N°. 5556. Dinsdag A0. 1878. 26 fêaart, Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. STADS-BERICHTEN. DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: foor Leiden per maanden.1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Aommersa 0.02. PRIJS DER ADVERTENTIES: Van 1—8 regels1.05: Iedere regel meermnorr^nTTi 0.17J. Grootere letters naar plaatsruimte. J BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien het adres van de firma W. F. KOPPESCHAAR ZOON, daarbij vergunning verzoekende om in hare perceelen aan den Ouden Rijn N°. 57, en aan de Middel stegracht N°. 60, een stoomketel van zestien en eene stoom machine van vijf paardenkrachten te plaatsen; Gelet op de artt. 6 en 7 der wet van 2 Juni 1875 (Staatsblad n°. 95) Geven bij deze kennis aan het publiek, dat genoemd verzoek, met de bijlagen, op de Secretarie dezer gemeente ter visie gelegd is; alsmede dat op Maandag den 8sten April aanst., 's voormiddags te elf uren, op het Raadhuis, gelegenheid zal worden gegeven om bezwaren tegen dat verzoek in te brengen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, V. D. BRANDELER, Burgemeester. 25 Maart 1878. E. KIST, Secretaris. LEIDEN, 25 Haart. Er bestaat gelegenheid tot verzending der correspondentie naar Ned.-Indië door middel van het stoomschip „Madura" van de maatschappij „Nederland", waarvan het vertrek uit Nieuwediep op 6 April is bepaald. Behalve naar Batavia wordt eene mail naar Padang verzonden. De gedrukte stukken en monsters van koopwaren behooren uiterlijk in den avond van den 5den en de brieven den volgenden dag 's morgens per eersten trein te Den Helder te zijn aangekomen. De hoogleeraren in de faculteiten van ge neeskunde en wis- en natuurkunde aan de uni versiteiten te Leiden, Utrecht, Groningen en Am sterdam hebben zich tot de Tweede Kamer ge wend ter zake van het ontwerp van wet, houdende wijziging van sommige bepalingen der wet op het hooger onderwijs. Zij hebben groot bezwaar tegen het eenvoudig vervallen der splitsing na het 5de jaar. Die split sing, in de wet in het belang der aanstaande genees- en natuurkundigen opgenomen, wordt thans eenvoudig ter zijde gesteld, zonder dat daarvoor in de memorie van toelichting bij het wetsontwerp een feitelijke grond wordt aangevoerd. Het komt hoogleeraren voor, dat het wetsont werp ten eenenmale voorbijziet dat de letterkun dige propaedeuse thans geheel aan de gymnasiale opleiding is overgelaten. Hierin toch ligt opge sloten, dat de toekomstige natuur- en geneeskun digen, wanneer het ontwerp onveranderd wordt aangenomen, in het vervolg ook aan de letter kundige propaedeuse zullen zijn onderworpen. De studie der speciale onderdeelen heeft, zooals de regeering ook door de benoeming van een grooter aantal hoogleeraren heeft erkend, eene aanmerke lijk grootere uitbreiding gekregen, en waar de studietijd dientengevolge wordt verlengd, zou het eene groote fout zijn den aanvang daarvan zoover te verschuiven, als volgens het aanhangig wets ontwerp het geval zou zijn. Voor aanstaande genees- en wis- en natuurkundi gen dienen de literarische studiën binnen zekere grenzen beperkt te blijven, terwijl het daarenbo ven noodig is, dat zij vóór hunne komst aan de universiteit met de methode der natuurwetenschap pen worden bekend gemaakt. In de onderstelling, dat elementen der natuur-historische vakken in de eerste jaren van het gymnasium voor allen worden onderwezen, achten de hoogleeraren het wenschelijk, dat de laatste tijd, dien aanstaande natuur- en geneeskundigen op het gymnasium doorbrengen, vooral gewijd zij aan degelijke be handeling van de gronden der wis- en natuur kundige wetenschappen. Zij aarzelen niet, ten einde aan de verschillende eischen op de doelmatigste wijze te gemoet te komen, eene splitsing voor te stellen na het 4de jaar, na welke splitsing het onderwijs voor a. s. genees- en wis- en natuur kundigen zich hoofdzakelijk tot de wis- en na- tuurdige vakken zou moeten bepalen. Aan het einde van het 5de jaar zou alsdan voor hen gelegen heid moeten bestaan tot bevordering naar de hoo- geschool na het afleggen van een examen met bijzonder programma. Te meer meenen zij op het aannemen van hun voorstel te mogen aandringen, daar, zoo het ont werp thans door den minister voorgedragen tot wet werd verheven, juist het tegendeel zou bereikt worden van hetgeen men verlangt. Niet alleen zou aan de oefening der zuivere wetenschap groote schade worden toegebracht, maar het onderwijs in de wis- en natuurkunde aan gymnasia en burger scholen uitsluitend komen in handen van personen, die door hunne vorming, buiten gymnasium en universiteit om, in den regel niet het meest ge schikt zullen zijn om hunne leerlingen een eenigs- zins ruimen blik in die wetenschap te geven. Tot tweeden observator aan de Sterrenwacht alhier is benoemd de heer J. H. Wilterdink, candidaat in de philosophie. Bij de heden gehouden openbare verkoo- ping van cokes van partijen van 100, 10 en 5 hectoliters waren de hoogste prijzen f 26.00, f 2.80 en f 1.40; de laagste f 26.00, f 2.70 en f 1.85. De Staatscourant bevat de statuten der coöpe ratieve vereeniging de Leidsche Vleeschmaatschappij. Door den gemeenteraad van Oudshoorn is