Gremengd Nieuws. KOLONIËN. wijs der goedkeuring, is vrij van zegel- en regis tratierecht." Voor het gedeelte van de krijgsschool voor officieren, dat tegen October a. s. in Den Haag wordt gevestigd, is reeds een gebouw aangekocht. Het personeel, aan het departement van oor log werkzaam, zal, naar men verneemt, eerstdaags eene aanmerkelijke uitbreiding ondergaan. Zoo zal o. a. het getal klerken aanzienlijk worden ver meerderd. De kolonel J. C. Van Gheel Roëll, com mandant van het 2de regiment veldartillerie, heeft zijn pensioen gevraagd. Ten gevolge van den voortdurend hoogen wisselkoers op Parijs te Amsterdam, zijn in de laatste dagen weder belangrijke hoeveelheden goud in baren en in Russische imperialen van Amster dam naar Parijs gezonden. Blijkens bericht van Zr. Ms. agent en consul-generaal te Alexandriê, dd. 31 Maart jl., zijn, met het oog op het ophouden der cholera- epidemie in de provinciën Hedjaz en Yemen, de van daar komende schepen in Egypte niet meer aan quarantaine-maatregelen onderworpen, met uitzondering der schepen met pelgrims aan boord, welke aan de „Bronnen van Mozes" eene observatie- quarantaine van drie dagen ondergaan. Het stoomschip „Drente" is gisteren van Maassluis naar Batavia via Southampton vertrokken de „Torrington" is den 9den April van Penang naar Rotterdam vertrokken; de „Celebes" is gis teren van Batavia te Nieuwediep aangekomen. Tweede Kamer. Heden zijn aangenomen de onteigeningswetten ten behoeve van de spoor wegen AmersfoortNijmegen en DordrechtRes teren, maar werd de discussie geschorst over de onteigeningswet voor de lijn StavorenLeeuwar den door aanneming van een motie van den heer Sickesz, daarin de wenschelijkheid uitsprekende dat Bols ward in dien spoorweg worde opgenomen. De Kamer is daarna op reces gescheiden. Z. M. heeft H. Van Manen, ontvanger der directe belastingen enz. te Gennep, benoemd tot ontvanger derzelfde middelen te Echt; den 2den luit. W. Puffius, van het 2de reg. inf., voor vijf jaren gedetacheerd bij de inf. in Ned.-Indië. Te Samarang heeft een Europeaan zijn straftijd uitgezeten wegens manslag op een inlander uit Pekalongan, die thans blijkt nog te leven en, volgens het verhaal, ter wille van den naar Padang verwijderden regent van Pekalongan, die iets tegen den Europeaan had, door een tal van getuigen voor dood verklaard was. Door den erfgenaam van den in Done- gal vermoorden lord Leitrim zijn 10,000 pd. st. beloofd aan hem, die een spoor aanwijst, dat tot ontdekking der moordenaars leidt. Vanwege de overheid in het graafschap zou 1000 pd. st. uit geloofd zijn. In de vorige week heeft te Osna- brück eene rechtszitting met draaiorgelmuziek plaats gehad. Een kastelein te Papenburg, die van tijd tot tijd een bal gaf en dan dikwijls met de muzikanten ongenoegen had, besloot aan het ge haspel met het orkest een einde te maken. Daarom kocht hij een groot draaiorgel, uitsluitend geschikt voor dansmuziek. Dat instrument voldeed echter alleen bij een polka of galop; want ofschoon het ook walsen deed hooren, verklaarden toch alle Papenburgers, onmogelijk op die muziek eene wals te kunnen dansen. Hieruit ontstond een geschil tusscben den leverancier van het orgel en den kastelein over de muzikale waarde van het instru ment. Eenige leden van de Emdener kapel, bene vens andere deskundigen, werden ontboden en op grond hunner verklaringen zond de kastelein het orgel aan den leverancier en weigerde de betaling. De leverancier zond het terug, maar de kastelein weigerde het aan te nemen en ten gevolge daarvan besloot de leverancier een eisch tegen hem in te stellen. Hierop volgde een proces. In de openbare zitting werd nu het orgel voorgebracht en moest het de walsen spelen. Als deskundigen compa reerden een orgelmaker, een dansmeester en een kapelmeester. Deze laatste verklaarde, dat het orgel wel walsen deed hooren, maar dat er toch iets aan scheen te haperen, waarover hij niet kon oordeelen. Het was namelijk de vraag, of er op die walsen kon worden gedanst. Op dit gewich tig punt werd de dansmeester om advies gevraagd. Deze begon met een wijdloopig vertoog over de theorie der danskunst, waarvan de conclusie hierop nederkwamdat een geoefend danser wel naar veel slechter muziek, ja zelfs