ongelukkig gevolg dat hun schuit omsloeg en zij allen jammerlijk verdronken. Reeds twee lijken zijn aangespoeld. De jongens te Ilpendam, die eene kat met petroleum hadden ingesmeerd en daarna in brand gestoken, zijn door den kantonrechter ver oordeeld tot 1 dag gevangenisstraf en 25 boete. Op een spoortrein tusschen Reuver en Swalmen is Vrijdag-avond tegen zeven uren geschoten. De kogel kwam in een waggon 2de klasse terecht, gelukkig zonder iemand te treffen. In eene werkplaats van een para- pluieën-fabriek in de rue des Cascades te Parijs kregen Zaterdag twee werklieden, de een zestien, de andere negentien jaar oud, twist en hebben elkaar met hunne groote met spijkers beslagen schoenen zoo toegetakeld, dat de een ten slotte dood nederviel. De moordenaar werd in hechtenis genomen en toonde toen hij tot kalmte was ge komen het grootste berouw, daar het zijn bedoe ling niet was geweest zijn kameraad te dooden. ÖLOLOMIEfN". BATAVIA, II Pebruari. Naar men verneemt bestaat het plan bij eenige kwalijkgezinden om te Batavia, in navolging van elders op Java, een ketjoepartij op groote schaal te organiseeren. Daartoe uitgenoodigd door zekeren Oedin, die aan een dertigtal inlanders brieven had geschreven, om te Batavia gedurende de Tjapgome- feesten te rooven, zouden die heeren zich reeds gisteravond hier vertoond en eenige diefstallen op kleine schaal bedreven hebben. Gelukkig is de politie van hun voornemen verwittigd en zijn reeds tien der adspiraut-ketjoes gevat. Door den gouverneur-generaal van Ned.-Indië zijn de volgende beschikkingen genomen Civiel 'Departement. Ontslagen: Eervol, nit's landsdienst, met behond van recht op pensioen, F. H. H. G. Schliep, laat stelijk waaru. opvoeder bij het gymnasium Willem III; eervol, uit 's lands dienst, de klerk bij het dep. van financiën B. A. Carbasius; op verzoek, eervol, uit zijne betr. van adv. en pro cureur bjj den raad van just, te Samarang, mr. H. F. G. Otten- hoff; uit zijne betr., de secr. der resid. Pekalongan J. A. Krah- mer; uit 's lands dienst, de gewezen klerk bjj het vendukantoor te Samarang J. C. J. Agerbeek; bij den landraad te Bangkalan, eervol, uit zijne betr., w. ziekte, de griflier C. G. F. Mooyaart en daartoe benoemd J. F. Van der Zon Brouwer. Benoemd: Tot adv. en procureur bjj het hooggerechtshof van Nederl. Indië mr. A. L. C. Kleyn; tot adsp.-ingcDienr bij den waterstaat enz. J. C. Ileyning en A. C. Nieuwenhuys; tot schout voor de po litie te Probolingo, M. Kozenboom; tot voorzitter van den landr. te Brebes, mr. Ch. Samuels; tot lid in den raad van just, te Willem I, mr. C. L. Brevet; tot adv. en proc. bij het hoog- gerechtsh. van Nel.- Indië mr. A. J. Andvéo Wiltens; tot grill, bij den omg. rechter in de vijfde afd. op Java en Madura, mr. F. Ch. Vijzelaar; tot griff. bij den landr. te Soemenap, A. Mar ten; tot huipond. aan de openbare lagere school te Boelekomba, W. Op ten Noort; tot zoutverkooppakhuism. te Bekassie, A. H. Aronds. Ontslagen: Eervol, uit 's lands dienst, de comm. der 3de kl. bij den post- en telegraafdienst L II. C. Mente; eervol, uit 's lands dienst, met behoud van recht op pens., de ambt. op ond. H. W. Sibbald. Departement van Oorlog. Verleend: Een tweej. verlof naar Europa, w. ziekte, aan don kapitein der art. K. J. Julius. Ont slagen: Op verzoek, eervol, w. vertrek, als lid der dir. van het mil. weduwen- en weezenfonds, de kolonel der art. C. H. A. Raedt van Oldenbamevelt, onder daukbet. Benoemd: Tot lid der dir. van genoemd fonds, de kolonel der art. H. G. Bouw meester; tot mil. ambt. 2de kl., F. A. A. Degen. Belast: Met de waarn. der betr. van milit. ambtenaar der 3de kl., de adjudant-onderofficier kwartierm. J. G. Barth, algemeen stam boek n°. 