vijf jaren gedetacheerd bij de infanterie in Neder- landsch Indiëden luitenaut-kolonel J. J. Collard, van het 1ste regiment vestiBg-artillerie, op pensioen gesteld, het bedrag bepaald op f 1800 'sjaarsen hem den rang verleend van kolonelbij de artillerie benoemd: tot lsten luitenant, den 2den luitenant T. P. Almerood, gedetacheerd bij de landmacht in West-Indië; bij den staf van het wapen, tot kolonel, den luitenant-kolonel J. H. Kretzer; bij het departement van oorlog, tot luitenant-kolonel den majoor R. A. W. Sluitertot lsten luitenant, den 2den luitenant J. M. Smeets; bij het 2de regiment veld-artillerie, tot luitenant-kolonel, den majoor J. J. C. baron Taets van Amerongen bij hel lste regiment vestingartillerie, tot majoor, den kapi tein P. A. H. G. Thesinghtot kapitein van de 2de klasse, den lsten luitenant-instructeur in de rijkunst H. llaitsma Muiier, van het regiment rijdende artil lerie; bij het 2de regiment vesting-artillerie, tot lsten luitenant, den 2den luitenant T. H. A. Tromp; met ingang van 1 Meitot inspecteur der artillerie, dengeneraal-majoor W. De Villeneuve; tot commandant over de bereden artillerie, den generaal- majoor K. H. Van Diepenbruggetot comman dant over de vesting-artillerie, den kolonel J. H. Frankamptot commandant van het 2de regiment vesting-artillerie, den kolonel J. H. Kretzer; be noemd: tot inspecteur van het militair onderwijs, den kolonel P. M. Netscher; tot gouverneur der kon. militaire academie, den majoor N. C. I1. Simon; den kolonel Netscher op de meest eervolle wijze ontheven van zijne tegenwoordige functiën van chef van het bureel personeel en militaire zaken bij het departement van oorlog; den radja van Edi-besar, Tongkoe Tjihik, benoemd tot rid der der orde van den Nederlandschen Leeuwaan den met verlof in Europa aanwezigen intendant der 2de klasse van het leger in Nederlandsch Indië, W. M. De Jongb, op zijn verzoek, met ingang van I April, eervol ontslag verleend uit Zr. Ms. militairen dienst, met toekenning van pensioen. Gemengd Nieuws. Een vijftal beschonken huzaren heb ben Woensdag-avond tegen halftwaalf in de Frc- derikstraat en op den DeBneweg te 's-Hage schan delijk huisgehouden. Bij den kastelein Spoor bra ken zij de gasleiding en ornamenten af en deden daardoor groot gevaar ontstaan. Alvorens de her berg te verlaten, brachten zij den kastelein eerst nog een wonde toe door een slag met een flesch en sloegen de ruiten in. Dit laatste herhaalden zij bij den heer Bouman, zadelmaker. Daarna zetten zij 't op een loopentoen de politie kwam was er geen spoor meer van hen te vinden. In den nacht van Woensdag op Don derdag zijn uit het huis van arrest te Haarlem in hunne gevangeuiskleeding ontvlucht: Albertus Erederik Hauwert, 28 jaren, geboren en laatst wonende te Rotterdam; lang 1.72 meter; aange zicht langvoorhoofdsmalmond gewoon oogeu grijs; haar, wenkbrauwen en baardbruin kleur: bleek; neus: groot; kin: spits; had bij zijne komst in de gevangenis eene verzwering aan de voorzijde van het linkerbeen, waarvan wellicht nog sporen aanwezig zijn; en Hendrik Roeper, zich ook genoemd hebbende Jakob Bakker, oud 36 jaren, geboren te Nieuwediep; lang: 1.78 meter; aangezicht: ovaal; voorhoofd laagmond gewoon; oogenblauw; haar en wenkbrauwen: blond; kleur: bleek; neus: spits; lijdt in hevige mate aan asthma (kortademigheid)is een gevaar lijke inbreker. Beiden bevonden zich in het huis van arrest ter zake van door hen gepleegde valsch- heden in authentiek geschrift, Hauwert in preven tieve hechtenis, Roeper tijdelijk uit het tuchthuis te Leeuwarden derwaarts overgebracht en reeds drie maal tot tuchthuisstraf veroordeeld. De officier van justitie te Haarlem verzoekt opsporing, aan houding en opzending. Naar de H. Crt. verneemt hebben de ontvluch ten de deur van de ziekenzaal, waarin zij zich bevonden, uit de hengsels gelicht en zijn waar schijnlijk vervolgens over een hoogen muur ge