N°. 5571. Vrijdag A0. 1878. 12 April. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering 2 ran Zon- en Feestdagen, uitgegeven. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Toot Leiden per t maanden.1.10. Franco per postlAGt Afzonderlijke Dommer»a 0.04. PRIJS DER ADVERTENTIES: ▼an 16 regelt1.0S. Iedere regel meer0.17J. Grootere lettert naar plaatsruimte. LEIDEN, 11 April. Met het oog op het naderend driehonderd- j arig geboortefeest van Hugo De Groot heeft zich eene commissie vereenigd, die een beroep op de Nederlandsche natie doet, om voor hem, een van de grootste weldoeners der menschheid, den vader van het volkenrecht, wiens naam, over de geheele wereld bekend, met diepe vereering wordt uit gesproken door ieder die niet ongevoelig is voor wetenschap, waarheid en recht, een huldeblijk van dankbare vereering te doen verrijzen. Z. K. Prins Alexander is eerevoorzitter der commissie. Leden van het uitvoerend comité zijn o. a. onze stad- genooten prof. mr. J. T. Buys en prof. mr. J. E. Goudsmit. In de commissie hebben zitting de hoogleeraren mr. R. Van Boneval Eaure, dr. W. J. A. Jonckbloet, mr. A. E. J. Modderman, mr. S. Vissering en dr. M. De Vries. Op uitnoodiging van het bestuur van het Leidsche departement der Ned. Maatschappij ter bevordering van nijverheid zal den 12den dezer, 's avonds te acht uren, in het Nutsgebouw de heer H. J. Wolter optreden, om een voordracht te houden over ventilatie en verwarming van woonhuizen, een onderwerp waarin ieder belang zal stellen die ondervonden heeft hoe treurig het voornamelijk met de eerste zoowel in openbare zalen als in woon huizen gesteld is. Vooral nu zich eene neiging openbaart om door gezond voedsel en op andere wijze den hygiënischen toestand te verbeteren, zal de behandeling eener zaak van zoo groot ge wicht niet onopgemerkt voorbijgaan en zullen de leden ongetwijfeld door eene getrouwe opkomst van hunne belangstelling doen blijken. Volgens de „Köln. Zeitung" zijn de bekroonde mededingers naar de prijsvraag voor een academie gebouw te Leiden de gebr. Mengelberg te Utrecht (geboren te Keulen), de bouwmeester Spetzler te Bochum, de bouwmeesters Bockelbaum en Wigand te Hamburg, verder een Engelsch en een Eransch architect. Volgens het Handelsblad is het bericht der K. Z. in zooverre onjuist, dat niet een Eransch- man, maar nog een Duitscher is bekroond, namelijk prof. Bohnstedt uit Gotha. Naar men meldt, zal binnen eenigen tijd alhier worden opgericht een sleepstoombootdienst met het doel om vaartuigen van en naar deze ge meente te vervoeren. Gisteren bezocht Z. K. H. prins Frederik der Nederlanden de koninklijke Nederlandsche fabriek van gouden en zilveren werken van de heeren J. M. Van Kempen en Zonen te Voor schoten. Dit bezoek gold opzettelijk de bezichti ging der belangrijke verzameling van zilverwerken die door de eigenaars dier fabriek naar de wereld tentoonstelling te Parijs zullen worden gezonden. Z. K. H. nam met groote nauwkeurigheid kennis van ieder voorwerp dezer rijke collectie en van hare bijzondere bewerking, en drukte herhaalde raaien zijne tevredenheid uit over de vorderingen, in de laatste jaren in dezen tak van industrie gemaakt. Blijkbaar voldaan werd hel fabriekterrein verlaten door den Prins, die in dit bezoek een nieuw bewijs gegeven heeft van zijne gewaardeerde belangstelling in den bloei der Nederl. kunstindustrie. Heden en morgen is er eveneens gelegenheid tot bezichtiging der prachtige verzameling, waartoe door de heeren Van Kempen aan verschillende