N°. 5565. A°. 1878. Vrijdag 5 April. LEIDSCH l^g* DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: foor Leiden per I maanden..1.10. Franco per post1.40. Alzonderl^ke Nommars...-.0.03. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering Tan Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIES: ▼an 16 regel*1-05. Ieder* regel meerom- Grootere letters naar plaatsruimte. STADS-BERICHTEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN herinneren bij deze den belanghebbenden dot, ingevolge de verordening van den 9den Januari 1868 (Gemeenteblad N°. 1), de Beestenmarkt in plaats van Vrijdag den 19den April e. zal worden gehouden op Woensdag dtn lTden April te voren. Bargemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, V. d. BRAN DELER, Bargemeester. 4 April 1878. E. KIST, Secretaris. LEIDEN, 4 April. Er bestaat gelegenheid tot verzending der cor respondentie naar Ned.-Indie door middel van het stoomschip „Drente", waarvan de laatste buslich- tiug aan het postkantoor te Rotterdam is bepaald op 10 dezer, des middags te een uur. De commissie van rapporteurs, na kennis genomen te hebben van de memorie van beant woording over het ontwerp van wet tot wijziging der wet op het hooger onderwijs, heeft gemeend de aandacht der Kamer op het volgende belang rijke punt te moeten vestigen. In de afdeelingen werd algemeen de bij het ontwerp voorgestelde intrekking der bepaling omtrent de splitsing van den zesjarigen gymnasialen cursus na het vijfde jaar in dien zin opgevat, dat daarvan de bedoeling was, gymnasiaal onderwijs in alle vakken voor alle leerlingen in duur en omvang gelijk te maken. Het blijkt thans uit 's ministers antwoord, dat die opvatting geheel verkeerd is geweest en dat de intrekking alleen wordt vooigesteld, ten einde bij het ontwerpen van een nieuw leerplan voor de gymnasia vrijheid te hebben, die splitsing niet enkel in het laatste jaar van den zesjarigen cursus in het leven te roepen, maar ook in de voorafgaande jaren reeds rekening te kunnen houden met de belangen van die leerlingen, die zich later aan de geneeskundige en de wis- en natuurkundige wetenschappen zullen wijden, in verband met de bij artt. 7 en 8 van het koninklijk besluit van 27 April 1S77 voorgeschreven examina. Er zijn individuen wier uiterlijk eene af spiegeling is van hun inwendig karakter, van hun denken, doen en laten, en tot deze behoort Anton Rubinstein, wiens voorkomen met het hooge den kende voorhoofd, het duistere, doordringende oog men dikwerf met Beethoven heeft vergeleken, en gelijk deze door zijn werken opzien veroorzaakte, wordt erkend dat ook gene tot hetzelfde reuzen- geslacht behoort, en hij zijne tijdgenooten verrast door hetgeen hij voortbrengt. Als virtuoos vindt hij onder zijne kunstbroeders weinig gelijken en door nog minder wordt hij overtroffen. Als com ponist heeft hij zich reeds een ousterfelijken naam gemaakt, en vooral door de omvangrijke werken door hem in den laatsten tijd gecomponeerd, heeft hij zich op cene hoogte gesteld, die hem doet plaats nemen onder de eerste componisten van den tegenwoordigen tijd. Hij heeft als zoodanig zijne eigene richting, waarin hij steeds voortgaat en naar volkomenheid streeft, zonder die ooit te zullen bereiken, omdat een scheppend genie als hel zijne nimmer „fertig" kan worden. Als dirigent wordt hij niet alleen in Rusland, in de voornaam ste steden van Duitschland, in Parijs en Londen, maar zelfs in Amerika tot de beste gerekend. Als onderwijzer heeft hij uitstekende leerlingen gevormd, die mede gerekend worden tot de beste virtuozen. Morgenavond