N*. 5577. A0. 1878. Zaterdag 20 April. Tweede Blad Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. INGEZONDEN. LEIDSCH *- PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maandenf 1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.02. Gremengd. Nieuws. De Weener politie heeft een dame in hechtenis genomen, die met recht een prachtexem plaar van de internationale demi-monde mag ge noemd worden. Zij noemde zich gravin Helena Gajewska en had een geheel bijzonder talent om de juweliers te bedriegen. Zij kocht nl. zeer kost bare juweelen op verschillende plaatsen, zooals te Parijs voor 200,000 fr.te Marseille 150,000 fr. te Yverdun 60,000 fr.te Nizza 35,000 fr.te Monaco 20,000 fr.te Brussel 10,000 fr.enz. Misleid door den schoonklinkenden naam, gaven de juweliers haar alles op krediet. De op deze wijze verkregen juweelen verkocht zij aan lieden uit de groote wereld, die zij wijsmaakte dat zij zich van haar sieraden ontdeed ten behoeve van de gewonden van het Russisch leger. Gewelddadiger dan dezer dagen de lynchwet te Littleton (in Virginië) werd toegepast, zal men wel zelden gehoord hebben. Zekere John Wallace werd overtuigd van moord op zijne schoon zuster, op het kind van deze en op een jong meisje. Op zekeren dag werd zijne gevangenis overvallen door 25 gewapende mannen, die de wacht verjoegen en daarop het vertrek, waarin Wallace was opgesloten, binnendrongen. De moor denaar smeekte om genade, maar men had geen medelijden. Men legde hem op den rug en bond zijne handen. Een lang koord werd om den hals gedaan en zoo werd de moordenaar eerst de trap pen afgesleept. De barbaren spanden zich toen achter elkander in het touw en begonnen zoo hard zij konden te loopen langs den spoorweg tot op een mijl afstands van Littleton, waar zij het bijna vermorzelde lijk aan een boom ophingen. Als eene opmerkelijke bijzonderheid, welke een eigenaardig licht werpt op het afmakeu van verdachte koppels rundvee, verdient vermel ding dat in de afgeloopen week in de gemeente Leimuiden de overblijfselen van 33 zoodanige runderen zijn verkocht voor niet meer dan f 65 per rund, terwijl de gezamenlijke kooplieden daarna de massa onder elkaar geveild en alstoen eene winst van p. m. f 800 gedeeld hebben. Rekent men voor elke huid f 10 van de primitieve op brengst af, dan verkrijgt men voor elke koe eene waarde van f 55, welke steeds door zoogenaamde knorsen gegeven wordt aan veehouders voor een uitgeziekt dier, dat, alvorens zijn natuurlijken dood te sterven, de hals is afgesneden en dan uit den aard der zaak bijna waardeloos is. De heldendaden van het Rumeensche leger in den laatsten Russisch-Turkschen veldtocht zijn bezongen door den heer Alexandri, Rume- niê's besten dichter, in een gedicht, „Penes der Curcan" (de ganzeveder) getiteld, naar de veder, die de mutsen der Rumeensche soldaten versiert. Het is dezer dagen, in het Duitsch vertaald, in eene Duitsche te Bucharest verschijnende courant in het licht gegeven. Deze vertalirig moet afkom stig zijn van de vorstin van Rumenië, geboren prinses Elisabeth Yon Wied, en zij wordt zeer geroemd. Yerleden Zaterdag heeft een Capu- cijner monnik, naar men zegt in zijne geestver mogens gekrenkt, eeü aanslag gedaan op het leven van den bisschop Guttadanza te Caltanisetta, op Sicilië, en hem op het oogenblik dat hij, van een wandelrit thuis komende, uit het rijtuig stapte, twee messteken in de borst toegebracht. Eenige karabiniers en de officier van justitie, toevallig in de nabijheid, hebben den prelaat uit de handen des moordenaars gered. Men weet niet of zijne wonden gevaarlijk zijn. De monnik is gevat. Dezer dagen is te Bern weder een aanzienlijke diefstal van juweelen gepleegd. Een persoon, zich noemende graaf Julius v. Perceval, trad bij den juwelier Retouret binnen, en wenschte twee armbanden met briljanten bezet te koopen, welke door hem waren uitgestald. Den volgenden morgen zou de juwelier er mede bij hem aan huis komen, zijnde een der voornaamste hotels van de stad. De graaf nam zelf de kostbare voorwerpen aan en liet den juwelier in een zijkamer, omdat hij ze aan zijn vrouw wenschte te laten zien. Toen de graaf wat lang wegbleef, begon de juwelier ongerust te worden en nader onderzoekende, was noch een graaf, noch een gravin in het hotel aanwezig; alleen vond men nog een tweeden uit gang, langs welken de dief met zijn schat ter waarde van 50,000 fr. de vlucht had genomen. Een belooning van 2000 fr. is uitgeloofd voor hem die den dief met het gestolene weet op te sporen. Men zal zich herinneren, dat er ach en wee is geroepen over de buitensporig hooge prijzen, die de logementhouders, kamerverhuurders en leveranciers van alle artikelen te Weenen, tij dens de wereldtentoonstelling aldaar, zich lieten betalen. Te Parijs schijnt men in dat opzicht Weenen te willen navolgen. De Parijsche corres pondent van de „Daily News" vestigt er de aandacht op. Verhuurders van gemeubileerde ka mers doen eischen om er van te schrikken. Het Grand Hotel heeft den prijs van het diner aan de table d'hote verhoogd tot 8 fr. Eene andere inrichting, bekend onder den naam van „Bouillon