Italië. Oostenr.-Hong. Monarchie. Rumenië. van een met Mozarts beeltenis, benevens de twee groote lantaarns werden gestolen, het voetstuk zelf beschadigd. De dieven moeten nogal veel tijd gehad en over goede instrumenten beschikt heb ben, want de medaillons waren niet alleen vast geschroefd, maar bovendien gesoldeerd. De kerk hofbewaarders hadden niets gezien of gehoord en werden eerst den volgenden morgen door bezoekers van het kerkhof daarop opmerkzaam gemaakt. De ook in ons land welbekende on versaagde dierentemmer Bidel heeft voor de zoo- veelste maal gevaar geloopen, thans te Madrid, door een zijner wilde kostgangers te worden ver scheurd. Het was eenige oogenblikken voordat de voorstelling begon. Een der bedienden van Bidel, ofschoon in het bijzonder met deze zorg belast, had de afscheiding tusschen de hokken van den witten beer en den panter niet goed gesloten, zoodat het aan den laatste gelukte het verblijf van zijn buur man binnen te dringen. De Noordpoolbewoner, zijn domicilie aldus geschonden ziende, liet een dof gegrom hooren en wierp zich op zijn onwelkomen bezoeker, waarna een worsteling tusschen de beide dieren ont stond, die den aanwezigen het bloed in de aderen deed stollen. De beer greep zijn tegenstander in zijne ge duchte klauwen en drukte hem zijn monsterachtige nagels in het vleesch. Tevergeefs trachtte de panter, huilende van smart, zich uit de omhelzing los te wringen, de bloeddroppels lekten van zijn lichaam op de planken en hij zou ongetwijfeld zijn be zweken, ware Bidel niet eensklaps verschenen. Zonder aan het gevaar te denken, waaraan bij zich blootstelt, treedt hij het hok binnen met de kar wats in de hand.'Eenige seconden later stort hij zich met ijzingwekkende stoutheid tusschen de vreeselijke strijders, grijpt den witten beer bij de keel en dient hem eenige geduchte karwatsslagen toe. De menigte, halfdood van schrik, stoot een angstkreet uit, ademloos, met wijd opengesperde oogen zitten de toeschouwers aan hun zitplaatsen als vastgenageld. Men hoort niets dan het gehuil dier verschrikkelijke muilen en daarboven uit de woeste kreten der schelle stem van Bidel. Zijn verschijning op het tooneel maakte de worsteling ongelijk, twee tegen eende beer moest zijn prooi laten glippen. Met de snelheid van den bliksem maakte Bidel van deze gelegenheid gebruikde deur tusschen de beide hokken terstond openende, joeg hij den verwoeden en bloedenden panter naar zijn eigen hok, om vervolgens de afscheiding weder even spoedig te sluiten, en nu voorgoed. Alleen, zwijgend en bevend onder het oog des meesters, week de beer hijgend terug in een hoek en liet Bidel ongehinderd het hok verlaten. Een eigenaardig avontuur overkwam onlangs, naar men in een Spaansch blad leest, een hoedenmaker te Barcelona. Op zekeren dag kwam een zeer elegant gekleed jongmensch zijn winkel binnen en bestelde vijf hoeden van een bijzonderen vorm. Eenige dagen later kwam hij die afhalen, betaalde en vertrok. Voor de aardigheid had in- tusschen de man zelf een zesden dergelijken hoed vervaardigd en toen hij dien eenigen tijd tevergeefs te koop gesteld had, besloot hij, hem zelf te dragen. Nauwelijks was hij er echter mede op het Pius-plein gekomen, of hij werd daar en voorts op andere plaatsen achtereenvolgens door drie jongelieden aangeklampt, die hem zonder een woord te spreken ieder een horloge ter hand stelden en zich onmiddellijk verwijderden zonder dat hij tijd had om iets te zeggen. De hoe denmaker had blijkbaar eene bende zakkenrollers aan een herkeuniugsteeken geholpen. BUITENLAND. Frankrijk. Mac-Mahon bezoekt sedert eenige dagen de forten rondom de hoofdstad. Ofschoon het publiek er gestreng buiten gebonden wordt, weet de be richtgever van de „Köln. Zeitung" omtrent deze, volgens eene geheel nieuwe methode aangelegde werken het volgende mede te deelen. De nieuwe forten hebben geene kazemattenhet deel der be zetting, dat niet op de wallen dienst doet, bevindt zich in eene onderaardsche kazerne, waarvan het dak met eene voor kogels ondoordringbare