Woensdag 10 April. N°. 5569. A*. 1878. Hypothecaire statistiek en overgangsrecht. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Toot Leiden per S maanden.1.10. 1.40. Franco per post Afzonderlijk. Kommen....0.03. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering A ?an Zon- en feestdagen, aitgegeven. PlUJS DER AD VEK'I'ENTIEN Tsn 16 regelf f 1.06. iedere regel meerB 0.17J. Groote re tellers ua*r plaatsruimte. ■w' In het begin dezes jaars hield de heer A. Yan Eek in de vergadering van de afdeeling „Leiden en Omstreken" der Hollandsche Maatschappij van Landbouw een voordracht, eenige mededeelingen behelzende omtrent de „Hypothecaire statistiek en den tegenwoordigen stand der quaestie van de opheffiog van het overgangsrecht". Hun, die deze vergadering bijwoonden, zal het ongetwijfeld genoegen doen, dat die korte ver handeling onlangs in druk is verschenen, zoodat zij zich in de gelegenheid bevinden de belangrijke statistieke gegevens, die uit den aard der zaak bij een mondelinge voordracht even spoedig ver loren gaan als zij worden aangeboord, zich ander maal voor den geest te brengen, terwijl tevens zij, die in het onderwerp belang stellen, maar ter vergadering niet tegenwoordig waren, zich nu zien in staat gesteld, met den belangrijken inhoud van bet gesprokene kennis* te maken. Wellicht dat bovendien deze weinige regelen nog bijdragen om het boekske in meer handen te brengen dan anders het geval zou zijn. Vond het weinig lezers, wij zouden het betreu ren, en daarom wilden wij er hier nader de aan dacht op vestigen. Wellicht bestaat daartoe geen beter middel dan reeds terstond met het einde te beginnen en hier neder te schrijven het voorstel, waarin de auteur de slotsom zijner korte beschou wingen samenvat, als hij aan de afdeeling in over weging geeft onder de punten van beschrijving der volgende algemeene vergadering ook dit op te nemen: „Een uitnoodiging te richten aan het Hoofdbestuur om zich opnieuw te wenden tot de Regeering, liefst ook tot de Vertegenwoordiging, met den wensch, om de zoo schadelijke belastin gen op den overgang onder de levenden van- en het hypothecair verband op- het onroerend goed te zien opheffen in die termijnen en tegen dat aequivalent als raadzaam zal voorkomen." De voornaamste grond, waarop de schrijver tot die gevolgtrekking komt, is wel deze, dat de hypothecaire statistiek in Nederland, hoewel slechts een vrucht van den laatsten tijd, toch reeds ge noeg licht heeft verspreid om ten duidelijkste aan te toonen, dat de hypothecaire schuld in ons land telken jare in onrustbarende mate toeneemt. Op 31 December 1869 zou zij volgens de verstrekte opgaven ongeveer 480 millioen gulden hebben be dragen. Over 18701874 is die statistiek nog niet bijgewerkt en dus kan men geen vergelijking maken tusschen de achtereenvolgende jaren om zoodoende over de vermeerdering te oordeelen. De heer Bachiene echter, lid van den Raad van State, wiens verdiensten op het gebied der hypothecaire statistiek algemeen erkend zijn, heeft in die leemte eenigermate voorzien door een over zicht te geven over het jaar 1875; de nieuwe geldleeuingen, gedurende die twaalf maanden aan gegaan, wijzen een bedrag aan van 94 millioen gulden, met nog geen 52 millioen aan aflossingen, op welk laatste cijfer om redenen, te wijdloopig om hier te worden aangestipt, wellicht nog wel wat valt af te dingeneen vermeerdering der hypo thecaire schuld in een enkel jaar dus met 42 millioen, een onrustbarend