N°. 5555. Maandag A0. 1878. 25 Maart. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Dit Nommer bestaat uit TWEE BLADEN. Eerste Blad. BERICHT. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 8 maanden1.10. Franco per posta 1.40, AfzondertiiVe Nommersa O.02. PRIJS DER ADVERTENTIES: Van 16 regel*l.OS. Iedere regel meerO.tTj. Grootere letters naar plaatsruimte. Zij die zich met 1 April op het Leidsch Dag blad abonneeren, ontvangen de tot dien datum van heden af verschijnende nommers gratis. Van het kwartaal MaartMei worden dan alleen de beide laatste maanden tegen 74 cents in rekening gebracht. LEIDEN, 33 Klaart. Gedurende deze week zijn dagelijks in het Werkhuis alhier opgenomen van 7389 volwas sen personen en van 1420 kinderen. Men schrijft ons uit Noordwijk: De heer W. Sluis uit Beemster trad Donderdag als spreker op in de vergadering van de afd. Noordwijk en omstreken der Hollandsche Maatschappij van land bouw. Het onderwerp, de zuivelbereiding, door spreker behandeld, mag vooral voor deze streek belangrijk genoemd worden. Met gespannen aan dacht werd de voordracht, door proeven opgehel derd, gevolgd, vooral ook door de vrouwen die de vergadering bijwoonden. Spreker schetste dui delijk en bevattelijk de wijze door hem bij de kaasbereiding gevolgd en die hem het beste der tot heden bekende stelsels voorkwam. Uit onder vinding sprekende kon de heer Sluis dan ook ziju systeem ten zeerste aanbevelen. Met blijken van instemming begroette de vergadering de opwek king van den spreker om ook bij dit onderdeel van den landbouw bij de wetenschap in de leer te gaan. De Kamer van koophandel te Rotterdam heeft zich tot de regeering gewend met het ver zoek, bij Enge^nd aan te dringen op de afschaffing der beperkende bepalingen betreflende den invoer van vee uit besmette landen. De heer Jos. Jacobson vestigde in dezelfde vergadering de aan dacht op de halte aan de Beurs. Hij zou niet spreken over het doorloopen van treinen, daar er geruchten zijn volgens welke met den zomerdienst hierin verbetering zal worden gebracht. Zijn be zwaar betrof het feit dat. de reizigers wel aan de halte kunnen afstappen, doch hunne bagage niet mogen medenemen, die alléén aan het station Delftsche Poort wordt afgegeven. Zij die bijv. naar het Rijnspoor moeten of per stoomboot hunne reis hebben voort te zetten, zijn door die regeling in de verplichting gebracht den tocht naar het station Delftsche Poort mede te maken, in plaats van aan de Iialte-Beurs den trein met hunne bagage te kunnen verlaten. De reizigers en niet het minst de buitenlanders spreken er schande van. Spreker gaf in overweging dat namens de Kamer stappen zouden worden gedaan om hierin verbetering te brengen. Men zon naar keus kaartjes kunnen af geven voor de Beurs of de Delftsche Poort. Te Londen zijn wel vijf stations en de maatregel werkt er niet belemmerend. Wil men dat niet, dan zou men de reizigers op de plaatsen waar de goederen worden gevisiteerd kunnen laten beslissen aan welk station zij willen afstappen. Vindt men dat ook bezwarend, dan zou men alle bagage aan de Beurs kunnen afgeven, die in het centrum der stad gelegen is, zoodat de afgifte der bagage aldaar op zich zelf genomen veel rationeeler zoude zijn dan aan het station buiten de Delftsche Poort. De beer Moens wees ook op de armoedige inrichting van het station aan de Beurs. Geschreven brieij'es wijzen de klassen aan voor de plaatskaartjes, terwijl in de wachtkamer eerste en tweede klasse dermate wordt gerookt, dat geen dame het er kan uithouden. Naar aanleiding dezer bezwaren werd op voorstel van den voorzitter besloten deze punten te stellen in handen van de commissie voor de post, met de bevoegdheid zich tot de regeering of de spoor wegdirectie te wenden. Op voorstel van den heer M. Mees werd ook de quaestie van de aansluiting der treinen op Hamburg, waardoor evenals elders de reis in één dag zou kunnen geschieden, naar dezelfde commissie verzonden. „Zie daar!" is de titel van het nieuwe deel, waarmede de uitgave der gezamenlijke werken van Alexander V. H., waarvan de nu voltooide bundels „Jeugd", „Zijn er zoo?" en „Zoo zijn er!" de eerste vier deelen uitmaken, in den loop van dit jaar wordt voortgezet. In dit deel zullen vereenigd worden de drie even bekende, eveneens uitver kochte, vroeger afzonderlijk onder de titels„Vier boeken in het leven", „De Visch en de Mensch" en „Het Geweten" uitgegeven bundels, welke het talent van den kunstenaar van eene geheel nieuwe zijde doen kennen. De bundel „Vier boeken in het leven" is een der schoonste zijner werken, zoowel wat opvatting als uitvoering der platen betreft: Ver Huell wijst hierin op het Hoogere in het leven. „De Visch en de Mensch" daaren tegen is in hooge mate fantastisch, en doet tevens de fijnste zetten zoowel als de ernstigste bedoe lingen in de koddigste tafereelen opmerkenterwijl „Het Geweten" eene dier reeksen van platen bevat, als„Laster, De twee rozen, Wat er van haar geworden is, Op krukken", enz., waarmede hij zich beroemd gemaakt heeft. De eerste aflevering zal binnen veertien dagen het licht zien. Thans is men echter reeds door de verschenen proef- aflevering in de gelegenheid opnieuw