klommen en door een daarachter gelegen tuin op de straat gekomen. Verder meldt men nog, dat zij gisterochtend vroegtijdig te Amsterdam aan gekomen zijn en aldaar gelegenheid moeten gehad hebben van kleediug te verwisselen. Dezer dagen werd dooreenigebladen gemeld dat de Nederl. Beiersch-bierbrouwerij te Amsterdam hare betalingen had gestaakt. Hoewel dit gerucht evenwel weer onmiddellijk werd tegen gesproken, wordt thans aan het Handelsblad gemeld dat vanwege de directie der bierbrouwerij naar aanleiding van dit bericht een aanklacht is inge diend. Het bericht stond het eerst in de Middel- burgscbe Courant. Eindelijk, na tien jaren procedeeren, is, naar de Amsterdamsche bladen melden, uit spraak gedaan in de zaak van den aannemer, den lieer J. W. De Hey, te Haarlemmermeer, tegen den burgemeester dier gemeente, wegens aanne ming van het bouwen van een raadhuis aldaar. Het gerechtshof te Amsterdam heeft bepaald, dat den aannemer eene som van f 18,613.04'/2 moet worden uitgekeerd. Met den sneltrein, die eergisteravond te zes uur veertig te Arnhem aankwam, is de wisselwachter Esraeyer bij het sluithek te Nijen- oord overreden. Hij werd aan het hoofd getroffen en moet onmiddellijk een lijk zijn geweest. Esmeyer was 32 jaar in dienst van de Maatschappijhij laat een vrouw en zes kinderen achter. Gisterochtend is in het entrepotdok te Amsterdam bij het afladen van suiker uit een pakhuis de ketting gebroken en de zware baal op twee werklieden gevallen. Een hunner was terstond een lijk, de ander is zwaar gekneusd naar het gasthuis vervoerd. Dinsdag is te Drogenbosch, eene ge meente onder. Brussel, een schrikkelijk onheil ge beurd. In eene papierfabriek aldaar is namelijk een ketel gesprongen, zoodat het geheele gebouw, waarin deze zich bevond, vernield werd, zes per sonen omkwamen en twee gekwetst werden. De dooden zijn jonge meisjes van achttien tot twintig jaar, wier lichamen op afgrijselijke wijze verminkt onder het puin werden te voorschijn gehaald. Twee van haar, zusters, onderhielden hare moeder, die in hare wanhoop getracht heeft zich te verdrinken, doch intijds is opgehaald. De gekwetsten zijn een werkman, die ernstige wonden gekregen heeft, en nog een jong meisje, dat er met eenige kneu zingen afgekomen is, daar zij met eene uit de hengsels gelichte deur in een naburigen vijver ge slingerd werd. Dinsdag zijn bij het verrichten van eenige werkzaamheden tot het opsporen van een lek boven eene poort in bet fort te Rammekens, in het verwulf boven die poort, te midden der aarde waarmede dit opgevuld is, opgegraven de geraamten van zeven lijken, zonder kisten, met de voeten aan elkander liggende. Vermoedelijk heeft men hier te denken aan een overblijfsel uit het tijdvak der Spaansche overheersching. Blijkbaar waren het geraamten van mannen van jeugdigen leeftijd. Door de justitie uit Middelburg iste Waarde een onderzoek ingesteld naar een vermoe- delijken kindermoord, ten gevolge waarvan de ver dachte moeder gevankelijk in het huis van arrest en bewaring te Middelburg is overgebracht. Zij is eene weduwe met vijf kinderen. Het lijkje was reeds drie weken verborgen in den grond onder eene bedstede. Het is naar Middelburg overgebracht en door twee geneesheeren geschouwd. De „Nouvelliste" van Rouaan zegt dat het lijk van Louchard in plaats van in een mand, in een doodkist werd geworpen, die naast de guillotine stond. Het lijk richtte zich half op, viel op den linkerkant neer en richtte zich nog eenmaal na een menigte stuiptrekkingen op, om andermaal neer te vallen. Dezelfde verschijnselen deden zich weder voor, alvorens de kist was dicht gespijkerd. Woensdag werd te Londen het huwe lijk voltrokken tusschen Hannah de Rothschild en graaf Roseberry, eerst burgerlijk en daarna kerkelijk in Christ Church. De bruidegom gaf aan de bruid een kroon, een haarkam en halssnoer van brillanten, een dito van paarlen, fraaie oor ringen en vier