N\ 5573. Maandag A0. 1878. 15 April. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Dit Nommer bestaat uit TWEE BLADEN. Eerste Blad STADS-BERICHTEN. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per f maeadeo..1.10. Franco per posta 1.40. Afzonderlpe Nootman0.02. fd PRIJS DER ADVERTENTIES: Vu 1—6 regels Iedere regel meer Grootere letters naar plaatsrtnaaU. ..J 1.05. 0.17|. BURGEMEESTER en WETHOUDERS tan LEIDEN herinneren bij deze den belanghebbenden dat, ingevolge de verordening van den 9den Jannari 1868 (Gemeenteblad N°. 1), de Beestenmarkt in plaats van Vrijdag den 19den April e. k., zal worden gehouden op Woetttdag den 17den April te voren. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, V. d. BRANDELER, Borgemeester. 18 April 1878. E. KIST, Secretaris. Vergadering van den Gemeenteraad op Don derdag 18 April e. k. LEIDEN, 13 April. Heden zijn aan de universiteit alhier bevor derd: tot doctor in de rechten de heer J. C. Reynst, geb. te Tjandjor, met academisch proef schrift De afscheiding der rechterlijke en admi nistratieve macht in Nederlandsch Oost-Indië"; en tot doctor in de wijsbegeerte en letteren de heer F. L. Abresch, geb. te Alkmaar, met acade misch proefschrift: „Observationes criticae ad Plutarchi Moralium capita selecta." Gisteravond had de algemeene vergadering van de Vereeniging tot verbetering der volksgezondheid plaats. Door den secretaris-thesaurier werd van den toestand der vereeniging een gunstig verslag uitgebracht. De vereeniging hield zich dit jaar voornamelijk bezig met het onderzoek van den aard van eenige voorname voedingsmiddelen, zoo als die in Leiden worden verkocht. Dat onderzoek liep over brood, suiker, melk en karnemelk. De resultaten daarvan werden medegedeeld en zullen in het verslag, dat binnen weinige dagen verschijnt, worden opgenomen. Prof. A. Heynsius werd tot voorzitter en dr. J. G. Van der Sluys tot secre taris-thesaurier verkozen. Ten behoeve van de marinewerf te Willems oord werden Donderdag op 's rijks marinewerf te Amsterdam in het openbaar aanbesteed onderschei dene artikelen. Voor vlaggedoek was van de drie inschrijvers de minste de firma Van Hartrop alhier voor f 1543.79, voor laken van de twee inschrij vers de minste de heer J. Scheltema Jz. voor f 525.50. Burg. en Weth. van Sneek bevelen ter ver vulling van de vacature voor gemeente-secretaris aan de heeren W. Van Waning Jr., hoofdambte naar ter secretarie te Vlaardingen, en mr. Harmen Bakker te Leiden. Gedurende deze week zijn dagelijks in het Werkhuis alhier opgenomen van 6475 volwas sen personen en van 1217 kinderen. Op de tentoonstelling van bloemen en tuin bouw te Amsterdam is de firma wed. P. A. W. Weening en Ten Sande te Koudekerk met een verg. zilveren medaille en C. De Vos te Hazerswoude met een zilveren medaille bekroond. Het door den raad der gemeente Oudshoorn den 12den Maart genomen besluit tot afschaffing der jaarlijksche kermis aldaar, is ter voldoening aan art. 195 der Gemeentewet door Gedeputeerde Staten dezer provincie goedgekeurd, zoodat de ker mis ophoudt aldaar te bestaan. Ter benoeming van een hoogleeraar in de geschiedenis der godsdiensten in het algemeen aan de universiteit te Amsterdam staan op de voor dracht de heeren: dr. P. D. Chantepie de la Sanssaye, predikant te Hemmen, en dr. P. Justi, hoogleeraar te Marburg. De minister van marine zal a. s. Vrijdag geen audiëntie verleenen. Men schrijft uit Den Haag aan de Arnh. Crt.De benoeming van mr. Coninck Liefsting tot vice-president van den hoogen raad maakt hier algemeen sensatie. Ik heb nog niemand gesproken die deze keus te verdedigen wist. Zeven raads- heeren moesten gepasseerd worden om mr. C. L. benoemd te krijgen. Wéérom de zeven gepas seerd werden en wé&rom mr. C. L. benoemd werd, is voor het publiek een diep geheim gebleven. Mr. C. L. is een zeer geacht man, zoowel in zijn publiek als in zijn privaat leven, een geleerd (vol gens sommigen al te geleerd) jurist, een consciën tieus rechter, een oprecht liberaal, een man vol goede eigenschappen, maar die, naar het oordeel van zeer velen die hem beoordeelen kunnen, juist de eigenschap mist die een president in de eerste plaats behoeft, het talent en den tact om te pre- sideeren. En daarvoor passeert men zeven leden Voorduin, Vos, Donker Curtius, Gertsen, Kist, Kalff en Van Meerbeke! Zeven brevetten van ongeschiktheid om eene Kamer van den Hoogen Raad te presideeren worden uitgereikt, om één brevet van geschiktheid te kunnen geven aan n°. 8, die door velen juist voor den niet geschikten man gehouden wordt. En n°. 