N°. 5560. Zaterdag A°. 1878. 30 Maart. Dese Courant wordt dagelijk», met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANTS Voor Lei den per 8 maanden,.......,1.14. Franco per postl ift Afzonderlijk» Nommers 0.02. PRIJS DER ADYERTENTIEN Tm 16 regel*1.05. (efor* regel meers 0.17}. Grootere letten sur plaatsruimte. LEIDEN, 39 Maart. Den lsten Januari 1878 telde Leiden 40977 zielen, waarvan 19410 van het mannelijk en 21567 van het vrouwelijk geslacht. De loop der bevol king der gemeente gedurende het vorige jaar was als volgt: geboren werden 805 m. en 752 vr., terwijl er stierven 550 m. en 539 vr., een ver schil alzoo makende van 255 m. en 213 vr. Het aantal personen die zich in deze gemeente ves tigden bedroeg 1201 m. en 998 vr., terwijl vertrokken 1783 m. en 1205 vr., hetgeen een verschil opleverde van 582 m. en 207 vr. Ten aanzien van de vermindering der bevolking alhier zij opgemerkt dat onder de personen die als vertrokken zijn opgegeven een aantal miliciens zijn begrepen die bij de uitvoering van het kon. besluit van 23 September 1877 ambtshalve uit het bevolkingsregister dezer gemeente zijn geschrapt, als woonplaats hebbende niet in de gemeente waar zij in den wapenhandel worden geoefend, maar in de gemeente waar zij woonplaats hadden ten tijde dat zij voor den dienst werden opgeroepen. De afdeeling voor wis- en natuurkuudige wetenschappen der kon. acad. v. w. zal morgen eene gewone vergadering houden. De verkiezing van een lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal in het koofdkiesdistrict Zevenbergen zal plaats hebben 23 April e. k., en zoo herstemming noodzakelijk is, 7 Mei. Terwijl de bladen eerst een negenenveertig jarige en daarna een drieëntwintigjarige Duitsche prinses als de aanstaande gemalin van prins Hendrik noemden, meent men thans weer reden te hebben om te veronderstellen dat er van al die verspreide huwelijksplannen niets aan is. De griffier der provinciale staten van Zuid- Holland, daartoe door de gedeputeerde staten van dat gewest gemachtigd, brengt ter kennis van de houders van aandeelen in het gedeelte ad 210,000 der provinciale geldleening van f 300,000, ren tende 5 percent, uitgegeven den 7den Juli 1871, en in het gedeelte ad f 100,000 der provinciale geldleening van f 105,000, rentende 5 percent, uitgegeven den lsten November 1872, dat op den 25sten Maart 11. door eene commissie uit voor noemd college in een der lokalen van het provin ciaal bestuur te 's-Gravenhage, overeenkomstig de plans dier geldleeningen, eene uitloting heeft plaats gehad van twintig aandeelen in elke dier geld leeningen, en dat daarbij zijn uitgeloot van de eerstgemclde geldleening de nommers 14, 21, 28, 33, 56, 66, 72, 74, 84, 100, 107, 123, 143, 245, 165, 167, 168, 183, 189 en 207 (obliga- tiëu zwart gedrukt)en van de laatstgemelde geldleening de nommers 4, 6, 20. 23. 29, 35, 37, 40, 44, 56, 57, 58, 59, 90, 65,69,70,89, 94 en 96 (obligatiën rood gedrukt). In de Woensdag-avond gehouden vergadering der Amsterdamsche vereeniging „Burgerplicht" is naar aanleiding der bespreking over het wetsontwerp- Kappeyne tot regeling van het lager onderwijs, in geleid door den heer L. B. Fikkert, directeur der hoogere burgerschool te Apeldoorn, na uitvoerige gedachtenwisseling de volgen Ie conclusie bij accla matie aangenomen„Burgerplicht" erkent dat door aanneming van het regééfingsóntwerp belangrijke ver beteringen lü het volksonderwijs zullen gebracht wor den maar betreurt de groote leemten van het ontwerp en in het bijzonder, dat