KOLONIËN. BUITENLAND. i fcaiië. Turkije. Telegrammen. INGEZONDEN. lste luitenant F. J. G. Wirtz wordt geplaatst bij het garnizoen te Bergen-op-Zoom. Men meldt uit Nice van 6 Maart, dat de carnavalsfeesten van dit jaar aldaar schitterender dan ooit zijn geweest en door heerlijk weder be gunstigd werden. Yan Parijs, Turijn, Lyon, Genua en vele andere plaatsen waren de bezoekers toe gestroomd. Z. M. heeft A. Eydin erkend en toegelaten als consul-generaal van Frankrijk te Amsterdam, op den voet van vreemd onderdaanaan D. C. Den Ouden, op zijn verzoek, met ingang van 1 April, eervol ontslag verleend als burgemeester der gemeente Est en Opijne; benoemd tot burgem. der gemeente Beilen, W. C. De Vidal de St.-Ger- mainaan den lsten luitenant der infanterie op non-activiteit A. A. Van Dorth, op zijne aanvrage, een eervol ontslag verleend uit den militairen dienst. BATAVIA, 1 Februari. Een telegram van den gouverneur van Atjeh en onderhoorigheden, gedagteekeud Kotta-Radja 21 Jan., behelst het volgende „Ofschoon niet zoo onrustig meer, gaan de Atjehers voort met beschieten van transporten en enkele posten in de Zuidooster liniekampong Lamjong, nabij onze versterking aldaar, is door hen verbrand." De regens blijven nog schaarsch. Dienten gevolge heerscht eene in dit seizoen ongewone hitte. Padang werd voor twee weken (half Januari) bezocht door millioenen allerfraaiste kapellen, die de pleinen als met een oogverblindend sneeuwkleed bedekten. Door den gonverneur-generaal van Ned.-Indië zijn de volgende beschikkingen genomen: Civiel Departement. Ontheven: Op verzoek, ouder nadere goedk. des Konings, eervol, van zijne betr., w. ziekte, mr. H. D. levyssohn Norman, lid in den raad van Ned.-Indië. Be noemd: Tot ads.-res. voor de pol. te Soerabaia, H. Fitz Vev- ploegh; tot ads.-res. van Anjer, J. A. Vclders; tot lid in den raad van jast. te Soerabaia mr. G. Aldus; tot off. van jnst. te Makassar, mr. J. J. F. Van Hamel; tot snbst.-griff. bij den raad van jnst. te Soerabaia, mr. P. Lugttot pred. bij de Prot. gem. te Pontianak S. H. A. Begeinann; bij het dep. van binnenl. best., tot ref., jhr. L. Tb. Hora Siccama; tot hoofde., J. J. Deeleman; tot lsten comm., A. A. De la Rambelje; tot 2dcn comm.. J. E. Maas; tot 3den comm., R. C. Burgemeestrebij het binnenl. best, op Java en Madura, tot contr. lste klasse B. Th. W. Van Hasselt; tot control. 2de kl., T. Halbertsma en H. De Chauvigny de Blot; tot adsp.-contr., H. A. Engelken en W. Van Wijk. Bij bet binnenl. best. op de bezitt. buiten Java en Madura: tot contr. 2de kb, F. Twiss; tot adsp.contr. J. F. Le Roux, P. A. L. E. Van Dijk, J. A. Pecqueur en W. A. De Kanter. Verleend: Een tweej. verlof n. Europa, w. gewichtige redenen, aan den not. te Indramajoc H. Metman; een tweej. verlof naar Ned., w. id., aan den not. te Salatiga D. P. Erdbrink; een tweej. verlof naar Europa, w. ziekte, aan den contr. 2de kl. H. J. VV. Van Lawick van Pabst. Ontsla gen: Uit 's lands dienst, de gewezen vendum. te Padang A. W. A. Scbolte; tot l9ten werktuigk. bij de havenwerken te Batavia, O. Grothe. Verleend: Een tweej. verlof n. Europa, w. ziekte, aan den ambt. op nonact. mr. G. L. Quien. Ontslagen: Eervol, w. ziekte, de secr. der res. Probolingo M. A. Ch. Her derschee; de Tsle hulpoud. aan de openb. 4de lag. school te Soerabaia Th. Gatsonides, en de eerste werktnigk. bij de haven werken te Batavia J. 