Het Weekblad voor Zeeuwsch Vlaan- derens Westelijk deel meldt de volgende bijzon derheden omtrent den in den nacht van 30 op 31 Maart jl. gepleegden moord in de herberg „Het blauwe Huis": Vrijdag-avond den 29sten Maart jl. kwam bij zekeren V. een zekere Maer- tens, geboortig van Landsdam onder Bouchoute, en bleef daar logeeren. Onder de werking van de jenever was de man nog al spraakzaamzeide dat het een gek was die werkte, dat hij wel op een andere manier aan geld zou kunnen komen enz. enz., en wel op zoo heftige wijze, dat man en vrouw dien nacht niet durfden gaan slapen, maar de vrouw in het holst van den nacht begon te bakken, 't Gerucht loopt, dat hij des morgens bij het weggaan zich zijne onvoorzichtige taal herinnerde en zijn hospes dreigend verliet, zeggende „Pas op dat je niets zegt van 't geen ik gister avond gezegd hebwant dan ben je 't ventje." Des avonds schijnt de booswicht gegaan te zijn naar „Het blauwe Huis", dat eveneens eene her berg is. Het drama dat daar afgespeeld is, laat zich slechts bij gissing bepalen. Maertens schijnt geloerd te hebben totdat de man, een schaapher der, die daar met zijn huishoudster leefde, het huis verliet om de beesten te gaan voederen, is toen binnengetreden, op de vrouw aangevallen en heeft haar niet zonder hevig verzet van hare zijde geworgd. Van dat verzet getuigen zijne gekrabde handen. Na de vrouw gedood te hebben nam hij eene spade en wachtte daarmede den man af. Toen deze binnenkwam, gaf hij hem een slag met de spa op het hoofd, waardoor de man ineenzakte, herhaalde dat nog driemaal en stak hem daarna met de spa in den hals. Een hevig bloedverlies was natuurlijk daarvan het gevolg. Toen het slacht offer zoo goed als dood was, nam M. twee zakkeu lijnzaad, zette een daarvan op het hoofd, een op de beenen van den vermoorde en giüg naar het geld zoeken. Hoogstwaarschijnlijk heeft de boos wicht daarna in de woning, die het tooneel van zijne euveldaden was, nog een stuk spek met brood gegeten, want dit stond op tafel, terwijl aardappels op het vuur stonden en de bewoners hunne godsdienstplichten .te getrouw waarnamen om zelf op een vastendag spek te eten. Maan dag kwam de justitie om onderzoek te doen. Dins dag is zij vertrokken en den volgenden dag zijn de lijken begraven, doch slechts voorloopigde kuilen zijn niet gesloten. Intusschen is de vermoedelijke dader reeds ge vangengenomen. Hij heet, zooals wij reeds mede deelden, Eduard Maertens, en heeft zijn verblijf in de Abrikoosstraat te Gent. Reeds lang stond de man in een kwaden naam; zelfs werd door het publiek zijn naam genoemd, toen voor ongeveer een jaar een boertje met half afgesneden hals op gehangen gevonden werd in zijn schoorsteen. Uit een geneeskundig onderzoek is gebleken, dat de beide kinderen te Tichelen, ge meente Beekbergen, niet ten gevolge van het eten van vergiftigde pepermunt, maar aan stuipen over leden zijn. Dezer dagen werd door een inzender uit het noorden van ons land een kistje met glaswerk naar de wereldtentoonstelling gezonden, met het volgende karakteristieke opschrift: Avec prudence traiter. Chez ouverture on devient prié agir avec toute la prudence. Car ce caisson tient verrerie dedans. Een zeventienjarige dagloonerte Gum- poldskirchen, een dorp in Beneden-Oostenrijk, heeft twee meisjes, dochters van een welgestelden boer, met eene bijl om het leven gebracht. De moor denaar was verbitterd omdat de oudste der twee meisjes hem had afgewezen. Hij bevindt zich in hechtenis. De bloembollen veilingen in en om Haarlem zijn thans in vollen gang. De prijzen, welke voor de verschillende te veld staande soor ten worden besteed, zijn over het algemeen hooger dan in het vorige jaar. Vooral de courante soorten van hyacinten golden een hoogen prijs. Als eene bijzonderheid kan vermeld worden, dat één bed enkele witte hyacinten op de te Overveen gehou den veiling niet minder dan f700 