personen en families uitnoodigingen zijn toegezonden. Voorzeker zal daarvan een gretig gebruik worden gemaaktde inzending toch is het ten volle waard. Zij bevat de grootste verscheidenheid van zilveren voor werpen, die men zich denken kan, zoowel de kostbaarste artistieke stukken als de naeest courante handelsartikelenze zal te Parijs een ruimte innemen van 17 bij 5 meter. Behalve eenige prachtige gelegenheidsstukken, voor leden van het Vorstelijk Huis vervaardigd, bevat de verzameling alles, wat in het afgeloopen jaar werd opgeleverd. Er is een hoogst verrassende rijkdom van kleurschakeering, die wel verre van bont te zijn, van goeden smaak en hoogst artistieke opvatting getuigt. Een coupe o. a. in het laatst van 1877 voor de Provinciale Staten van Gelderland vervaardigd, als geschenk voor den aftredenden commissaris des konings, graaf van Limburg Stirum, is versierd met het familiewapen van den graaf en het wapen der provincie in de oorspronkelijke kleuren en bovendien met een allegorische voorstelling in oxydé, ornamentiek van vermeil en geniëlleerde gravures, zoo smaakvol georneerd, dat zij onmis kenbaar nauwgezette bestudeering van dit genre verraadt. Milieu en candelabres in den stijl van Lodewijk XVI, drinkbekers a la moyen-age, kannetjes en vazen in neo-grecque getuigen van zuivere architectonische opvatting en groote kennis van historische ornamentiek, toegepast naar de behoeften van onzen tijd. Gewone handelsartikelen zijn bewerkt met een geheel nieuw soort van fijn mat, dat door eigenaardige machinale behan deling wordt verkregen, waardoor de zuivere kleur van het zilver keurig uitkomt en het effect van de gravures oneindig schooner en levendiger wordt dan op een gepolijsten grond het geval is. Kortom, de geheele collectie geeft den besten indruk en lokte bij allen die gelijktijdig met ons van de vriendelijke uitnoodiging van de heeren Van Kempen gebruik maakten, in hooge mate de bewondering op. Zij doet dan ook de overtuiging vestigen, dat Nederland ook op dit gebied te Parijs op waardige wijze zal vertegenwoordigd zijn. Te Voorschoten is heden de heer L. J. S. Van Kempen met groote meerderheid tot lid van den gemeenteraad gekozen in plaats van wijlen den heer W. Hoogendoom. Voor de benoeming van een gewoon hoog leeraar in het Romeinsche recht en zijne geschie denis aan de universiteit te Amsterdam worden door B. en W. aanbevolen de heeren dr. Max. Cohn, hoogleeraar in het Romeinsche recht aan de universiteit te Zürich, en mr. J. P. Moltzer, advocaat te Amsterdam. Voor het geval dat dr. Gohn benoemd werd, zou hij, met inbegrip van collegegelden, genieten f 6000 inkomen, na vijf jarigen dienst f 6500. Daarenboven f 1000 voor verhuiskosten, als hij de benoeming aannam, welke echter, ingeval de benoemde binnen vijf jaren aftrad, aan de gemeente zonden gerestitueerd moeten worden. De commissie voor de geneeskundige staats examens te Utrecht heeft gisteren tot arts bevor derd de heeren E. J. Comelissen, officier van ge zondheid, en W. Rutgers van derLoeff, doctorandus. De minister van marine brengt ter kennis dat in dit jaar vier jongelingen na afgelegd exa men als scheepsklerk zullen kunnen worden aan gesteld. De jongelingen die tot dit examen, dat in Augustus zal plaats hebben, wenschen te worden toegelaten, moeten zijn Nederlanders en op den lsten Januari 1878 den ouderdom van 15 jaren hebben bereikt, doch mogen hun 18de jaar nog niet zijn ingetreden; alzoo komen alleen in aan merking zij, die geboren zijn in de jaren 