cijfer voorzeker, ook al reduceert men dat eenigermate met het oog op de stijging der koopwaar van het onroerend goed onrustbarend vooral, omdat het hier in de eerste plaats transacties geldt, verricht door land bouwers en veefokkers, die met geleend kapitaal werken en dus niet alleen op hooge, maar op steeds aangroeiende lasten zitten. De zeer vermogende daarentegen, zoo merkt de schrijver op, meer bepaald met het oog op het recht van overgang, betaalt bij aankoop eenmaal en verder is zijn bezitting onderscheiden geslachten lang geheel vrij van de heffing van overgangsrechten, want in groote boedels wordt zelden betaald het zooge naamd recht van overbedeeling. Bovendien, de meervermogenden hebben geen behoefte om geld op te nemen en offeren dat niet aan het obligatie- recht. Ook de zoogenaamde doode hand is van die rechten vrijgesteld. Had ik dus wel ongelijk toen ik sprak van een ergerlijk privilege zoo vraagt de schrijveren belemmert ook die aller- verderfelijkste belasting niet het komen van het goed in de handen van die personen, die er het meeste nut van kunnen trekken zoo voor zich zeiven als voor de maatschappij? Onze ruimte verbiedt ons de brochure hier ver der in bijzonderheden na te gaan, al willen wij nog even aanstippen, dat de auteur als middel tot opheffing van het door hem bedoelde privilege aanbeveelt, in bepaalde termijnen het bedrag van de overgangsrechten bij de grondbelasting te voegen. Hoe oppervlakkig slechts wij de brochure konden bespreken, vertrouwen wij er genoeg van te hebben gezegd om de bewoners eener bij uitnemendheid landbouwende streek als de omtrek van Leiden tot het lezen daarvan aan te sporen. LEIDEN, 9 April. De heer C. J. Prakken alhier is met ingang van 1 Mei e. k. benoemd tot tijdelijk leeraar aan de rijks hoogere burgerschool te Heerenveen. De heer J. D. Sigal, pred. te Lisse, heeft voor het beroep naar Oostzaan bedankt. De dezer dagen te Arnhem gestichte Re- monstrantsche gemeente is Zondag plechtig inge wijd. De hoogleeraar C. P. Tiele bracht haar den welkomstgroet der Remonstrantsche broederschap en stelde het karakter dier vereeniging in een helder licht. Daarop ontwikkelde dr. L. H. Slotemaker de redenen, die hem met velen zijner geestver wanten bewogen hadden tot die broederschap over te gaan, en wees de richting aan, waarin hij hoopte dat de jonge gemeente zich overeenkomstig de behoeften van den nieuweren tijd voortbewegen zou. Eene groote schare woonde de plechtigheid bij. Uit de kern der burgerij zijn reeds velen tot de gemeente toegetreden. Zij telt thans (de kin deren, waaronder 250 catechisanten, niet mede- gerekend) 309 leden en 240 begunstigers. Zondag a. s. worden 25 nieuwe lidmaten bevestigd. In eene talrijke bijeenkomst van leden der kerkelijke kiesvereeniging „Gelijk recht voor al len" te Groningen is Zaterdag-avond door den heer B. C. J. Mosselmans, predikant bij de Herv. gemeente aldaar, voorgesteld om, in navolging van andere gemeenten, ook te Groningen eene Remon strantsche broederschap op te richten. Dit voorstel is door een groot aantal der aanwezige leden met bijval ontvangen, en daarop zijn eenige heeren uitgenoodigd, zich tot bevordering der zaak in commissie te vereenigen en met de belangstellende gemeenteleden zich in betrekking te stellen. De uitnoodiging tot het houden van de bijeenkomst was uitgegaan van den heer Mosselmans. Zaterdag had in het gebouw voor kunsten en wetenschappen te Utrecht de bijeenkomst plaats van de hoofdcommissie voor de herdenking van de Unie van Utrecht in 1879. Onder de voor naamste punten, die thans behandeld werden, behoorde de voorliggende teekening van het monu ment, dat men voornemens is in de gemeente op een der openbare pleinen op te richten. Bij de vergadering waren ook tegenwoordig de afgevaar- digden der subcommissiën uit de hoofdplaatsen van de provinciën, met uitzondering van N.