gezicht op het Valkhof aldaar. De gemeenteraad heeft tevens de restauratie besloten van de por tretten der ambassadeurs, die bij den vrede van Nij megen de verschillende staten vertegenwoordigden Een geneesheer maakt opmerkzaam op het feit, dat er in dezen tijd van het jaar meer vrouwelijke patiënten zijn dan anders. Uit een langdurig onderzoek is gebleken, dat de oor zaak van minstens 60 pCt. dier vrouwenziekten aan koude en natte voeten moet geweten worden. Waterdichte schoenen komen bij vrouwen zelden voor; er wordt over 't algemeen veel meer geld en zorg besteed aan den hoofddos, dan aan voet- bekleeding. Ware het omgekeerd, dan zou menig een minder den dokter of apotheker noodig hebben. Uit Oss wordt gemeld, datdedochter van den commies-chef aldaar, beschuldigd van po ging tot vergiftiging van haren vader, weder in de ouderlijke woning is teruggekeerd. Zij heeft zich eenige dagen opgehouden te Zalt-Bommel en ook te 's-Hertogenbosch, alwaar zij door den officier van justitie is gehoord. Naar men zegt berust de geheele vergiftigingsgeschiedenis op een gerucht, waartoe het meisje zelf aanleiding had gegeven. De apotheker aldaar kan zich ook niet herinneren aan haar vergiftigde muizentarwe te hebben verkocht. Drie jonge Amsterdamsche knapen hebben een oud paard op stal bij den stalhouder, waar zij in dienst waren, met een bijl op verschil lende plaatsen in het lijf gehakt. Tegen de jeugdige beulen is proces-verbaal opgemaakt. Onderde voorwerpen,doorEerdinand Heun, na het plegen van den moord uit de woning der weduwe te Middelstum medegenomen en later in zijne woning verborgen gevonden, bevonden zich ook een karaf met jenever en een met brandewijn. Een loteling uit de gemeente M., die vrijstelling van den dienst der militie had ver zocht op grond van slecht gezicht, was dezer dagen voor den militieraad verschenen, om door de deskundigen te worden onderzocht. Telkens wanneer hem een andere bril werd opgezet, deed een der dokters hem de vraag, of hij daardoor lezen kondoch steeds luidde het stereotype ant woord „Nee meneer, 'k ken niks zijn." Eindelijk volgde de vraag„Maar vrindje, kun je wel lezen en na het: „Nee, schrieven en lezen heb 'k nijt geleerd", werd hem op zijne verzekering van heel goed speelkaarten te kennen, op eenigen afstand een kaart voorgehouden. Dadelijk riep onze bij ziende recruut: „Roeten acht!" en onmiddellijk volgde ook de uitspraak„Goed voor den dienst Dezer dagen heeft een treurig voor val diepe ontroering teweeggebracht in de gemeente Tredez. Een visscher begaf zich des namiddags met zijne twee zoons in een klein bootje naar een naburige rots om zeegras te verzamelen. Bij de rots aangekomen, ankerden zij en gingen aan den arbeid. Toen de boot geladen was, keerden zij terug, doch ongeveer halfweg zijnde sloeg hun vaartuig om door een zware golf. Alle drie vielen in zee, doch daar zij zwemmen konden, poogden zij het naastbijzijnd punt, de rots, te bereiken. De vader, door een golf geholpen, slaagde er in, zich er aan vast te klemmen, eenige oogenblikken daarna ook de oudste zoon, doch de jongste wor stelde tevergeefs tegen de hem overstelpende baren. Door broederliefde gedreven, wierp de oudste zich opnieuw in zee om zijn jongen broeder te redden. Hij zwom naar hem toe, plaatste hem op zijn rug en trachtte aldus beladen naar de boot te zwemmen, die in de nabijheid ronddreef. Reeds waren de beide broeders dicht bij de boot en waanden zij zich gered, toen een schuimende golf hen scheidde. Dit was een oogenblik van vreese- lijken angst voor den vader, die als onmachtig toeschouwer op de rots stond. Hij zag zijn jongsten zoon nog eenige oogenblikken worstelen om den reddenden broeder te bereiken. Dit gelukte: met de kracht der wanhoop klemde hij zich aan hem vast en daardoor juist hinderde hij hem in zijne bewegingen. Nog enkele oogenblikken, eB de woeste zee telde twee offers meer. Bij de loting in de gemeente Brienne was dit