besloten de kermis aldaar af te schaften. Met ingang van 1 April is aan J. v. d. Laan, postbode van Alphen op NieuwveeD en Zevenhoven, en aan C. Hartman, postbode op Aarlan der veen en Nieuwkoop, eervol ontslag verleend, met aan spraak op pensioen. Door de regeering is ingetrokken en door een geheel nieuw ontwerp vervangen het wetsont werp tot wijziging van het wetboek van burger lijke rechtsvordering (de z. g. procureurs-wet). In het nieuwe ontwerp is bepaald, dat ieder die advocaat kan zijn, ook als procureur kan worden toegelaten. De Tweede Kamer zal morgen te elf uren eene zitting houden, waarin het rapport der com missie over de geloofsbrieven van den heer Diepen wordt te gemoet gezien. De sedert geruimen tijd door het rijk aan gekochte gebouwen naast 's rijks Munt te Utrecht zullen weldra voor de vervaardiging der poststem pels worden ingericht. Uit Parijs wordt aan de „Köln. Zeitung" geschreven, dat de Nederlandsche regeering heeft geweigerd de suiker-conventie aan te nemen. Dien tengevolge zijn de tusschen Engeland, Frankrijk, België en Nederland vastgestelde tarieven opnieuw in behandeling genomen. De Middelb. Crt. heeft haar gewonen cor respondent te Amsterdam, die het onjuiste bericht omtrent de kon. Nederl. Beiersch-bierbrouwerij in de wereld bracht, als zoodanig ontslagen. Zaterdag-ochtend is men te Haarlem be gonnen met de werken voor den aanleg van den tramway. Met hoopt de tram op 29 Mei e. k. voor het eerst te doen loopen. De minister van justitie zal Woensdag, de minister van financiën en oorlog zullen Donderdag geen audiëntie verleenen. De heer J. G. C. Wiemans, inspecteur van financiën, is tot ridder der orde van de Eikekroon en jhr. Roëll, adjudant van prins Hendrik, tot ridder der orde van den Witten Valk benoemd. Den 6den April zal het voor rekening van de Noordpool-expeditie gebouwde schip „Willem Barendsz" te Amsterdam te water gelaten worden. Daar men weet, dat honden in 't sneeuw- en ijsland gewichtige diensten zullen kunnen bewijzen, heeft de expeditie zich twaalf van die dieren aangeschaft. Het stoomschip „Voorwaarts", van Nieuwe diep naar Batavia, heeft 22 Maart des namiddags van Napels de reis voortgezetde „Celebes", van Batavia naar Nieuwediep, is Zaterdag-morgen van Port Said vertrokken. De regeering heeft ingediend een wetsont werp tot regeliDg der opleiding en bevordering van officieren van den generalen staf. Regeling bij de wet is het aangewezen middel om te breken met het verouderde stelsel. De officieren moeten weten waaraan zij zich te houden hebben. De beginselen van het ontwerp zijn dezelfde als in 1868 zijn aangenomen, maar het verschilt daar van in zoo verre dat het denkbeeld is om 't eigen lijk corps van den generalen staf slechts te doen bestaan uit een kleine kern, met eene reserve in 't leger, en ten andere bevat het ontwerp eene bepaling om te voorkomen dat officieren van meer dan gewone bekwaamheid, maar niet behoorende tot den generalen staf, niet per se door officieren van dien staf in bevordering worden voorbijgegaan. De gezant van Nederland bij het Belgische Hof, baron Gericke van Herwijnen, die jl. Vrijdag in de residentie is aangekomen, is naar zijn post teruggekeerd. Z. K. H. prins Hendrik heeft zich heden ochtend te halftien per Holl. spoor naar Brussel begeven, vergezeld van Hd. kamerheer jhr. Holm- berg de Beckfelt en baron Van Hogendorp, adjudant. De prins zal in de Belgische hoofdstad eenige dagen doorbrengen als gast van Z. M. den koning der Belgen. Naar men verneemt zal de prins zich daarna eenigen tijd naar Parijs begeven. Z. M. heeft den officier van gezondheid 2de kl. van het leger in Ned.-Indië, dr. J. A. Palmer, met ingang van 1 April eervol uit Zr. Ms. milit. dienst ontslagenaan den O.-I. ambtenaar L. K. Harmsen, derden onderwijzer aan de kweekschool voor inlandsche onderwijzers, vergunning verleend tot het aannemen der versierselen van officier d'académie, hem door den minister van onderwijs en schoone kunsten in Prankrijk geschonken. Gremengd Nieuws. De stormen in het begin dezer maand schijnen ook weder van de visschersvloot een offer geëischt te hebben; ten minste men begint het ergste te vreezen omtrent het loggerschip „Sche- veningen I", schipper M. Van der Harst, toebe- hoorende aan den heer De Niet, van Schevenin- gen. Genoemd schip is vóór den hevigen storm, welke 6 Maart op zee gewoed heeft, masteloos ge zien en op sleeptouw genomen door eene Engelsche vischsloep, doch na dien tijd heeft men niets meer van het schip vernomen. Men vreest dus, dat de hevige storm oorzaak geweest is, dat de Engelsche sloep het schip heeft moeten loslaten, waarna het met man en muis zal vergaan zijn. Acht wakkere zeelieden zouden daarbij het leven verloren hebben. In het hotel Antheunissen te Middel burg heeft Vrijdag-avond zekere D. H. int Am sterdam zich door een pistoolschot van hi t leven beroofd, op het oogenblik dat de politie hem kwam arresteeren. De justitie had een bevel tot zijne inhechtenisneming uitgevaardigd wegens valschheid in geschriftte. Drie garnalenvisschers van Stellen dam strandden Vrijdag met hun vaartuig aan de noordzijde van het eiland Goedereede, met het

Leidsch Dagblad | 1878 | | pagina 1