1 verzilveren en alzoo voor kwartjes te doen door gaan. Een winkelier te Leeuwarden is er al mede bedrogen geworden. Zaterdag-avond omstreeks acht uren brak te Aalsmeer brand uit in de boerderij van de wed. Blootshoofd. Huis, hooiberg, hooischuur en verdere getimmerten zijn een prooi der vlammen geworden. Menschen en vee zijn gered. Omtrent de oorzaak is niets bekend. Den 6den Maart 11. beeft in de stad Panama, in Nieuw-Grenada, een geweldige brand gewoed, waardoor eene schade werd aangericht van omstreeks drie millioen gulden. Het onheil was te wijten aan een neger, die een vlammenden lucifer in een maatje wierp, waarin een weinig rum was. Het opvlammende vocht tastte een vaatje olie aan en in minder dan een uur tijds stond het geheele hoofdplein der stad in vollen gloed. Er had een droogte geheerscht en er was slechts weinig water tot blusschen verkrijgbaar. Bij debrug des Saints-Pères is uit de Seine te Parijs Zaterdag-namiddag een zeer rijk in zwarte zijde gekleed vrouwenlijk opgehaald. Van de gehandschoende vingers waren de toppen en een der voeten is bij den enkel afgehouwen. Het lichaam, oogenschijnlijk van eene dertigjarige, moet omstreeks veertien dagen in het water ge legen hebben. Het gelaat, ofschoon gezwollen, is echter nog herkenbaar. Geld of kostbaarheid zijn aan het lijk niet gevonden. Gistermiddag te halfeen ontstond er brand in een pakhuis van Van der Linden onder Charlois. Het bovengedeelte van het gebouw werd bewoond. De bewoners konden zich nog met hun huisraad redden. Naar men verneemt is de brand in een schoorsteen van het belendende pand ont staan. Spoedig gelukte het, den brand te blusschen. Uit Lyon wordt aan de „Bien public" gemeldDe heer Brottet, ongehuwd, 68 jaar oud, en zijne zuster, 71 jaar, bewoonden een huisje in de gemeente Grigny, bij Lyon. Men wist dat zij zeer rijk waren en dikwijls werd er bij hen in gebroken. In den nacht van Zaterdag op Zondag barstte er gelijktijdig op drie punten van hunne woning brand uit, en voordat hulp kon aange bracht worden was alles afgebrand. In een stal ontdekte men de lijken van de bewoners, die daarheen gesleept waren na in hunne kamers ver moord te zijn. Van dat der zuster was het hoofd niet te vinden. Onder de beide lijken en in den omtrek had men takkenbossen neergelegd voor een brandstapel, die, naar de moordenaars dachten, de lijken zou verteren en alzoo de sporen van de misdaad doen verdwijnen. Een zestienjarig jongeling te Am sterdam ontving van zijn baas eenige quitantiën, om daarop p. m. f 30 te ontvangen. Het geld ontving hij, maar hij behield het voor zich om er mede naar Rotterdam te gaan en aldaar pret te maken. Eindelijk was het geld verteerd, en te Gouda komende gaf de jongen zich vrijwillig bij de politie aan. Reeds tweemaal heeft deze knaap dergelijk feit bedreven. Twee jongelieden kwamen in het laatst van Maart eene kamer huren in het hotel Jansen, rue Poliveau te Parijs. Een hunner, de toekomstige huurder, noemde zich Gérard, 26 jaar oud, student, komende van Blois; hij betaalde vooraf de huur en kwam den volgenden dag met een koffer, 's Avonds ging hij met zijn koffer heen en keerde niet weer terug. Men vond in een kast van de kamer de stukken van het lijk eener vrouw. Er zijn acht personen uit Leienbroek (gemeente Sittard) gedagvaard om voor den rechter van instructie te verschijnen wegens het afleggen van getuigenis omtrent twee aldaar plaats gehad hebbende Dranden. Men schijnt bij den laatsten brand een lont gevonden te hebben om het strooien dak te doen vuur vatten. Zondag-avond te zeven uren ontstond er weer brand te Leienbroek, waarbij twee aanzienlijke boerenhuizingen met stallen en schuren vernield en vijf stuks hoornvee omgeko men zijn. Zondag-avond te halftien is bij het rangeeren van een goederentrein, nabij den Dubbel- damschen weg te Dordrecht een der waggons ge derailleerd. Persoonlijke onheilen hebben hierbij niet plaats gehad; alleen was het verkeer langs den weg tijdelijk gestremd. Gisternamiddag is aan de Bomkade aldaar een schippersknecht, die zich met eenige werkzaamheden op