N°. 5550. Dinsdag A°. 1878. 19 Maart. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering A ran Zon-en Feestdagen, uitgegeven. STADS-BERICHTEN. LEIDSCH DAflBLA PBIJS DEZEB COURAAT: Toot Leiden per maanden1.19. 1.40. Franco per post Afzonderlijke Biommers0.03. PRIJS DER ADVERTESTIEJfj Tan 1—8 regel»1.03. Iedere regel meer0.17^ Grootere letters naar plaatsruimte. Vergadering van den Gemeenteraad van Leiden, op Donderdag 21 Maart, des namiddags te twee nren. Punten ter behandeling 1°. Verzoek van Mej. M. Kelder om ontslag als hnlponderwijzeres aan de school N°. 1 voor onvermogende». (45). 2°. Idem als voren van W. G. C. Bijvanck als leeraar in de geschiedenis en aardrijkskunde aan de gemeente-instellingen voor hooger- en middelbaar onderwijs. (49). 3°. Voordracht tot het geven van ontslag aan I. Van Leenwen, als onderwijzer 2de klasse aan de jongensschool der 1ste klasse. (47). 4°. Idem tot aankoop van huizen, ten behoeve van de Stedelijke Gasfabriek, met soppletoiren staat van begrooting. (43). 5°. Idem betrekkelijk de toelatings-eiamina tot het Gymnasium en de Hoogere Burgerschool. (46). 6°. Verzoek van De Heyder en C°. om een plankijs te leggen aan de Zijl. (48). 7°. Snppletoire staat van begrooting en staat van af- en over schrijving op de begrooting, dienst 1877, van het Stedeljjk Werkhuis. (50). LEIDEK, IS Maart. In de maand Februari bedroeg het aantal reizigers aan het station van den Holl. spoorweg alhier 13,914. De opbrengst was aan reizigers 13,798.875 en aan goederen f 2736.76. Door den minister van binnenlandsche zaken is besloten tot overplaatsing der rijks-verzameling van landbouwwerktuigen, thans te Utrecht, naar Wageningen. Die verzameling maakt, hoewel te Utrecht blijvende totdat te Wageningen de noo- dige plaatsruimte zal zijn, thans reeds een onder deel uit van de rijks-landbouwschool. De heer A. W. Reynders, vroeger als opzichter over die ver zameling gefungeerd hebbende, is benoemd tot amanuensis der rijks-landbouwschool, maar blijft tot de overplaatsing te Utrecht. Hetgeen van de werktuigen uit de kabinetten te Leiden en te Utrecht bruikbaar is, wordt mede naar de rijks landbouwschool overgebracht. De collectie werktui gen voor zuivelbereiding te Leiden o. a. is volgens de Landb. Crt. nog zeer belangrijk. De heeren jhr. J. F. L. Coenen van 's Gra- vesloot en mr. S. J. Fockema Andreae alhier zijn tot gewone leden van het historisch genootschap te Utrecht benoemd. Bij de heden gehouden openbare verkoo- ping van cokes van partijen van 100, 50, 10 en 5 hectoliters waren de hoogste prijzen f 26.00, f 13.50, f 3.00 en f 1.40; de laagste f 26.00, 13,50, f 2.70 en ƒ1.35. Ds. T. N. Crousaz te Noordwijk aan Zee heeft voor het beroep naar Nieuwerkerk a/d. IJsel bedankt. Blijkens een bij het departement van kolo niën ontvangen telegram van den gouverneur- generaal van Nederlandsch Indië, dd. 15 Maart, is het noodig geweest eenige troepen uit Atjeh naar de westkust te zenden ter beteugeling van strandroof en tot herstel der gestoorde rust te Lohong, Noh en Malaboe. De expeditie, die ge commandeerd werd door den overste "Van Lier, heeft volkomen aan de verwachting beantwoord. De wederspannige hoofden zijn naar Kotta Radja gegaan om hunne onderwerping te beêedigen, en de gouverneur van Atjeh, die zich persoonlijk naar Malaboe heeft begeven om er den toestand op te nemen, heeft dien bevredigend gevonden. De gezondheidstoestand van onze bezetting