't Hoen. Benoemd: Tot secr. der res. Probolingo, L. E. Martens; tot secr. der res. Bezoeki, II. W. Van Ravenswauv; tot adsp.-ing. bij den waterstaat S. W. Becking; tot adspir.-contr. bij bet binnenl. best. op Java en Madura J. A. M. Bake; tot lsten bulpond. aan de openb. 4de lagere school te Soerabaia, E. A. Haitiuk van der Hcyde. Departement van Oorlog. Verleend: Een tweej. verlof naar Ned., w. ziekte, aan den ondcrintend. 2de kb bij de mil. admin. B. D. Filet. Ontslagen: Op verzoek, eervol, w, volbr. dienst tijd met behoud van recht op pens., de maj. der inf. A.P. Soe- tens, met den titul. rang van luit.-koh; eervol, w. overgang in (s lands burg. dienst, de 2de luit. kwart. J. F. Lc Roux. Be vorderd: Tot lsten apotb. lste kl. (Init.-kob), F. Hekmeyer; tot lsten apotb. 2de kb (maj.), W. J. E. Hekmeyer; tot milit. apoth. lste kl., A. C. Van Ravenswaay; tot milit. apoth. 2de kb K. Milius. Geplaatst: Bij bet lste bat., de lste luit. J. J. Van Bakkenes; bij het 3de, de luit.-koh F. B. A. Groos; bij hot strafdetacb. te Ngawie, de 2de luit. J. C. P. Brack; bij de escadrons cavalerie te Salatiga, de lste luit. G. J. IJssel de Schepper en de 2de luit. A. Waalewjj en W. C. Van den Brandeler. Overgeplaatst: Bij de int. in de lste mil. afd. op Java, de 2de luit. kwart. D. J. Caminha; bij de int. in de 2do mil. afd. op Java, de kapt. kwart. W. B. Filet; bij bet hosp. te Samarang, de kapt. kwart. II. Stutterheim; bijhethosp. te Willem I, de lste luit. kwart. P. Brouwer; bij den raad van adm. van het 4de depot-bat., de 2de luit. kwart. J.A.'t Hooft; bij het hosp. te Weltevredou, de off. van gez. 2de kb J. P. G. Johansen; bij bet Sste bat. inf. de lste luit. H. C. Verniers van der Loeff; bij het garn.-bat. van Palembang, de 2de luit. C. A. Van Loenenbij de 4de comp. art. te Atjeb, de lste luit. J. G. F. E. Van den Bossche; bij de 6de comp. te Atjeh, de lste luit. G. K. C. baron Van Lijnden; bij de 2de comp. te Atjeh, de kapt. J. A. Broese van Groenon; bij bet corps mineurs cn sappeurs te Willem I, de kapt. A. E. Albrecht; bij de comp. miacurs en sappeurs te Atjeb, de kapt. P. J. Seibert; bij den staf vau bet wapen te Padang, de lste lnit. T. C. A. Vemer; bij bet 11de bat. de lste luit. der inf. J. T. J. Van Rijen. Verleend: Een tweej. verlof n. Europa, w. ziekte, aan den luit.-koh der inf. F. P. Cavaljé. Bevorderd: Tot maj. bij de art., M. A. Kuytcnbrouwer, thans met verlof in Neder land, en A. Hijnekamp. Departement van Marine. Verleend: Een tweej. verlof naar Ned., w. ziekte, aan den command, voor scheepsbouw bjj bet mar. établ. te Soerabaia W. Sterk. In de troonrede, waarmede Donderdag de zit ting van het parlement is geopend, worden een groot aantal wetsontwerpen betreffende hervormin gen in het binnenlandsch bestuur, wijzigingen of vermindering van belastingen aangekondigd. Over de zaken in het Oosten wordt gezegd Italië komt de tractaten stipt na en handhaaft eene volkomen onzijdigheid. De regeering is met het denkbeeld van het houden van een congres ingenomen en meent, dat de jongste gebeurtenissen in de ge schiedenis van Italië argumenten zullen opleveren voor een oplossing, die het meest met de recht vaardigheid en de wetten der menschelijkheid over eenkomt. Voorts wordt gewezen op de rustige wijze waarop de benoeming van een nieuwen paus heeft plaats gehad. Van het overlijden van Pius IX wordt in eerbiedige bewoordingen