N". 5551. A0. 1878. Woensdag 20 Maart. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering ?an Zon- en Feestdagen, uitgegeven. IDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Moot Leiden per S maanden1.10. ''franco per postB 140. Afzonderijjke JNommers0.02. PKIJS DEK ADVERTENTIES: Van 18 rebels1.05. Iedere regel meer017i- Grootere letters naar plaatsmimte. LEIDEN, 19 Haart. De arrondissements-rechtbank te 's-Gravenhage heeft heden, in de onteigenings-proceduren der Spoorwegmaatschappij Leiden—Woerden, de vol gende schadeloosstelling toegekend, als: f 2087.05 aan C. Yerhagen (aanbod 2028.50, rapport des kundigen f 4546.74, conclusie O. M. f 2002.52) f 2836.05 aan P. C. Yan Saagen (aanbod f 3340, rapp. desk. f 5644.60, concl. O. M. f 2749.11) en f 5658.60 aan C. Eigernan-Spruyt (aanbod f 7700, rapp. desk. f 10,309.40, concl. O. M. f 4913.43). De heer W. G. C. Byvanck, leeraar voor het vak van geschiedenis en aardrijkskunde aan de gemeente-inrichtingen van hooger- en middel baar onderwijs alhier, biedt den gemeenteraad adres van 15 Februari zijn ontslag aan uit gemelde betrekking aan het Leidsche gymnasium en de hoogere burgerschool; daarbij den wensch uitdrukkende dat het gevraagde ontslag volgens de wettelijke bepalingen moge ingaan met 15 April e. k. of zooveel vroeger als het den Raad moge goedduuken hem zulks te verleenen. Hij gaat des te gereeder tot dit verzoek, waartoe hem strikt persoonlijke redenen leiden, over, omdat hij niet bevreesd behoeft te zijn eenige stoornis in den gang der lessen door het verkrijgen van zijn ont slag te zullen veroorzaken, ten gevolge van de gunstige bepalingen, die voortaan bij gemeente raadsbesluit van 15 Februari 11. voor leeraars aan de gemeente-inrichtingen gesteld zijn, in de vakken, welke hij tot nu toe onderwezen, en waarin hij getracht heeft zich het vertrouwen waardig te maken, dat de Leidsche gemeenteraad vóór onge veer acht jaren goedgunstig in hem gesteld heeft. In overleg met de vereenigde commissie van toezicht op de scholen voor hooger en middelbaar on derwijs stellen B. en Ws. voor het gevraagd ontslag met ingang van 15 April a. s. eervol te verleenen. Onder overlegging van een schrijven van den hoofdonderwijzer der jongensschool 1ste klasse, stellen B. en Ws., in overleg met den districts schoolopziener, voor, den onderwijzer 2de klasse aan genoemde school, I. Van Leeuwen, ontslag te verleenen uit zijne betrekking. Genoemde on derwijzer is door hen na den schoolopziener gehoord te hebben, bij besluit van 14 Maart, op grond van het in bedoeld schrijven van den hoofdonder wijzer aangevoerde, geschorst. Wie de conférences van dr. Balland over Molière's Misanthrope, Don Juan en Tartuffe heeft bijgewoond, zal het zeker aangenaam zijn ook op dezelfde onderhoudende wijze morgenavond hem over Voltaire te hooren. Bij die conférences wordt men onwillekeurig aan het gezegde van Horatius herinnerdOmne tulit punctum, qui miscuit utile dulci. Een ingezonden stuk over bedoelde voordrachten zal bij gelegenheid worden opgenomen. De kapitein A. W. Greve van het regiment grenadiers en jagers, benoemd tot majoor bij het 4de regiment infanterie, is belast met het bevel over het 4de bataljon van dat regiment te Haarlem. Met intrekking der bestaande bepalingen omtrent het gebruik en de inrichting der bestel- kaarten voor boekwerken enz., is met ingang van 1 April o. a. het volgende vastgesteld: De bestel- kaarten moeten vervaardigd