N°. 5573. A0. 1878. 15 April. Maandag Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Tweede Blad Gemengd Nieuws. LEIDSCH DAGBLAD. PBIJ8 DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maandenf 1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.02. PRIJS DER AD VERTEN TIEN: Van 16 regels Iedere regel meer Grootere letters naar plaatsruimte. 1.06. ai7i Op het Rapenburg nabij de Kloksteeg viel hedenmiddag te drie uren een negenjarig knaapje, dat vischjes wilde scheppen, in het water. Het mocht een student, die ijlings zijne kamer verliet, gelukken den jeugdigen drenkeling be houden aan wal te brengen. Toen er te Gouda één predikbeurten briefje uitkwam, wist men reeds Vrijdag-avond wie er in de verschillende kerken zouden optreden. Thans, nu er drie uitkomen, weet men 't Zater dag-middag nog niet. Het eene brieve vreest al meer voor nadruk dan het andere. Met deze concur rentie wordt het publiek zeker niet bijzonder gebaat. De onlangs te Utrecht gearresteerde brievenbesteller heeft bij zijn verhoor bekend, dat hij vroeger reeds voor f 50 aan bankpapier uit een brief had gestolen, die door een zeeman aan zijne ouders bij gelegenheid van hun zilveren huwelijksfeest was gezonden. Hoewel de zoon later met een enkel woord hierop gedoeld had, was toch de zaak zelve niet vroeger uitgekomen omdat ook de brief was vernietigd. Te Ameide is een jeugdig lam, toe- behoorende aan J. M. aldaar, de tong uit den bek gesneden en daarna in een sloot geworpen. Het verachtelijk wezen, dat deze snoode daad ver richt heeft, is helaas nog onbekend. Nabij Zevenbergen is een ongeveer driejarig kindje zoodanig door een wiek van een watermolen getroiïén, dat het aan de gevolgen is overleden. Het vroeger zoo welvarende visschers- dorp Egmond wordt met ondergang bedreigd. De meeste visschers gaan met hun gezinnen naar Den Helder, omdat die haven hun alle geriefelijkheden voor hun bedrijf aanbiedt. Uit Maastricht wordt van 11 dezer gemeld: Hedenavond te ongeveer tien uren ont ving men hier bericht van een zwaren brand, die op 3 kilometer van Maastricht in het gehucht Rothem woedde. De brand ontstond vermoedelijk in het achterhuis van den heer v. A. Zeven wonin gen werden in de asch gelegd, waardoor elf huis gezinnen zonder huisvesting zitten, meest allen on bemiddelde lieden. Het achterhuis van den heer v. A. werd eene prooi der vlammen, terwijl het heerenhuis met de bijgebouwen zijn gespaard ge bleven. Bij de loting voor de nationale mili- tie te Maastricht heeft zich het geval voorgedaan dat een jongeling aldaar, uit Duitsche ouders, die tijdelijk in die stad verblijf houden, geboren, zich voor de loting had doen inschrijven en, een dienstplichtig nummer getrokken hebbende, zijn aanspraak op vrijstelling als eenige zoon doet gel den, niettegenstaande hij nog twee wettige broeders bezit, die echter in Duitschland geboren zijn. Een, zooals later bleek, te kwader trouw uitgestrooid bericht omtrent den slechten toestand der Bossche Spaarbank had dit gevolg, dat niet minder dan f 17000 werd teruggevraagd. Uit Grave wordt gemeld: Onder be vel van den lsten luitenant Hanckar vertrok gisteren van hier ter bewaking van den Groenen dijk een detachement van 25 onderofficieren en manschappen. Deze dijk, nabij Haren, dwars in de traverse van de Beersche Maas gelegen, ver hindert dat het overtollige binnenwater in het land van Megen stroomt. Er schijnt vrees te bestaan dat de dijk zal wordeD doorgestoken. Op de wereldtentoonstelling zal on der de tuin- en landbouwvoortbrengselen door het departement des Landes worden ingezonden de meer dan honderdjarige stronk van een druivestam, indertijd van Malaga naar Mallières overgebracht en in doorsnede ongeveer gelijk aan een eik van gewonen omvang. In een gunstig druivenjaar leverde hij meer dan drie hectoliter wijn op. In de St.-Sebastiaanstraat te Rijsel viel onlangs een vaatje jenever van een wagen en werd verbrijzeld, zoodat de drank over de steenen stroomde. Terstond gingen eenige werk lieden op den grond liggen om het begeerlijke vocht op te slurpen. Een half uur daarna werd een hunner in bewusteloozen toestand door een politie agent naar het bureel overgebracht; een kwartier later was de ongelukkige een lijk. Twee kinderen van zeven jaar, die eveneens van het verraderlijke vocht hadden opgeslurpt, werden ernstig ongesteld. Yolgens de „Rép. fr." zijn Engeland, Zwitserland en Nederland geheel gereed voor de tentoonstelling; men is bezig de kisten der in zenders te ontpakken. Te Par ij s is een Chinees aangekomen ter lengte van 2.26 meter; twee Chineesche koop lieden, die een bazaar op de tentoonstelling houden, hebben dien reus meegebracht. Hij heet Ma- king-chang. Uit Neerlandschlndiê. Sergeant (van Duitsche origine): „Heb je uberal joet je- veegt?" Soldaat (van Eransche origine): „Ouia!" Sergeant: „Ond iest uberal joet je- wasschen?" Soldaat: „Ouia!" Sergeant: „Ouia! ouia!! Immer ouia! Wirt er den nooit lernen Hollandisch toe schpreeken?" Te Dublin hebben Woensdag bij de begrafenis van den vermoorden lord Leitrim aller lei