Duval", waar de geringe burgerman tot dusver een goeden maaltijd voor een matigen prijs kon bekomen, wil zijn tarief verhoogen, namelijk met twee sous per portie, en wat er nog bijkomt, de porties worden ingekrompen. De correspondent geeft als zijne meening te kennen, dat er te Parijs schatten te verdienen zijn voor iemand, die ver standig genoeg is gedurende de tentoonstelling goedkooper dan ooit de menschen te bedienen, en die dit voornemen ter openbare kennis brengt. R echtzaken. PRIJS DEB ADYERTENTIEN: Van 16 regels Iedere regel meer Grootere letters naar plaatsruimte. f 1.05. Q17i M. P., oud 14 jaar, couranlenjongen, wonende te Groningen, heeft cassatie aangeteekend tegen de beide tegen hem door het hof te Leeuwarden in hooger beroep gewezen arresten, waarbij hij bij het eene is veroordeeld tot gevangenzetting in een verbeterhuis voor den tijd van 20 maanden en bij het andere tot 6 maanden gevangenisstraf. De rechtbank te Assen heeft den landbouwer A. BI. te Roswinkel tot vier maanden gevange nisstraf en f 50 boete veroordeeld wegens smok kelen van gedistilleerd, van welk vonnis hij in hooger beroep kwam. Bij de behandeling voor het hof te Leeuwarden verklaarden de beide commiezen, dat zij bekl. te ongeveer acht uren 's avonds naar de Pruisische grenzen zagen gaan en hem ongeveer te tien uren zagen terugkomen. Op vijf a zes passen afstand riepen zij hem aan om (e blijven staan, maar hij en zijn metgezel vluchtten. De commiezen hebben nog geschoten, maar de vluchtenden ont kwamen. Ruim een kwartier later kwamen de ge- vluchten (zij waren achter een boschje omgeloopen) wederom bedaard van de zijde der Pruisische grenzen, maar zij hadden toen geen smokkelwaar meer bij zich. Bekl. zeide, dat het onwaar isde commiezen vergissen zich in den persoon, hij is naar Zwar tenberg geweest om een smeersel voor een ziek paard te halen en getuigen a decharge hadden van W. B. gehoord, dat deze door de commiezen voor A. BI. aangeroepen, doch ontkomen was. W. B. echter verklaarde dat hij dien avond ook wel gesmokkeld had, maar dat het overige van de ver klaringen van bekl. niet waar was. De adv.-gen. mr. B. W. N. Servatius requireerde en de rijks advocaat mr. U. H. Huber concludeerde tot beves tiging van het vonnis. De verdediger mr. J. J. Willings achtte het overtuigend bewijs niet geleverd en concludeerde tot vrijspraak. Uitspraak Zaterdag a.s. In de 7de en 8ste Soirée littéraire frangaise, die wij het genoegen hadden bij te wonen, werd over Yoltaire gesproken op eene wijze die ons werkelijk genot verschafte. Zijne loszinnige jeugd, zijne vroegtijdige dichtproeven, de omgang met Caumartin die zijn genie als geschiedschrijver te voorschijn bracht, zijne betrekkingen met de „Société du temple", die door hare lichtzinnige zeden, overdreven scepticisme en letterkundig purisme op dezen geest „plein de salpètre" een tegelijkertijd gelukkigen en noodlottigen invloed uitoefende, werden ons met evenveel scherpzinnig heid als kennis voor oogen gesteld. En nu de „Henriade". Ik geloof niet dat men dat werk in korte trekken grondiger kan behan delen. Met belangstelling volgden wij zoowel de beschrijving van de samenleving der 18de eeuw als de ontleding van dit dichtstuk en de aesthe- tische verklaring der heerlijkste lafereelen. Bovenal trof ons de juiste beoordeeling van dit heldendicht, waarin de dichter zich te veel vasthield aan de regelen van Aristoteles en Boileau, te werkelijk is in zijne afschildering der zeden en zich te slaafsch onderwerpt aan de wijsbegeerte ten nadeele van de kunst „qui habite les regions de i'idéal." Na deze krachtige philippica tegen de „Hen riade" kwam het drama aan de beurt. Wij door liepen de drie phasen van Voltaire's genie: zijne navolging der classieken, zijn Shakespeareaansche methode en zijn wijsgeerig stelsel. De verklaring van Oedipus was kernachtig zoowel uit een ge schiedkundig als aesthetisch oogpunt. Zaïre werd meesterlijk geschetst en de vergelijking met Othello droeg de algemeene goedkeuring weg. Vooral echter boeide de verdediging der laatste werken van het dra matisch repertoire, die wel niet schitteren wat de kunst betreft, maar ons aantrekken door de uit gewerkte typen die zij bevatten, en welke de dichter als 't ware bezield heeft met zijne on sterfelijke beginselen van staatkundige en gods dienstige vrijheid. Deze reeks van voordrachten werd besloten door een woord van dank tot het „auditoire d'élite" en door den uitroep: „Vive Leide, l'illustre Athènes hollandaise, avec sa brillante jeunesse qui marche avec tant d'entrain dans la voie de ses pères, cette voie donl le poète latin a ditSic itur ad astrawelk vivat werd beantwoord met een driewerf herhaald salvo van toejuichingen. Wij op onze beurt brengen den heer dr. Bal- land onzen openlijken en innigen dank en hopen dat hij ons in de aanstaande maand November wederom vier of vijf van die soirées zal schenken, die ons zooveel genot hebben gegeven door den boeienden vorm, de nieuwheid der geschiedkun dige gezichtspunten, den goeden smaak in de keus der onderwerpen en de sierlijke voordracht.

Leidsch Dagblad | 1878 | | pagina 1