den boeg spriet van zijn vaartuig bezig hield, daarvan af gevallen en verdronken. Te Brussel sloeg eenige dagen gele den eene vrouw der werkende klasse in een aan val van gramschap een kind, dat aan hare zorgen was toevertrouwd, op zulke barbaarsche wijze, dat het ongelukkig slachtoffer aan de gevolgen dier mishandeling is overleden. Die dood schokte de vrouw zoo, dat zij eenige dagen later zich vergif tigd heeft. Het stoomschip „Spartan", van Ham burg naar Londen, met eene lading suiker, is 7 April op de Hasborough Sands verongelukt. Der tien schepelingen zijn gered. K e c h t z ;i k e n. Het gerechtshof te Leeuwarden heeft Margje Bult, huisvrouw van Gelmers, arbeidster te Ruinen, die beschuldigd was van opzettelijke brandstich ting, bij gebrek aan voldoend bewijs (ofschoon de beschuldigde volledig bekende en het huis ge heel is afgebrand) vrijgesproken. De rechtbank te Roermond heeft naar den procureur-generaal te 's-Bosch verwezen Johannes Te Baerts, dienstknecht, laatstelijk woonachtig te Lothum, thans gedetineerd, ter zake van in den avond van den 24 Februari 11. J. Peeters, te Horst, met een mes een steek in het onderlijf te hebben toegebracht, aan de gevolgen waarvan deze kort daarna is overleden. KOLONIËN. BATAVIA, 28 Februari. Aan de Sum. Ct. schrijft men uit Aik-Goeloe (Battaklanden) „Als een vervolg op mijn jongsten 'l brief moet ik u melden, dat ik bericht heb ont vangen omtrent het lot der 25 vrouwen, meisjes en kinderen, welke door het volk van Garoia en Poldoeng zijn geroofd geworden. Naar men mij verzekert, hebben de roovers hunne slachtoffers reeds als slaven verkocht, eenigen zijn naar Pol doeng, de overigen naar Padang-Bolak, Pertibi en elders vervoerd, waar vrouwen zeer schaarsch en duur zijn. Het is een verschrikkelijk lot dat menig hunner ginds verbeidt. Slavenvrouwen met geke tende beenen en mannen met wreedaardig ver minkte voeten, om hun het ontvluchten te beletten, heb ik zelf meermalen op mijne reizen ontmoet. Er zijn echter troepen in aantocht. O, mogen zij spoedig komen, opdat het lot van zooveel andere menschen, die hier aan dezelfde gevaren blootstaan, verzekerd en de rust hersteld worde." De Soer. Ct. beweert dat er hongersnood heerscht op Gorontalo en dat het plaatselijk en ge westelijk bestuur de regeering in het duister heeft gelaten omtrent den toestand. Deze berichten heeft zij ontvangen met de boot, die 21 Februari uit de Molukken te Soerabaia aankwam. Ook wordt er in gemeld, dat de passagiers van een der boo ten van de Nederl. Ind. Stoomvaartmaatschappij, dezer dagen te Gorontalo van den wal aan boord terugkeerende, zulk een treurige schets gaven van de armoede en ellende, waarvan zij te dier plaatse getuigen waren geweest, dat onmiddellijk aan boord eene collecte werd gehouden en het bedrag den adsistent-resident ter hand gesteld, ten einde eenigs- ziis in den nood te kunnen voorzien. - De kas van het telegraafkantoor op een der strandplaatsen ter kuste (Padang) heeft een tekort van ongeveer f 12,000. De chef is in zijne betrek king geschorst. Het Bat. Hand. heeft uit Atjeh bericht ontvangen, dat er eene expeditie naar Lokong ten zuiden van Kroëng-Raba is vertrokken onder bevel van den luitenant-kolonel Van Lier en bestaande uit 2 compagnieën infanterie, een sectie veld artillerie, 25 mineurs en sappeurs, benevens de ambulance. Aanleiding tot het zenden dezer troe penmacht is gelegen in het feit, dat het volk van Lokong den kleinzoon van Toekoe Bait tot vorst of hoofd heeft verkozen, hetgeen geheel in strijd is met de inzichten onzer regeering. Er is steenkool gevonden langs het tracé van den spoorweg in de Preanger-regentschappen. Geologen beweren, dat de geheele archipel vol steenkool is; maar zegt het Alg. Dagbl. v. N.