laag aarde bedekt is en waar men eene binnenplaats, eene pomp, eene keuken, eene ziekenzaal en geschikte zalen voor de gezonden vindt. Aan versche lucht ontbreekt het er niet, welke wederom vol gens een geheel nieuw systeem wordt aangevoerd. De munitie is voor elke ontploffing beveiligd. Het getal kanonnen voor elk fort is niet groot, maar ze zijn van ongemeen zwaar kaliber en dragen zeer ver. Elk fort wordt bovendien met revolver-kanonnen voorzien, waarmede tegenwoordig proeven worden genomen. De stukken zeiven moeten voor het vij andelijk geschut volkomen bedekt zijnde munitie wordt voor elke lading afzonderlijk aangebracht. De forten verheffen zich niet ver boven den grond, ten einde den vijandelijken kogels zoo weinig mogelijk raakpunten te bieden en zij worden in de militaire kringen te Parijs voor ten eenenmale onneembaar gehouden. België. De Kamer heeft gisteren met 80 tegen 24 stem men het wetsontwerp aangenomen op de vermeer dering van het aantal leden der Kamers. Het oorspronkelijke ontwerp, dat de vermeerdering vaststelde op 14 afgevaardigden en 5 leden van den Senaat, is geamendeerd. Na een lange dis cussie en door de krachtige pogingen van de lin kerzijde is de vermeerdering gesteld op 12 afge vaardigden en 4 leden van den Senaat. De weg gevallen plaatsen zouden den clericalen ten goede zijn gekomen. Voortaan zal de verdeeling en het aantal van de leden der Kamers geschieden met het oog op het cijfer der bevolking. T>nitscHlni?*l. De „Nordd. Allg. Zeitung" zegt dat het be roep zoo van Russische als van Engelsche zijde op de bemiddeling van Duitschland slechts dan beteekenis heeft, indien beide partijen bereidwillig zijn om concessies te doen, waardoor de bedoeling en de mogelijkheid eener uittarting van de andere partij uitgesloten wordt. De Vereeniging voor aardkunde te Berlijn zal op 30 April en 1 Mei e. k. haar vijftigjarig bestaan vieren. De geographische vereenigingen van het binnen- en buitenland zijn tot de feest viering uitgenoodigd en verzocht, een gedelegeerde als eeregast te zenden. Te Leipzig zal in het laatst dezer maand Wagners „Reingold" en „die Walkure" worden opgevoerd, in den aanstaanden herfst de twee andere deelen zijner Nibelungen-trilogie, „Siegfried" en „Götterdammerung". Het zal, na de voorstelling van Bayreuth, de eerste volledige uitvoering van Wagners reuzenwerk zijn. De Rijksdag bracht gisteren de behandeling der begrooting ten einde, die met alle stemmen tegen die der sociaal-democraten tot een bedrag van 536,496,800 mark in ontvangst en uitgaaf werd aangenomen. Ook vereenigde de Rijksdag zich met het wetsontwerp betreffende de bestem ming der sommen, welke op de door Erankrijk voor de bezettingstroepen uitbetaalde gelden be spaard werden, overeenkomstig de bij de tweede lezing genomen besluiten. Daarna werden de zittingen tot 30 April verdaagd. De commandant van de kanonneerboot „Ardita" van Montevideo is te Rome aangekomen om aan koning Humbert een gouden plaat met inscriptie, namens de Italiaansche kolonie van Montevideo te overhandigen, die op het graf van Victor Emmanuel zal worden neergelegd. Te Weenen had gisteren onder praesidium des keizers een vergadering plaats, die twee uren duurde en bijgewoond werd door den minister van oorlog, de twee minister-presidenten en de beide ministers voor de verdediging des lands van beide deelen der monarchie. De „Polit. Corr." bevat een bericht uit Bucha rest, dat de RumeeHsche nota van protest tegen artikel 8 van het vredesverdrag niet vruchteloos is gebleven, voor zoover baron Stuart thans aan dringt op het sluiten van een overeenkomst met Rusland, ten einde het recht van doortocht over Rumeensch gebied gedurende den geheelen duur van de bezetting van Bulgarije voor de Russische troepen te verzekeren. Turkije. De Porte heeft een circulaire aan de mogend heden gezonden, waarin zij het tractaat van San- Stefano erkent als een gevolg van hare nederlaag. De Porte is besloten om het op loyale wijze ten uitvoer te leggen, schoon evenwel alle