wel geheel en al zonder muziek kon walsen, maar en op dit punt kon hij zich geen bevoegd beoordeelaar noemen, dat het nu slechts de vraag was of de ingezete nen van Papenburg tot de weinig, dan wel tot de goed geoefende dansers behoorden. Om daar over te kunnen oordeelen, zou hij ze eerst moeten zien dansen. De rechtbank scheen het evenwel niet noodig te achten, het onderzoek zoover uit te strekken. Althans, de zitting werd gesloten en de uitspraak zal binnenkort volgen. Een nieuw reddingstoestel in geval van brand is door een doofstomme te Iowa uit gevonden. Het bestaat in een soort van tulband, welke, zoodra men hem op het hoofd zet en onder de kin vastmaakt, door snelle instrooming van lucht als het ware tot een ballon opblaast, ge schikt om een deel van het gewicht van een mensch te dragen. De val wordt door dit toestel zoo ge broken, dat men zonder gevaar voor verwonding er mede uit de derde verdieping naar beneden kan springen. Met den hongersnood in Hiudostan schijnt het nog niet gedaan te zijn. De correspondent van de „Times" te Madras meldde dezer dagen, dat er aldaar nog 280,000 personen door de regeering moeten gevoed worden. Ook moet al weder de oogst zeer slecht zijn uitgevallen. In Agra en Oude is het aantal hongerenden zeer groot: ambtenaren berichten, dat tal van lijken er langs de wegen gevonden worden. De corres pondent schat het aantal dergenen, die in Madras Mysore van gebrek omkwamen op twee millioen. Ook uit de door hongersnood geteisterde pro vinciën in China blijven de berichten treurig luiden. De beruchte roover Sattler, in be- neden-Beieren, is bij een aanval der gendarmerie gesneuveld. Reeds na zijne ontvluchting uit de gevangenis te Passau, in Juni van het vorige jaar, had hij zijne rooftochten voortgezet. In den na middag van den lsten dezer kwam hij in het gehucht Braucherdorf, bij Geiskofen, begaf zich naar een boerderij, eischte aldaar een middagmaal en dreigde den boer met den dood, voor het ge val dat hij zijne aanwezigheid bekend maakte. De boer zond echter in stilte iemand naar Otters- kirchen, van waar weldra eene wacht van vijf man aanrukte en bij de boerderij post vatte. Nauwe lijks was dit geschied, of Sattler loste uit de hooischuur een geweerschot, met het gevolg dat een der gendarmes getroffen werd en binnen eenige oogenblikken den geest gaf. Nadat Sattler bij een tweede schot een der overgeblevenen had gewond, werd er per telegraaf hulp uit Passau ontboden. Onmiddellijk kwamen van daar met een buiten gewonen spoortrein 15 gendarmes, benevens een detachement jagers van 25 man, waarna het kleine gehucht zoo nauw werd ingesloten, dat er voor Sattler aan geen ontkomen meer te denken was. Eensklaps viel er uit het dakwerk een schot, waarna een der gendarmes in de richting van de schuur zijn geweer afschoot. Sedert dat oogenblik vernam men niets meer. Inmiddels was het reeds laat in den avond geworden en liet de bevel voerende officier wachtvuren aanleggen en den geheelen nacht alle uitgangen scherp bewaken. Onder wijl kwam er nog versterking, waarna den volgenden ochtend 30 gendarmes, 25 jagers en 40 gewapende burgers de schuur binnendrongen. Daar vond men den roover. Met het geweer in de hand lag hij dood op een hoop hooi. Bij onderzoek bleek het dat hij door een kogel in de borst was getroffen, hetgeen alleen kon hebben plaats gehad bij het schot dat de gendarme op hem had gelost. Het spiritisme bevat ondoorgronde lijke geheimen, waarin wij als profanen niet zullen trachten door te dringen. Voor de verschijnselen mag men echter niet blind zijn, en daarom wil de Arnheinsche Courant ook de volgende waarne ming onlangs in spiritistischen kring gedaan niet verzwijgenIn de tafel had een geest zich ge vestigd. Dat was onmiskenbaar, maar welke geest Men kende hem niet. Plotseling nam een der spi ritisten eene sterke vischlucht waar het moest de geest zijn van een kustbewoner, die gewoon is met visch om te gaan. Men had nu maar te vragen: ScheveningenTer Heide? Katwijk? Noordwijk? Egmond? Zandvoort? Op alle vragen volgde een ontkennend antwoord. Eindelijk echter door vragen en nogmaals vragen, bleek het de geest te zijn van een vriend van een der aanwezigen, die op zee voer en waarschijnlijk kort voor