genomen. De proeftocht naar Scheveningen en terug langs den nieuwen weg werd binnen betrek kelijk korten tijd volbracht en slaagde naar wensch. Zondag-middag vermaakten twee personen zich met varen in de Oude Vest. Zij verkeerden in beschonken toestand en hadden het ongeluk met huu bootje om te slaan. Door een aantal schippers echter werden zij op het droge gebracht. Op de Oranjegracht is denzelfden middag een jongetje, genaamd J., oud vijf jaren, spelende voorover in het water gestort. Op het hulpgeroep kwam zijn vader toesnellen, die zich onmiddellijk gekleed te water begaf en de vol doening had het kind te redden. Zondag in den vroegen ochtend is te Delft eene jongedochter, bij het scheppen van een emmer water, in de gracht gevallen en levenloos opgehaald. Voor de Parijsche tentoonstelling zijn uit Amsterdam en Rotterdam, behalve de ver zendingen vanwege het gouvernement of de hoofd- commissiezelve, verzonden 1705 collis in 61 waggons. Volgens een ingezonden stuk in de Zwolscbe Courant, worden de wanbetalende leden der buitensociëteit te Zwolle niet opgehangen, maar worden hun namen „eenvoudig" aangeslagen. Een ingezetene van Praneker, een man van 92 jaar, vierde verleden week zijn vijfen twintigjarig huwelijk met zijne tweede vrouw, nadat hij met zijne eerste vrouw 42 jaren was getrouwd geweest. Omtrent den brand die Zaterdag-och tend onder Olst ontstond, wordt nader gemeld dat de woning van den landbouwer W. Voorhorst, te Welsum, twee schuren en twee hooibergen in de asch werden gelegd. Behalve een paar varkens werd de levende have, alsmede het voornaamste van den inboedel gered. De brand is ontstaan doordat een knaapje van zes jaren, het zoontje van een arbeider uit de buurt, een brandenden lucifer in een hooiberg wierp. Een negenjarig knaapje heeft zich te Erlenbach, bij Bern, opgehangen. Eenige dagen te voren had eene halfwijze vrouw aldaar zich op die wijze van het leven beroofd en de arme jongen wilde beproeven wat er aan was van de praatjes omtrent allerlei zonderlinge geluiden en gewaar wordingen, die in zulke gevallen voorkwamen. Verleden week liep in het stadje Wels, in Oostenrijk, een gerucht dat de brieven besteller Bauer, algemeen bekend door zijne vlug heid en voorkomenheid, vermoord was. De man was den vorigen dag op zijn gewonen tijd de stad ingegaan, om brieven met geld te bezorgen en sinds dat oogenblik vermist, waarna men in den vroegen ochtend in eene druk bezochte straat zijn tasch had gevonden. Eenige uren later was alles reeds ontdekt. In den voormiddag, omstreeks tien uren, kwam namelijk in een huis aan de Ring- strasse de eigenaar het een en ander nazien en vond daar in den kelder onder een hoop asch het lijk van den vermisten persoon, met een zware wond aan het achterhoofd en een houw over het gelaat. De verdenking viel terstond op den zilver smid Gebhardt, die in dat pand een winkel en woonkamer had. Bij onderzoek vond men op zijn bed, aan zijne kleederen en overal in de kamer, alsook van daar langs den gangmuur tot aan den kelder sporen van bloed. Natuurlijk werd hij ter stond gearresteerd. Toen hij daarop zou worden weggevoerd, verzocht hij, zijne laarzen te mogen aantrekken. Dit werd hem toegestaan en van die gelegenheid maakte hij gebruik om snel een glas te grijpen, dat op tafel stond en dat hij in een enkele teug tot op de helft ledigde. Nauwelijks had hij dit gedaan, of hij viel neder en eenige oogenblikken later bad hij den geest gegeven. Of hij dat sterkwerkend vergif toevallig, dan wel met voordacht in gereedheid had, zal vermoedelijk wel een raadsel blijven. Bij de huiszoeking vond men eene som van 7000 gulden in den haard verborgen. Een bediende, met de inningen bij de „Société générale" belast, is Zaterdag-ochtend, ter wijl hij incasseeringen deed voor zijn huis, in de rue Provence te Parijs met dolksteken vermoord. De dader is gearresteerd. De stad Florence, zegt „Sieboldia", mag