Oostenr.-Ilon». Monarchie. Te I)ruten zijn terwijl men bezigwas eene lading grint te lossen, daarin 27 stuks oude zilveren muntstukken gevonden, met jaartallen uit de 14de eeuw. De grint was op korten afstand beneden Nijmegen door eene baggermachine uit de Waal opgehaald. In Buffalo, Vereenigde Staten, wor- den thans de huizen verwarmd op dezelfde wijze als zij verlicht worden, door gas. Er is een warm- tefabriek met pijpen onder den grond, die de huizen teuen een bepaald tarief met stoom verhit. Men heeft naast de gasleiding de warmteleiding. Zij, die zich geabonneerd hebben, moeten bijzonder tevreden zijn over de nieuwe inrichting. Mr. Roch, de scherprechter die met de uitvoering van alle doodvonnissen in Eraukrijk belast is, heeft in de laatste zes jaar 78 personen, dat is meer dan dén per maand, geguillotineerd. Maandag-avond heeft te Philadel phia een hevige brand gewoed, waarbij vijf en der tig huizen verwoest zijn. De schade wordt op een millioen dollars begroot. Onlangs behelsde het Engelsche hu moristische weekblad „Punch" eene niet onaardige plaat naar aanleiding van de Belleensche quaestie. Op den achtergrond ziet men eenige gekroonde hoofden hunne dames naar een banket geleiden. Een klein meisje, Hellas, op den voorgrond, is blijven zitten. Lord Beaconsfield in plechtgewaad biedt haar hoffelijk den arm, bij zich zeiven mom pelende: „Ik kan toch geene andere krijgen." Dit Leuven wordt gemeld, dat de nieuwe prachtige kerk van het klooster derUrsu- linen te Thildonck eensklaps ingestort is. Menschen- levens zijn niet te betreuren. Te St.-Thurion bij Rennes wasdemaire reeds lang ontslagen, doch bleef niettemin de ge meente besturen. Hiervan was het gevolg dat o. a. vijf huwelijken, die hij gesloten had, als ongeldig zijn verklaard. De vijf paren hebben nu de keus om of hun huwelijk opnieuw te laten voltrekken of ongetrouwd te blijven. Omtrent den moord tePlaisance ver neemt men nader dat de schuldige, Courtade ge naamd, vroeger soldaat was en een medaille had bekomen. Hij had een geschil met zijn huisheer over te verrichten reparatiesde vrederechter begaf zich naar diens woning om de zaak te onder zoeken hij deed uitspraak ten nadeele van Courtade, waarop deze in hevigen toorn ontstak. Met de woorden: „Wordt mij op die manier recht gedaan!" nam hij een revolver en schoot achtereenvolgens den hem vergezellenden griffier en deurwaarder en den huisheer dood. Kapitein Boyton heeft de straat van Gibraltar in 17 uren overgezwommen. De Amerikaansche oorlogstoomboot „Wyoming", 16 dezer met goederen van Nieuw- York voor de Parijsche tentoonstelling vertrokken, is lek uit zee naar Nieuw-York teruggekeerd. Volgens de „Figaro" heeft dezer dagen een met zorg gekleed jong meisje van om streeks zestien jaren getracht zich in de Seine te verdrinken. Zij werd gered door een badknecht. Naar het naastbijzijnd politie-bureel gebracht en verzorgd, noemde zij haren naam, dien „des ver tegenwoordigers van een der grootste natiën van Europa te Parijs." Zij werd naar het hotel harer ouders teruggebracht, waar ze een brief had ach tergelaten met kennisgeving van haar voornemen De bekende uitgever en stichter der „Gartenlaube", Ernst Keil, is Zaterdag 11. te Leipzig overleden. Hij was in Duitschland de eerste uitgever van een geïllustreerd weekblad, waarvan het eerste nummer in Januari 1853 het licht zag. De „Gartenlaube" telt tegenwoordig 390,000 abonué's. Te Cléry heeft een landbouwer, gewe zen militair, en als zoodanig met de medaille voor langdurigen dienst gedecoreerd, een geacht no taris, die voor hem eenig geld had geadministreerd, in zijn kantoor doodgeschoten en zich zeiven daarna door middel van een anderen revolver het leven benomen. De misdaad is met voorbedachten rade geschiedde moordenaar had 's morgens tot een zijner kennissen gezegd „Ik ga te Cléry een oude rekening vereffenen, maar ik weet niet of ik wel terugkom". De notaris was van onbesproken gedrag en de moordenaar daarentegen, die langzamerhand al wat hij bezat had opgeteerd, ongunstig