opbracht, zijnde ongeveer f 2.50 per bol. Mag men de „Imparcial", een van de voornaamste bladen te Madrid, gelooven, dan is onlangs in het hospitaal te Saragossa aan een werkman een hoogst zonderlinge operatie verricht. Drie jaar geleden kreeg deze man, uit Usera, in Navarre, geboortig, een gezwel aan het voorhoofd, dat volkomen geleek op een likdoorn, doch, van lieverlede aangroeiende, eindelijk tot eene soort van hoorn uitwies ter lengte van ongeveer 9 cen timeter en aan den wortel een centimeter en eenige millimeter in doorsnede. De patiënt, zeventig jaren oud en voor het overige niet ziek, durfde zich niet meer vertoonen en verzonk in eene diepe neerslachtigheid. Thans, na gelukkig volbrachte operatie, bevindt hij zich zeer wel en het afge zette deel, als een ramshoorn in elkaar gekron keld en daarop in allen deele gelijkend, is in het museum van het provinciaal hospitaal te zien. BUITENLAN D. Franhrij te. De uitslag der Zondag in vijftien arrondis sementen gehouden verkiezingen is zonder eenige uitzondering der republikeinsche partij gunstig ge weest; overal zijn de mannen der rechterzijde, wier verkiezing nietig was verklaard, door republikeinen vervangen. In één arrondissement is eene herstem ming noodig, welker kansen mede voor de repu blikeinen gunstig staan. Italië. De „Univers" behelst het volgende telegram uit RomeDe „Osservatore Romano" is gemach tigd geworden het mandement af te drukken, dat kardinaal Pecci in 1860 over het wereldlijk gezag des Pausen heeft uitgevaardigd. Het is overbodig op de beteekenis en het gewicht te wijzen. Turkije. In Bosnië en de Herzegowina heerscht, volgens be richten der „Polit.Corr.", onder de Mohamedaansche bevolking groote ongerustheid door een bevel van het Turksche ministerie van oorlog om alle troepen voor het vertrek naar Salonika gereed te maken, daar die twee provinciën eene bijzondere rege ling van bestuur zullen ontvangen, waarbij de handhaving der orde aan eene soort van plaatse lijke militie zal worden opgedragen. De Turksche ambtenaren achten zich nu niet meer veilig en trachten hunne roerende goederen, zoo goed of kwaad als het kan, van de hand te doen. Het ergste is, dat zich nu reeds rooverbenden beginnen te vertoonen, die soms tot zelfs in de steden de bevolking, Christenen en Mahomedanen zonder onderscheid, brandschatten. Xinmenië. Aan de „Polit. Corr." wordt uit Bucharest berichtRuslands diplomatiek agent alhier, Stuart, heeft eergisteren kennisgevingen gedaan aan vorst Karei en aan de Rumeensche regeering, welke naar inhoud en toon overeenkomen met de dreigende taal door Gortschakoff gevoerd tegen den Rumeen- schen agent te St.-Petersburg. De vorst en de regee ring zijn over deze bedreigingen te meer veront waardigd, omdat de tegenwoordige uitgebreide ver plaatsing van het Rumeensche leger van Turn- Severin tot Galatz, dit meer blootgesteld doet schijnen voor mogelijke overrompeling of poging tot ontwapening. Rusland. Het „Journal de St.-Pétersbourg" wijst er op, hoe in de laatste dagen overal in Europa de hoop op het behoud des vredes weder verlevendigde, en zet vervolgens uiteen wat zou moeten gebeuren om tot eene oplossing der crisis te geraken. Rusland verlangt, dat de voor de Christenen verkregen weldaden niet door ondoeltreffende bepalingen, als het tractaat van 1856 behelst, maar door stoffelijke waarborgen verzekerd worden. Rusland kan dus geene tijdelijke beslissing van een congres aannemen, omdat deze geen waarborgen voor duurzamen vrede oplevert. Zoo Europa zich ten taak stelt, de Oos- tersche quaestie op te lossen in den zin der be vrijding en bevrediging van de Christenen, dan zou Rusland zeker geene moeilijkheden opwerpen slechts zou dan bij de behandeling der verschil lende vraagpunten niet een geest van naijver, maar wederzijdsch vertrouwen de regeeringen moeten bezielen. Eene particuliere dépêche uit Parijs meldt: Men wil weten, dat