het ontwerp geene voldoende wettelijke waarborgen oplevert door eene alleszins behoorlijke bezoldiging van de onderwijzers en voor eene degelijke opleiding van een in getal voldoend personeeldat het geene waarborgen geeft vooreen krachtig schooltoezicht en geen uitzichtopent op eene spoedige invoering van den leerplicht. De oud-tooneelspeler, later souffleur, J. P. Hagen is te Amsterdam in ongeveer zeventigjarigen ouderdom overleden. Menige vertaling van zijne hand heeft honderden naar verschillende schouw burgen gelokt. Ten behoeve van het hooger onderwijs aan de Amsterdamsche universiteit zal eene model apotheek worden opgericht, waarvan de uitgaven geraamd worden op f 6000. Deze apotheek zou voorloopig gevestigd worden in een paar vertrek ken van het Oudemannenhuis. De tegenwoordige stads-apotheek in het Binnen-Gastbuis is voor het onderwijs niet voldoende. Tevens is een onder zoek ingesteld naar de geschiktheid van eenige lokalen ten einde daarin de bibliotheek der uni versiteit tc kunnen vestigen. Men heeft het oog gerioht op het gebouw waarin thans de colleges worden gegeven, daar de eigenlijke academie waar schijnlijk naar het voormalige Oudemannenhuis zal worden verplaatst. Ook is er een plan aanhangig om bibliotheek en academie in hetzelfde lokaal, het Oudemannenhuis, te vereenigen, welk lokaal dan door er een verdieping op te zetten aanzien lijk zou worden vergroot. De belooning, verbonden aan het vacante deurwaardersdistrict Haarlemmermeer, kan na af trek der kosten wegens reizen, drukwerk enz. worden geraamd op f 1000 zuiver 'sjaars. Bij notarieele akte is, in overeenstemming met de bedoeling van wijlen den heer C. G. Voor helm Schneevoogt, te Haarlem gesticht „het Hnar- lemsch Muziekfonds" uit legaten en erfstellingen door dien ontslapen kunstminnaar besproken. Het doel der stichting is bevordering van de beoefening der muziek te Haarlem, en wanneer de geldmid delen dit toelaten ook elders, welk doel moet worden bereikt door verschillende middelen, als ondersteunen van volkszangscholen, het verstrekken van muziekonderwijs aan onvermogenden enz. enz. Blijkens bericht van den consul-generaal der Nederlanden te Bucharest komt in hel officieel blad van Rumenië de volgende inededeeling voor betreffende de maatregelen, genomen ten einde de torpedo's en andere belemmeringen voor de scheep vaart op den Donau te verwijderen „De scheepvaart op den Donau is weder onbelemmerd, behalve op drie plaatsen, namelijk bij Corabia, te Cerna- voda en te Sulina, waar men bezig is de mijnen te verwijderen. Zoolang deze niet zijn weggeruimd is de vaart op de gemelde plaatsen niet zonder gevaar, tenzij onder de leiding van Russische loodsen, welke op de daartoe bestemde standpias*,, sen door de schepen kannen aangevraagd warden. De versperringen Van steen bij Sulina zijn weg geruimd, voor zooveel betreft de schepen, die niet dieper gaan dan 11 voet. Men is ijverig bezig het kanaal weder geheel bevaarbaar te maken, en te oordeelen naar de reeds verkregen resulta ten, hoopt men met dat werk spoedig gereed te zijn. Het tijdstip waarop alle belemmeringen voor de scheepvaart zullen zijn verwijderd, zal ter alge- meene kennis worden gebracht." Tweede Kamer. Heden is aangenomen het wetsontwerp tot wijziging der wet op de zeevisscherijen (afschaffing der officieele haring- merken). Uitvoerige discussiën werden er gevoerd over de wijziging der wet op het notarisambt. Het algemeen debat is afgeloopen. Maandag komen de artikelen in behandeling. Het