eenige zijner vereerders ten geschenke ontvangen. Het eereblijk werd den directeur overhandigd door de heeren W. Hartsen, Van den Broeke en C. Den Tex. De voorstellingen in het circus aldaar hebben thans een einde genomen. Woensdag-avond bevond de burge meester van Ilpendam zich in het dorp, toen hem twee militairen ontmoetten, die gedeserteerd waren. Zij bemerkten dat hun gangen werden nagegaan, cn trachtten te ontvluchten. Een was spoedig achter haald; de tweede ontkwam op een weiland, en begunstigd door de invallende duisternis wist hij aanvankelijk te ontkomen. Later vond men hem verscholen op de Roomsch-Katholieke begraafplaats hij was door een sloot gegaan om daar te komen. Het bleek dat beide militairen, die beschonken waren en geen geld meer bezaten, deserteerden uit 's-Graveuhage en behoorden tot het 3de regiment huzaren. Zij zijn door de politie naar den plaat- selijkeu commandant te Amsterdam gevoerd. Gisternacht is het huis van den bak ker Van der Meer, gelegen aan den straatweg van Hellevoetsluis naar Brielle, grootendeels door brand vernield. Door de krachtige werking der gemeen tespuit van Nieuw-Helvoet en die van het wacht schip en de brik „Zeehond" te Hellevoetsluis was men den brand spoedig meester. Huis en in boedel waren verzekerd. Uit Zevenwolden wordt gemeld: Het boezemwater heeft hier weer een ongewone hoogte bereikt. Ten noorden en zuiden van de rivier de Tjonger vertoonen de landerijen dén zee. Ook ten oosten en westen van den spoorweg Wolvega HeerenveenAkkrum ziet men niets dan water. Aan een beteren afvoer van het boezemwater is dringende behoefte. De toestand is treurig. Onlangs vertoonden zich bij een meisje, dat een groote inktvlek met de tong had opgelikt (zooals kinderen vaak plegen te doen), alle verschijnselen van rattenkruit-vergiftiging. Door het toedienen van eenige doses ijzeroxyd-hydraat werden de nadeelige gevolgen voorkomen. Bij het onderzoek van den violetten inkt werd daarin arsenik gevonden. Zeer waarschijnlijk was dat vergif afkomstig van eene arsenikhoudende aniline- kleurstof. De oberkellner Loos in het hotel „De gouden Arend" te Wittenberg is door een zijner collega's, met wien hij twist had gehad, in de borst geschoten; de wonde is doodelijk. Yoor de rechtbank te Berlijn stond Woensdag een arbeider terecht, die den hond van een heer had opgepeuzeld. Hij had het dier tot zich gelokt, mede naar de slaapstede genomen, waar hij verblijf hield, en er daar door zijne hos pita „hondepeper" van laten maken. Tot zijne verdediging voerde de man aan, dat hij sedert verscheiden weken zonder werk was en een ver- schrikkelijken honger had. Men herinnert zich hoe de generaal Lecomte en Clément Thomas den 18den Maart 1871 te Parijs werden vermoord. De generaal was op dien dag gevangengenomen door zekeren Garciu, die tijdens het beleg van Parijs deel uit maakte van het bataljon van Blanqui. Garcin had aan die gruweldaad een werkdadig aandeel genomen. De justitie trachtte tevergeefs hem op het spoor te komen; eerst op het einde van 1877 werd hij te Parijs in hechtenis genomen. Thans is hij door den krijgsraad met algemeene stemmen ter dood veroordeeld. Op de Parijsche tentoonstelling zal een portret van mevrouw Mac Mahon prijken, door Cot geschilderd, maar geen van den maarschalk. Dinsdag-ochtend is de Elephant-and- Castle-Schouwburg te Londen in zeer korten tijd afgebrand. Het gebouw kon 8000 personen bevat ten. Een huis aan de achterzijde is uitgebrand, twee. aangrenzende spoorwegstations leden aanmer kelijke schade en ook andere huizen hebben ge leden. De schouwburg was geheel verwoest voor dat de spuiten water konden geven. Veertien misdadigers vielen eenige dagen geleden 's morgens een hoeve aan, nabij Los-Roches, in de provincie Murcia, ten einde aan den eigenaar 70,000 pecetas te ontstelen, welke hij den dag te voren ontvangen had. De eigenaar was echter gewaarschuwd en had in zijne woning negeu gendarmen verborgen. Toen de dieven aan