N°. 5549. Maandag A\ 1878. (8 Maart. Dit Nommer bestaat uit TWEE BLADEN. Eerste Blad. BERICHT. stads-berichteT BUITENLAND. Turkije. Telegrammen. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per S maanden1.10. ""franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers,r a O.OS. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering a van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PEIJS DEB ADYERTENTIEN: Vu 16 regels.. Iedere regel meer Grootere letters naar plaatsruimte. .-i1.01: - 0.17i. Zij die zich met 1 April op het Leidsch Dag blad abonneeren, ontvangen de tot dien datum van heden af verschijnende nommers gratis. Van het kwartaal MaartMei worden dan alleen de beide laatste maanden tegen 74 cents in rekening gebracht. De Burgemeester der Gemeente Leiden herinnert bij deze den Geestelijken en Studenten in de Godgeleerdheid, die reeds bij de Nationale Militie zijn ingelijfd, alsmede hnn die daartoe kunnen worden opgeroepen, dat zjj tot bet bekomen der ontheffing van den wcrkelijken dienst, bedoeld bij de 1ste zin* snede van art. 127 der Wet van den 19den Augustus 1861 (Staatsblad N°. 72), verplicht zijn tusschen den 20sten Maart en den lsten April dezes jaars, hunne aanvrage, met het daarbij be- hoorend bewijsstuk, bij hem Burgemeester in te dienen. Leiden, De Burgemeester voornoemd, 16 Maart 1878. V. d. BRAN DELER. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN doen te wettn, dat door den Raad dier gemeente, in zijne ver- gadering van den 14den Februari 1878, is vastgesteld de volgende YEEOEDENING, houdende wijziging der Verordening van den 9den Januari 1868 (Gemeenteblad N°. 1), houdende aanwijzing der plaatsen, dagen en uren voor de verschillende marlden binnen de gemeente Leiden. De RAAD der gemeente Leiden, Gezien art. 135 der wet van 29 Jnni 1851 (Staatsblad n°. 85); Heeft besloten: Met wijziging in zooverre der Verordening van den 9dcn Januari 1868 Gemeenteblad n°. 1), de plaatsen, dagen en uren voor de verschillende markten binnen deze gemeente te bepalen als volgt: Dagelijks den ganscben dag, enz. voor de verkoopers van tnrf, hout en steenkolen aan de Turf- markt, de Haven, de Kalvermarkt, de Oude Vest van den Kouden Hoek tot aan de Mare en aan beide zijden van de Schelnwbrug aan den Ouden Rijn, voor één schip aan elke zijde; des Dinsdags, enz. Vastgesteld door den Raad der gemeente Leiden, in zijne open- bare vergadering van den 141en Februari 1878. De Burgemeester, V. d. BRANDELER, De Secretaris, E. KIST. En is hiervan afkondiging geschied waar het behoort, den 16den Maart 1878. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, V. d. BRANDELER, Burgemeester. 16 Maart 1878. E. KIST, Secretaris. Vergadering van den Gemeenteraad op Don derdag 21 Maart e. k. LEIBEN, 16 Maart. Heden is aan de universiteit alhier bevorderd tot doctor in de rechten, met stellingen, de heer J. L. S. Sloet, geb. te Zutfen. De lijsten der personen die tot het verkie zen der leden van de Tweede Kamer, van de prov. staten en den gemeenteraad bevoegd zijn, zijn Donderdag vastgesteld en gedurende de eerstko mende 14 dagen voor een ieder ter lezing neer gelegd op de plaatselijke secretarie, terwijl een exemplaar van ieder is aangeplakt op de kleine Pers van het Raadhuis. Van die lijsten zijn afge laten de namen van hen die een of meer der voor het kiesrecht gevorderde vereischten verloren heb ben of overleden zijn. De eerstaanwezend ingenieur