bankroet zijn, toch hebben de Florentijnen nog hun levenslust niet afgelegd, en zitten ze niet in zak en asch, wat men trouwens moeielijk zou kunnen voorstellen van hen, die hier op aarde reeds in het paradijs leven. Yan 16 tot 20 Mei zal daar namelijk een groote bloemententoonstelling worden gehouden. Te Nieuw-York is een „vrouwen hotel" gesticht. Het is bestemd om vrouwen te herbergen die van haren arbeid leven moeten. Elke dame betaalt 6 dollars 's weeks en heeft daarvoor al wat zij verlangt, ook het gebruik van de biblio theek, de badkamers, de salons enz. Eenige jaren geleden werd het plan ontworpen om soortgelijke inrichting ook in Den Haag te vestigen. Maar de pogingen mislukten. Voor honden en katten is er een asyl opgerichtdoch voor dames een toevluchts oord tot stand te brengen, ging niet. Dat zijn „maar" menschen. Ouder de curiositeiten, welke men op de Parijscbe tentoonstelling zal kunnen zien, behoort eene miscroscopische uitgaaf van Dante's „Divina Commedia", het werk van een drukker te Padua. Het boekje is iets grooter dan het lid van een vinger en volgens de te Padua verschij nende „Bacchiglioue" gelijken de lettertjes op zandkorrels, zonder een goeden loup moeielijk te lezen. Het deeltje zal in rood fluweel met een zilveren kuipje gebonden worden. Te Nieuw-York heeft zich eene vrouw, Retzel genaamd, van het leven beroofd. Gedurende 40 jaren had dit monster zich toege legd op de engelmakerij (het vermoorden van kleine kinderen). Zij deed dit met groote ver metelheid en plaatste zelfs advertentiën in de cou ranten. Haar hoofdbestaan echter was het geven van raad aan gehuwde vrouwen en meisjes. Hoe lucratief een en ander voor haar was, blijkt uit hare nalatenschap, die 6 a 7 millioen dollars be draagt. Hare woning is herhaaldelijk door het volk bedreigd, want haar bedrijf was geen geheim. Ten slotte had de maatschappij tot uitroeiing van misdaden, die in Nieuw-York bestaat en daar wel noodig is, zich de zaak aangetrokken en haar aan geklaagd. Toen zij de dagvaarding kreeg om voor het hof te verschijnen, beving haar de vrees en maakte zij elke straf van den rechter overbodig. BUITENLAND. Frankrij k. Het „Journal officiel" heeft, het programma van de opening der tentoonstelling nog niet open baar gemaakt; doch, naar thans gemeld wordt, zal de opening niet 's voormiddags te 10, maar 's namiddags te 2 uren plaats hebben. De koning van Italië zal in Juni naar Parijs komen om de tentoonstelling te bezichtigen en er een week blijven. Bij de herstemming in het district Bellac, departement Haute-Vienne, is de republikeinsche candidaat Labruze gekozen met 8620 stemmen, tegen den Bonapartist Lezaud (wiens verkiezing nietig was verklaard) met 6798 stemmen. Er wordt ernstig gesproken van het plan, om alle ministers van 16 Mei in staat van be schuldiging te stellen, daar der commissie van onderzoek naar de verkiezingspraktijken feiten ter ooren zijn gekomen, hoogst bezwarend voor de ministers. TYuitselila 12 cl. De keizer heeft bepaald dat Duitsche officieren in het buitenland hun uniform niet mogen dragen, zonder bepaalde vergunning. De ambassadeurs, ge zanten en consuls, die den officiersrang hebben, zijn hiervan uitgezonderd. Rusland. Het officieele blad bevat een order van groot vorst Konstantijn ter opvolging van die des keizers van 27 Maart om het noodig aantal soldaten van de marine-reserve op te roepen ter bemanning van drie eskaders, waarvan twee te Kroonstadt zijn gestationeerd en een te Nicolajeff. De keizer heeft een eereteeken ingesteld onder den naam van „eereteeken van het Roode Kruis." Het zal, onder goedkeuring van de keizerin, worden verleend aan vrouwelijke personen, die zich bijzonder verdienstelijk hebben gemaakt in het verplegen van zieke en gewonde militairen. Er zullen twee klassen van dit eereteeken zijnde eerste, of hoogste, is een geëmailleerd rood kruis met een gouden, de andere eene