de officieren van den generalen staf gekozen. Hunne overplaatsing bij dien staf gaat in den regel met een bevordering tot boogeren rang gepaard. Een kapitein moet echter twee jaren in dien rang een effectief bevel hebben gevoerd, zal hij als majoor bij den generalen staf kunnen optreden. In het voorbijgaan zij opgemerkt dat de luitenant, die als kapitein bij den generalen staf overgaat, volgens de bepalingen betreffende de krijgsschool, evenzoo minstens vier jaren als officier bij de troepen moet hebben gediend. Van het personeel van den gene ralen staf zal de kolonel vervallen. Bij beschikking van den minister van bin- nenlandsche zaken is J. Van Lokhorst benoemd tot bouwkundige, belast met het toezicht op de gebouwen voor onderwijs. Tweede Kamer. De beeren Keekers en Schimmelpenninck van der Oye hebben heden na beëediging zitting genomen. De commissie tot onderzoek der geloofsbrieven van den heer Diepen, die bij de herstemming te Zevenbergen de meeste stemmen van het getal geopende biljetten had, heeft haar rapport overge legd. Zij is niet tot eenstemmigheid gekomen. De meerderheid, de informaliteit van Waspik voorbij gaande, wenscht de herstemming onwettig te ver klaren, den heer Diepen niet toe te laten en eene nieuwe herstemming doen uitschrijven. De minder heid daarentegen stelt voor dat, alvorens tot toe lating van den heer Diepen te beslissen, de stem briefjes worden overgelegd. Morgen zal de Kamer hierover beraadslagen. Daarna is de interpellatie van den heer De Casembroot, betreffende de neger bevolking in Suriname, aan de orde. De heer Van Kerkwijk heeft verlof bekomen om later den minis ter van waterstaat te interpelleeren over het ont houden aan de Kamer der bekrachtiging van de overeenkomst met Rotterdam gesloten ter zake de Koningshaven. Z. M. heeft aan A. E. H. Pape, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend uit de betrekking van consul der Nederlanden voor de Portugeesche bezittingen ter Zuidwestkust van Afrika en voor die kust tusschen genoemde bezittingen en de Pransche bezittingen aan de Gabonmet ingang van 1 April aan mr. A. II. Van Tienhoven, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als school opziener in het negende schooldistrict van Zuid- Holland, en daartoe benoemd G. Blokhuis; benoemd tot commies der posterijen van de tweede klasse H. Helling, thans directeur van het postkantoor te Hellevoetsluis. Bij gelegenheid der laatste abonnements-voor- stelling door het gezelschap van de Nieuwe Rotter- damsche Schouwburg-vereeniging was het schouw burg-lokaal weder goed bezet. Alleen met de galerij was dit, waarschijnlijk in verband met hetgeen er elders te doen was, minder dan anders het geval. Opgevoerd werden twee oorspronkelijke tooueel- spelen van onzen Rosier Eaassen „Thuis blijven", in drie bedrijven, en „Oude dienstboden", in een bedrijf, beide reeds van vroeger hier niet onbe kend of liever gunstig bekend. Velen, die de opvoering de eerste maal er van bijwoonden, zullen dan ook zeker niet nagelaten hebben weder tegen woordig te zijn. Voor den heer Paassen was het een zeer gewichtige en schoone avondvolgden de aanwezigen met de grootste aandacht zijn spel toen na „Thuis blijven" het scherm was neerge laten, werd hij onder herhaalde en daverende toe juichingen nogmaals ten tooneele geroepen. En wat het spel der overige tooneelisten aangaat men weet bij ondervinding wat men in dit opzicht van hen te wachten heeft. Hoe zouden zij dus nu niet nog meer toewijding hebben betoond, waar het de vertolking betrof van werken van iemand uit hunne dagelijksche omgeving, waardoor men er meer dan ooit van verzekerd kon zijn dat de bedoelingen van den schrijver zoo juist mogelijk werden weerge geven. Kortom, deze voorstelling was een schoon besluit van de reeks voorstellingen die het gezel schap dezen winter hier heeft gegeven, en met genoegen zal men zeker vernemen dat het voor uitzicht bestaat dat het