BUITENLAND. Frankrij k. Rusland. De „Commune affranchie" is Maandag, den ge boortedag der Commune, te Parijs verschenen. Het nommer is, evenals het proefhommer, dat eenige dagen vroeger het licht zag, in beslag ge nomen. Een zeker aantal werklieden zijn den 18den naar Père la Chaise getrokken, om op het graf van Ledru-Rollin en Raspail een bloemenkrans neer te leggen. De dag is zeer rustig voorbijgegaan. Italië. De paus heeft volgens berichten uit Gonève en Parijs de aanvaarding van zijn ambt door tssschenkomst van den nuntius en den Zwitserschen gezant te Parijs ter kennis gebracht van de Zwitser- sche regeering, welke, zooals men weet, in 1872, naar aanleiding van Mermillods benoeming tot vicaris-generaal van Geneve, hare betrekkingen met den Heiligen Stoel afgebroken heeft. Volgens de „Rép. fr." zal het consistorie den 25sten dezer gehouden worden. De paus zal geen kardinaal, maar slechts eenige bisschoppen benoemen. In zijne allocutie zal hij de hiërarchie der katholieke kerk van Schotland afkondigen en de bisschoppen' bevestigen, die reeds bij brève van zijn voorganger benoemd zijn. De stad Florence, die reeds lang in finantieele moeielijkheden verkeerde, heeft hare betalingen gestaakt. De vlottende schuld bedraagt 20 millioen. De obligatiën daalden gisteren tot 50 franken. Grï*oot-lr5i*itaniciië. In het Lagerhuis zeide gisteren de heer Bourke dat als eenstemmigheid verkregen is over de door den minister Northcote genoemde voorwaarden, onder welke Engeland aan het congres wil deel nemen, de bijeenkomst van het congres tegen het einde van deze maand verwacht mag worden. Sir S. Northcote verklaarde dat Engeland het Eebruari-dividend van de gegarandeerde Turksche leening heeft betaald. Hel bedrag had gedekt moeten worden uit de Egyptische schatting, welke echter nog niet ontvangen was. Intusschen had de khedive, daarover aangesproken, beloofd dat hij een deel van die schatting zenden zou. De diplomatieke correspondentie betrekkelijk Griekenland is gisteren bij het parlement over gelegd, waaronder eene dépêche van 23 Februari van den Griekschen minister van buitenlandsche zaken Delyanni aan den Griekschen agent te Londen Gennadius, waarin het verzoek van Grie kenland formeel herhaald wordt om op het congres te worden toegelaten, ten einde de rechten, het lijden, den strijd en de wenschen der Grieksche bevolking in het Turksche rijk te kunnen verde digen en toelichten. Den 9den Maart antwoordde lord Derby in eene dépêche aan Gennadius met de verklaring, dat Engeland Griekenlands verlangen billijk acht om op het congres vertegenwoordigd te zijn en dat hij deze meeuing aan de andere mogendheden zal mededeelen. Oostenr.-Hong. Monarchie. Graaf Audrassy gaf gisteren in de Hongaarsche delegatie op de interpellatie van Zsedenyis ten antwoord, dat het Russische kabinet stellig ver klaard had al de vredesvoorwaarden vóór het con gres te zullen mededeelen, opdat elke mogend heid gelegenheid zou hebben om te zeggen welke punten zij beschouwde als van internationalen aard, en welke niet. De spreker gevoelde zich door het vertrouwen van prins Bismarck ten hoog ste vereerd. Toen Bismarck het „beati possiden tis" uitsprak, zeide hij zooveel als hij op het oogenblik zeggen kon met het uitzicht op een eerlijke bemiddeling. In het belang van deze of gene partij kon Bismarck op dat oogenblik zich niet uitlaten. Wat de verhouding betrof tusschen den spreker en prins Bismarck, deze was niet slechts persoonlijk, maar ook met betrekking tot de beide Staten steeds zoo oprecht en hartelijk mogelijk geweest, en zij zou dit ook blijven. Deze woorden vonden levendigen bijval. Na eene redevoering van graaf Andrassy besloot de Hongaarsche delegatie gisteren met algemeene stemmen tot het verleenen van het krediet van 60 millioen. Met groote meerder heid vereenigde zij zich met de door de sub-com missies voorgestelde conclusie betrekkelijk dit regeeringsvoorstel. Tot opvolger van den te San-Stefano overleden organiseerder van Bulgarije, vorst