zijn van lichtgrijs ge kleurd kaartpapier, van geene mindere stevigheid dan het papier der briefkaarten. De afmetingen der kaarten moeten zijnniet minder dan 9 cen timeter in de breedte en 12 in de lengte, en niet meer dan 13 centimeter in de breedte en 18 in de lengte. De kaarten zijn aan de voorzijde bovenaan te voorzien van het volgende gedrukte opschrift„Bestelkaart voor boekwerken enz.," in duidelijke letters ter hoogte van minstens 4 a 5 millimeter. De voorzijde der kaart mag verder volstrekt niet anders bevatten dan het adres van den persoon, voor wien zij is bestemd. De bestelling, welke aan de achterzijde der kaart is te plaatsen, moet geheel of gedeeltelijk gedrukt zijn. Yoor zooveel het gedrukte gedeelte betreft, is het formulier te volgen van de model-bestelkaart, welke op de postkantoren ter inzage voorhanden is en waarvan aan eiken binnen den kring van het postkantoor gevestigden boekhandelaar op zijne aanvraag één exemplaar kosteloos wordt uitgereikt. De kerkelijke hoogleeraren zullen door het moderamen der Synode (G. Molenkamp, pres., en S. F. Yan Hasselt, secret.) in hun ambt bevestigd wordends. Lasonder te Utrecht op 24 Mei, ds. Gooszeu en dr. Acquoy te Leiden op 27 en 28 Mei, dr. Hofstede de Groot en Kruyf te Gro ningen 31 Mei en 1 Juni. Volgens art. 10 van het reglement zal elk der benoemden eene open bare rede houden, na in handen van den president der Synode de belofte te hebben afgelegd, „dat hij zijn ambt met ijver en trouw overeenkomstig de bepalingen van het reglement zal waarnemen, en de belangen der Ned. Herv. Kerk naar ver mogen zal blijven behartigen." Zaterdag-avond heeft in het gebouw voor kunsten en wetenschappen te Utrecht de verga dering plaats gehad van het Nederlandsche Rede- rijkersbond, tot vaststelling van een reglement voor een Noord- en Zuid-Nederlandsch Rederijkers en Tooneelliefhebbersverbond. Een twaalftal ver- eenigingen of kamers, tot het verbond behoorende, waren vertegenwoordigdhet hoofddenkbeeld, ver- eeniging van Noord- en Zuid-Nederlandsche be oefenaars der Nederlandsche taal, is aangenomen en de zetel van het hoofdbestuur van het bond blijft te Utrecht gevestigd. Het dagelijksch bestuur van Amsterdam heeft aan den gemeenteraad het voorstel gedaan om aan de secretarie der gemeente aan te stellen twee commiezen-redacteur, op eene jaarwedde van f 1200 tot f 1600, die onmiddellijk in rang zullen volgen op den hoofdcommies, chef der afdeeling. Tot rapporteurs der Tweede Kamer over het onderzoek van het ontwerp der schoolwet zijn benoemd de heeren Van Delden, De Bruyn Kops, Geertsema, Lenting en Moenstot rapporteurs van het ontwerp tot regeling van het auteursrecht de heeren Bredius, Zylker, Van der Kaay, De Beaufort en Goeman Borgesius. Op voordracht van den minister van water staat enz. wordt voor 1878 een rijkssubsidie van hoogstens f 12,000 uitgeloofd voor de loslating in eene der bovenrivieren van zalmen. Aanmelding ter mededinging vóór 15 April e. k. bij het ministerie van waterstaat enz. Volgens het Weekblad van het Recht zal de tegenwoordige procureur-generaal in de kolonie CuraQao, mr. J. O. II. Ramaer, binnenkort tot andere functiën worden geroepen, zoodat die hooge rechterlijke en administratieve betrekking weldra openkomt. Het stoomschip „P. Galand" is gisteren van Vlissingen naar Nieuw-York vertrokken; de „Stad Amsterdam", van Adelaide naar Londen, is gisteren te Port Said aangekomen en heeft de reis