N°. 5575. Woensdag A0. 1878. 17 April. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. LEIDSCH DAGBLAD. ■aai*! PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maandenf 1.10. 1.40. Afzonderlijke Nommers .'".7.."...7.0.02. Franco per post. PRIJS DER ADYERTENTIEN: Van 16 regels7»f 105. Iedere regel meerB 0.17£. Grootere letters naar plaatsruimte. LEIDEN, 16 April. Heden is aan de universiteit alhier bevorderd tot doctor in de wis- en natuurkunde de heer It. Sinia, geb. te Dokkum, met academisch proef schrift: „Johannes Swammerdam in de lijst van zijn tijd." In de vergadering der Kamer van koophan del en fabrieken van heden is besloten een adres te richten tot den minister van waterstaat, handel en nijverheid, met verzoek, bij de regeling van den zomerdienst der Hollandsche Spoorwegmaat schappij evenals ten vorigen jare trein N°. 3 's morgens in plaats van uit 's-Hage van Leiden te doen vertrekken, tot verkrijging eener betere verbinding met het oosten des lands en met het buitenland. De arrondissements-rechtbank ie 1s-Graven - hage heeft heden in de laatste onteigenings- proceduren der spoorwegm. LeidenWoerden, de volgende schadeloosstelling toegekend, als f 4306.85 aan C. P. J. Elout en Petrus Heems kerk (aanbod f 4000, rapport desk. 9645.461 /2T conclusie O. M. f 3824.76); f 2857.60 aan vrouwe Brest van Kempen wed. Elout en Johannes Heemskerk Wzn. (aanbod f 2543.75, rapp. desk. f 2858.20, concl. O. M. 1337.30 en ƒ1304.50) f 4806 aan wed. S. A. Van Hoogenstraten Frieswijk (aanbod 3407.50, rapp. desk. ƒ10184.45, concl. O. M. 4517.44) en 3026.50 aan I. Imans en L. E. Nieuwenhuizen (aanbod 2700, rapp. 1ste desk. 6565, rapp. 2de desk. f 5990, 2de concl. O. M. f 2799). Hiermede zijn de perceelen, waarover de baan van den spoorweg van Leiden naar Woerden zal loopen, ont eigend. De subcommissie voor het nationaal gedenk- teeken voor wijlen H. M. koningin Sophia heeft aan de hoofdcommissie te 's-Gravenhage 931 kunnen overmaken, zijnde het bedrag van al de hier ter stede ingezamelde gelden na aftrek der kosten. De commissie belast met het afnemen in Nederland in dit jaar van het examen van ambte naren bij den burgerlijken dienst in Ned.-Iudië, zal hare eerste vergadering houden te 's-Graven hage den 17den Juni e. k. Aanmelding uiterlijk op 16 Mei bij een op zegel geschreven request bij het departement van koloniën. Op den staat van militaire nalatenschappen, afkomstig van officieren enz., die kunnen opge vraagd en ontvangen worden bij het ministerie van koloniën, komt voor B. Uljee, geboren te Leiden, voor een bedrag van 1.71. Ds. J. A. De Vlieger te Katwijk aan Zee is naar Harlingen beroepen. In de Zaterdag te Amsterdam gehouden algemeene vergadering van het aardrijkskundig genootschap werden tot leden van het bestuur herkozen of benoemd de heeren prof. P. J. Veth, W. E. Versteeg, N. W. Posthumus, dr. H. F. E. Hubrecht, P. J. B. C. Eobidé van der Aa, D. W. Eost van Tonningen en prof. S. A. Naber. Tot honorair en correspondeerend lid van het genootschap werden benoemd de koning van België en baron Greindl, de voorzitter en secretaris der internationale vereeniging tot onderzoek van Cen traal-Afrikatot correspondeerend lid de heer 5. Bicker Caarten te Londen en de heer J. G. Kohl. Het hoogheemraadschap van Eijnland heeft afwijzend beschikt op het verzoek van de afdee- lingen der Holl. Maatschappij van landbouw te Sloten, Sloterdijk, Houtrijk