prachtige gouden ringen met ro bijnen ten geschenke. Nog kreeg de bruid diamanten van de Rotbschilds en een fraaien ring van graaf Beaconsfield. De prins van Wales zond den brui degom een antieke kleerenkast, vroeger naar men zegt het eigendom van Lodewijk XVI, en Tyrwhitt, Roseberry's getuige, een cigarettenkoker van mas sief goud. BUITENLAND. r Fra niii'ij Ja De Kamer van afgevaardigden heeft gisteren de wet op de middelen aangenomen. De uiterste lin kerzijde onthield zich van stemming. De senaat keurde de begrooting van binnenlandsche zaken en van oorlog goed. Den lsten Juli zal te Parijs het congres voor de spaarbanken worden geopend. Sedert '1874 zijn in Frankrijk meer dan 6000 spaarbanken opgericht en is het getal inleggers gestegen van 2,100,000 tot bijna 3,000,000, terwijl het bedrag van den inleg klom van 535tot850 millioen franken. Duitschland. In de parlementaire kringen wordt verhaald, dat de opperpresident van Hannover, graaf Eulen- burg, de portefeuille van binnenlandsche zaken heeft aangenomen. Het denkbeeld wordt geopperd en vindt bijval om aan den Elzas en Lotharingen een souve- rein te geven en wel in den persoon van den kroonprins des Duitschen rijks, die dan natuurlijk bij ziine verheffing tot keizer steeds door den nieuwen kroonprins zou moeten worden opgevolgd. Italië. Het nieuwe minislerie bestaat uit: Cairoli, minister-president zonder portefeuille; Zanardelli, binnenlandsche zaken; Bruzzo, oorlog; Dodo, financiën; Desanctis, onderwijs; Deblasion, open bare werken; Corti, buitenlandsche zaken; Martini, marine, en Cinforti, justitie. G-root-X3i'itannië. In het Hoogerhuis verklaarde lord Derby gis teren dat Engeland het niet noodzakelijk achtte, dat Griekenland op het congres op gelijken voet als groote mogendheden zou toegelaten worden, maar dat Griekenland slechts zou worden toegelaten om zijne vorderingen te berde te brengen. Voor het overige verlangt Engeland, dat al de artikelen van het vredestractaat aan het congres worden overgelegd, om ze aan eene beraadslaging te onder werpen. Het antwoord hierop is van Rusland nog niet ontvangen. Engelands eisch is billijk en ge matigd. Als die niet toegestaan wordt, is het congres doelloos. Oostenr.-Hong. Monarchie. De Oostenrijksche delegatie heeft gisteren, na dat in eene avondzitting de heer Herbst voor het krediet aan de regeering had gesproken en graaf Andrassy opnieuw in 't belang van de positie der monarchie voor het toestaan van het krediet het woord gevoerd, met 39 stemmen tegen 20 het krediet van 60 millioen bewilligd. 3EUtuü1c5 ÏICI. In verscheidene plaatsen, waar krijgsgevangenen of zieken en gekwetsten bijeengebracht zijn, heerscht de typhus. Uit Odessa wordt gemeld, dat men het behoud van den vrede aldaar niet vertrouwt, om dat er aan de versterking en beveiliging der kus ten van de Zwarte Zee tegen vijandelijke aanval len gedurende de laatste weken ijveriger gewerkt wordt dan vóór en tijdens den oorlog met Turkije. Turkije. Uit Athene wordt gemeld dat Hobart-pacha een onderhoud heeft gehad met afgevaardigden van het voorloopig bestuur van Thessalië. De op standelingen verlangen vóór alles, dat Thessalië met Griekenland worde vereenigd. Telegrammen. PARIJS, 21 Maart. Prins Gortschakoff heeft gisteren aan lord A. Loftus verklaard, dat al de punten van het vredesverdrag van San-Stefano, zonder uitzondering, aan de mogendheden zijn medegedeeld; dat al de mogendheden derhalve kennis kunnen nemen van de vredesvoorwaarden, maar dat slechts over de vraagstukken van alge- meenen Europeeschen aard zal mogen beraad slaagd worden. WEENEN, 22 Maart. Rusland heeft zich be reid verklaard, om aan de mogendheden conces- siën te doen voor zooveel de grens van Bulgarije betreft. Alle verschil van meening tusschen de drie keizerlijke hoven is, naar men verzekert, uit den weg geruimd. LONDEN, 22 Maart. Uit Philadelphia wordt

Leidsch Dagblad | 1878 | | pagina 2