wordt gunstig genoemd. In plaats van dr. H. Japikse, benoemd aan de rijks hoogere burgerschool te Middelburg, is tot leeraar in de wis- en natuurkunde aan de hoogere burgerschool te Goes benoemd de heer J. S. G. Gleuns, leeraar aan de burger-avondschool te Zulfen, voorloopig voor éën jaar. Mr. B. Th. baron "Van Heemstra van Froma en Eibersburen heeft de Italiaansche gouden me daille van verdiensten ontvangen. De commissaris des Konings en de leden van Gedeputeerde Staten dezer provincie bieden heden aan jhr. mr. J. Roëll, onlangs afgetreden griffier der Staten, in het hotel „Paulez" een diner aan. In eene vergadering der Vereeniging „Eigen Hulp" te 's-Hage is o. a. besloten, rechtspersoon lijkheid aan te vragen voor de op te richten Coöperatieve Winkel vereeniging, nadat de beslissing omtrent de aanvrage om rechtspersoonlijkheid, door de afdeeling Haarlem gedaan, zal bekend zijn. Naar men verneemt zal tegen het einde van April eene tweede veiling worden gehouden van gronden behoorende tot de St.-Agatha-goederen. Het hoofdbestuur der Hollandsche Maatschappij van landbouw heeft, op verzoek van eenige be langstellenden, eene commissie benoemd tot het opmaken van eenige voorschriften, ten einde te trachten verbetering te brengen in de kaasbereiding. Die commissie heeft hare taak vervuld en de voor schriften opgesteld, die behooren gevolgd te worden. Het hoofdbestuur heeft die voorschriften met dui delijke letter op zwaar papier doen drukken, zoodat het stuk geschikt is om te worden opgehangen op de plaats, waar de kaas gemaakt wordt, en heeft tegen lagen prijs exemplaren verkrijgbaar gesteld. Het stembureelte Zevenbergen schijnt de stem bus uit Meeuwen ten onrechte ongeopend te heb ben gelaten. Uit Meeuwen althans wordt gemeld, dat daar, bij elke verkiezing sedert het invoeren van het stelsel van rechtstreeksche verkiezingen, de stembus steeds op dezelfde wijze verzegeld werd als nu is geschied. Ook elders moet het herhaal delijk gebeurd zijn, dat eene stembus op gelijke wijze verzegeld was, zonder dat ooit daaruit moei lijkbeden ontstonden. Zaterdag is een begin gemaakt met het uitbakenen van den spoorweg van Velzen naar IJmuiden. De weg zal genomen worden tusschen het zuidelijk jaagpad en den nieuw aangelegden straatweg. De rijks-commissie ter verkrijging van een diploma als stuurman aan boord van koopvaardij schepen heeft van 12 tot 16 Maart te Rotterdam zitting gehouden. Er hadden zich aangemeld 19 candidaten, van welke 4 voor het eramen van lsten stuurman; 5 voor 2den stuurma«^9 voor 3den stuurman op de groote vaart; 1 voor 2den stuurman op de kleine vaart. Uitgereikt werden 1 diploma voor lsten stuurman1 voor 2den stuur man; 3 voor 3den stuurman, allen groote vaart; 1 voor 2den stuurman, kleine vaart. De minister van justitie zal Woensdag en de minister van oorlog Donderdag geen audiëntie verleenen. Z. M. de Koning-Groothertog heeft benoemd tot ridder der orde van de Eikekroon dr. Dullac, geneesheer en directeur der minerale bad-inrichting te Bagnères de Luchon (Frankrijk), die zich sedert eenige dagen in de residentie bevindt. Aan het onlangs bij het regiment grenadiers en jagers gehouden overgangsexamen van de 2de in de 1ste klasse van den wetenscbappelijken cursus, hebben voldaan de sergeanten D. W. De Jager, H. G. Van Meurs, J. A. C. De Jeer, C. L. B. Jonquière en J. H. Arendse Hein. De algemeene vergadering van de vereeniging van Duitsche spoorwegbesturen, waartoe de directies in Duitschland, Oostenrijk-Hongarije, Rumenië, België en Nederland behooren, zal den 29sten Juli te Hamburg worden gehouden. De punten van behandeling zijn nog niet bepaald, doch de vergadering zal vermoedelijk twee a drie dagen duren. Het Staatsblad n®. 