en Polanen, om te Halfweg een der spuisluizen te doen veranderen in schutsluis voor vaartuigen met gestreken mast. Ten gevolge van het bedanken door ds. Bartstra te Klundert, is door het kiescollege der Ned. Herv. gem. te Dordrecht het volgende zestal van predikanten opgemaaktJ. H. Guldenarm te Vuursche, J. Cromsigt te Cortgene, W. Mense te Zwijndrecht, L. Schouten Hzn. te Eotterdam, A. W. L. Talma te Voorst, en J. A. De Vlieger te Katwijk aan Zee. Tot predikant te Putten (Veluwe) is beroe pen ds. W. Krayenbelt te Bodegraven. Ds. J. L. Adriani, predikant te Lutjebroek, vierde dezer dagen zijne veertigjarige evangelie bediening. De geheele gemeente, zoo Katholieken als Protestanten, vereenigde zich om door vlaggen, optochten, kinderfeest en eerebogen dien dag luis terrijk te vieren. Vele geschenken van den kerke- i raad, ringbroeders en vrienden getuigden van de achting en de liefde, die men den waardigen jubilaris en zijn gezin toedraagt. Thans is ook verschenen het voorloopig verslag omtrent het afdeelings onderzoek bij de Tweede Kamer van het wetsontwerp tot het aan gaan eener geldleening ten laste van den staat. Daaruit blijkt dat het voorstel niemand had ver rast. Onderscheidene leden wezen er op, dat een onmiskenbaar verband bestond tusschen den At.jeh- oorlog en deze leening. Het denkbeeld echter om Indië met een oorlogsleening te belasten, werd als bedenkelijk bestreden. De meerderheid was over tuigd van de noodzakelijkheid om ten laste van Nederland door buitengewone kredietmiddelen in de tekorten te voorzien; vele leden hadden evenwel overwegend bezwaar om thans weder tot eene definitieve leening te besluiten. De tekorten van afgeloopen dienstjaren moesten door buiten gewone kredietmiddelen gedekt worden, maar de tekorten op loopende dienstjaren moesten gevonden worden door beperking van uitgaven of verhooging van belastingen. Om te voorzien in het tekort van 18 millioen tot en met 1877 achtten zij uitgifte of beleening van schatkistbiljetten raadzaam, om intusschen den minister gelegenheid te geven een meer omvattend leeningsplan te ontwerpen voor alle buitengewone uitgaven en een belastingstelsel tot dekking van alle gewone uitgaven. In ééne afdeeling werd meer in het bijzonder gewezen op de noodzakelijkheid van groote bezui niging en beperking van uitgaven voor het ver volg, met het oog op de draagkracht der bevol king, daar de Nederlandsche burger 52 francs aan belasting betaalt, evenveel als de Fransche na den oorlog van 1870. Daarom had men bezwaar, nu reeds eene leening te sluiten en vooral om 10 millioen meer op te nemen dan werkelijk noodig is. Slechts in één afdeeling verklaarde men zich stellig tegen het uitgeven van schatkistbiljetten, dan alleen om in de behoefte aan kasgeld te voor zien. Vrij algemeen was men van oordeel, dat het bedrag der leening op geene goede gronden rustte. Door sommigen werd bij de regeering aangedron gen om hare financiëele plannen bloot te leggen; die aandrang vond echter bij anderen ernstigen tegenstand. De aard der leening, zoomede het be drag der rente en aflossing gaven voorts tot opmerkingen van zeer verschillenden aard aan leiding. Het 16de taal- en letterkundig congres zal, blijkens deD oproepingsbrief, te Kampen gehouden worden van 22 tot en met 24 Augustus en in vier afdeelingen gesplitst zijn: 1°. Ned. taal- en letterkunde en Ned. boekhandel2°. Ned. ge