stoomschip „Celebes", van Batavia naar Nieuwediep, arriveerde te Napels den 28sten Maart 's namiddags en vertrok denzelfden namiddag. Hedenmorgen werd te 's-Gravenhage nit Gelderland overgebracht en grafwaarts ge'eid het stoffelijk overschot van baron Yan Pallandt en Neerrijnen, vroeger kamerheer van Z. K. H. prins Hendrik, dezer dagen na een langdurig lijden bezweken. Mrs. P. J. Von Löben Seis en W. Th. Gevers Deynool hebben in de heden gehouden zitting van den hoogen raad den eed als advocaat afgelegd. In de heden door de N. II.-M. te Araster dam gehouden veiling van ongeveer 15,000 bl. Banka-tin, is alles verkocht tot f 393/4 a/MO'/j, dooreen f 40. Z. M. heeft aan J. Fockens, vice-consul van Portugal te Harlingen, verlof verleend tot het aannemen van het ridderkruis der Christus orde; benoemd tot procureur bij de arrondisse- ments-rechtbank te Winschoten: mr. Z. W. Straat man, advocaat aldaar, en J. J. Soer, te Rotterdam aan G. Verdooren, op zijn verzoek, met ingang van 1 April, eervol ontslag verleend als notaris te Aardenburg; bepaald dat, te rekenen van 1 April, aan het hoofd van de topographische in richting zal staan een burgerlijk ambtenaar, met den titel van directeur, en daartoe benoemd den hoofdcommies, technisch opzichter bij die inrich ting, C. A. Eckstein den 2den luitenant S. Mesch van de infanterie hier te lande overgeplaatst bij de infanterie in Oost-Indië; aan den voor den dienst in Indië bestemden soldaat J. Kieffer, van het koloniaal werfdepot, vergunning verleend tot het dragen van het Luxemburgsche onderscheid ings- kruis voor tienjarigen trouwen milit.. dienstbij den rijkstelegraaf benoemdtot onderdir., G. H. Harmes en G. H. Sweerstottfelegr. tweede kl., G. J. A. Men- ningh; tot telegr. derde klasse, J. L. Storm, J. Yan Boven, H. A. Spaarenberg, C. Dronkers, E. A. Van Vuuren, J. J. Hetterschij, E. A. Alings en II. J. H. Hulsman; den telegraphist tweede kl. C. Yan Wijngaerden, met ingang van 23 April, benoemd tot directeur van een der rijkstelegraaf kantoren; aan den met verlof hier te lande aan wezigen officier van gezondheid 1ste klasse van het leger in Nederlaudsch Indië H. J. Wefers Bettinck, wegens ongeschiktheid tot het gaan hervatten van den werkelijken dienst, ten gevolge van lichaams gebreken, eervol ontslag verleend uit Zr. Ms. milit. dienst, met toekenning van den titulairen rang van dirigeerend officier van gezondheid 2de klasse, alsmede van pensioen; ter zake van de jongste krijgsverrichtingen in de Noorderdistricten van Zuid-Celebes, tegen kraëng Bor.to-Bouto en zijne aanhangers, beno*m(j tot ridder der orde van den Nederl. ^eeuw, den majoor der infanterie van het leger in Nederlandsch Indië C. C. Prager, destijds commandant der expeditionaire troepenmacht, in de Noorderdistricten van Zuid-Celebes; verder be paald dat bij afzonuolijke dagorders, zoo in Neder landsch Indië als hier' te lande, terzelfder zake eervol zullen worden vermt. ^al)ltem infanterie M. H. Vis, de 1ste lm?" JA. Brass, de 2de lnit. der infanten.. 'se. bevorderd tot lsten luit.) A. Emste, en de poraal der infanterie (sedert bevorderd tot sergeant)* K. Hermans, allen van het leger in Nederlandsch Indiëbenoemd tot ridder der orde van den Nederl. Leeuw J. Bensbach, adsistent-resident ter beschik king van den gouverneur van Celebes en onder- hoorigheden. Gr m engd IV ien w s. Gisteravond heeft Oscar Carre een/* fraai bewerkten zilveren lauwerkrans, vervaard1' in de fabriek van Van Santen teAmsterd-

Leidsch Dagblad | 1878 | | pagina 1