zal hier ter stede het voorrecht wordeu aangeboden dezen kunstenaar, zij het dan ook alleen als virtuoos en componist, nader te leeren kennen. Wij gelooven niet dat het noodig is om de kunstliefhebbers aan te sporen dit con cert te bezoeken. Rubinstein vond in Nederland steeds een gunstig onthaal, en het Leidsch pnbliek zal evenmin achterblijven om den grootsten pianist te gaan hooren en hem den cijns der be wondering te brengen. Over de dezen winter gehouden uitvoering van de zangvereeniging „Caecilia" alhier zegt liet jongste nummer van het tijdschrift van dien naam het volgende, dat wij op verzoek overnemenDe zangvereeniging C. onder directie van den heer B. H. Taylor gaf op 27 Eebr. een uitvoering in de Stadszaal en bracht bij die gelegenheid het Lobgesang van Mendelssohn, „Bei'm Sonnenun- tergang" Yan Gade en een Messe solcnnelle van Gonnod ten gehoore. Mag men met lof gewagen over de wijze waarop de koren hun taak vervul den, ook de solisten hebben aanspraak op de er kentelijkheid van de in grooten getale opgekomen hoorders. In bet bijzonder verdienen de dilettanten geprezen te worden, die het duo „Ich harrete des Herrn" en zij die het gewichtig solo „Die Nacht ist vergangen" voordroegen. Ook de lieer De Goey kweet zich goed van zijn zware taakzoowel het „Hüter, ist die Nacht bald bin" als het duo met sopraan zong hij verdienstelijk. Een belangwekkende kennismaking was liet werk van Gounod, dat, hoewel niet in den z. g. kcrkstijl geschreven, tal van schoonheden bevat. Vooral in dit werk muntte liet koor uit, terwijl de kleine solo-bas- partij ons in kennis stelde met een dilettant, die een zeer fraaie stem ter zijner beschikking heeft, waarvan hij een goed gebruik weet te maken, en dien wij hopen meermalen te zullen hooren. De orkestbegeleiding was doorgaans veel te sterk, met uitzondering van het Adagio molto (zonder koor) con sordini, dat zeer goed werd voorgedragen. De directeur verdient lof voor de zorg aan liet instudeeren en de uitvoering besteed. Tot lid der provinciale staten van Zuid- Holland in het kiesdistrict Sliedrecht is gekozen de heer Murk Leis, met 354 stemmen. De heer mr. A. H. Van Tienhoven bekwam 137 stemmen. Gisteren is mejuffrouw Aletta II. Jacobs door de geneeskundige staatscommissie te Utrecht tot arts bevorderd. Zij is de eerste vrouw, die in Nederland liet diploma erlangt. Ook de heer J. H. Van Welsen, cand.-arts, is het arts diploma uitgereikt. Volgens het jaarboekje van de Koninklijke Nederlandsche Marine zijn thans van het corps officieren bij de zeemacht gepensioneerd7 vice- •admiraals, 2 schouten bij nacht, 36 kapiteins ter zee, 32 kapiteins-luitenant ter zee, 30 luitenants ter zee 1ste klasse, 12 luitenants ter zee 2de klasse. Onder hen bevindt zich dén luitenant ter zee 1ste klasse, die in 1833 is gepensioneerd en dus reeds 45 pensioenjaren telt. Bij beschikking van den minister van bin- nenlandsche zaken is bepaald, dat alle aan liet rijk bchoorende zegelstempels, thans in verschil lende verzamelingen verspreid, vereenigd zullen worden in het koninklijk kabinet van penningen en gegraveerde steenen te 's-Gravenhage, waar zij zich eigenaardig zullen aansluiten bij de aldaar reeds berustende voortbrengselen van stempel-, steen- en penniDggraveerkunst. Bij het onderzoek in de afdeelingen van de Tweede Kamer van het wetsontwerp tot be krachtiging eener overeenkomst met de Holl. IJzeren-Spoorwegmaatschappij gesloten, verklaarde men zich algemeen ingenomen met het vooruit zicht dat bij den aanvang van den zomerdienst het baanvak ZaandamAmsterdam van den Noord-Holl. staatsspoorweg