betreurenswaardige ongeregeldheden plaats ge had. Een opgewonden en woedende volkshoop trachtte aan de dragers de lijkkist te ontnemen en de begrafenis van den bij zijne pachters zoo ge- haten lord te beletten. Niet dan met de grootste moeite en slechts na eene hevige worsteling bij en op het kerkhof gelukte het aan de politie de be grafenis, onder de kreten en verwenschingen des volks, te doen plaats hebben. Te Parijs is, onder den naam van „Vereeniging voor artistieke, wetenschappelijke en industriëele uitstapjes" eene vereeniging opge richt met het doel om gelegenheid te geven tot het bezoeken van gedenkteekenen, museums, fa brieken en tentoonstellingen in het bijzonder van de in Mei te openen groote tentoonstelling onder geleidde van bekwame personen, die in staat zijn om den deelnemers, voor eiken tocht zooveel mogelijk uit personen van gelijken leeftijd en denzelfden graad van ontwikkeling bestaande, de noodige verklaringen en inlichtingen te verschaf fen. Onder de stichters der vereeniging bevinden zich o. "a. de heeren: Krantz, lid van den Senaat en commissaris-generaal der wereldtentoonstelling Girerd, vice-minister van landbouw en koophandel, en voorts ettelijke kamerleden en professoren. De ministers Teisserenc de Bort en Bardoux zijn beschermheeren. De deelnemers zullen alleen het hoog noodige hebben te betalen om te voorzien in de vereischte geleiders en zooveel doenlijk zal men kosteloos worden toegelaten. Te Milaan heeft een schouwburg schandaal onlangs algemeen opspraak verwekt. Adeline Patti, die in het Scala-theater voorstel lingen gaf, bevond zich met den bekenden tenor zanger Nicolini en eenige anderen in de koffie kamer, toen Nicolini, over de indringerige beleefd heden van een der aanwezigen jegens de „diva" vergramd, goed vond hem eene dracht stokslagen toe te dienen. De zangeres wierp zich tusschen de vechtenden, ontving zelve eenige voor den ander bestemde slagen en viel op den grond in zwijm. Terwijl men haar naar hare loge droeg, gingen intusschen de kampioenen voort met elk ander te bestoken, totdat Patti's kamenier, die eene flesch spuitwater voor hare meesteres was gaan halen, op den inval kwam den straal tegen de aangezichten der twee vijanden te doen spelen. Dit werkte als een toovermiddelde twee ver woede strijders maakten zich zoo snel mogelijk uit de voeten. Omstreeks drie uren des namiddags, zoo meldt de „Progrès de la Cote d'Or", kwam een vreemdeling de herberg te Ruffey-les-Echirey binnen, in eigendom toebehoorende aan de echt- genooten Drée en waar zich op dat oogenblik een herder bevond benevens de vrouw des huizes. De onbekende vroeg een flesch wijn, en terwijl de vrouw zich had verwijderd om die uit den kelder te krijgen, sloeg hij den herder dood met eene ijzeren staaf, die hij van den nabijgelegen spoorweg had meegenomen, zoodat hij ten volle met voor bedachten rade handelde. Onmiddellijk begon hij nu de latafel te doorzoeken, doch werd in dat misdadig werk gestoord door de inmiddels met de flesch teruggekeerde herbergierster. Ook deze sloeg de onverlaat de hersenpan in. Op het oogen blik echter, dat de moordenaar zich met zijn buit wilde verwijderen, kwam de herbergier met eenige buren op het gerucht toesnellen, doch de misda diger wist nog te ontkomen. Te Pontaine echter werd hij gearresteerd en terstond daarna bij het lijk der herbergierster gebracht, een nog jonge vrouw en moeder van een kind van achttien maan den. Onder de hevigste ontroering bekende de gevangene zijn dubbele misdaad, verklarende dat hij daartoe gebracht was door nijpend gebrek. Te Avesnes had dezer dagen het vol gende bloedende tooneel plaats: Een gemuilbande beer, door zijn geleider aan een ketting gebonden, was bezig zijne kunsten te vertoonen, terwijl een pakjes drager, zekere Joseph Mansy, tegenover het afgerichte dier een soort van dans uitvoerde tot groot ge noegen der talrijke omstanders, toen een hunner op het heillooze denkbeeld kwam zijn dog op den beer aan te histen. Deze, herhaaldelijk gebeten, wierp zich woedend op den hond, ondanks de pogingen van zijn geleider om hem in bedwang te houden. Muilband en ketting waren spoedig gebroken en nu volgde er een onbeschrijfelijk tooneel van verwarring. De reeds genoemde Mansy werd op de vreeselijkste wijze door het razende dier gehavend, terwijl ook een tweetal anderen ernstige wonden bekwamen, om niet te spreken van ettelijke lichtere kwetsuren. Intusschen gin gen werklieden en soldaten, met hooivorken en bajonetten gewapend, op het brullende dier los, dat nu wond op wond bekwam, en eindelijk weer zou worden gemuilband. Yan de ernstigst gewon den verkeeren een drietal niet buiten gevaar, maar ook het arme getergde dier werd zoo geducht toegetakeld, dat het ondanks de zorgen van zijn meester, wiens handen het uit dankbaarheid likt, wel niet in het leven zal blijven. Uit Weenen wordt bericht dat het graf van Mozart in den nacht van 31 Maart op 1 April werd geschonden. De vier fraaie medaillons van het door Gasser vervaardigd monument, waar-

Leidsch Dagblad | 1878 | | pagina 1