jaar een dwerg onder de lotelingen. Hij meet slechts 84 centimeter, doch is welgemaakt. Zijn voorkomen is schrander, doch de vorm van zijn gelaat doet aan een kind van 5 of 6 jaar denken. Hij moest op een stoel klimmen om een nommer uit de bus te trekken. Volgens de „Eigaro" moet de familie Rothschild te Parijs 1,207,320 franken aan in komstenbelasting betalen. De proef, die de Eransche regeering heeft willen nemen, om door den aanvoer van paarden uit La Plata het gebrek bij de cavalerie aan te vullen met een sterk ras en op minder kostbare wijs, schijnt niet te gelukken. De aange voerde paarden uit La Plata zijn een oorspronkelijk ras en nog in wilden staat. Zij hadden dus nooit een toom of zadel gevoeld en nooit een ruiter gedragen. Het gevolg is, dat zij bij de eerste kennismaking met al die nieuwigheden zich woedend verzetten, en niet alleen bijten en slaan, steigeren eu springen, maar zich weerbarstig op den grond werpen als zij zich van hun berijder op geen andere wijs weten te ontdoen. Deze proeven hebben reeds menigen ruiter, en daaronder jonge officieren, levenslang ongeschikt voor den dienst gemaakt. Door het Duitsche barkschip „Anna Rauth", kapt. Brauer, van Londen te Nieuw- York aangekomen, werden geland zeven man der equipage van het Duitsche barkschip „Otto George", van Londen naar Nieuw-York bestemd, welk schip den 6den Eebr. te middernacht bij zwaar storm weder in zinkenden staat door hen verlaten werd. Bij het verlaten van het wrak viel de bootsman overboord en verdronk, en voordat de geheele equipage in de boot was brak de vanglijn, waar door de gezagvoerder, stuurman en vier man aan boord van het zinkende vaartuig gebleven zijn. De boot werd den llden Eebr. op 44° 22'NBr. en 36° 19' WL. door de „Amaranth" aangetroffen, die de mannen aan boord nam. Zaterdag-nacht is te Antwerpen totaal verbrand het Portugeescbe stoomsehip „Rio Douro", kapt. Ferrera. Naar men verzekert zijn drie der opvarenden er bij omgekomen en verscheidene zwaar gewond. Omtrent de mishandeling van den veldwachter H. De Jong te Tjallebird wordt mede gedeeld, dat hij, toen hij O. v. Z. en A. P. waarschuwde geene ongeregeldheden te plegen, door den laatste aangegrepen en stevig vastgehouden werd, terwijl de ander bijna gelijktijdig hem met een pistoolschot aan het achterhoofd trof. De daders, die reeds in hechtenis zijn, beweren echter den veldwachter alleen met eene flesch te hebben geslagen. De zaak der Woensdag-avond te Am sterdam „gevonden" kinderen heeft zich aldus opgehelderdDe kleintjes waren door hunne moeder bij den vader, een kleermaker, die gescheiden van haar leeft, aan huis bezorgd, en dus niet in het stadsbestedelingenhuis, gelijk men meende. De kinderen schijnen thans door den man elders te zijn uitbesteed. Uit China komen sedert eenigen tijd berichten omtrent een hongersnood, die vooral in de provinciën Shansi, Noord-Honan en Zuid-Chili heerscht. Volgens de laatste berichten uit Peking, van 11 Januari jl., is de nood gestegen; in Shansi sterven niet minder dan 100 menschen per dag en de slechte wegen maken den aanvoer van levens middelen in groote hoeveelheid bijna ondoenlijk. De winter is bovendien streng en de ongewone koude brengt er het hare toe bij om de sterfte onder de slecht gevoede bevolking nog grooter te maken. De gezagvoerdervan het schip „Anna", van Livuka te Hamburg aangekomen, rapporteert in de Noordzee zwaar stormweder gehad te heb ben. Door een stortzee sloegen bij Tessel zeven man der equipage overboord, waarvan er vier gered werden. Drie schepelingen zijn verdronken en een werd zwaar gekwetst. Nu de Spaansche studenten uit Parijs vertrokken zijn, zegt de „Bien Public" dat de heeren in het geheel geen studenten geweest zijn. Volgens berichten uit Madrid bestond het gezel schap uit 3 eerste violisten en 2 fluitisten van de opera aldaar, 2 postbeambten, tal van spoorweg beambten, 38 Baskiërs, die vroeger bijna allen Carlistische officieren