N°. 5552. Donderdag A0. 1878. 21 Maart. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. STADS-BERICHTEN. DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Tcor Leiden per 8 maanden1.10. Fidiico per postl.*0. Afzonderlijke Nommers0.02. PRIJS DER ADYERTENTIEN: Van 16 regelsl.OS. Iedere regel meer0.17*. Groolere letters naar plaatsruimte. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien art. 8, 1ste alinea, der Wet van 2 Juni 1875 (Staatsblad n°. 95) tot regeling van het toezicht bij het oprichten van inrichtingen welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken Brengei bij deze ter algemeene kennis, dat door hen den 18den Maart 1.1. vergunning is verleend aan NIKOLAAS VAN DER MEEL en zijne rechtverkrijgen den, tot bet plaatsen van eene Locomobile in het perceel aan de Ui'erstegracht N°. 37, en aan IZAiiC MIOCH en zijne rechtverkrijgenden, tot het oprichten van eene Smederij in het perceel in de Molen- steeg N°. 8. En geschiedt hiervan openbare kennisgeving door plaat sing in de Leidsche Courant. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, V. d. BRANDELER, Burgemeester. 20 Maart 1878. E. KIST, Secretaris. LEIOEN, 20 Maart. Men verzoekt ons het volgende te melden Ds. J. Schuurman, vroeger predikant te 's-Graveu- hage en laatst gedurende negen jaren predikant te Batavia, thans met verlof hier te lande, zal Donderdag-avond om halfacht in de Hooglandsche- kerk eenige mededeelingen doen aangaande den toestand van het zendingswerk in Nederl.-Indië. De rijkscommissie voor de examens ter ver krijging van een diploma als stuurman aan boord van koopvaardijschepen, zal, aanvangende 9 April, zitting houden te Groningen in een der lokalen der academie „Minerva". Aanmelding vóór of op 2 Apri; schriftelijk en vrachtvrij aan den voorzitter der commissie. De Noord- en Zuid-Hollandsche Redding- maatschappij heeft haar rapport over 1877 open baar gemaakt. Daaraan is het volgende ontleend In genoemd jaar zijn door de bemiddeling der Maatschappij 159 schipbreukelingen gered; maar niet dan ten koste van het leven van 3 der opvaren den der reddiugbooten. De overige mededeelingen zijn zeer gunstig. Een tweede station te IJmuiden kwam tot stand, waarbij men de zeer noodige en welkome medewerking mocht ondervinden van de commissie voor den Oosterschen Handel, die een aanzienlijk subsidie schonk. De boot aan het Zui- derhoofd is daarom „Oostersche Handel" genoemd. Nu bestaan te IJmuiden twee stations, een aan het Noorder- en een aan het Zuiderhoofd, ieder met eigen boot en inventaris, pijltoestel en boot huis. Er is besloten, voor het legaat van den heer L. A. Buma een station te plaatsen te Moddergat, bij Pezum, in Friesland, zijnde deze plaats als de gunstigste voor het beoogde doel geoordeeld. De aanbesteding van het te bouwen boothuis zal dezer dagen plaats hebbende boot is reeds in de maak. De jongste vergadering van de Haagsche afdeeling van het anti-dienstvervangingbond lokte een vrij talrijke schare belangstellenden, waaronder vele zoowel civiele als militaire autoriteiten van hoogeren en lageren rang, naar de „Loge," waar kapitein Van Tuerenhout als spreker optrad. Met een beroep op onze geschiedenis, deed hij uitkomen dat elk Nederlander steeds goed en bloed voor de verdediging des vaderlands veil had en nog hebben zou, als het noodig ware. En 't kon noo- dig zijnde algemeene toestand der kleine staten was sedert het begin van deze eeuw niet verbe terd. „Tot nog toe" behooren wij tot de weinige gelukkige