aangeschreven. In de rue Lafayette te Par ij s woont j een oude dame, Philippette genaamd, wier klein- j zoon, slagersjongen, sedert langen tijd zijne familie j veel verdriet veroorzaakte. Maandag kwam hij weder half dronken bij zijne grootmoeder en vroeg haar om geld; doch nauwelijks had zij den mond ge opend om hem te smeeken zich te verbeteren, toen de knaap op haar aanviel. De oude vrouw op den grond geworpen hebbende, onderzocht hij hare zakken om of hare portemonnaie er uit te halen of den sleutel van de lade, waarin zij haar geld borg. Op het geraas kwam de meid uit de keuken aauloopen en de jongen nam de vlucht. De meid ging, moord schreeuwende, hem na en weldra was de schuldige door politie-agenten ge arresteerd. Inmiddels was aan de grootmoeder ge nees- en heelkundige hulp verstrekt. Zij had het bewustzijn verloren en eene diepe wond aan het hoofd ontvangen; ook was zij in den linkerarm gebeten. Een der dienstboden had terwijl de knaap de trap afstoof hem gevraagd: „Wat gebeurt er?" waarop hij had geantwoord„Men vermoordt mijne grootmoeder, ik zal de politie halen." BUITENLAND. heeft besloten, dat eene volledige enquêle naar den staat der nijverheid zal worden ingesteld alvorens tot eenige herziening der wetgeving worde overgegaan. De voorstanders van den vrijen handel in haar midden hebben bedongen, dat voor het minst niet alleen fabrikanten, maar ook de ver bruikers zouden gehoord worden. In eene vergadering van de tentoonstellings commissie heeft de heer Krantz over den staat der werkzaamheden verslag uitgebracht en opnieuw de verzekering gegeven, dat op den openingsdag, den lsten Mei, alles gereed zal zijn. Hij heeft voorts met den minister Teisserenc de Bort over de vraag, of de toegang tot de tentoonstelling des Zondags kosteloos zal worden opengesteld, met de commissie der Kamer, aan wie een daartoe strekkend voorstel in overweging gegeven is, van gedachten gewisseld. Beiden verklaarden zich tegen het denkbeeld, zoo- wel op grond van de daaraan verbonden geldelijke nadeelen als van de moeielijkheid om den toevloed der bezoekers in zoodanig geval in dier voege te regelen, dat orde en veiligheid geen gevaar liepen. Zij stelde voor, op vaste dagen den toegangsprijs te verminderen en met milde hand vrijkaarten aan handwerkslieden uit te deelen. Frankrij k. De „Temps" is van meening, dat het congres door Engelands weigering is mislukt en voegt er bij, dat Frankrijk van den eersten dag af heeft verklaard, dat het aan geen congres zal deelnemen, wanneer daarop niet alle mogendheden vertegen woordigd zijn, die het Parijsche vredcstractaat van 1856 hebben onderteekeud. Gemeld orgaan zegt verder, dat Engeland uitdrukkelijk heeft geëischt, dat het programma voor het congres opgesteld, en aan de groote mogendheden vóór die samenkomst ter onderteekening voorgelegd zou worden. Sedert eenige dagen, zoo leest men in een Parijsche correspondentie van den „Courrier de Bruxelles", wordt geheimzinnig gesproken van ont hullingen en van ontvreemding van staatsdocu menten, waaraan de heer Target, gewezen gezant van Frankrijk te 's-Gravenhage, zich schuldig zou hebben gemaakt. Sedert zijn terugkomst zou deze eenige republikeiusche salons wat al te druk bezocht hebben, en de bijzonderheden, die hij daar aan 't licht bracht, zouden Frankrijk kunnen compro- mitteeren. Hiermede hangt samen de publicatie in de „Presse", wier directeur in zeer vriendschap pelijke verhouding staat tot Gambetta, van eene reeks sensatie-artikelen, die een vreemd licht werpen op de plannen van prins Yon Bismarck omtrent de annexatie van Nederland, in verband waarmede Lotharingen weer aan Frankrijk zou worden afge staan. De „Presse" noodigde zelfs op uitdagenden toon den minister Waddington uit, om, zoo hij kou, die artikelen tegen te spreken. Men was aan het ministerie van buitenlandsche zaken weinig in genomen met deze onthulling, en trachtte op te sporen hoe de „Presse" er aan kwam. Weldra lekte het uit, dat de vader van den directeur der „Presse" ze van den heer Target