waren, een boekbinder en een student in de pharmacie. Het gezelschap bracht aan don Carlos een bezoek te Passy en bood hem eene serenade aan. Hij ontving hen in de woning van zijn adjudant en daar werd eene soirée ge geven, die door don Carlos, zijne vrouw en koningin Isabella werd bijgewoond. De werkstaking te Decazeville (dep. Aveyron) was veroorzaakt door het verminderen van de loonen met een tiende. Het aantal werk stakers bedraagt 2000. Te Montauban, Toulouse en Montpellier hebben de troepen last gekregen zich in geval van uitbreiding der beweging marsch- vaardig te maken. De „Ne w-Y orkHerald" kondigt storin gen in den luchtstroom aan, die, gepaard met veel regen en bliksem, vooral aan de kusten van Groot-Britannië en Noorwegen den 19den dezer te wachten zijn. Demoorden a arMesta g, diez ij nevrouw in stukken had gesneden, is ter dood veroordeeld en zal te Antwerpen worden terechtgesteld. Louise Fraikin, die met behulp van haar minnaar en diens medeplichtige haar echtgenoot had om het leven gebracht, zal te Gilly met dat hulpvaardig twee tal de doodstraf ondergaan. II echtzaken. Bij arrest van het gerechtshof te Amsterdam is in zake M. A. Naayers c. s. tegen het gesticht „Vredeburg" te Amsterdam (rechtsvordering tot nietigverklaring van een testament waarbij dat gesticht tot erfgenaam was benoemd) het vonnis der rechtbank bevestigd en het gesticht „Vrede burg" in het gelijk gesteld. BUITENLAND. Frankrijk. De minister van justitie is door de parlemen taire commissie van enquête naar de laatste alge- meene verkiezingen gehoord naar aanleiding van het voorgevallene met den rechter van instructie, den procureur-generaal en den officier van justitie te Angers, die geweigerd hebben voor de ge delegeerden der commissie hetzij alle getuigenis, hetzij alleen den gevorderden eed af te leggen. De minister, zoo wordt verzekerd, heeft met grooten nadruk de houding der bedoelde magistraatsper sonen afgekeurd, nieuwe, categorische instructiën belovende om eene herhaling daarvan te voor komen. Bovendien zal de rechter van instructie van zijn ambt ontheven en weder gewoon rechter worden, het eenige, dat de minister ten deze doen kan. Nader blijkt dat de Kamer met 231 tegen 100 stemmen het ontwerp betreffende den aankoop van spoorwegen heeft aangenomen. Het ontwerp houdt in, dat een aflosbaar 3 perceats-fonds zal worden gesticht. Uit den staat van Erankrijks in- en uit voerhandel gedurende de twee eerste maanden van dit jaar blijkt, dat de invoer, vergeleken met hetzelfde tijdvak van 1877, eene vermeerdering heeft ondergaan van ruim 78 millioen en de uit voer eene vermindering van bijna 23 millioen. TDxiitschlarid.. Volgens eene correspondentie uit Berlijn zal dr. Stephan, directeur-generaal van het Duitsche post wezen, op het internationaal postcongres een voor stel doen ter invoering van briefkaarten met gelijk porto tusschen alle Staten der post-unie. Het presidiaal bureau van den rijksdag heeft aan den socialistischen afgevaardigde Bracke ver gunning verleend om het bij hem verschenen werk „De Commune in het jaar 1871" in den rijksdag aan de leden rond te deelen. De „Pall Mall Gazette" behelst de volgende dépêche uit Berlijn van 16 dezer: Door de ver schillende regeeringen zijn twee afgevaardigden voor het congres aangewezen, te weten: Duitsch- land, Von Bismarck (bij ontstentenis Von Bulow) en Busch; Oostenrijk, graaf Andrassy en baron CaliceEngeland, lord Lyons en lord Odo Russell Frankrijk, Waddington en graaf de St.-Vallier; Rusland, Gortschakofl' (bij ontstentenis Ignatieff) en Lobanoff Rostworsky; Turkije, Safvet-pacha en Sadulla-pachaItalië, Depretis en graaf De Launay. Italië. De „Osservatore Romano" maakt eene oproe ping bekend van den kardinaal-vicaris Monaco 13 Valette aan de geloovigen in alle landen om door hunne geldelijke bijdragen te Rome eene aan 't Heilig Hart van Jezus gewijde kerk op te richten.

Leidsch Dagblad | 1878 | | pagina 2