het talent te waardeeren van den dichter-teekenaar, „die inzonderheid in dezen bundel het duidelijkst bewijs levert dat hij op elk gebied dat hij betreedt te huis is, met open oog en open zin, met een ge voelig en ontvankelijk gemoed en met een helderen en nadenkenden geest de wereld om zich heen aanschouwt en in iederen vorm de gedachte weet na te sporen en voor iedere gedachte den passenden vorm weet te kiezen." Waar de uitgever boven dien niets onbeproefd laat om ook dezen bundel, wat den uiterlijken vorm betreft, aan alle eischen te doen beantwoorden en onder ieders bereik te brengen, twijfelt hij niet of de sympathie van het Nederlandsche publiek voor den Nederlandschen kunstenaar zal hem ook thans weder blijken. In de eerste dagen van Juli e. k. zal in de gemeente Haarlemmermeer het zilveren feest van de droogmaking van het meer op luisterrijke wijze gevierd worden. Donderdag werd door den burgemeester van Monster de eerste steen gelegd voor de school te Kwintsheul. Met een woord van dank aan de regeering in het algemeen en aan het hoofd van het gewestelijk bestuur in het bijzonder liep deze plechtigheid af. Het hoofdbestuur der vereeniging „Volks onderwijs" heeft besloten tot het uitschrijven eener algemeene vergadering tegen de tweede helft der maand April, ter behandeling van het ontwerp van wet op het lager onderwijs. Vooraf zal aan de leden een praeadvies van het hoofdbestuur worden medegedeeld. Dr. T. C. Winkler te Haarlem is door de commissie tot regeling van het „Congres géolo- gique international", dat in den loop van dit jaar te Parijs zal worden gehouden, benoemd tot cor- respondeerend lid, een paar dagen later ook van de „Société géologique de Belgique" en tot lid van de „Société paléontologique Suisse" te Genève. Den 31steu dezer wordt te Gent eene uit gebreide internationale tuinbouwtentoonstelling ge opend in tegenwoordigheid van den koning en de koningin van België. De jury bestaat uit 150 leden. Nederland zal belangrijke verzamelingen tulpen en hyacinten leveren en ook uit Engeland, Duitsch- land eu Frankrijk worden inzendingen verwacht. Het stoomschip „China", met de Indische en Chineesche mail, is 21 Maart te Brindisi van Alexandrië aangekomen; de mail is te 7 uren in den ochtend naar Londen vertrokkende „Drente", van Batavia, en 7 Eebr. van Penang vertrokken, is gisteren te Hellevoetsluis aangekomende „Voor waarts", van Niewediep naar Batavia, arriveerde gistermorgen te Napels en vertrok vandaar des namiddagsde „Ava" met de Fransche mail, met berichten uit Jokohama van 26 Eebr., Shanghae 1, Batavia 9 en Calcutta 12 Maart, is 20 Maart van Point de Galle naar Aden vertrokken. In de residentie bevindt zich Zr. Ms. ge zant te Brussel, baron Gericke van Herwijnen. Naar men verneemt staat zijne kunst aldaar in verband met het voorgenomen bezoek van Prins Hendrik aan de koninklijke familie in België. Den 30sten Maart a. s. zal wederom een detachement suppletietroepen uit Harderwijk naar Nieuwediep vertrekken. De 1ste luit. A. D. baron van Verscbuer, van het 1ste reg. vest.-artill. te Hellevoetsluis, wordt gedetacheerd bij de pyrot. school te Delft. Z. M. heeft beuoemdbij de militaire in tendanten, tot onder-iutendant 1ste klasse, den onder-intendant 2de klasse P. L. G. Doorman; bij de kwartiermeesters, tot majoor-kwartiermees ter: bij het 2de regiment vesting-artillerie, den kapititein-kwartiermeester C. T. Herckenrath; bij het 8ste regiment infanterie, den kapitein-kwar tiermeester E. L. J. De Roy van Zuydewijn, van het 1ste regiment huzaren; tot kapitein-kwartierm. 2de klassebij den staf der infanterie, den lsten luitenant-kwartierm. B. C. Vermijne; bij het reg. rijdende artillerie, den lsten luitenant-kwartierm. W. H. Van der Meer, van het reg. grenadiers en jagers bij het bataljon mineurs en sappeurs, den lsten luitenant-kwartiermeester. J. E. Gefken; bij de directeuren en magazijnmeesters der rijksmaga zijnen van kleeding, uitrusting enz., tot luitenant kolonel, directeur van 's rijks magazijn van kleeding, uitrusting enz., te Delft, den intendant der 2de klasse P. Van Harrevelt; bij de directeuren der militaire hospitalen, tot kapitein-directeur van 's rijks hospitaal te Utrecht, den kapitein-kwar tiermeester S. C. Rijnbende, van het bataljon mineurs en sappeursin rang en betrekking over geplaatst, van Vlissingen naar 's-Gravenhage, den kapitein-directeur van het garnizoens-hospitaal W. N. Kreyger; op de meest eervolle wijze ontheven van de functiën van chef van het bureel militaire administratie bij het departement van oorlog, den intendant der 2de klasse W. E. Meyl, die tevens wordt bestemd om te worden toegevoegd aan den commandant der 3de divisie infanterie; pensioen verleend aan: C. C. E. d'Engelbronner, intendant 2de kl., directeur van 's rijks magazijn van milit. kleeding, uitrusting enz., te Delft, f 1800J. J. Van Thiel, majoor-kwartiermeester bij de konink lijke militaire academie, f 1511F. J. A. Smits, kapitein-directeur van het groot rijks-hospitaal te Utrecht, f 1560en W. K. R. Weber, kapt.- direct. van het hospitaal te's Gravenhage,/"1087. 'Zie vervolg van het Nieuws in het Tweede Blad.)

Leidsch Dagblad | 1878 | | pagina 1