het Oudemannenhuis. Na het houden eener geheime zitting ging de vergadering over tot het doen van eenige benoe mingen. Tot gewone hoogleeraren aan de univer siteit werden benoemdin het Romeinsch recht en zijne geschiedenis dr. Max Cehn, hoogleeraar aan de universiteit te Zurichin de geschiedenis der godsdiensten in het algemeen dr. P. D. Chan- tepie de la Saussaye Di., predikant te Hemmen. Het is nu zeker dat ook te Groningen eene Remonslrantsche gemeente zal tot stand komen. Het aantal toegetredenen bedraagt 453 en dat der begunstigers 276. De Staatscourant behelst de verslagen uit gebracht aan den minister van binnenlandsche zaken betreffende het wetenschappelijk onderzoek van wierden en terpen. De Staatscourant deelt het volgende mede: De gisteren per mail uit Indië ontvangen berichten betreffende de expeditie tegen de Battaks in den omtrek van het Toba-meer, loopen tot 15 Maart. Op dien dag is de door den overste Engel aange voerde kolonne van Bahal Batoe opgerukt naar het landschap Cotar, en heeft daar, na een gevecht van twee uren, waarbij aan onze zijde slechts één Europeesch sergeant gewond werd, twee sterk ver schanste kampongs vermeesterd, waarop de Battaks den strijd hebben opgegeven, en onze troepen nog vier versterkte kampongs ongehinderd genomen hebben. Elf hoofden gaven zich over en werden door de troepen medegevoerd bij hun terugkeer naar Bahal Batoe. Het in sommige dagbladen vermelde gerucht, dat de controleur, die de expeditie vergezelt, ver moord zou zijn, mist allen grond. Bij beschikking van den minister van binnen- lamdsche zaken zijn tot 1ste klerken bij dat depar tement benoemd: J. J. Leyendekker, J. Ph. L. H. H. P. Canselaar, J. C. Brons en E. H. W. Ochs, thans 2de klerken. Ofschoon in de afdeelingen der Tweede Kamer bij het onderzoek van het wetsontwerp tot ver nieuwing der hypothecaire inschrijvingen door vele leden de vrees werd geuit, dat aanneming van het ontwerp voor geruimen tijd een grondige herziening der hypothecaire wetgeving zal in den weg staan, was toch de groote meerderheid van gevoelen, dat men zich bij den voorgestelden maatregel moest nederleggen wegens den onhoudbaren toestand, waarin de hypothecaire boekhouding zich thans bevindt. J De heer D. Rijnenberg, hoofdonderwijzer te Haarlemmermeer, gedacht gisteren zijn veertigjarig onderwijzerschap. ii-Ani.'J De minister van koloniën heeft zeer breed voerig geantwoord op het voorloopig verslag nopens de verhooging der Indische begrooting voor 1878.' Een onafscheidelijk verband tusschen dit wetsont werp en het voorstel betreffende het sluiten eener leening bestaat niet. Alleen zou het voorgestelde bedrag der te sluiten leening te wijzigen zijn, wanneer het beter werd geacht in de behoeften van Indië door middel van geldopneming te voorzien. Aan verbetering van den financiëelen toestand in Indië wordt sedert vele maanden met kracht ge arbeid. Langs twee wegen wordt het doel beoogd. Naarmate de loop der zaken in Atjeh het toeliet, zijn de uitgaven aldaar aanmerkelijk verminderd. Is men aan de eene zijde op den weg van bezui niging ijverig bezig, ook langs anderen weg legt de Indische regeering er zich met zorg op toe om den financiëelen toestand te verbeteren. Hare zorg voor het beteugelen van fraudes met de opium-pacht en voor de betere regeling van de heffing van dit middel en van andere middelen op de buitenbezittingen bleef niet onbeloondde pachten brachten aanzienlijk meer op dan in vorige jaren. De bedrijfsbelasting voor inlanders en vreemde Oosterlingen werd met ingang van dit jaar verhoogd. De heffing van personeele en patent belastingen van de ingezetenen van Indië werd voorbereid, in spijt van den hevigen tegenstand dien deze maatregelen bij velen vonden. Gegronde reden tot financiëele zorg bestaat er voor 't oogen- blik niet; en wanneer men nagaat tot welk bedrag, nog niet lang geleden, de Indische baten beschik baar bleken te zijn, dat nog in 1877 de opbrengst van de producten de raming met 15 millioen overtrof, dan is het geen al te gewaagde stelling," dat er wel kans is op het beschikbaar komen vaa eene redelijke bijdrage voor 's rijks schatkist, na dat ook in de buitengewone behoeften van Indië zal zijn voorzien. Aan pogingen om dit doèl te bereiken, zal het van de zijde van den minister niet ontbreken. Het stoomschip „P. Caland" is gisteren van Nieuw-York te Vlissingen aangekomende „Con rad", van Nieuwediep naar Batavia, passeerde Aden 23 April 's nachts; de „Stad Haarlem" is gisteren van Batavia te Shanghae aangekomen. De Tweede Kamer is tot hervatting harer werkzaamheden bijeengeroepen tegeH Dinsdag a. s., des namiddags te halfvier. Het onderzoek van de verlofgangers der militie te land zal dit jaar plaats hebbente Lei den 1 en 3 Juni; te 's-Gravenhage 4, 5 en 6 Juni; te Delft 11 Juni; te Rotterdam 5, 6, 7 en 8 Jnni, en te Schiedam 13 Juni. Z. M. heeft den lsten luitenant van het corps mariniers W. E. Paehlig, ter zake van in en door den dienst ontstane zielsgebreken, op een pensioen gesteld van f 600 en eene verhooging van f 225 's jaars, voor werkelijk verblijf in mili tairen dienst in 's rijks overzeesche bezittingen en koloniën en tusschen de keerkringen; A. Westra, ontvanger der registratie en domeinen te Oirschot, benoemd tot ontvanger derzelfde middelen te Hel der met ingang van 1 Mei benoemd tot directeur der artillerie-schietschool, den majoor der artillerie M. J. Van Nieuwkuyk; in zijn rang overgeplaatst bij het regiment grenadiers en jagers, den lsten luitenant-kwartiermeester S. Van den Bent, van

Leidsch Dagblad | 1878 | | pagina 1