zijne verschij ning zich met visschen had bezig gehouden. Het verschijnsel is van veel belang voor de spiritis tische wetenschap, omdat er uit blijkt, zegt het blad, dat, zoo men de geesten al niet kan zien, men ze toch kan ruiken. Het volgende telegram is te Londen uit Nieuw-York aan het bureel van de „New- York Herald" ontvangenEen zware storm kan vermoedelijk op de Britsche, Noorsche en ook op een gedeelte der Eransche kust omstreeks den 13den April verwacht worden; benevens storm weder op den Atlantischen Oceaan benoorden 40° NBr. Jules Verne heeft zijn kotter, een scheepje van 20 ton, verkocht aan de gebroeders Lucas, loodsen te Saint-Nazaire. Hij heeft nu een nieuw vaartuig van 100 ton aangeschaft, dat door stoom wordt voortbewogen en waarmee hij zich voorstelt de voornaamste havens van Europa te bezoeken. De sergeant Ehlert, die verdacht werd van medeplichtigheid in de zaak van den gear resteerden Engelschen correspondent Bishop te Berlijn en door het Belgische gouvernement op grond van gewoon misdrijf aan de militaire auto riteit te Metz was uitgeleverd, is te Aken aan zijne bewakers ontsnapt en spoorloos verdwenen. BATAVIA, 8 Maart. De directeur van binnenlandsch bestuur maakt bekend dat de gewone gouvemements-koffievei- lingen te Padang ook voor dit jaar zullen worden gehouden in de maanden Maart, Juni, September en December a. s. en wel op den eersten of twee den dag na aankomst aldaar van de stoompakket- boot, welke den 22sten Maart, 25sten Juni, 17den September en 27sten December van Batavia der waarts vertrekt. De formatie van het personeel voor de exploitatie van den staatsspoorweg Soerabaia- Pasoeroean-Malang is vastgesteld. Bedevaartgangers, te Samarang van Mekka teruggekeerd, doen enorme verhalen van de afzet terijen van Bedouïnen, waaraan zij op den weg tusschen Mekka en Medina waren blootgesteld. In benden van duizenden verzameld houden zij de bedevaartgangers tegen en laten hen niet pas- seeren, voordat ieder hunner twee rijksdaalders aan het hoofd der roovers, Sech Abdul Moetbalib genaamd, heeft afgedragen. Bij den terugkeer van Medina nam men een anderen weg, denkende daardoor de „begals" te ontgaan, maar ook nu ontmoette men weer een zeer sterke bende, wier hoofd eveneens de som van f 5 van ieder hunner vorderde. Volgens hun verzekering is het onwaar, dat te Mekka of Medina de cholera heerscht, maar wel sterven er een massa bedevaartgangers aan eene soort van koorts, die binnen weinige uren met den dood eindigt. In de groote messigit Mekka overlijden daaraan eiken dag eenige tien tallen personen. Door den gouverneur-generaal ven Ned.-Indië zijn de volgend) beschikkingen genomen: Civiel Departement. Verleend Een tweej. verlof naar Enrop», w. ziekte, aan den boorm. 1ste kl. bij het grondpeüwezen J. Schaad; id. aan den lsten comm. bij het parket van den proe.- gen. bij het hoogger. W. F. Ingram; een tweq'. verlof naa; Ned., w. ziekte, aan den 2den comm. bij het dep. van fm. C. Been, aan den comm. 2de kl. bij den post- en tel. J. C. Vroon en aan den hoofdopz. bij de kina-cnltnnr H. W. Hooveling; een tweej. verlof naar Europa, w. meer dan vijftien;, onafgetr. dienst, aan den adj. inspect, bij den post- en telegr. A. Streil en aan den hoofdcomm. bij bet dep. van onderw. enz. F. H Boussardeen tweej. verlof naar Ned., w. ziekte, aan F. H. Eiel laatst adm. van het gymn. Willem III en aan den opz. 2de kl. bij den waterstaat A. A. Lammers. Benoemd; Tot ing. 1st) kl. bij het mijnw. C. J. Van Sehelle; tot aud. mil. te Willem I, mr. W. Vincent; tot tijd. snbst. aud. mil. bij den krijgsraad tl Willem I, mr. A. J. De Geus. Bij het dep. van ond. enz. tol lsten comm., W. Van Slooten; tot 2den comm., W. F. J. Val Davelaar en P. A. Beaupaintot contr. lste kl. bij het binnen!- best., G. A. C. O. Kraft; tot mot. tevens vendom, te Bezoek. A. B. Van Pelt; tot hulponderw. aan de o. 1. school te Madi" S. A. Van der Kolff; tot chef van het techn.-bur. bij de Bit havenwerken, de ing. 3de kl. J. De Rooy. Ontslagen: We gens intr. hunner hetr., eervol, als pakhuism. te Indramaioe, i F. D. Alting Siberg, en als pakhuism. te Bandjermasin, G. Vu Zolingen; eervol, w. ziekte, de contr. lstc kl. W. A. Van Wee!

Leidsch Dagblad | 1878 | | pagina 2