37323, met bepaling, dat hij als zoodanig, gedurende zijn nog loopend verband, bij het leger zal worden gevoerd „voor memorie." Departement van Marine. Ontslagen: Eervol, uit zijne betr., w. ziekte, de 2de machinist bij de gouvernements-marine L. P. Hessels. BUITENLAND. Frankrij k. Wijlen de weduwe van Rossini heeft haar nalaten schap, die men op 170,000 franken berekent, bij na geheel vermaakt tot stichting van eene inrich ting waarin zangers zullen worden opgenomen die door ouderdom belet worden hunne kunst verder uit te oefenen. De Parijsche gemeenteraad heeft driehonderd duizend fr. toegestaan voor feesten gedurende de tentoonstelling. Over het geheel vindt men, dat de gemeenteraad, vergeleken bij het Keizerrijk, dat twee millioen voor dat doel bestemde, in een tegenovergesteld uiterste vervallen is. "Duitschlancl. De „Nordd. Allg. Zeitung" zegt over het vre- destractaat, dat wat prins Bismarck van de over eenkomst van Adrianopel gezegd heeft ook op het tractaat van San-Stefano van toepassing is; de Duitsche belangen worden daarin niet getroffen. De door Duitschland verlangde vrijheid der water wegen wordt volkomen gewaarborgd door het slech ten van alle Donau-vestingen en door de bepalin gen van het tractaat omtrent de Dardanelles In den landdag is Zaterdag namens het ministerie medegedeeld, dat de keizer het verzoek om ontslag van den minister van financiën Camp- hausen heeft toegestaan. Spanje. Bij de beraadslaging der Kamer over het rapport van de commissie voor de openbare schuld, ver klaarde de minister van financiën, dat het Kabinet onherroepelijk besloten is om de overeenkomst, in 1876 met de houders van de schuldbrieven ge sloten, ongeschonden ten uitvoer te brengen en geenerlei wijziging daarin toe te laten. Oostenr.-ïlong. TVTonai-cliie. De Oostenrijksche delegatie heeft eenstemmig een voorstel aangenomen, nedergelegd in een ver zoekschrift van de beambten-vereeniging en van verschillende verzekeringmaatschappijeu, ten einde de ontsmetting der slagvelden te bewerken. Het gemeenschappelijk ministerie zal worden uitgenoo digd om, in overleg met andere regeeringen, maat regelen te beramen welke het gevaar, hetwelk de gezondheidstoestand van Europa dreigt door de vele onbegraven lijken in Bulgarije en Rumenië, afwenden. De Kamer van afgevaardigden heeft de be grooting en de wet op de middelen in tweede en derde lezing aangenomen. Rusland. De officieele tekst van het tusschen Rusland en Turkije gesloten vredesverdrag blijkt nog de vol gende met-medegedeelde bepalingen betreffende Bulgarije enz. te bevatten: Mocht de Bulgaarsche kroon vacant worden, dan geschiedt de keuze van den nieuwen vorst volgens eenige bij tractaat vast te stellen regelen. De Turksche, Wallachisclie en Grieksche bevolking van Bulgarije neemt deel aan de verkiezingen. De Russische bezettingstroepen iu Bulgarije onderhouden hunne verbinding met Rusland over Rumenië, Varna en Burgas. De Mahomedanen behouden hunne eigendommen zelfs al verlaten zij Bulgarije. Hebben zij echter binnen twee jaren hunne rechten daarop niet doen gelden, dan worden deze goederen, ten voordeele van de weduwen en weezen van de gevallenen in den oor log, verkocht. De inwoners van het aan Rusland afgestane grondgebied kunnen hunne goederen ver- koopen en het land verlaten. Aan het Russisch gezantschap te Konstantinopel en aan de Russische consulaten in Turkije is vooral de bescherming opgedragen van de Russische pelgrims en monniken en hunne eigendommen in Turkije. De Russische troepen moeten het door hen in Azië bezette Turksch gebied binnen zes maanden, te rekenen van den dag van den bepaalden vrede, ontruimen. De rijkskanselier Gortschakofl' bracht Vrijdag, zijnde de geboortedag van den Duitschen keizer, de gelukwenschingen van keizer Alexander II aan den Duitschen gezant, baron Von Schweinitz, over en overhandigde dezen het grootkruis der Alexander- Newski-orde. De „Golos" verneemt dat niet de geheele bevrijding der Christenen in Turkije door het verdrag wordt verkregen en dat derhalve het Russische volk niet is tevredengesteld. De „Pall Mall Gazette" verneemt uit Berlijn dat het antwoord van Rusland op Engelands eischen niet voldoende bevonden is en de Britsche regee ring aan het Berlijnsche kabinet daarvan onmid dellijk heeft kennis gegeven. Daarbij blijft het. Prins Bismarck en graaf Andrassy doen hun best om te bemiddelen, maar Rusland is besloten, er bij te volharden dat noch de teruggaaf van Bessa- rabië, noch de afstand