hier nog een buitengewone voorstelling zal komen geven. Gremengd Nieuws. In de afgeloopen week zijn te Katwijk 35 schuiten aangeweest, meest alle binnenlekkers. "Wegens tegenwind uit het noordwesten kon men niet om de Noord komen. Groote tarbot en tong, waaraan thans veel behoefte was, werd schaars aangevoerd. De besomming was f 80 a f 200 in 6 a 8 dagen. Meest al de schuiten zijn weder in zee gegaan. Door den krijgsraad te Haarlem is gisteren vonnis gewezen in de zaak van den fac teur te Helder, die eenigen tijd geleden een aan- geteekenden brief met geldswaarde had verduisterd. De facteur is veroordeeld tot vijf jaar tuchthuisstraf. Hetjongmensch uit Amsterdam, wiens veelbewogen en avontuurlijken levensloop wij on langs vermeldden en die o. a. tweemaal in het gesticht Meerenberg verpleegd werd, is door de rechtbank te Middelburg wegens oplichting tot twee maanden celstraf veroordeeld. Een stukrijder is te Utrecht uit de provoost ontsnapt en spoorloos verdwenen. In de gemeenteraadszitting van Za terdag-avond had te Venlo een merkwaardig inci dent plaats. Na het voorlezen der notulen nl. vroeg een der leden het woord en beklaagde zich ern stig, dat weder tal van besluiten onuitgevoerd waren gebleven; hij beweerde, dat medewerking met het dagelijksch bestuur daardoor onmogelijk was en de leden hun tijd beter konden besteden. Hij stelde dan ook aan de overige leden voor liever naar huis te gaan, waaraan door hen onmid dellijk werd gevolg gegeven. Te Rozendaal is nabij de Belgische grenzen aangehouden de matroos W. Gerrisse, die onlangs van het te Nieuwediep liggend stoom schip „Atjeh" gedeserteerd was en zijne kleeding en f 20 van den officier medegenomen had. Een broodbakker te Knijpe (Fries land) is in zijn baktrog, waarin hij zich had op gesloten na er doovekolen in te hebben gelegd, gestikt gevonden. De opening der heraldieke tentoon stelling te Weenen is uitgesteld tot 15 April. Te Langerak is eene alleenwonende vrouw van 66 jaren, door eene slaapberoerte ge troffen, op eene test met vuur gevallen. Toen men haar vond was zij zoodanig gebrand, dat zij den daarop volgenden nacht is overleden, zonder tot bewustzijn te zijn gekomen. Gisteren had Hendrik Van den Berg, een knap werkman, 25 jaar oud, het ongeluk op de „Badhoeve", te Haarlemmermeer, de rechter hand te ver in den hakselsnijder te steken, waar door een gedeelte van den arm is afgesneden. Mr. J. P. Araersfoordt heeft onmiddellijk genees kundige hulp laten roepen, zelf terwijl een eerst verband gelegd en daarop den man naar het bui tengasthuis te Amsterdam vervoerd. Zaterdag heeft te Plaisance, in het departement Gers, zekere Bourgadé op het oogen- blik dat de vrederechter en zijne helpers ten zijnen huize kwamen wegens een gerechtelijk onderzoek, op dien rechter, den griffier en den deurwaarder geschotendaarna deed hij hetzelfde op de nieuws gierige menigte en trof twee mannen en eene vrouw. Voordat men hem kon ontwapenen, heeft Bourgade zich een kogel door de hersens gejaagd. Behalve de vrouw zijn al de getroffenen gedood. Een knaap van veertien jaren, Keiler genaamd, heeft te Oberdorf in Zwitserland de jonge weduwe Maria Brunner door verscheidene messteken in den hals en de borst vermoord. De jeugdige misdadiger, die met het bloed van zijn slachtoffer bevlekt was, heeft zich naar de politie begeven en verteld, dat hij bij de woning der weduwe een man had ontmoet, die hem had vast gegrepen en met bloed besmeerd; bij onderzoek is echter spoedig gebleken dat de knaap zelf de moordenaar was. Op het Champ de Mars zal een rui terstandbeeld van Karei den Grooten worden ten toongesteld; twee krijgslieden houden de teugels van het paard vast, de keizer heeft de ijzeren kroon op het hoofd en den schepter in de rech terhand. De groep is van brons en weegt ongeveer 25,000 kilo. Volgens de Oostenrijksche bladen heeft de onlangs overleden aartshertog Frans Karei een derde van zijn vermogen, dat op 60 millioen franken wordt geschat, aan de armen vermaakt. Naar aanleiding van een twist over een onlangs voorgevallen duël heeft eene ont moeting plaats gehad in het bosch van St.