Tscherkasky, is benoemd de Russische generaal-adjudant prins Alexander Michailowitsch Dondoukoff Korsakoff, een naam waaraan de Bulgaren wel eerst mogen gewennen. Evenals Tscherkasky is de nieuwe man met zijn grooten naam van niet-Russische afkomst; zijn geslacht kan worden nagegaan tot den Khan der Kalmukken Cho Wilink, die in het begin der zestiende eeuw leefde; die horde onderwierp zich later aan Peter den Grooteü. Telegrammen. PETERSBURG, 19 Maart. (Daily News.) De Russische regeering is volstrekt niet voornemens om het verdrag aan de kennisneming der Euro- peesche mogendheden te onttrekken, daar het dadelijk ter harer kennis zal gebracht worden. Evenmin wenscht zij eenig lid van het congres te beletten de vredesbepalingen te onderzoeken. Elke mogendheid, welke aan het congres deel neemt, zal volle vrijheid hebben om over elk punt haar gevoelen te zeggen. LONDEN, 20 Maart. Aan de „Times" wordt uit Fera van gisteren gemeld „De Russen hebben afgezien van hun tocht naar Bujukdere, ten ge volge van de bedenking der Porte, dat bij het vredesverdrag de inscheping in den Bosporus niet bepaald wordt." PARIJS, 20 Maart. Uit Weenen wordt gemeld „De tekst van het vredesverdrag van San-Stefano is hier langs bijzonderen weg ontvangen. Het ver drag in zijn geheel wordt onaannemelijk geacht, doch laat op verschillende punten wijziging toe. De bijeenkomst van het congres is bepaald in het begin van April." IIVGIEZOIVIDEIN. ÏSoter bij de visch. Wie zal daar tegeu zijn? Maar visch bij de boter.dat wordt wat anders. Deze gedachten kwamen bij mij op toen een buurmanik woon tegenover de Waag mij kwam vragen of ik wel wist dat het huisje voor den nieuwen rivier- vischverkooper vlak vóór bet Boterhuis of de Waag zou komen te staan. Hoe ik ook volhield dat zoo iets onmogelijk was, bleef hij van zijn kant zoo óp zijn stuk staan, dat ik eindelijk begreep dat de man goed geïnformeerd was, hetgeen mij te meer bleek, toen hij een request uit zijn zak haalde, waarin hij hoofdzakelijk op grond van waardevermindering der omliggende panden, wier uitzicht door dit huisje benomen zou worden, den gemeenteraad eerbiedig verzocht op dit heil- looze besluit terug te komen. Eenige buren hadden het reeds medeonderteekend en, al waren de mo tieven niet zoo overwegend als ze konden zijn, ik wilde zijn verzoek om mee te teekenen niet weige ren. Hij had veel meer en beters kunnen zeggen 1°. Welk bezwaar is er om dien vischverkoo- per vlak naast zijn confrère te plaatsen? Op de zeevischmarkt zijn alle verkoopers en verkoopsters bijeen; op de bloem- en boommarkt eveneens; op de aardappelenmarkt en alle markten niet anders. Waarom moet voor een tweeden handelaar in riviervisch daarop een uitzondering gemaakt worden Is er vrees voor disharmonie, laat hen dan een voorbeeld nemen aan de zooeven genoemden, van welke de eerste inderdaad geen vriendelijke repu tatie hebben. Toch gaat het goed. 2°. De handel in boter is een van de belang rijkste in Leiden en heeft plaats in de Waag of het Boterhuis. De daar verhandelde vaatjes boter worden vóór de Waag opgeslagen om ze later per as of te scheep hunne bestemming te doen be reiken. Voortaan zal daar die boter dus tijdelijk in de onmiddellijke nabijheid van die visch staan niet alleen, maar ook van het vuil en de inge wanden die bij het schoonmaken op de straat worden geworpen. Heeft men er nu niet aan gedacht dat dit 's zomers vooral een minder aangename odeur aan die boter kan meedeelen en zelfs in ieder jaargetijde bij regen een vuile mélange doet ontstaan waarin men liefst geen boter neerzet. Is dat in het belang van dien handelstak? 