8 snijdt zijn zeven ouderen ambtgenooten niet alleen den toegang tot het vice-presidentschap af, maar vermoedelijk later ook den toegang tot het presidentschap. Hoe dit de heeren smaakt, laat zich begrijpen.Uit welk oogpunt men deze benoeming beschouwt blijft zij even onverklaarbaar en even onverdedigbaar. Zij geeft geen bewijs van gouvernementeele kracht, doch wel van overgroote ministeriëele onhandigheid. Maar een sterke toer is nu ongetwijfeld vertoond. Dat een ruiter in het cirque over zeven paarden heenbuitelt, wordt algemeen voor een verwonderlijken „tour de force" gehoudenwat moet men dan wel zeggen van een raadsheer die in den Hoogen Raad over zeven collega's heenbuitelt! Blijkens het overzicht van de opbrengst van 's rijks middelen over de afgeloopen eerste drie maanden des jaars, is er eene vermeerdering op te merken van f 554,350, in vergelijking met hetzelfde tijdperk van het vorige jaar, en dat niet tegenstaande de opbrengst der inkomende rechten, als een natuurlijk gevolg van de vermindering in het tarief gebracht sedert 1 Julijl., gebleven is/288,833 beneden het vorige jaar; ook de registratie- en hypotheekrechten hebben f 90,600 minder opge bracht. Tot de vermeerderde opbrengst heeft in dit tijdperk vooral de suikeraccijns bijgedragen, namelijk f 435,370; ook het gedistilleerd heeft weder f 220,000 meer opgebracht. Het recht van successie bracht f 66,000 meer op en de poste rijen en telegraphie gezamenlijk ruim f 43,000 de loodsgelden ruim f 15,000 meer. Dat de op brengst niettegenstaande dit alles over dit tijdperk minder dan de raming was: f 1,674,992, is nog niet verontrustend. De middelen waren hoog ge raamd, maar in de eerste maanden des jaars blij ven alle belastingen nagenoeg beneden het gemid delde van het geheele jaar. Dezer dagen is te Haarlem eene vergadering gehouden der Haarlemsche afdeeling van het Neder landsch onderwijzers-genootschap, met het doel om van gedachten te wisselen over het wetsontwerp op het lager onderwijs van den minister Kappeyne. Dit onderwerp werd door den heer J. H. Slangen ingeleid. Na eene warme bespreking, waaraan vele leden deelnamen, werden de volgende conclusiën door de vergadering vastgesteld: Uit een paeda- gogisch oogpunt beschouwd, verdient het ontwerp- Kappeyne op enkele voorname punten, alsde afschaffing van het kweekelingenstelsel en de ver meerdering van onderwijskracht in de school, waar deering. Overigens baart het in de meeste opzichten teleurstelling. Het laat gewichtige belangen onver zorgd of regelt ze op halfslachtige, weifelmoedige wijze; het miskent de zelfstandigheid van den on derwijzer en is ongenoegzaam in de bepalingen, welke zijne lotsverbetering beoogen. Mitsdien vol doet het ontwerp, in zijn geheel genomen, geenszins aan de voorwaarden, waarvan eene eenigszins be langrijke verbetering van het volksonderwijs afhan kelijk is. Indien geene technische bezwaren zich voor doen, zal waarschijnlijk, behoudens het votum der Eerste Kamer, tegen het winterseizoen het herhaal delijk besproken voorloopig stationsgebouw in het gedempte Westerdok te Amsterdam worden gebouwd. Dat station zou dan niet alleen strekken voor de lijn AmsterdamZaandam, maar ook voor de andere lijnen van den Hollandschen spoorweg, natuurlijk behalve het Oosterspoor. De opening van de lijn AmsterdamZaandam blijft op 15 Mei bepaald. Donderdag-avond is te Groningen eene tweede bijeenkomst gehouden ter nadere bespreking van het in de vorige bijeenkomst door den heer Mos selmans gedane voorstel, om ook aldaar eene Re- monstrantsche gemeente op te richten. Er werd thans eene definitieve commissie benoemd, bestaande uit twaalf personen, met opdracht om al datgene te verrichten, wat zij voor het tot stand komen eener Remonstrantsche gemeente noodig en nuttig zal achten. Sedert de vorige vergadering hadden zich nog 63 personen bereid verklaard, tot de bedoelde gemeente toe te treden. Hedenavond zou de heer Mosselmans opnieuw optreden voor de vrouwelijke lidmaten der Hervormde gemeente, die de beginselen, waarop de op te richten Remon strantsche gemeente rust, zijn toegedaan. Te Harlingen zijn thans 51 leden der mo derne partij tot de Evang. Luthersche gemeente overgegaan. Ook tot de Doopsgezinde gemeente gaan onderscheiden personen over. Het zuider zendingsfeest is thans op 19 Juni e. k. bepaald. Door het verleenen van rechtspersoonlijkheid aan het district Haarlem en omstreken van de vereeniging „Eigen Hulp", is de moeilijkheid uit den weg geruimd, die gerezen was door de vraag, of plaatselijke afdeelingen eener vereeniging, die rechtspersoonlijkheid heeft, reeds daardoor bevoegd zijn in rechten op te treden, dan wel een afzon derlijke erkenning als rechtspersoon behoeven. De minister van justitie is blijkbaar het laatste ge voelen toegedaan. Naar het Rott. Nbl. verneemt, is onze land genoot dr. M. C. De Leeuw belast met het op richten en de leiding van een landbouwkundig proefstation te Hasselt, het derde van dien aard, dat in België wordt opgericht. Vrijstelling van zegelrecht is door Z. M. verleend voor de aan het departement van koloniën in te zenden uittreksels uit de registers van den burgerlijken stand betrekkelijk het overlijden van gepensioneerden en gegageerden, ten laste der kolo niale geldmiddelen. De commissie voor de in Juni en Juli te Leeuwarden te houden tentoonstelling van voor werpen van nijverheid en kunst, door vrouwen vervaardigd, heeft uit alle provinciën des rijks en zelfs uit het buitenland een belangstelling mogen ondervinden, die in meer dan één opzicht de ge-

Leidsch Dagblad | 1878 | | pagina 1