van Armenië door het congres behandeld mogen worden als overeenkom sten, waarvoor de goedkeuring der mogendheden noodig is. Turkije. De Muzelmansche notabelen in Bulgarije zijn voornemens, een verzoekschrift aan koningin Vic toria te richten, waarin zij de tusschenkomst van Engeland zullen vragen, opdat de Muzelmannen, welke besloten hebben in Bulgarije te blijven, van den militairen dienst, tegen betaling van de be paalde vrijstellingssom, ontslagen worden, zooals dit met de Christenen in Turkije het geval is. Telegraphische berichten uit Konstantinopel behelzen, dat de khedive van Egypte aan de hoof den van den opstand in Syrië heeft doen weten, dat hij aan hun verlangen, t. w. de aansluiting van Syrië bij Egypte, geen gevolg kan geven. Djevdet-pacha, de gouverneur van Syrië, heeft eene krachtige proclamatie uitgevaardigd, waarin hij de bevolking tot rust vermaant. Volgens uit Konstantinopel te Weenen ont vangen berichten wordt voor een opstand gevreesd en verwijten de fanatieke Muzelmannen den sultan het verdrag van San-Stefano geteekend te hebben. Telegrammen. HELSINGFORS, 23 Maart. Er zijn nieuwe versterkingswerken aan de Finsche kust bevolen. BELGRADO, 23 Maart. In geval het congres de vergrooting van Servië afkeurt, is Servië voor nemens den oorlog voort te zetten en wel in ver eeniging met Bosnische insurgentefi. ROME, 23 Maart. Het ministerie heeft zich geconstitueerd. Cairoli, minister-president, zal zich belasten met de portefeuille van binnenl. zaken, Seismi treedt op als minister van financiën en Brochetti als minister van marine. Corti wordt Maandag verwacht. WEENEN, 24 Maart. De „Montagsrevue" bevestigt eveneens in een bepaald officieus hoofdarti kel, dat het Engelsche en Russische verschil van meening over het congres eene ernstige verhouding aanneemt. BUCHAREST, 24 Maart. Tot de ministerieele crisis heeft de vorst aanleiding gegeveu. De Odessa-spoorweg heeft het goederenver keer, men zegt wegens sneeuwstorm, naar alle richtingen gestaakt. LONDEN, 24 Maart. De „Observer" verneemt dat de onderkoning van Egypte toestemming heeft gegeven, dat de commissie van onderzoek naar den toestand der financiën in Egypte de oorzaak opspore van het verschil tusschen de ontvangsten, zooals die geraamd en zooals die in werkelijkheid ontvangen zyu. LONDEN, 24 Maart. Het Britsche ocfenings- vaarluig „Euridice", komende van Barbados, is heden aan de zuidkust van het eiland Wight door een plotselingen windstoot omgeslagen. Meer dan 300 meuschen zijn bij deze ramp omgekomen. ATHENE, 24 Maart. De admiraal Hornby, door lord Wyndham verwittigd dat de Christen huisgezinnen, die naar den berg Olympus de wijk hebben genomen, gevaar loopen van vermoord te worden, heeft een pantserschip afgezonden om dezen gruwel te voorkomen en de bedoelde huis gezinnen te helpen. Hobart-pacha heeft met zijn vloot aan de opstandelingen den terugtocht volko men afgesneden. LONDEN, 25 Maart. De „Times" meldt: „Lord Derby heeft tot het kabinet te Petersburg de vraag gericht, of de mededeeliug van het ver drag aan de mogendheden gelijkstond met het overleggen er van aan het congres. Rusland gaf een ontkennend antwoord en wees daardoor de eenige voorwaarde af, op welke de Britsche regee ring geneigd zou zijn aan het congres deel te nemen." PETERSBURG, 25 Maart. De „Agence russe" verklaart, dat het bericht voorbarig is, als zou Rusland aan de Britsche regeering gevraagd heb ben, om hare vloot uit de Zee van Marmora te verwijderen. BURGERLIJKE STAND TAN LEIDEN. Eerste Huwelijksafkondiging van 17 Maart. J. R. Mastenbroek jm. 27 j. en C. Van der Does jd. 29 j. J. Smits jm. 19 j. en J. Ber nard jd. 27 j. J. Van der Nat jm. 20 j. en M. P. Van Nierop jd. 22 j. M. De Vries jm. 80 j. en E. Van Aalbergen jd. 31 j. N. Stolk jm. 29 j. en C. T. Ramak jd. 31 j. Geveilde pevceelen. Gehouden verkooping aan den Burg alhier op 23 Maart, ten overstaan van den notaris mr. J. M. E. Dercksen: N°. 1. Een huis en erf aan de westzijde der Heerengracht met een uitgang aan de Veste- straat N°. 54, Sectie I, N°. 1614; kooper

Leidsch Dagblad | 1878 | | pagina 2