de deur klopten, deden de gendarmen open; de misdadigers, verrast, wilden zich verdedigen en er ving een gevecht aan. Zes roovers werden gedood en zeven zwaar gekwetst; slechts één heeft kunnen ontsnappen. Officieel blijkt datde„Eurydice" 328 man aan boord had. Er is een fonds geopend voor de nagelaten betrekkingen van de overledenen. Uit het verhoor van de twee geredden en van de personen die het schip kort vóór het ongeval zagen zeilen, is op te maken dat de „Eurydice" onder vol zeil was, om nog vóór donker de reede van Spithead te kunnen bereikendat de bui, uit schietende vau achter de hooge rotspunt van Dunnose, geheel onverwacht en met ongekende hevigheid het schip overviel, zoodat er geen tijd was om doek te minderen; en dat derhalve aan den gezagvoerder, de officieren en de bemanning van den bodem geen gebrek aan zorg of zeeman schap te verwijten is. Tot deze laatste conclusie is ook de jury gekomen. Wat deze ramp zoo bij zonder treffend maakt, is dat bijna al de ver ongelukten jonge mannen waren; en ook, dat zij allen, nog op het oogenblik vóór de dood hen verraste, zich zoo veilig en reeds zoo goed als thuis moeten gewaand hebben. BUITENLAND. Dnitschlaiid. De avondbladen van gisteren bevestigen dat de heer Hobrecht tot minister van financiën en de heer Maybach tot minister van koophandel is be noemd. De voorgestelde overbrenging van het be heer der domeinen en boschgronden naar het de partement van landbouw is door het huis van afgevaardigden verworpen, eveneens de post van uitgaaf tot oprichting van een ministerie voor spoorwegzaken. Het bedrag ter bezoldiging van een vice-president bij het Pruisische ministerie is aangenomen. Italië. De Paus verkondigt in zijn allocutie den lof van zijn voorganger en klaagt over den toestand van de katholieke kerk en den apostolischen stoel, die gewelddadig beroofd van wereldlijk gezag, niet ten volle zijn geestelijk gezag kan doen gelden. De Paus zal al zijn zorgen besteden aan het be houd van het katholiek geloof en de rechten van de kerk en van den apostolischen stoel; hij rekent daarbij op de hulp van het college van kardinalen. Kardinaal di Pietro is tot kamerling van den Paus benoemd. Het ministerie van koophandel en landbouw zal opgeheven worden. Groot-Bi*itannië. De conservatieve „Globe" zegt dat, indien het congres in het geheel niet of zonder Engeland bijeenkomt, of de drie keizers zich het recht toe kennen, om te zamen de Oostersche quaestie uit te maken, Engeland eenvoudig zijne schepen moet laten waar zij zijn, met de uitdrukkelijke verkla ring, dat het zijne dikwerf omschreven belangen denkt te verdedigen. Hieruit volgt niet noodzakelijk, dat er oorlog komen zal, meent de „Globe"; maar de Engelsche vloot in de Zee van Marmora zou weinig minder noodlottig voor Rusland zijn, daar het zijn leger op voet van oorlog zou moeten houden. Buitendien is Rusland nu reeds aan den rand van financieelen ondergang, en als het hiertoe komt, is eene revolutie in dit rijk onvermijdelijk. Dit weet prins Gortschakoff zeer wel, en als Enge land blijft op het eenmaal ingenomen standpunt, dan is het veilig; geeft het toe, dan wordt het congres gehouden, maar zal Rusland tevens zoo overmoedig worden, dat het vroeg of laat toch tot een oorlog moet komen. De „Kölnische Zeitung" verneemt uit Londen, dat de toestand Woensdag eene gunstiger wending genomen scheen te hebben; graaf Scbouwaloff, de Russische ambassadeur te Londen, zou den vorigen dag mededeeliugen aan lord Derby gedaan hebben, die Ruslands neiging schenen te verraden om zooveel toe te geven, dat Engeland aan het congres zou kunnen deelnemen. Men meende ook te weten, dat graaf Schouwalofl' het definitieve antwoord vau Rusland, hoewel hij het reeds verscheidene dagen in zijn bezit had, nog niet had overhandigd, omdat hij de Engelsche regeering eerst gepolst en bevolen had, dat de overhandiging zeer ernstige gevolgen zou kunnen hebben. Lord Northcote zeide gisteren in antwoord aan