had ontvangen. Op het aanzoek om hierover opheldering te geven, en de bedreiging, dat, zoo hij weigerde, de zaak voor het hooggerechtshof zou worden gebracht, zou de heer Target op hoogen toon geantwoord hebben, dat de Fransche wet geen processen als die tegen Von Arnim toeliet, en deed hij zijn eigendomsrecht op de aan hem geadresseerde dé pêches gelden. De minister heeft onmiddellijk naar Den Haag getelegrapheerd, dat een inventaris moet worden opgemaakt van de archieven der legatie, ten einde te constateereu hoe groot het aantal ver dwenen dépêches is en van welken aard zij zijn. De „Constitutionel" deelt mede, dat de commissie voor het budget besloten heeft de kre dieten, door den Senaat weder op de begrooting gebracht, te laten vervallen. De rapporteur zou heden een discussie over dit onderwerp uitlokken. Gambetta en Floquet zullen verder een interpel latie indienen over de machtsoverschrijding van den Senaat ten opzichte van de begrooting, en een motie voorstellen, waarbij verklaard wordt, dat de Senaat, daar hij bij de bebandeling van de begroo- tiug het recht van initiatief mist, ook het recht niet bezit om kredieten, door de Kamer geweigerd, weder op de begrooting te brengen. De commissie der Kamer, belast met het onderzoek van het nieuw ontworpen douane-tarief, Duitschland. Volgens een bericht in sommige Pruisische bladen zou de heer Achenbach zijn ontslag als minister van koophandel hebben aangevraagd ten gevolge van eenige scherpe woorden, die Bismarck zich op de jongste parlementaire soirée ten zijnen aanzien had laten ontvallen. Het huis van afgevaardigden heeft gisteren de eerste lezing geëindigd van den supplementairen staat betreffende de veranderingen in het minis terie. Het maakte een aanvang met de tweede lezing, die des avonds zou worden voortgezet. Gro o t-15 ii Lii n riië. De houding der Engelsche ministers in het parlement, de weigering van sir S. Northcote om over het punt van geschil tusschen Engeland en Rusland zich uit te laten, omdat „de daarop be trekkelijke vragen, van den heer Courtney, be trekking hebben op aangelegenheden van groot gewicht, welke het onderwerp uitmaken van ge- dachtenwisselingen, die nog niet gesloten zijn", en lord Derby's stilzwijgen over deze quaestie, dit alles schijnt de bewijzen, dat nog steeds naar een middel gezocht wordt om de meeningen der regeeringen van Londen en St.-Petersburg met elkander te verzoenen en derhalve de hoop op het tot stand komen van het congres nog niet geheel vervlogen is. Men weet reeds, wordt uit Weenen aan de „Köln. Zeitung" geschreven, dat Iguatieff ten op zichte van Bulgarijes westelijke grenzen de grootste concessiën zal overbrengen, maar niet ten opzichte van de oostelijke en zuidelijke grenzen. Hier wil Rusland den sleutel van Konstantinopel niet meer afgeven en het doet daarom liever concessiën in het westen. Waarin voor Oostenrijk eigenlijk het gevaar ligt, kan of wil men hier nog altijd niet begrijpen. Men legt zich bij Ruslands beweren neer, dat Oostenrijks belangen gewaarborgd zijn, indien eene samenhangende strook lands tot Salo nika Turksch blijft. Wegens Bessarabië zal Oos tenrijk geene bezwaren maken. Het denkbeeld om Turksch gebied te bezitten is voorloopig we der geheel opgegevenhet zou oorlog met de Porte beteekenen. Indien Ignatieff hier in zijne zending slaagt en volgens zijne en graaf Andrassy's houding in het Oostersche vraagstuk, moet hij slagen dan zal hij onmiddellijk den post van Russisch am bassadeur te Weenen verkrijgen, dien hij reeds lang begeerde. Naar een telegram uit Pesth meldt worden er Servische troepen aan de Hongaarsche grenzen bijeengetrokken. Rusland. Blijkens te Weenen ontvangen particuliere tele grammen uit Konstantinopel, is Rusland, welks leger in Bulgarije vreeselijk door ziekte geduud wordt, verplicht, of aan Engeland of aan Oostenrijk groote concessiën te doen, om ten slotte eene Engelsch-Oostenrijksche alliantie te voorkomen. Daar Rusland echter gelooft,, gemakkelijker Oos-

Leidsch Dagblad | 1878 | | pagina 2