gewag gemaakt. De vrijheid van het conclave is, gelijk de troonrede opmerkt, volkomen geweest, en de regeering zal altijd trachten den eerbied voor het godsdienstig geloof in overeenstemming te brengen met de rech ten van den staat en de grootsche beginselen der beschaving. De rede werd met toejuichingen begroet. Volgens een telegram aan de „Kölnische Zei- tung" uit Pera, dat een uittreksel van alle 29 punten der vredespreliminairen geeft, zullen de grenzen van Bulgarije loopenvan Vranja over den Karadagh, het Gram mosgebergte en Kastoria tot aan de samenvloeiing der riviertjes Moglenitza en Wardarvan daar tot aan het midden van den Beschikgaul en langs de rivier Karasou tot aan de kust der Aegeïscke Zee; langs de Golf van Kawala en de Tschalpete-keten tot het Rhodope- gebergte; over Karakolas en de Arda tot Tschir- menom Adrianopel heen over Ivirk-kilissa naar Looleh-Bourgas en van daar naar de kust der Zwarte Zee bij Hekim Tabiassi; langs de kust tot Mangolia en langs de grenzen van het tot de Dobrudscha behoorende district Tultseha tot Rassova, aan den Donau. De vorst van Bulgarije wordt vrij door de bevol king gekozen en deze keuze door de Porte bekrachtigd, maar heeft ook de goedkeuring der mogendheden noodig. Geen lid van eene dynastie der groote mogendheden kan gekozen worden. De nationale vergadering zal te Tirnova of Philippopel bijeen geroepen worden tot regeling van de organisatie des lands, die overeenkomstig de inrichting der Donau-vorstendommen in 1830, reeds vóór de keus van een vorst, onder toezicht van een Rus- sischen commissaris en in tegenwoordigheid van een Turkschen, zal worden ingesteld. De invoering der nieuwe regeering wordt twee jaren lang aan een Russischen commissaris toevertrouwd. Na ver loop van een jaar kunnen ook gevolmachtigden van andere mogendheden daaraan deel nemen. De schadevergoeding, door Turkije aan Rusland te voldoen, wordt op 14<10 nnllioen roebels vast gesteld. Uit aanmerking van den benarden finan- cieelen toestand des Turkschen rijks en in over eenstemming met den weusch des sultans is de keizer van Rusland echter tevreden, indien de schade vergoed wordt door den afstand van het district Tultseha (dat tegen Bessarabië verruild kan worden), Ardahan, Kars, Batum en Bajazid tot aan het Saghanlu-gebergte. Er zou derhalve van geene be taling in specie of obligatiën sprake zijn en even min van het uitkeeren der Bulgaarsche schatting, die in overleg met de mogendheden zal worden vastgesteld. Nisch wordt aan Servië toegevoegd en overleg met. Oostenrijk is voorbehouden voor de regeling van Montenegro's verhouding tot de Porte en voor de invoering der hervorming in Bosnië en de Her- zegowina. Hetzelfde blad verneemt uit Konstantinopel, dat Soliman-pacha op een schip gebracht, in een zak gebonden en in zee geworpen is, omdat de Porte papieren in zijn bezit gevonden had, die aantoon den dat hij den sultan van den troon had willen werpen. WEENEN, 8 Maart. Aartshertog Frans Karei, vader des keizers, is hedenmiddag omstreeks één uur overleden. KONSTANTINOPEL, 8 Maart. De Porte heeft aan de mogendheden eene nota gericht, om van hun invloed op Griekenland gebruik te maken, ten einde laatstgenoemd rijk van het begunstigen van den opstand te doen afzien. IndieD dit vruchte loos mocht zijn, zouden Turksche troepen en een eskader pantserschepen naar Griekenland gezonden worden. WEENEN, 