dito kruis met zilveren band, ten opschrift hebbende: „Wegens verpleging van gewonde en zieke krijgslieden." Diegenen, aan welke het wordt toegekend, zullen het in haar wapen of zegel mogen opnemen. Bij schending van eed of plicht, of in geval van een crimineel vonnis, verliest zij het. Turkije. Van Russische zijde gaat men gedurig voort zich voor te bereiden op een mogelijken oorlog. Steenen om de Donau-mouden onbevaarbaar te maken en een groote voorraad torpedo's zijn te Odessa ingescheept. De versterkingen, die de Tur ken op de linie Maslak-Bajukdere begonnen op te werpen, zijn wederom door grootvorst Nikolaas bezocht. Dit bezoek had een nota ten gevolge aan Safvet-pacha, waarin werd aangedrongen op het staken van de werkzaamheden aan deze werken. De Turksche regeering voldeed aan dit verzoek, maar de grootvorst, daarmede niet voldaan, gaf den Turkschen opperbevelhebber Mehemed Ali- pacha kennis, dat hij dagelijks stafofficieren zou zenden om te onderzoeken of aan deze belofte de hand gehouden werd. Dergelijke handelingen van de Russen brengen bij de bevolking van Konstan- tiuopel groote ontevredenheid teweeg. Telegi-ammen. ALEXANDRIE, 20 April. Geen beslissing is genomen betreffende het betalen der coupon van de geunifiëerde schuld van 1 Mei. De schatkist heeft niet ontvangen de helft van het vereischte bedrag van de gouvernements-bonds van 350,000 pond sterling voor den verkoop voor Dinsdag. LONDEN, 21 April. De correspondent van de „Observer" te Weenen seint: Aangezien de voor- loopige conferentie mislukt is, en anders de oorlog tusschen Engeland en Rusland onvermijdelijk, be greep Rusland, het voorstel aan te nemen om gelijk tijdig de troepen van Konstantinopel te verwij deren, maar Engeland verwerpt dit. ST.-PETERSBURG, 21 April. De verklaring van officieuze dagbladen, dat Engeland en Rusland geneigd zijn tot een militair compromis of andere maatregelen van toenadering over te gaan, is be paald onjuist. Het voorstel van Duitschland, om de weder zij dsche strijdkrachten gelijktijdig terug te trek ken, rustte op Derby's vroegere verklaring, dat Engeland de vloot terstond zal terugtrekken, als Rusland zijne troepen uit de nabijheid van Kon stantinopel zou verwijderen. Engeland nam het voorstel gretig en toestemmend aan, verlangde echter van Russische zijde militaire concessies, waarvan Rusland, om strategische en staatkundige redenen, geen enkele in overweging kon nemen. De bemiddeling zou ten gevolge daarvan, na het bekend worden der Engelsche voorwaarden, worden gestaakt. KONSTANTINOPEL, 21 April. Het nieuwe ministerie zal binnen weinige dagen worden ont bonden. Mahmoed Medima, bekend als Russisch- gezind, zal den eersten minister opvolgen. De Russen gaan voort nieuwe troepen over te brengen van Odessa naar San-Stefano en ver sterken de liniën van Tschataldja. Te Syra gelooft men, dat er een complot bestaat, waarbij zich het nieuwe ministerie en Achmed Vefik hebben gevoegd, om den sultan van den troon te stooten, daar hij een verbond met Rusland wenscht. De Turken maken zich gereed Konstantinopel te verlaten. Groote hoeveelheden amunitie en ge weren zijn naar Broessa verzonden. Deze schik kingen worden gemaakt ten einde niet verrast te worden, als de Russen Konstantinopel mochten bezetten. PARIJS, 21 April. Bismarck is er in geslaagd te bewerken, dat Rusland en Engeland in begin sel besloten zijn om gelijktijdig de troepen terug te trekken. BUCHAREST, 21 April. De Kamers zijn, ten gevolge van het ernstige van den toestand, niet voorgoed uiteengegaan. LONDEN, 22 April. De Times-correspondent te Weenen seint: De toestand is niet verbeterd. Bij de onderhandelingen is de grootste moeilijk heid om de positie der Engelsche vloot tegenover het Russische leger te bepalen. WEENEN, 22 April. Eene leening van 55 millioen florijnen is gesloten door het Cisleithaan- sche gouvernement.

Leidsch Dagblad | 1878 | | pagina 2