schiedenis, oudheidkunde, bibliographie en archief wezen 3'. Ned. tooneel-, zang- en toonkunst4D. Ned. kunst, beeldhouw-, schilder- en bouwkunst. Aan de universiteit te Groningen is gisteren bevorderd tot doctor in de rechten de heer A. H. De Muinck, geboren te Grijpskerk, na ver dediging van Stellingen. Z. K. H. Prins Hendrik zal heden of morgen na zijn terugkeer uit Duitschland zijn koninklijken broeder op het Loo bezoeken en dan naar Den Haag vertrekken. Op de officieele tijding zijner verloving zijn gisteren in de residentie de vlaggen uitgestoken. Uit Berlijn wordt gemeld dat de heer Eochussen, buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister van Nederland te Ber lijn, van verscheidene zijden gelukwenschen heeft ontvangen wegens de verloving van den Prins. Naar de Amsterdamsche bladen vernemen, is door de Hollandsche Spoorwegmaatschappij aan de andere directiën der tusschen Amsterdam en Parijs liggende spoorwegen voorgesteld om bij gelegenheid der aanstaande internationale tentoon stelling periodiek een zeker aantal 3de klasse re tourbiljetten uit te geven naar Parijs tegen den prijs van zoogenaamde volkstreinen. Tot secretaris der gemeente Sneek is benoemd de heer W. Van Waning Jr., hoofdambtenaar ter secretarie van Vlaardingen. Uit 's-Hertogenbosch wordt medegedeeld, dat de minister van justitie aan den procureur- generaal bij het gerechtshof aldaar een aanschrij- ving heeft gericht over de voortaan te volgen j gedragslijn ten opzichte van openbare godsdienst- j oefeningen buiten gebouwen en besloten plaatsen. Mejuffrouw J. C. Paravicini, 28 November jl. te Amsterdam overleden, had, behoudens een paar legaten aan anderen, de Maatschappij van welda digheid tot erfgename van hare nalatenschap ge maakt. Dientengevolge heeft de Maatschappij on- geveer 2500 ontvangen. j De minister van oorlog zal Donderdag en die van marine Vrijdag geen audiëntie verleenen. De officier van gezondheid 2de kl. G. Fran ken wordt met 1 Mei geplaatst aan boord van Zr. Ms. arlillerie-instructieschip „Het Loo". Het stoomschip „Wyberton", van Batavia naar Eotterdam, is gistervoormiddag- Gibraltar gepasseerdde „Schiedam" is eergisteren te Nieuw- York aangekomen de „Eotterdam", van Eotterdam naar Nieuw-York, passeerde dien dag bij Lezard de „Drente", van Eotterdam naar Batavia, is Zondag-ochtend te 4 uren van Southampton ver trokken de „Stad Haarlem" is gisteren van Ba tavia naar Hankow vertrokken. Z. M. heeft de benoeming van W. C. De Vidal de St.-Germain, burgem. van Beilen, tot secr. dier gem. goedgekeurd; M. Woudstra, te Veendam, benoemd tot leeraar aan de rijks h. b. s. te Groningenagreatie verleend der onder linge opklimming van heeren commandeuren der Duitsche Orde, balye van Utrecht, en der op klimming van F. J. W. baron Van Pallandt en J. F. W. A. baron Van Spaen, resp. tot commandeur van Schoonhoven en tot tweeden kapittel-ridder. Gemengd Nieuws. Uit Noordwij k wordt ons gemeld: Hedenochtend te ODgeveer halfvijf werd er brand ontdekt in de bergplaats van vischwant en victu aliën van den heer E. Smit, reeder te Noordwijk aan Zee. De bergplaats aan de woning van den heer Smit verbonden is geheel afgebrand. De oor zaak van den brand wordt toegeschreven aan het broeien der netten, doch met zekerheid valt er niets van te zeggen. Slechts voor een zeer gering gedeelte was het verbrande geassureerdde schade

Leidsch Dagblad | 1878 | | pagina 1