9 Maart. Aan de „Pol. Corr". wordt ouder alle voorbehoud uit Bucharest gemeld, dat de Russische troepen op 6 dezer de aan Rumenië behoorende Bessarabische steden Ismaïl, Cahul en Bolgrad bezet hebben. De Rumeensche regeering houdt de zaak nog geheim; maar er is toch mi nisterraad gehouden onder voorzitterschap van den vorst, om een besluit te nemen betreffende een protest aan de mogendheden tegen die bezetting. Een of twee stations? Het is een nog niet verklaard, maar niettemin geconstateerd feit, dat de bevolking der steden, en wel voornamelijk der meergegoede ingezetenen, zich uitbreidt naar het Westen. Leiden heeft groote behoefte aan uitbreiding b. v. binnen een cordon van terrein om hare singels. Ik wanhoop er niet aan dat de toegang tot het station onder Oegstgeest langs huizen zal voeren die beter de eer kunnen ophouden van de entrée tot onze eerste academiestad, dan de tegenwoordige, dat het station zelfs eens werkelijk Leiden zal mogen heeten zonder dat dit euphemistisch aldus ge noemd wordt. Men, althans sommigen willen een tweede station buiten de Wittepoort. Is dat zóó noodig? Het gedeelte van Leidens inwoners, dat veel van de treinen gebruik maakt, is tegenwoordig toch ook niet ver verwijderd van het station. Laat men er liever op bedacht zijn, om vau de spoor wegbrug over het Galgewater te profiteeren, opdat over dezelfde pijlers naast de rails een brug voor rijtuigen en voetgangers lcome. Leiden moet zich uitbreiden en in de toekomst is te verwachten dat aan deze behoefte zal worden te gemoet gekomende ruimte tusschen de Morsch- poort en het tegenwoordig station zoude bij een dergelijke uitbreiding spoedig volgebouwd zijn. 8 Maart 1878. B. CORRESPONDENTIE. Nogmaals verzoe ken wij verschoond te blijven van de toezending van ingezonden stukken, welke men te gelijk ook aan een of meer andere bladen toezendt. Het voor het nummer van gisteravond te laat ontvangen stuk b. v. wordt daardoor niet geplaatst. PARIJS. Voor de keurige gebreveteerde kos- tumes vervoege men zich bij Mile. PAULINE, Paris, 9 Boulevard des Italiens. Dit is een huis van den eersten rang voor Robes en Confecties. Barones DE SPARE. 'ïer markt te Lesden aangevoerd, 8 en Maart. Wintertarwe 17 hectoliter 12.50 a 13.Zomer- tarwe 17 hectol. 10.a 10.50 Winterrosge 19 heet. 8.a 6.Zornerrogge 19 hectol./ 7.75 a 8.—. Zomergerst 14 hectol. 7.— a 7.50 Chevalier-gerst 14 hectol. 7.75 a S 25. Zware Haver 18 heclol. 5. a 5.50. Lichte Haver 18 hectol. 4.a f4.25. Dui- venboonen 10 hectol. S.a ƒ8.50. Paardenboonen 14 hectol. ƒ8.a ƒ8.25. Ossen stuks a Stieren, 1 stuks f 130 a Melkkoeien 26 stuks 225.a 260.—. Kalfkoeien 14 stuks 210.— a 250.Varekoeien 47 stuks 150.a 240. Vette koeien 22 stuks f 200.a ƒ295.— Kalveren (vette) 10 stuks 55.a 85.Kalveren (magere) 96 stuks f 4.a f S.Kalveren (gras) stuks a Hamels (magere) stuks a f Hamels (vette) stuks, a Ooien (magere) 446 stuks f 22.a 30.Lammeren magere stuks - a -. Lammeren (vette jarige) stuks a Varkens (ma gere) 26 stuks ƒ16.—a 2l.—. Varkens (biggen) 54 stuks 6.— a10.—. Grasboter 4290 kilogr., lste qualit. 1 va^ 74.— a 78. Schei- 2de qualit. 1 vat 66.- a 70.— Grasboter lste qual. per kilogr. 1.85 a 1 95, Schei- 2de qualiteit per kilogr. 1.65 a 1.75. Ter markt aangebracht 119 runderen, 106 kalveren, 446 schapen. (Zie vervolg van hel Nieuws in luit Tweede Blad.)

Leidsch Dagblad | 1878 | | pagina 2