N°. 5570. Donderdag A0. 1878. li April. Deze Courant wordt dageljjks, met uitzondering ▼an Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Hun die het Leidsch Dagblad des avonds niet geregeld of tijdig ontvangen, wordt verzocht daarvan aan het Bureel kennis te geven. LEIDSOH DAGBLAD. PRIJS D£ZER COURANT: Voor Leiden per 8 maanden1.10. 1.4a Franco per post Af/ouderipe Kommer»0.02. PRIJS DER ADVERTENTIES: Vu 16 regels.....1.08. Udere regel meeriiutj^irT 0.17J. Groolere letters nur plaatsruimte. LEIDEN, ÏO April. De Maandag te Amsterdam gehouden gewone vergadering van de letterkundige afdeeling der Koninklijke academie van wetenschappen werd ge heel ingenomen door eene bijdrage van den heer Verwijs over heer Nicolaas van Cats, aan wien Maerlant zijn gedicht „Van der Nature Bloemen" heeft opgedragen. Uit vergelijking van oude char ters is het aan spreker gebleken, dat men vader en zoon pleegt te verwarren. De vader, met wien Maerlant in betrekking heeft gestaan, was een Zeeuwsch edelman, die in groote gunst stond bij graaf Kloris V. Hij moet omstreeks 1249 zijn ge boren en werd in 1271, waarschijnlijk ten gevolge zijner zending naar Engeland, tot ridder geslagen. Het is een onbewezen en onwaarschijnlijke gissing, dat hij voogd over den graaf zou geweest zijn. Hij overleed iu 1283. Zijn zoon, insgelijks Nico laas geheeten, wordt sedert 1289 ettelijke malen vermeld. Hij werd in 1295 tot ridder geslagen, doch moet reeds omstreeks 1297 overleden zijn. Slechts een enkel charter van 5 Mei 1280 biedt hierbij eenige moeielijkheden aan, welke evenwel niet onoverkomelijk zijn. Aan de hierop gevolgde discussie werd deelgenomen door de heeren Brill, Boot, Moll, Leemans en De Geer. Dr. Wap deelt mede, dat hij, dank zij zijn vriend, den achterkleinzoon van den schrijver, den geestigen Van Zeggelen, een verloren treur spel van den vaderlandsch-historischen roman schrijver Adriaan Loosjes heeft teruggevonden. Bij gelegenheid van de buskruitramp te Leiden werd door dezen partij getrokken van een gelijksoortige ramp te Delft in 1654. Hij liet een naar aanlei ding daarvan vervaardigd treurspel „Amelia Ka- bricius" (de naam van de moeder van haar won derbaar gered dochtertje Klara) te Delft in 1807 opvoeren om „voor de slachtoffers van het Leidsche onheil een liefdegift te kunnen doen storten op het altaar der zoo wreed geslagen Holland sche Pallas-stad." De heer Wap geeft van dit naar zijn meening niet onverdienstelijke treurspel een korte beschrijving en tevens eenige inlichtingen op de vraag: wie waren destijds de dramatische artisten en hoe was het toen met het decoratief gesteld In „Krank Leslie's Illustrated Newspaper" van 30 Maart jl. leest men: In Den Haag loopt een gerucht dat de Koning der Nederlanden er over denkt afstand te doen van den troon ten behoeve van den Prins van Oranje. Gisteren werd te Rotterdam onder begun stiging van uitstekend weder op de plaats der sociëteit „Harmonie" de jaarlijksche tentoonstelling van vee en pluimgedierte gehouden, uitgeschreven door de afdeeling „Rotterdam, Schiedam en om streken" van de Hollandsche Maatschappij van landbouw. Er waren 420 stuks ingezonden, waar van aan 107 bekroningen zijn ten deel gevallen. De toevloed van belangstellenden uit alle oorden des lands en ook uit het buitenland was zeer groot. Onder de bekroonden komen o. a. voor: C. J. Hoogendoorn te Voorschoten 1ste pr. f 30 voor varekoeien, A. J. Van den Akker te Hazers- woude 2de pr. f 20 voor kalfdragende koeien en 1ste pr. f 30 voor melkkoeien. Het provinciaal kerkbestuur van Zuid-Hol land heeft aan den heer A. De Nooy, predikant te Moerkapelle, eervol emerifaat verleend, in te gaan met 1 Mei e. k. Men verneemt dat de dezer dagen tot arts bevorderde mejuffrouw Aletta Jacobs gedurende een jaar de Engelsche hospitalen zal gaan bezoeken, om zich speciaal op de uitoefening van vrouwen en kinderpraktijk toe te leggen, en daarna zich te Amsterdam als arts zal vestigen. Het ontwerp van een gedenkteeken voor de Unie van Utrecht is vervaardigd door den architect Nieuwenhuis te Utrecht, naar de denkbeelden, aan gegeven door prof. Beets. Het stelt voor eene groote kolom, samengesteld uit zeven kleinere ko lommen (zeven provinciën, die tot de Unie toe traden), te zamen dragende het beeld der vrijheid en op het voetstuk bewaakt door den Nassauschen Leeuw. Het geheel zal eene hoogte hebben van 31 meter. De kosten worden geraamd op ruim een ton. Het voornemen bestaat, het gedenkteeken te plaatsen op het bolwerk Lepelenburg. De opbrengst der geheven entreegelden bij het van stapel loopen van het schip „Willem Barends" heeft bedragen f 599, waaronder is be grepen eene gift van f 100. Door de directie de» Nederlandsche Bank is de rentestand gisteren vastgesteld als volgt: Interest van beleeningen van: binnenl. effecten 3 pet.buitenl. 