-I. het ongeluk is, dat de meeste plaatsen, waar kolen liggen, ontoegankelijk zijn voor ver- voermiddelen. Daarom is 't van gewicht, dat kolen in exploitable hoeveelheid gevonden langs het tracé van den spoorweg door de Pre: boven Soekabomi. Waar de laag aan het treedt, is zij niet dik, maar hare uitgebreii is vrij aanzienlijk, en het zou wel wonder zoo er niet grootere hoeveelheden aanwezig w De regeering heeft de zaak ernstig opgenom een mijn-ingenieur naar de plaats gedirigeeri voor zijn onderzoekingen het personeel der si weg-opname zal gebruiken en tevens ondei zal doen naar het beste punt, waar de tunne 400 meter zal moeten gemaakt worden, di spoorweg in dezelfde buurt noodig heeft, schijnt er plan te zijn om verder, den spoo volgende op zekeren afstand ter weerszijden, sl onderzoek naar den mineralen inhoud van bodem te doen. De gevonden kolen zijn van goede qualiteit. Door den gonvernenr-generaal van Ned.-Indië zijn de vo! beschikkingen genomen: Civiel Departement. Verleend: Een tweej. verlof naar w. ziekte, aan den adsist.-res. van Sintang, A. H. Gijs Benoemd: Tot lid, tevens secr. van de Ned.-Ind. comrti de intern, tentoonat. te Parijs, W. P. Groeneveldt, ref. dep. van onderw. enz.; tot ads.-resident van Sintang, Verhelsltot secr. van de res. Pekalongan, W. F. Bet secr. van de rcs. Lampongsche districten, de contr. 1ste J. Avistot houtv. 2de kl. bij het boschw. op Java en AI J. H. Van der Meulen; tot comm. 2de kl. bij den po telegraafd., N. J. J. Marlier de Ronton; tot 3den com de alg. rekenk., H. J. C. Hulscher; tot 3den comm. resid.-kant. te Batavia, C. E. F. A. Gijsbers. Ontsli Eervol, met behoud van recht op peDS., de 3de comm. s res.-kant. te Batavia, A. A. Engelbrecht; eervol, de ge» by het kettinggangers-kwart. te Batavia, P. Reusing; w.i eervol, de 1ste klerk op het adsistent-res.-kantoor te Gara G. F. Nauman. Herplaatst: Als waarn. pred. bij de gem. te Menado F. H. Linemann. Departement van Oorlog. Verleend: Een tweej. verin' Europa, w. ziekte, aan den off. van gez. 1ste kl. J. Sem: aan den off. van gez. 2de kl. J. P. G. Jobansen en ar lsten luit. der inf. H. C. Van Stappersboef. Geplaatst het 5de bat. inf. de kapt. W. F. Braun en bij het 2de bat. de kapt. A. P. Bindervoet van Nahuys; bij het straf: Klatteu, de 2de luit. J. J. Verlinden. Overgeplaatst: int. in de 1ste mil. afd. op Java, de onder-int. 2de 1 Lafontaine; by het 11de bat. inf. de kapt. C. A. E. Re de 1ste luit. N. C. U. Masman; bij bet 1ste depot-bat. dt H. J. Knijff. Departement van Marine. Verleend: Een tweej. verlc! Ned., w. ziekte, aan den port. bij het mar.-etabl. te Soa A. Van der Hoek. Benoemd: Tot comm. voor scheep: bij het marine-etabL te Soerabaia, de vice-comm. J. F. J. den Berg. BUITENLAND. Frankrij l£. De sjah van Perzië wordt op zijn reis Parijs vergezeld van een twintigtal aanzien personen uit zijne omgeving, onder welke de m ters van buitenlandsche zaken en van oorlog, Te Apt is tot afgevaardigde gekoze: republikein Naquet. Te Bellac herstemming schen den republikeinschen candidaat Lavig en den Bonapartist Lezand; Lavignère heef; meeste stemmen bekomen. Aan de „Köln. Zeitung" wordt uit gemeld, dat in de Fransche zeehavens pan: schepen worden uitgerust, om de vloot in de 1 dellandsche Zee en in het Kanaal te verstei Het aantal schepen, dat Frankrijk thans uitge heeft, bedraagt 114, als: 40 pantserschepenee klasse, 2 tweede klasse, 19 kruisers, 25 act vaartuigen, 13 kanonneerbooten, 2 kanonn sloepen, 10 schoeners, 16 transportschepen, 5 tons, 5 kustvaartuigen, 5 korvetten en 2 wa schepen. De reserve bestaat uit 89 schepen verschillende soort; 19 vaartuigen zijn in aanb en zullen binnen achttien maanden afgewerkt Spanje. Te Madrid is een boek verschenen, dat van grootste belang is voor de geschiedenis der i dekking van Amerika. De „Cartas de Indias", gegeven op last van den minister van onder» behelst 108 brieven van de voornaamste perso: die in dê zestiende eeuw betrokken waren bi ontdekking enz. van de Philippijnen en van Amei Zeven en twintig van de meest belangrijke bri< zijn weergegeven door photo-lithographieI en twintig platen behelzen 249 facsimiles handteekeningen, beginnende met die van Chri phorus Columbus, en de wapenen van verschillf personen; een teekening naar een oud docum dat de plek voorstelt waar de schat der I bewaard werd, en kaarten van de Amazone, Orin'

Leidsch Dagblad | 1878 | | pagina 2