voortgezet. Aan de Tweede Kamer zijn thans ter be krachtiging aangeboden eenige artikelen van een overeenkomst met de Hollandsche IJzeren-Spoor wegmaatschappij. Volgens die overeenkomst zal de Maatschappij van 15 Mei e. k. af zich belas ten met de exploitatie der lijn Zaandam-Amster dam (Willemspoort), voorloopig voor personen en bagage. Met den winterdienst van dit jaar wordt de dienst van de Maatschappij van de Willems poort naar het Westerdok verplaatst, waar de Staat of de Maatschappij voor den Staat eene voorloo- pige stationsinrichting zal maken. Van de concessie voor de exploitatie der Noord-Hollaudsche lijn (Haarlem-Helder) wordt in zoover afgeweken, dat in elke richting dagelijks zes treinen moeten loopen, en dat de Staat bijpast wat een dagtrein minder dan 60 cent, een nachttrein minder dan 95 cent per treinkilometer bruto opbrengt. De Maatschappij be taalt per kilometer f 400'sjaars tot de aansluiting in het Westerdok, en daarna f 1200. Z. M. heeft aan mr. A. P. De Lange, met ingang van 1 Mei, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als leeraar aan de rijks hoogere burger school te Alkmaar; aan dr. J. Hissink Jansen, met ingang van 1 April, op zijn verzoek eervol ontslag verleend als hoogleeraar aan de rijks universiteit te Groningenbij het departement van binnenlandsche zaken, met ingang van 1 Mei, eervol ontslag verleend uit 's rijks dienst behoudens aanspraak op pensioenaan F. H. Barkhuysen, hoofdcommies; C. J. P. Van Ogten en J. Hooge- veen, commiezenL. Eland, W. H. Frundt en R. A. D. Valois, adjudant-commiezen, en F. J. Lunenburg, bode. Gremengd IVieuws. In Den Haag moet, volgens de Gr. Crt., weder een geval van poging tot vergiftiging hebben plaats gehad. Eene werkvrouw moet ge tracht hebben eene jeugdige dienstbode, die zeer in de gunst stond van hare meesteres, door ver gift om het leven te brengen. De daderes is in hechtenis. Gisternacht zijn te Rotterdam bij vier winkeliers op de Noordblaak de winkelruiten in gegooid. Daarvan had er één ongeveer f 60, de tweede f 100, de derde f 185 gekost; de vierde was eene kleinere ruit van gewone soort. Het feit is bedreven door middel van groote keisteenen, die aldaar ten gebruike bij de verstrating op .de kade gereed liggen. Bij een winkelier in het Hang is de groote winkelruit gekrast, naar het schijnt door middel van een diamant. De politie was gisteren druk in de weer met het opsporen der daders. Zondag-nacht brak in het midden van het dorp Oosterbeek een geweldige brand uit in eene boerenwoning, welke door twee huisge zinnen werd bewoond. De brand nam zoo in omvang toe, dat huis en schuur in een uur tijds geheel waren verbrand en de bewoners niets konden redden dan, bijna naakt, het leven. De geheele inboedel is verbrand, alsmede twee geiten, een varken en een paar kippen. Hoewel alles tegen brandschade was verzekerd, en deze menschen niet tot de armste volksklasse behooren, verkeeren zij voor het oogenblik in een benarden toestand. De oorzaak van den brand is onbekend. Men meldt uit Bergum: Voor weinige weken overleed in het naburige Suameer de vrouw van den kleermaker R., zes kinderen nalatende. Een paar dagen na de begrafenis scheen de justitie grond genoeg te hebben voor het ver moeden, dat die vrouw geen natuurlijken dood gestorven was; althans eene opgraving van het lijk werd bevolen. Bij de lijkopening Week het niet terstond, dat er eene misdaad had plaats

Leidsch Dagblad | 1878 | | pagina 1