te 's-Gravenhage zal, onder nadere goedkeuring van den minister van oorlog, in het openbaar aanbesteden het een jarig onderhoud van de kazernegebouwen enz. te Leiden. Deze aanbesteding zal geschieden op Zater dag den 23sten Maart a. s., des morgens te elf uren, in het genie-bureel bij de Doelen-kazerne alhier. Gedurende deze week zijn dagelijks in het Werkhuis alhier opgeuomeu vau 7386 volwas sen personen en van 1720 kinderen. Het Hof heeft voor den tijd van eene week lichten rouw aangenomen wegens het overlijden van den aartshertog Prans Karei van Oostenrijk. Door den minister van binnenlandsche zaken is dr. M. E. Mulder toegelaten als privaat-docent aan de universiteit te Groningen tot het geven van onderwijs in de oogheelkunde. De tijdelijk gestaakte dienst der Russische pakketbooten tusschen Odessa en Konstantinopel is hervat. De verzending van brieven en verdere stukken voor Konstantinopel met de hier bedoelde pakketbooten vindt plaats als volgtvan Amsterdam eiken Dinsdag en Vrijdag, per 2den trein Rijn spoorweg van Breslau eiken Donderdag en Zondag, te 12.15 's avonds; te Konstantinopel Maandag en Donderdag-morgen. Het bestuur voor christelijk nationaal school onderwijs heeft de hulpvereenigingen en allen, die in het christelijk onderwijs belangstellen, uitge- noodigd tot een gemeenschappelijk gebed om afwending van de gevaren, die uit de ingediende schoolwet dreigen. De plechtige bedestond zal plaats hebben op den avond van Vrijdag 5 April. De Staatscourant behelst een kon. besluit van 13 dezer, waarbij op de voordracht van den minister van waterstaat enz. bepaald is, dat in de gemeente Delfzijl met 1 Juni 1878 eene kamer van koophandel en fabrieken, bestaande uit vijf leden, gevestigd wordt. Zr. Ms. ramtorenschip „Koning der Neder landen", onder bevel van den kapitein ter zee W. Enslie, is in den namiddag Van den 14den dezer van Gibraltar naar Malta vertrokken. Het stoomschip „W. A. Scholten" is Don derdag van Nieuw-York naar Rotterdam vertrok ken; de „Drente", van Batavia naar Rotterdam, is gistervoormiddag Sagres gepasseerdde „Stad Haarlem", van Nieuwediep naar Batavia, arriveerde te Suez en vertrok van daar gistermiddag. Het Eng. stoomschip „Penang", van Singa pore naar Java, zit, naar een telegram van 14 dezer uit Batavia meldt, bij Samarang op strand. Nadere bijzonderheden ontbreken nog. Z. M. heeft aan den lsten luitenant A. J. Prager, thans op nonactiviteit, op zijne aanvrage, een eervol ontslag verleend uit den militairen dienst; den luitenant-kolonel van den plaatselijken staf J. J. baron Melvill van Carnbée, plaatselijk commandant van de 2de klasse te Utrecht, op zijne aanvrage op pensioen gesteld, het bedrag bepaald op f 1800 's jaars en hem den rang verleend van kolonel; benoemd bij den plaatselijken staf, tot plaatselijken commandant van de 2de klasse, den luitenant-kolonel E. G. E. L. Charlier, plaatselijk commandant van de 3de klasse te Bergen-op-Zoom tot luitenant-kolonel, plaatselijken commandant van de 2de klasse te Utreeht, den majoor W. J. H. G. Keetell, van het 1ste regiment infanterie; bij de infanterie, bij het 1ste regiment, tot majoor, den kapitein T. Onger'ooer, adjudant bij het regiment grenadiers en jagers; bij de landsgebouwen, onder het beheer van het departement van waterstaat enz., tot hoofdopzichters: den opzichter J. A. Weinberg en L. C. T. J. Rieber, bouwkundig ingenieur; tot opzichters: de buitengewone op