de crisis als geëindigd te be schouwen is. De keizer van Rusland heeft aan dien van Duitschland gevraagd, bij de Europeesche mogendheden in vredelievenden zin teintervenieeren. Rusland zou transacties toelaten op het verdrag van San-Stefano en op de stichting van het vor stendom Bulgarije. Het ontslag van Gortschakoff is waarschijnlijk zijn opvolger is nog niet bekend, doch graaf Schouwaloff zal het niet wezen. Telegrammen. BUCHAREST, 9 April. Zeven batterijen en twee regimenten van 't Russisch leger staan te Sulava, grensstation van Rumenië aan den Oosten- rijkschen spoorweg. LONDEN, 9 April. De „Times" deelt in de derde editie een uitvoerig telegram mede uit St.-Pe tersburg betreffende een circulaire van Gortscha koff, waarin punt voor puut de argumenten van Salisbury's circulaire worden wederlegd. MOSKOU, 9 April. Aan generaal Tschernajeff zal het bevel over het Aziatische leger worden opgedragen. Men brengt dit in verband met toe bereidselen tot een Indischen veldtocht. Het ministerie van oorlog heeft de in bur gerlijken dienst met verlof afwezige staf- en hoofd officieren in werkelijken dienst opgeroepen. Die welke voor den actieven dienst onbruikbaar zijn zullen tot oefening der militie worden gebezigd. LONDEN, 9 April. Lagerhuis. Bij de voort zetting der beraadslaging over het adres hebben de radicalen de staatkunde der regeering aange vallen. De markies van Ilartington bestreed het amendement van den heer Lawsonhij hoopte dat het congres nog mogelijk zal zijn, en zou een krijgszuchtige politiek bepaald afkeuren. Sir Staf ford Northcote verdedigde de regeeringspolitiek. Zij is de beste bescherming van de belangen des lands en het behoud van den vrede. De regeering kent haren plicht en zal, zoo noodig, voor de vervulling daarvan niet terugdeinzen. Lawson's amendement werd met 319 tegen 64 stemmen verworpen. De markies van Hartington, de heer Eorster en vele liberalen onthielden zich van stem ming. De heeren Gladstone en Bright stemden voor het amendement. De heer Campbell trok zijn amendement in. Het adres aan de Koningin werd daarop met algemeene stemmen aangenomen. LONDEN, 9 April. Eene circulaire van prins Gortschakoff is verschenen, waarvan de slotsom is, dat de beschouwingeu van den markies van Salisbury vrij wat meer waarde zouden hebben en volkomen vrijheid van beoordeeling toelaten, in dien de markies naast zijne bedenkingen ook practische voorstellen had gedaan, ten einde de verstandhouding en eene vredelievende oplossing te verzekeren. ROME, 9 April. Met betrekking tot de houding van Italië in geval van een conflict, deelde de minister in de Kamer der afgevaardigden mede, dat er thans nog tusschen de kabinetten onder handeld wordt en men vertrouwen mag, dat de redenen van het gezond verstand de bovenhand zullen behouden, en ook ditmaal geen beroep op de wapenen zal gedaan worden. Doch indien een oorlog mocht ontstaan, zal de regeering met de grootste gestrengheid hare onzijdigheid handhaven. PARIJS, 10 April. Het water op de Seine, dat zeer hoog stond, is weder zoo ver gedaald, dat de scheepvaart opnieuw hervat kon worden. Prins Hendrik der Nederlanden is gisteren van hier naar Karlsruhe vertrokken. ST.-PETERSBURG, 10 April. De gezamenlijke Russische bladen, ook de officieuze, beschouwen de redevoering van Beaconsfield als een oorlogs uitdaging met verijdeling van het congres. Heden avond wordt het antwoord van den Kanselier verzonden. De bij de Sussische Grond-krediet-vereeni- ging plaats gehad hebbende fraude is officieel op 2,123,295 roebels gesteld. WEENEN, 10 April. In diplomatieke kringen gelooft men dat Gortschakoff de" circulaire van Salisbury na het eindigen der Engelsche kamer debatten zal beantwoorden. De onderhandelingen tusschen Weenen en St.- Petersburg zijn in de laatste dagen zeer levendig. Tot een overeenstemming is het nog niet gekomen.

Leidsch Dagblad | 1878 | | pagina 2