zon worden opengesteld en deze kostbare lijn dus eindelijk rentegevend zou wordendoch betreurde men het dat voor- loopig de exploitatie zich zal bepalen tot vervoer van personen en bagage, men vertrouwde dat ook voor ver voer van koopinans- en andere goederen maatregelen zullen worden beraamd. Omtrent de voorwanden der exploitatie door de Holl, Spoorwegmaatschappij liepen de gevoelens echter uiteen Sommige leden vonden den huurprijs vnn 1200 per jaar en per kilometer zeer matig, in verband met het te ver wachten groote vervoer over dit bnauvak en ook omdat de Staat de voorloopige stationsinrichtingen voor zijne rekening neemt. Van andere zijde vond men de voorwaarden niet onvoordeelig voor den Staat. Volgens den Haagschea. correspondent der Gron. Crt. schijnt er iets van aan te zijn van de onlangs vermelde geruchten, als zou de heer Target, de gewezen gezant der Fransche republiek bij het Nederlandsche hof, zich aan ontvreemding van staatsdocumenten schuldig gemankt hebben, be trekking hebbende op eene aanhechting van Neder land aau Duitschland, in verband met de teruggaaf van Lotharingen aan Frankrijk, en zou men eene interpellatie ter zake van deze teedere quaestie, des noodig in comité-generaal, te gemoet kunnen aieu. In de gisteren gehouden zitting van den Amsterdamschen gemeenteraad is door den voorzitter mededeeling gedaan, dat is ingekomen een voorstel van eenige leden om de reclame-commissie voor de belasting naar het inkomen uit te noodigen, een beredeneerd verslag van de werkiug der be lasting uit te brengen. Besloten werd op voorstel van het raadslid Schmitz om eene afzonderlijke markt voor bloemen op te richten. De markt voor groenten, wild en fruit zal geplaatst worden op een terrein langs den Buitensingel, tusschen de Raam- en de Leidsche barrière, tegenover do gasfabriek. De Nederlandscli-Amerikaansclic stoomvaart maatschappij heeft besloten, maandelijks drie sche pen over en weer in de vaart te brengen, en aldus het aantal afvaarten met één in de maand te vermeerderen. De minister van binnenlandsche zaken heeft ontheffing verleend van de bepaling, dat de visitatie van vee, voor het buitenland bestemd, véór de inlading in schepen, niet dan bij dag, tusschen zons op- en ondergaDg geschiedt, zoolang uit Ne derland aangeroerd vee in Engelsche havens niet wordt toegelaten, dan onder voorwaarde dat het ter plaatse van aankomst binnen een bepaalden tijd moet geslacht worden. Van 24 Februari tot 23 Maart zijn, blijkens ingekomen ambtsberichten, door longziekte aange tast: in Zuid-Holland 61, Utrecht 1, Friesland 2, totaal 64 runderen. In het vorig tijdperk van vier weken waren er 78 aangetast. Blijkens bericht van den consul der Neder landen te Kopenhagen van 26 Maart jl., heeft de Deensche regeering na de wet van 1 Mei 1868, houdende maatregelen tegen het overbrengen van Aziatische cholera door uit zee aankomende schepen, toepasselijk te hebben verklaard op typhus, die wet den 23sten Maart van kracht verklaard op de sche pen komende van St.-Petersburg en Kronstadt, wegens het thans in die steden epidemisch beer- sclien van genoemde ziekte. Bij beschikking van den minister van water staat enz. is tot eersten klerk bij zijn departement benoemd de tweede klerk O. C. Van Koetsveld. Als vice-consul van Zweden cu Noorwegeu te Cheribon is erkeud en toegelaten W. K. E. A. i'ïté, Het stoomschip „Hampton", van Rotterdam naar Batavia, is gistervoormiddag v-n port Said vertrokken; de „Ava", met berir'nten uit Batavia van 9 Maart, is 1 April vap Suez via Port-Said

Leidsch Dagblad | 1878 | | pagina 1