-Brab. en Limburg, alsmede uit Amsterdam en Rotterdam. De arrondissements-rechtbank te 's-Graven- hage heeft heden, in de onteigenings-proceduren der spoorwegmaatschappij LeidenWoerden, de volgende schadeloosstelling toegekend, als: ƒ4601.17 aan S. F. A. baron Van Pallandt van Oud-Beierland (aanbod 2900, rapport deskundigen ƒ10,022.67, conclusie O. M. 3485.66); 3898 aan Gerrit Van der Meer (aanbod f 2252, rapp. desk. 8699.10, concl. O. M. 3034.62)3834 aan Anna De Jong, eerder weduwe D. Mouris, thans weduwe J. Van Rodenrijs (aanbod 2459.75 rapp. desk. f 9649.38, concl. O. M. ƒ3451.49); 8408.81 aan Erfgenamen van Jonkvrouwe H. J. Delcourt (aanbod f 7500, rapp. 1ste desk. f 21,210.98, rapp. 2de desk. 2904.85, 1ste concl. O. M. 8000, 2de concl. 8373.89). Prins Hendrik heeft Zondag met Mac Mahon de wedrennen in Longchamps en Vrijdag-avond in de loge van den maarschalk de voorstelling in de groote opera bijgewoond. De „Soleil" meldt dat den prins het legioen van eer is geschonken. De gemeenteraad van Groningen heeft 3000 beschikbaar gesteld, opdat de heer Dr. Symons, na bekomen machtiging van den minister van bin- nenlandsche zaken, als privaat-docent aan de rijks universiteit aldaar kunne optreden. Met ingang van 1 October a. s. wordt het bataljon mineurs en sappeurs uitgebreid met eene school- en telegraafcompagnie. De gemeenteraad van Middelburg heeft be sloten tot het aangaan eener geldleening van ƒ59,000 tegen 4/a pet. De oefeningsdivisie, onder bevel van den kapitein ter zee W. K. Van Gennep, is den 7den dezer te Barbados aangekomen, na den 3den van Suriname te zijn vertrokken; terwijl het ramtoren- schip „Koning der Nederlanden", onder bevel van den kapitein ter zee W. Enslie, op dien datum te Aden is gearriveerd. Het stoomschip „Stad Haarlem", van Nieu- wediep naar Batavia, arriveerde aldaar den 8sten Aprilde „Conrad", van Nieuwediep naar Batavia, passeerde Gibraltar den 6den dezerde „Celebes", van Batavia naar Nienwediep, passeerde heden morgen Dungeness. TweedeKamer Na uitvoerigediscussiën is heden met verwerping van alle amendementen het ontwerp betreffende de bedelarij onveranderd aangenomen met 41 tegen 25 stemmen voorts zijn aangenomen enkele onteigenings wetten en de over eenkomst met den Hollandschen Spoorweg exploitatie van het baanvak ZaandamAmsterdam. Z. M. heeft aan den kapitein-luitenant ter zee jhr. J. A. Röell, adjudant van prins Hendrik, vergunning verleend tot het aannemen en dragen der versierselen van ridder 2de klasse der kon. Pruisische Kroonorde, en ridder der 1ste afdee ling van de groothertogelijk Saksische orde van den Witten Valk of der Waakzaamheid; benoemd tot controleur der directe belastingen enz.te Eindhoven, M. A. Bringenberg, thans te 's-Her- togenboschte 's-Heriogenbosch, 2de afdeeling, J Sijtsma, thans te Drachtente Drachten, J. Hat- tink, thans adjunct-controleur te Amsterdam. Gr e m engd Nieuws. Van de nieuwe centen, die wegens oin vang, dikte en kartelrand met de kwartjes geheel over eenkomen, wordt reeds gebruik gemaakt om ze te

Leidsch Dagblad | 1878 | | pagina 1