zichters D. Eokkens, te Zwolle, eu J. Rinkes, te Rotterdamaan den met verlof in Europa aanwe zigen dirigeerend officier van gezondheid der 1ste klasse van het leger in Nederlandsch Indië C. D. T. Husemann, met ingang van 1 April 1878, wegens ongeschiktheid tot het gaan hervatten van den werkelijken dienst, ten gevolge van lichaams gebreken, eervol ontslag verleend uit Zr. Ms. mili tairen dienst, met toekenning van pensioen. Een telegram uit Pera meldt, dat de Russen voornemens zijn, een gedeelte hunner infanterie binnen vijf dagen, met bestemming naar Odessa, in te schepen. De bezwaren, verbonden aan het onderhoud van p. m. 130,000 man tusschen den Balkan en Konstantinopel, moeten daarvan de oorzaak zijn. De cavalerie en artillerie zouden daarentegen over land naar Rusland terugkeeren. De jongste militaire beweging der Russische troepen voor Konstantinopel moet met dat voornemen in verband staan. Egypte* Te Alexandrië gelooft men algemeen dat de commissie van enquête naar den toestand der Egyp tische financiën benoemd is en dat een besluit der regeering spoedig de namen der benoemden zal bekend maken. Ongeveer een millioen cantars suiker zijn door de regeering verkocht. ROME, 15 Maart. De koning heeft aan den president van den Senaat het kruis der Annunci- ada-orde verleend. KONSTANTINOPEL, 15 Maart. Het „Stafford House Committee" heeft maatregelen genomen om zooveel mogelijk de lijken van paarden en ossen, welke in grooten getale in de omstreken van Kon stantinopel verspreid liggen, te doen verbranden. Duizenden dezer dieren zijn gestorven in de na bijheid van Erzerum en men vreest nog altijd dat de pest zal uitbreken, zoodra de sneeuw, welke thans nog de lijken bedekt, zal zijn weggesmolten. PETERSBURG, 15 Maart. De inschrijving voor vijftig millioen aan schatkistbiljetten is volkomen gelukt. LONDEN, 16 Maart. De „Morning Post" meldtRusland heeft de toelating van Griekenland tot het congres noch goedgekeurd noch geweigerd, maar is geneigd aan Griekenland slechts eene raadgevende stem te gunnen. Het Lagerhuis .heeft gisteren al de posten van het hoofdstuk marine goedgekeurd, met uit zondering van die voor de scheepstimmerwerven en marinepakhuizen, waarover het debat is verdaagd. TTer markt te Lelden aangeroerd, 15 en 16 Maart. Wintertarwe 15 hectoliter 12.50 a 13.—. Zomer- tarwe 15 hectol. ƒ10.a 10.50 Winterrogge 17 heet. 8.a 6.—. Zomerrogge 17 hectol./7.75 a/8.—. Zomergerst 12 hectol. 7.— a 7.50 - Chevalier-gerst 12 hectol. 7.75 a f 8.25. Zware Haver 16 hectol. f 5. a 5.50. Lichte Haver 16 hectol. f 4.a f 4.25. Dui- venboonen 8 hectol. 8.a 8.50. Paardenboonen 11 hectol. ƒ8.a f 8.25. Ossen 6 stuks ƒ190.a 260. Stieren, 2 stuks f 130 a 190.Melkkoeien 38 stuks 230.a 255.—. Kalfkoeien 16 stuks 220.— a 250.Varekoeien 74 stuks f 170.a f 235. Vette koeien 42 stuks f 210.a ƒ315.Kalveren (vette) 15 stuks 50.a 86.Kalveren (magere) 88 stuks f 4.a f 7.Kalveren (gras) 5 stuks 36.— a 70.Hamels (magere) stuks a f Hamels (vette) stuks, f a Ooien (magere) 644 stuks f 24.—. a 30.Lammeren magere stuks a Lammeren (vette jarige) stuks a Varkens (ma gere) 42 stuks ƒ14.a/22.Varkens (biggen) 68 stuks 6.— a ƒ12.—. Grasboter 6280 kilogr., 1ste qualit. -) vat/71.— a ƒ75.—. Schei- 2de qualit. vat 63.— a f 67.Grasboter 1ste qual. per kilogr. 1.77 a 1 87, Schei- 2de qualiteit per kilogr. f 1.57 a 1.67. (Zie vervolg van het Nieuws in het Tweede Blad.)

Leidsch Dagblad | 1878 | | pagina 1