4 pet.goederen 3 pet.disconto van wissels met drie handteekeningen (witte aan- vraagbiljetten) 3 pet.disconto van wissels met twee handteekeningen en van promessen (blauwe aanvraagbiljetten) 3'/2 pet. Naar men verneemt zullen met 15 Mei alle treinen van de Hollandsche lijn te Rotterdam het Beursstation tot punt van vertrek en aankomst hebben. Door de Italiaansche regeering is aan elk der drie Terschellingsche visschers Christiaan Kuiper, Jurriaan Kuiper en Willem De Beer een zilveren medaille toegekend wegens de redding, in den nacht van 12 op 13 September 1874, van den zeeman Joseph Penso, eenig overgebleven schepeling van het verongelukt Italiaansch koop vaardijschip „Eirenze". Door de regeering der Vereenigde Staten is, ter zake van de redding der bemanning van het Amerikaansch koopvaardijschip „D. W. Chap man" op 30/31 October jl., en van het mensch- lievend gedrag bij die gelegenheid van de sedert overleden Nederlandsche loodsen Klaas Meyer en Simon Buys, aan hunne nagelaten betrekkingen respectievelijk toegekend eene som van f 125, be nevens aan Jakob Griek, stuurman van de sleepboot „Amsterdam", een zeekijker („binocular glass"). Z. M. de Koning is hedenmorgen te zes uren op het Loo aangekomen, tot groote vreugde der ingezetenen, die daarvan deden blijken door het uitsteken der vlaggen. Het stoomschip „Koning der Nederlanden", van Batavia naar Nieuwediep, is gisteren van Suez vertrokkende „Madura",van Nieuwediep naar Batavia, vertrok gisternamiddag van Southampton. Tweede Kamer. Met 54 tegen 9 stem men is heden aangenomen het ontwerp tot wij ziging der wet op het hooger onderwijs. Daarna heeft de interpellatie van den heer Van Kerkwijk plaats gehad over de overeenkomst met Rotterdam betreffende de brng aan de Koningshaven. De interpellant keurde het af dat het contract ge sloten was zonder voorbehoud der wetgevende macht. De minister van waterstaat verdedigde het con tract de financieele lasten konden uit de begroo ting gekweten worden en de f 100,000 aan Rotterdam voor onderhoud uitbetaald was I eene wettige schuld uit het contract van 1869 voortspruitende. Door den heer Van Kerkwijk werd vervolgens eene motie voorgesteld tot af keuring, gelijkluidend als die in December omtrent het contract met de Maatschappij „Zeeland" werd aangenomen. De behandeling dier motie is ver daagd tot na het reces. Morgen zijn de spoorweg- onteigeningswetten aan de orde. Z. M. heeft met ingang van den 16den dezer bevorderd tot luitenant ter zee der 2de klasse, de adelborsten der 1ste klasse G. P. Pos- thuma en K. C. V. Zwaanshals; tot lid van het college voor de zeevisscherijen benoemd J. Regt- doorzee, te Amsterdam. Gemengd Nieuws. Bij den burgemeester vau Amster dam is weder eene som van f 700 van een inge zetene dier gemeente ontvangen voor te min aangeslagen in de stedelijke inkomstenbelasting. Een echtpaar zou Zondag-avond van Welckenraedt naar Penister sporen, doch stapte bij vergissing in den trein, die via Bleiberg naar Aken reed. De man bemerkte de vergissing en sprong uit den trein, nadat hij zijne vrouw had aangemaand hem te volgen. Deze bleef echter in den trein zitten en keerde met een lateren naar Welckenraedt terug, waar zij het treurig bericht vernam dat haar man overreden en onmiddellijk daarna gestorven was. Het is hekend dat eigennamen in telegrammen wel eens verminkt overgebracht wor den, en een redacteur heeft dan niet altijd gele genheid of tijd om de juiste bedoeling te vatten. Ilij moet er dan maar een slag naar slaan en loopt wel eens gevaar van zich te vergissen. Verleden week bevatte een Silezisch blad de volgende scherp zinnig verduidelijkte dépêche uit Londen „Bourke antwoordde op een vraag van Wait, dat Kellanol (Kalakaua I, koning van Hawai P) verklaard heeft niet in staat te zijn de suikerconventie (met Ha wai, Sandwich-eilanden?) uit te voeren, wegens de oppositie in de Kamer." Het tusschen de haakjes voorkomende had de redactie er ter verduidelijking der lezers bijgevoegdOnze lezers zullen wel begrijpen dat Kellanol „Holland" had moeten zijn. Voor eenige dagen heeft men te Los dorp bij Appingedam, op een diepte van ongeveer 8 voet, gevonden een menschelijk geraamte van grooten bouw, nog zeer goed geconserveerd. Het kakebeen was van die grootte, dat een goed vol wassen arbeider het om zijn mond of kakebeen kon toeslaan en er nog ruimte overbleef. Vijf en twintig mijnwerkers te Mont- ceau-les-Mines zijn wegens vergrijpen bij de laat ste werkstaking aldaar tot gevangenisstraffen ver oordeeld van twee tot dertien maanden. Het tjalkschip, toebehoorende aan Dirk Lont, dat op hooger gezag aan den ketting was gelegd wegens beschadiging van de Gouwe- brug op 29 Maart jl., is Maandag weder van den ketting losgemaakt, daar genoemde schipper door betaling van f 600 de zaak met de Nederlandsche Rijnspoorwegmaatschappij in der minne heeft ge schikt. De schade was op f 1000 geschat. De „North China Daily News" meldt de uitvaart van den eersten spoorweg in China: het Woosnng-lijntje. De dwarsleggers en staven zijn opgebroken en naar Kormosa verscheept. Ook de kleine locomotief, „Pioneer" geheeten, ging dien weg op.

Leidsch Dagblad | 1878 | | pagina 1