17 bevat een kon. besluit van den 14den dezer, tot regeling van de inrichting der krijgsschool. De Surin. Crt. deelt in haar nommer van 12 Februari een voorstel mede van mr. G. H. Barnet Lyon, lid der Koloniale Staten, om zich tot Z. M. den Koning te wenden, met het ver zoek uit Nederland eene commissie naar Suriname te zenden, ten einde op de plaats zelve een onder zoek in te stellen en daarvan rapport uit te brengen, met opgave van de maatregelen, die baar inziens zullen moeten genomen worden om de kolonie uit haren staat van verval op te heffen en tot bloei terug te voeren. Blijkens een bericht van den consul der Nederlanden te Stokholm, van 12 dezer, is die haven thans ook weder voor zeilschepen toegankelijk, terwijl op 11 dezer de haven van Norrköping voor de scheepvaart geopend is en de haven van Gefle binnen eenige dagen insgelijks weder voor schepen toegankelijk zal zijn. Zr. Ms. instructiebrik Tern ate" zal naar men verneemt in 't begin der volgende maand weder in dienst worden gesteld, om in de Zuiderzee de gewone kruistochten te doen, tot oefening van het jeugdig personeel bij de zeemacht. Beurtelings zullen, tot dat doel, op dit schip worden gede tacheerd de oudste jongens van de opleidingschepen „Admiraal van Wassenaer" en „Anna Paulowna". Het stoomschip „Voorwaarts", van Nieuwe- diep naar Batavia, passeerde Kaap St.-Vincent Zaterdag-ochtend; de „Hampton", van Rotterdam naar Batavia, arriveerde denzelfden dag des voor middags te Southamptonde „Koning der Neder landen" vertrok Zaterdag van BatavianaarNederland; de „Prins Hendrik", 2 Februari van Batavia ver trokken, is Zaterdag te Nieuwediep aangekomen de „Stad Amsterdam", van Adelaide naar Londen, is gisteren te Suez aangekomen en naar Port Said vertrokken; de „Buteshire" is 23 Februari van Bombay naar Amsterdam vertrokken. In de zitting van de Tweede Kamer van heden werden als leden toegelaten de heeren De Vos van Steenwijk, Van Tienhoven, Van Stoik, Bredius Jr. en Schimmelpenninck van der Oye, welke, met uitzondering van laatstgenoemde, door ongesteldheid verhinderd, werden beëedigd. Daarna is het sectie-onderzoek van de onderwijswet aan gevangen. Z. M. heeft W. F. J. Passtoors, controleur der directe belastingen enz. te Eindhoven, benoemd tot controleur derzelfde middelen te Maastricht; goedgekeurd het besluit van den gouverneur-ge neraal van Nederlandsch Indië, waarbij mr. H. D. Levyssohn Norman, op zijn verzoek, wegens ziekte, eervol is ontheven uit de betrekking van lid in den raad van Nederlandsch Indiëbenoemd tot lid in den raad van Nederlandsch Indië, E. Net- scher, gouverneur van Sumatra's Westkust; aan O. Van Rees, vice-president van den raad van Nederlandsch Indië, op zijn verzoek, een eervol ontslag verleend uit 's lands dienst. Gremengd. Nieuws. De behandeling tier zaak in hooger beroep voor het Amste.rdamsche gerechtshof van H. J. F. Munzebrock is bepaald op Maandag .1 April. Op het raadhuis te Nijmegen bevindt, zich eèn oude schilderij, door een deskundige geschat op eeu waarde van f 15,000. Het doek zal geheel worden gerestaureerd en stelt voor een

Leidsch Dagblad | 1878 | | pagina 1