Hartington, dat Rusland zich houdt aan zijne vroegere verklaring en dat terwijl het den mo gendheden volle vrijheid van apprecieeren en han delen op het congres laat, het daarmee zeggen wil, dat het elke mogendheid vrijstaat een vraag welke ook op het congres te berde te brengen, maar de vrijheid zich voorbehoudt, de beraadslaging daarover al of niet aan te nemen. In het Hoogerhuis deelde lord Derby mede dat hij zijn omtslag niet gevraagd heeft wegens de quaestie of het vredestractaat in zijn geheel aan het congres moet worden overlegd. Beaconsfield verklaarde dat Derby zijn ontslag heeft gevraagd wegens de op roeping der reserve. Volgens mededeeling van den minister Hardy in het Lagerhuis, heeft het departement van oorlog onlangs vier 100-tons-kanonnen aan gekocht. Op het maken van een 200-tons-stuk bestaat geen plan, wijl geen enkel schip van de Britsche marine met zulk een kanon zou kunnen gewapend worden. O ostenr.-Hong. Nffoin. archie. Bij de beraadslaging in het Heerenhuis waar schuwde de minister van financiën gisteren geen enkel oogenblik geloof te schenken aan hetgeen men van een staatsbankroet had gezegd; daartoe was volstrekt geen grond. Verscheidene hoofd stukken der begrooting werden vervolgens aange nomen. Rusland. In de laatste dagen hebben de koersen van pa pier op Londen, Parijs enz., te Petersburg weder eene belangrijke rijzing ondergaan. 3 maands Lon den, dat 15 Maart nog 26 noteerde, steeg 19 Maart op 25 9/,6 en was gisteren 245/8 pence per roebel waard. Voor 3 maands Parijs werd 15 Maart 2.73, 26 Maart 2.59 frank per roebel ge maakt. Goud imperialen stegen in datzelfde tijd vak 7.58 op 8 roebels, zijnde eene premie van meer dan 55'/4 pet. Men schrijft deze rijzing hoofd zakelijk toe aan de groote bedragen Russische bankbiljetten die, uit vrees voor politieke verwik kelingen, door de Parijsche en Berlijnsche markten, waar gelijk men weet in bedoelde bankbiljetten dagelijks belangrijke omzetten plaats vinden, naar Petersburg teruggezonden werden en waartegen dekking in papier op Londen, Parijs enz., ge vraagd werd. Het officieele blad van Dinsdag bevat den brief van paus Leo XIII aan den keizer, houdende kennisgeving van zijne verheffing tot den pause lijken zetel. In dien brief word o. a. gezegd„Wij betreuren dat de vroeger bestaande wederzijdsche betrekkingen tusschen den H. Stoel en U. M. zijn afgebroken en doen een beroep op uw edelmoedig hart, om vrede en rust voor zekere katholieke Russische onderdanen te verkrijgen. Laatstgenoemden zullen niet nalaten in overeenstemming met de leer van haar geloof, door oprechte onderwerping te toonen, dat zij uwe getrouwe onderdanen zijn. Volkomen vertrouwende op uw gevoel van recht, bidden wij God, dat Hij u in de ruimste mate de zegeningen des Hemels sehenke." Het antwoord van den keizer luidt als volgt: „Wij deelen in het verlangen, door U. H. te kennen gegeven, tot herstel van de goede betrekkingen. Godsdien stige verdraagzaamheid is in Rusland een beginsel, dat door staatkundige overlevering en volksgewoonte is geheiligd. Het hangt van ons op geenerlei wijze af, om bestaande moeielijkheden uit den weg te ruimen, zooals om de Roomsch-Katholieke kerk, welke, evenals alle andere godsdienstige gezindten in ons rijk, onder de bescherming der wet staat, te helpen in de uitvoering van bare taak tot ver lichting en veredeling van het volk; eene taak welke volkomen vreemd is aan staatkundigen in vloed. U. H. kan zich verzekerd houden, dat in dit rijk alle bescherming, overeenkomstig met de grondwet van den staat, welke wij geroepen zijn te handhaven, zal worden verleend aan de kerk, wier geestelijk hoofd gij zijt, en dat wij steeds bereid zullen zijn om al onze pogingen aan te wenden voor het geestelijk heil van onze R.-K. onderdanen." Kumenië. De „Polit. Corr." deelt een uittreksel van een nota mede, welke de Rumeensche regeering aan hare agenten in het buitenland zond. Daarin wordt

Leidsch Dagblad | 1878 | | pagina 2