-Ger- main tusschen den burggraaf P. de M. en een gewe zen redacteur van de „l'Homme libre", M. L. C., waarbij de laatste een schram aan den rechterarm bekwam en de burggraaf een steek in de borst, zoodat zijn toestand ernstig is. De telegraaf meldt uit Nieuw-York dat het bekend Indiaansch opperhoofd Sitting Bull weder aan de grenzen verscheiden duizenden goed gewapende krijgslieden tot een nieuwen strooptocht verzamelt. BUITENLAND. Frankrij k. De „Siècle" gewaagt van een vrij zonderling conflict tusschen den prefect der Aude, Catusse, en de militaire overheid te Castelnaudary. Bij een bezoek in de gendarmerie-kazerne aldaar ontwaarde eerstgenoemde aan de muren „portretten en platen, welke het keizerrijk voor den geest brachten". Aan eene hevige opgewondenheid ten prooi, rukte hij zelf de „oproerige zinnebeelden" af, wierp ze op den grond, scheurde en vertrapte ze. De com mandant van het detachement keurde deze wijze van doen af en bracht haar ter kennis van zijne chefs. De generaal Renson deed verslag aan den minister van oorlog, eveneens het gedrag van den prefect afkeurende. Deze heeft zich daarop zijner zijds, niet, gelijk men verwachten zou, tot den minister van binnenlandsche zaken, maar tot de kamerleden van het departement gewend. Een hunner, de heer Rougé, heeft dan ook den minis ter van oorlog kennis gegeven, dat hij hem over het gebeurde eerlang wenschte te interpelleeren. De Kamer, welke reeds 40 verkiezingen van conservatieven heeft nietig verklaard, moet nog over even zooveel eene beslissing nemen. Om trent 22 daarvan stellen de betrokken commissiën eveneens nietigverklaring voor. Acht willen zij bekrachtigd hebben en aangaande de overige is nog geen verslag uitgebracht. Bovendien zijn er nog 7, ten aanzien van welke de beslissing ver daagd is tot na het rapport der algemeene com missie van enquête. De bisschop van Autun, de heer Perraud, is benoemd tot aartsbisschop van Rennes. DuitscMa nel. Graaf StolbergWernigerode heeft de betrek king van plaatsvervanger van den rijkskanselier en die van vice-president bij het Pruisische minis terie aangenomen. t Volgens de „National Zeitung" zou de heer Hobrecht, eerste burgemeester van Berlijn, de portefeuille van financiën hebben aangenomen. Gr r O ot- 5 4 ia ïi li ië De heer Bourke heeft gisteren in het Lagerhuis medegedeeld, dat de Britsche consul eene over eenkomst tusschen de Porte eD de opstandelingen op Creta had tot stand gebracht. Het was echter nog niet bekend of hiermede een geregelde wapen stilstand werd bedoeld. Van het binnenland op Creta staat thans geen enkel gedeelte meer onder Turksch gezag. De heer Layard had last ontvangen, een ver toog in te dienen wegens de vrijlating der mis dadigers te Larissa en Janina. Rusland. De officieele tekst van het Russisch-Turksche vredestractaat van San-Stefano is thans openbaar gemaakt. Belangrijke afwijkingen van hetgeen men reeds bij uittreksel omtrent den inhoud van het tractaat vernomen heeft, zijn niet te vermelden. Alleen verdient opgemerkt te worden, dat de defi nitieve grensregeling van Montenegro aan een Europeesche commissie wordt overgelaten, waarin Turkije en Montenegro vertegenwoordigd moeten zijn; die van Servië aan eene Turksch-Servische commissie onder medewerking van een Russischen commissaris en van een Bulgaarschen gevolmach tigde die van Bulgarije aan eene Russisch-Turk sche commissie, welke daarmede gereed moet zijn voordat Rumelië door het Russische leger ontruimd wordt en daarbij zal moeten letten „op de natio naliteit der meerderheid van de bevolking in het geannexeerde gebied, op de topographische eischen en op de belangen van het plaatselijk verkeer." Het „Journal de St.-Pétersbourg" zegt, dat

Leidsch Dagblad | 1878 | | pagina 2