1861 of 1862. Ouders of voogden die verlangen dat hunne zonen of pupillen bij het examen mede dingen, moeten daartoe vóór of uiterlijk op den laatsten Juli een verzoekschrift op zegel aan den minister van marine indienen. Aan mevr. Kleine is Dinsdag-avond door de abonnenten en habitués van den Koninklijken Hollandschen Schouwburg te 's-Hage een prachtige gouden lauwerkrans aangeboden. Zij trad op als „Medea". Van Cremer's „Anna Rooze" heeft Albert D. Vandam eene bewerking in 't Engelsch ge geven onder den titel „An every-day Heroine". De „Spectator" zegt dat de vreemde omgeving waarin dit verhaal den Engelschen lezer brengt, een zekere frischheid en nieuwheid geeft aan den roman, waarvan de intrige en de incidenten koel laten, maar de personen, vooral de minder uit gewerkte, naar het leven zijn weergegeven. De vereeniging „Thalia", te Amsterdam, heeft den prijs van uitmuntendheid (gouden medaille met fr. 500 en een kunstvoorwerp van groote waarde) behaald bij den tooneelwedstrijd te Dendermonde, waaraan dit gezelschap op 24 Fe bruari (met het drama „De blinde en zijn genees heer") heeft deelgenomen. Behalve de vereeniging „Thalia" nam nog slechts een Hollandsch gezelschap, „Vondel" uit Rotterdam, aan den wedstrijd deel; De som, noodig tot het plaatsen van een eenvoudig gedenkteeken op het graf van den be kenden landbouwkundige Staring te Lochem, is genoegzaam door belangstellenden bijeengebracht. Vooral onder de Zeeuwsche landbouwers vond men vele inschrijvers. De gemeenteraad van Haarlem heeft aan bestuurderen van het Nederl. Gymnastiekverbond vergunning verleend om de 9de jaarlijksche open bare uitvoering aldaar te doen plaats hebben, en wel op Zondag 23 Juni e. k., des namiddags tus- schen 2 en 4 uren, en hun daarvoor het kosteloos gebruik toegestaan van een afgesloten gedeelte van het terrein van den Hertenkamp, alsmede een sub sidie verleend van f 300. Gisteren wapperde van het stadhuis en vele particuliere woningen te Zaandam de Nederlandsche driekleur, ten gevolge der aanneming van het wetsontwerp, waarbij de exploitatie van den spoor weg ZaandamAmsterdam op 15 Mei a. s. ver zekerd is. Naar men verneemt worden reeds maat regelen genomen om die opening op feestelijke wijze te vieren. Met het werk voor den aan te leggen spoor weg ZwolleAlmeloo is men onder de gemeente Raalte met p. m. 100 arbeiders begonnen. Er zijn reeds zooveel arbeiders en poldergasten op dat werk afgekomen, dat men er voorloopig ongeveer 1000 heeft moeten afwijzen. Zoodra de onderweg zijnde locomotieven en ijzeren zandwagens per scheepsgelegenheid zullen zijn aangevoerd, zal er meer volk aan het werk worden gezet. Men is voornemens, alsdan van uit Raalte gelijktijdig in de richting naar Almeloo en naar Zwolle den weg aan te leggen. In de memorie van beantwoording omtrent het wetsontwerp tot aanvulling van art. 16 der wet van 17 November 1876, Staatsblad n°. 227 tot regeling der coöperatieve vereenigingen, wordt door den minister van justitie gezegd dat het geenszins het doel dezer voordracht is, om thans de wet ingrijpend te wijzigen en dat de wet van 21 Mei 1819 (Stbl. n°. 34) geene aanleiding geeft om coöperatieve vereenigingen, die waren koopen en verkoopen, vrij te stellen van de patentbelasting. Het is dan ook gebleken dat reeds patentrecht betaald wordt. Volgens het gewijzigd ontwerp zal aan het slot van art. 16 der wet een nieuw lid toegevoegd worden, luidende: „De rekening en verantwoording, voorzien van het be-

Leidsch Dagblad | 1878 | | pagina 1