3°. De Waag behoort tot een onzer weinige monumenten van de degelijk schoone bouwkunst onzer voawvaderen. Waardeeren wij dat zeiven niet, doen wij het dan ter wille van den vreem deling die meer blijk van kunstzin geeft. Hinderen wij hem niet als hij de Donkersteeg uitkomende, zonder zijn Baedeker noodig te hebben al dadelijk dat juweeltje van bouwstijl in het oog krijgt en bewondert. Voortaan toch zal de man het alleen in fragmenten kunnen beschouwenhet mooie geheel, juist dit, wat zijn schoonheid is, kan hij niet zien. Beproeft hij het op den Stillen Rijn, ook hier is door die infernale vischkraam de be- nedenpui gemaskeerd. Wanhopend gaat hij nu vóór dat onding staan en, door alle inspanning van zijne nekspieren, wil hij althans die curiositeit in haar geheel trachten te aanschouwen. „Waardeeren wij dat schoone zelf niet," zeide ik hierboven, en ik geloof terecht. Met „wij" bedoel ik natuurlijk de autoriteit, wier plicht het is dit te doen, in de eerste plaats. Welnu, sedert min stens twee jaar ontbreekt een der vier versieringen (vazen, of hoe is haar bouwkunstige naam?) aan de dakpunten en is alleen de ijzeren pin die dat voorwerp in bedwang hield, zichtbaar. Het doet denken aan een paard met drie pootende Waag gaat al dien tijd mank. aan belangstelling. Is dit inderdaad reeds gemis aan belangstelling, hoe veel te meer wanneer niet alleen de nok van het dak, maar alles van binnen en buiten bedorven wordt Weg daarom met dien vischman of liever met zijne vischkraam BURGERLIJKE STAND VAK LEIDEN, van 14 tot en met 20 Maart. BEVALLEN. J. J. H. Van der Tuin geb. Hannessen Z. M. C. Verhoeven geb. Van der Hart E. Van der Steen geb. Van der Zeeuw Z. C. Lainan geb. Du Pree Z. J. C. De Meyer geb. Kleinen Z. L. Van Berkel geb. Van der Steen D. A. M. Kerkvliet geb. WijDen Z. C. Paulisse geb. Van der Kamp Z N. Van Leeuwen geb. Huy D. J. H. Van Polanen geb. Voermans Z. M. E. SpaandermaB geb. Dozy D. C. Crama geb. Van der Klerk Z. C. M. Van Oosten geb. Van der Reyden D. E. Cederhout geb. Eikerbout D. J. Lefeber geb. Van der Laken Z. P. Gijzen geb. Kluivers Z. J. C. Schretlen geb. Seeuwen D. M. J. Nieboer geb. Oudejan8 J. Veltbuyzen geb. Spek Z. J. M. Van der Mark geb. Landesbcrgen Z. M. F. Kukler geb. Mazurel D. J. Van Hooven geb. Tegelaar Z. GEHUWD- M. Crommelin jm. en C. J. A. Bierens de Haan jd. P. Mooteu jm. en H. Van der Reyden jd. C. J. Van der Kaay jm. en P. J. Van Houten jd. J. Neute boom jm. en M. Duykers jd. A. Otgaar jm. en C. De Blaauw jd. P. De Bruyn jm. en E. In 't Hol jd. A. Grooten- dorst jm. en M. Visser jd. OVERLEDEN. M. Blcyi D. 23 m. M. A. J. M. Walraven wed. dr. G. J. Van Hees 6G j. A. J. A. Van Steenderen V. 33 j. J. J. La Lau Z. 5 d. C. Vergouw geb. Fassijn 65 j. J. Oudshoorn Z. 16 m. E. Godijn, geb. Swarts Z. levenl. J. B. Brouwer D. 25 j. J. De Jong geb. Van Zonneveld 74 j. J. Van 't Hooft V. 53 j. J. Stavelcu 84 j. J. Molet Z. 14 d. C. Vreede geb. Boot 26 j. M. Tuinhof de Moed Z. 13 m. A. Bavelaar Z. 1 m. J. W. C. Boone D. 9 m. J. Huber Z. 1 m. E. Bliji wed. W. Bonte 76 j. C. G. Van der Poel Z. lm. W. Duk Z. 4 j. E. De Munnik D. 13 m. J. P. Wassenaar Z. 13 m. J. Mulder 30 j. C. Bavelaar geb. Den Os D. levenl. C. A. Ileinrich Z. 15 m. F. Fis- ser 72 j. J. Crama D. 4 m. PARIJS. Voor de keurige gebreveteerde kos tuums vervoege men zich bij Mile. PAULINE PARIS, 9 Boulevard des Italieus. Dit is een huis van den eersten rang voor Robes en Confecties. Barones DE SPARE. Marktberichten. Amsterdam, 20 Maart. Tarwe per 2400 kg. czk. Maart 325. Mei 314. November 308. Rogge per 2100 kg. czk. Galatz f 200. Tagan rog 195. Petersburg 179, ISO. In deze maand voor 1 uur/" 177, 176, 177, 178. Mei ƒ180, 181. October f 189. Aangezegd Lt. 100 Totaal in deze maand Lt. 4075. Raap olie op zes w. 100 kg. f41'/ï( vliegend /AO'/i- Mei f 39 '/t. Septem-ber, October, November, December 38s 'v November 387 '8. Lijnolie op zes w. f 32'/4, vliegend f 31. April, 303/4, 30s/g. Mei 307/8, f 303/4. Juni, Juli, Augustus 31>/4, 31'/s- Sept., Oct., Nov., Dec. 303/4, /'30s/8. Raapkoeken per 1000 kg. ƒ102, a 111). Lijn koeken per 100 kg. 101 /a, a 3 4*/2. April 437. October 405. Potasch St.-Petersburg de 50 Ned. pd. 11. THERMOMETER VAN FAHRENHEIT. raorg. morg. nam. nam. nam. avond avond 5 u 8 u. 12u. 4 u 5 u 8 n. 10 u Dinsdag 45° 45° 44c Woensd. 45° 47= 50° 48° Wind: Woensdag-middag 4 u. N.-W.

Leidsch Dagblad | 1878 | | pagina 2