wijzigingen haar welkom zouden zijn, die door de welwillende interventie van de mogendheden en door de gema tigdheid van Rusland zouden worden teweeggebracht. Doch welke de uitslag van de tegenwoordige onder handelingen ook moge zijn, de Porte neemt de verplichting op zich om de hervormingen in te voeren. Acht Turksche transportschepen zijn naar Odessa vertrokken om de krijgsgevangenen af te halen. Sadullah-bey, Essad-bey, de raadsheer Schwegel en graaf Salm hebben in het paleis van het Turksche gezantschap te Weenen herhaalde conferentiën gehouden, welke alleen ten doel had den, de Turksche spoorwegmaatschappij van den baron Hirsch in eene Oostenrijksche te herschep pen. Generaal Ignatieff had te Konstantinopel te vergeefs getracht, gemelde maatschappij aan Rusland te doen overgaan. Rusland. Het „Journal de St.-Pétersbourg", over het oor deel der buitenlandsche bladen over Gortschakoffs circulaire sprekend, constateert dat zij Ruslands werkelijken wensch erkennen om een vreedzame oplossing der gerezen geschillen te bevorderen. Thans moet het Britsche Kabinet zijne zuiver negatieve houding vaarwelzeggen, hetzij door Europa uit te noodigen om zoo spoedig mogelijk voor eene gemeenschappelijke gedachtenwisseling bijeen te komen, hetzij door het voorstellen eener oplossing, welke het Engelsche Kabinet zou wen- schen in de plaats te stellen van het tractaat van San-Stefano. Zoo de mogendheden eene ook maar eenigszins aannemelijke oplossing mochten vinden, dan zou het Russische kabinet gaarne aan de discus sie deelnemen en het tractaat wijzigen. Die op lossing moet echter de door Russisch bloed ver kregen resultaten niet verloochenen en rekening houden met de door Rusland gebrachte offers. Hetzelfde blad verklaart in een reeds vroeger kortelijk medegedeeld artikel, dat de vrijheid van handelen op het congres natuurlijk in zich sluit het recht voor iedere mogendheid om elk artikel van het vredestractaat als onderwerp van dis cussie voor te stellen, en dat evenzoo de vrij heid van beoordeeleu in zich sluit het recht voor iedere mogendheid om elke bepaling aan het tractaat aan de eigene en aan de Europeesche belangen te toetsen. Van de mogendheden hangt het af te beslissen, of zij niet slechts tot eene be oordeeling van het vredestractaat, maar ook tot de oplossing der moeilijkheden in het Oosten door middel van een congres of door onderlinge schrif telijke gedachtenwisselingen willen geraken. Het Petersburger kabinet zal zich aan geen discussie onttrekken, welke tot overeenstemming zou kun nen leiden. De „Nord" zegt dat de circulaire van Gort- schakoff, welke van Londen uit is bekend gewor den en die de bezwaren van Oostenrijk tegen het tractaat van San-Stefano beant woordt, eenige ken- teekenen vertoont, die doen vermoeden dat het uittreksel vele fouten bevat of geheel verzonnen is. De „Agence Russe" noemt de circulaire eveneens verzonnen. Vriendschappelijke overlegging, zegt het blad, worden rechtstreeks voortgezet, en men mag, dank zij de goede diensten van Duitschland, op een bevredigenden uitslag hopen. Het promemorie van prins Gortschakoff is volgens de „Débats", in plaats van een groot diplomatiek manifest, niet veel meer dan een pro cureursvertoog. Met zorg vermijdt de Russische kanselier algemeene beschouwingenhij wacht zich wel, op de algemeene bezwaren van lord Salisbury te antwoorden en redekavelt over allerlei bijzonder heden. Voor elk artikel van het vredestractaat van San-Stefano voert hij verzachtende omstandigheden aan. Het is mogelijk, zegt het blad, dat prins Gort schakoff op enkele punten gelijk heeft; maar hoe meer dit het geval is, hoe meer recht men hebben zal om er hem eene grief van te maken, dat hij het congres een onoverkomelijk bezwaar in den weg legt. De groote vraag, waarop het aankomt, te weten of het tractaat in zijn geheel aan het con gres zal worden voorgelegd, wordt, schijnt het, in het promemorie ter zijde gesteld. De circulaire zelve is nog veel ontmoedigender. De kanselier

Leidsch Dagblad | 1878 | | pagina 2