kleine staten, wier zelfstandig bestaan werd geëerbiedigdDe natie behoort thans de wapenen te dragen de natie, behoorlijk geoefend en gedisciplineerd. Spr. trad vervolgens in eene wederlegging van de grondwettige bezwa ren tegen een goede regeling onzer levende strijd krachten. Onze Grondwet laat z. i. den per soonlijken verplichten dienst toe. Hij wenachte overigens dat voor tijd van oorlog allen, die vrijgeloot hadden, bij het leger zouden worden ingedeeld om, overeenkomstig hun werkkring en geschiktheid, diensten te kunnen praesteeren in het belang des vaderlands. Eveneens trad hij in een beschouwing over de grondwettige bedoeling met de instelling der schutterijen en betoogde op velerlei gronden dat onze schutterijen, die geen gemeentelijke corpsen zijn, in den geest van het Duitsche Landwehr- steisel moesten worden ingericht, dat alleen oud gedienden er deel van moesten uitmaken en 't verschil tusschen gehuwden en ongehuwden moest vervallen. De gereorganiseerde schutterij zou enkele dagen per jaar geoefend moeten worden. Zulk een regeling ligt geheel binnen de grenzen der Grondwet. Ten slotte richtte spr. een zeer be hartigenswaardig woord tot hen, die aan de moge lijkheid eener verdediging van ons vaderland twij felen, naar aanleiding waarvan een der aanwezigen, de heer Raadt, voorstelde op den h»er Winkler Prins, die onlangs verklaard had dat de eer des vaderlands een dwaasheid was, welke geen droppel bloeds waard is, de oud-militaire straf, de zedelijke doodverklaring toe te passen. De vergadering juichte dit voorstel levendig toe, ook zelfs nadat men vernam, dat ds. Winkler Prins een der oudste voorstanders van het bond en president van de afdeeling Yeendam was. Naar de Middelb. Crt. verneemt, is besloten tot eene verwijding van den toegang tot het droge dok te Middelburg, ten einde die opening wijd genoeg te maken voor de nieuwe stoomschepen der stoomvaartmaatschappij „Zeeland", nl. de „Prinses Marie" en de „Prinses Elisabeth". Aan de universiteit te Utrecht zijn bevorderd tot doctor iu de rechten de heer P. J. Van Löben Seis, van Zutfen, na verdediging van een academisch proefschrift„Beschouwingen over den Amerikaan- schen Staten-oorlog van 18611864"en de heer H. Crommelin, van Wilp, op stellingen. Voor de eventueel vacant komende betrek king van 2den commies-griffier van de Tweede Kamer heeft zich bij de Kamer aanbevolen de heer mr. G. H. Betz te Rotterdam. Te gelijk met de tentoonstelling van tuin- bouwvoortbrengselen, tuinsieraden en pluimgedierte, welke van 27 tot 30 Juni a. s. te Arnhem zal gehouden worden, is door de postduivenvereniging „Celeritas" aldaar een nationaal concours uitge schreven. Het stoomschip „China" met de Indische mail is 17 Maart van Alexandrië naar Brindisi vertrokken en werd aldaar heden verwacht. In het hoofdkiesdistrict Haarlemmermeer is tot lid der Tweede Kamer gekozen mr. E. J. M. Reekers te Amsterdam met 518 van de 997 geldige stemmen. Z. M. heeft mr. A. H. A. M. H. Borret, advocaat te Rotterdam, benoemd tot griffier van het hof van justitie in de kolonie Suriname; benoemd tot ontvanger der registratie en domeinen te Steenwijk, E. Fontein, thans ontvanger te Hel der; te Gulpen, N. W. Swijghuisen Reigersberg, thans ontvanger te Gennep; te Gennep, J. G. Meinesz, thans surnumerair der registratie en domeinen. Gemengd Nieuws. Gisteravond zijn door de rijksambte- naren te Delft in beslag genomen 5 a 6 vaten jenever, inhoudende eenige honderden liters en niet door behoorlijke aangifte gedekt. De jenever was bestemd voor een likeurstoker te Delft. Te Mettmann in Duitschland is eene vrouw van negentig jaar verbrand. Zij had eene groote voorliefde voor brandewijn en tabak en zich met haar pijpje in den mond ter ruste gelegd, sliep in, er viel vuur uit de pijp op het bedstroo en weldra stond hare woning in lichterlaaie. De rechtbank te Saarbrücken heeft uitspraak gedaan in de zaak van 44 ingezetenen te Marpingen, beschuldigd van onbevoegde uit oefening van het bedrijf van kastelein, slaapstee houder, enz. tijdens den toevloed van bedevaart gangers. Eenige beschuldigden zijn wegens gemis van bewijs vrijgesproken; de overigen zijn tot eene boete van 30 mark veroordeeld. De slachter Karei Weber te Schloss- Chemnitz heeft zich doodgeschoten. omdat zijn vee op de tentoonstelling niet was bekroond. Te Laeken heeft verleden week zekere vrouw Antheunus getracht hare vier kinderen te vergeven met zuringzout in koffie. Drie der kleinen, meisjes van vijf, zeven en elf jaar, zijn bezweken. Men helt er toe over, aan te nemen dat hierbij monomanie in het spel is, daar er geene denkbare reden voor den moord is aan te voeren en het gezin altijd in vrede en eensgezindheid geleefd heeft. De begrafenis der kinderen heeft Zaterdag plaats gehad. De kistjes, met witte lakens overdekt, werden door meisjes van den leeftijd der overledenen gedragen. De gemeentelijke overheden, al de school kinderen met hunne onderwijzers ea een groot aantal belangstellenden volgden den stoet. De vader, Joseph Antheunns, een werkman, trad achter de dragers, met een negenjarig zoontje, dat mede van het vergif gebruikt had, doch hersteld was, aan de hand. Aan hunne snikken paarden tal van vrouwen en moeders hare tranen. De droefheid was algemeen en moet aandoenlijk geweest zijn om aan te zien. De moeder, die zelve van haar gifdrank gedronken en mede ernstig gevaar geloopen heeft, is aan de beterhand. Zij heeft het sterven der kleinen in het gasthuis met volkomen onver schilligheid aangezien. Men denkt te eer aan eene vlaag van krankzinnigheid, daar zij vele jaren ge leden en ook nog verleden jaar, zonder eenige be kende reden, pogingen tot zelfmoord gedaan heeft. Mevrouw Alphonse de Rothschild is eigenares geworden van twee kunstwerken, groepen in brons, die in een oud paleis te Venetië geborgen waren, zonder dat de kunstwaarde er van bekend was. Beide groepen worden toegeschreven fian Michel Augelo en zijn omstreeks anderhalven' meter hoog. Zij stellen elk een panter voor, waar tegen een Faun us of een Satyr leunt. Mevrouw Rothschild heeft ze gekocht voor de som van 350,000 fr. Zij zal ze bij de aanstaande tentoon stelling exposeeren in het paleis van het Trocadero. Het conflict tusschen de balie te Lyon en den president der rechtbank aldaar heeft onverwachts op zonderlinge wijze een einde ge nomen. Bedoelde president namelijk, de heer Lagrevol, had dezer dagen het ongeluk zijne vrouw te verliezen. Bij de eerste daaropvolgende zitting verklaarde de deken der orde, dat de advocaten met het oog op dit droevig voorval besloten hadden hunne pleidooien te hervatten, hetgeen door den waarnemenden president met een woord van dank beantwoord werd. Elf studenten van Coïmbra (Portugal) zijn voor een jaar van de universiteit verbannen, omdat zij zich bij eene processie onbetamelijk gedragen hebben. Er heerscht aldaar groote opge wondenheid onder de studenten, zoodat er zelfs besloten moet zijn eene petitie tot den koning te richten.

Leidsch Dagblad | 1878 | | pagina 1