N°. 5542. Zaterdag A0. 1878. 9 Maart. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. STADS-BERICHTEN. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COERANT: Voor Leiden per S maandenf 1.10. franco per posL......................** 1.40. Afzonderlijke Wommers0.02. PRIJS DER ADVERTENTIES: Tin 16 regels.7/ 1.06; Iedere regel meer0.17f. Grootere letters mr plutimimte. Eerste zitting van den Militieraad. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN doen te weten, dat de eerste zitting van den Militieraad, voor deze gemeente, overeenkomstig art. 86 der Wet van den 19den Augustus 1861 Staatsblad n°. 72), wordt gehouden: op Maandag den llden Maart 1878, des voormiddags te elf uren, voor de lotelingen die de nommers getrokken hebben van 1 tot 100, en des namiddags te één uur, voor hen die getrok ken hebben van u°. 101 tot n°. 150; op Dinsdag den 12den Maart 1878, des namiddags te één uur, voor hen die getrokken hebben van n°. 151 tot n°. 200; op Woensdag den 13den Maart 1878, des namiddags te half een, voor hen die getrokken hebben van n°. 201 tot n°. 264; op Donderdag den 14den Maart 1878, des voormiddags te elf nren, voor hen die getrokken hebben van n°. 265 tot n°. 327 en zulks in een der vertrekken van het Raadhuis dezer gemeente. Zij herinneren voorts dat in gemelde zitting voor den Militie raad moeten verschijnen: 1°. de vrijwilligers voor de Militie; 2°. de lotelingen, die vrijstelling verlangen wegens ziekelijke gesteldheid of gebreken, of gemis van de gevorderde lengte; dat de lotelingen, die voor dien Raad niet zijn verschenen, gehouden worden geene redenen tot vrijstelling te hebben en voor den dienst worden aangewezen, terwijl het niet ontvangen van een oproepingsbiljet niet ontheft van de verplichting tot het ver schijnen voor den Militieraad of tot het indienen van de tot staving der redenen van vrijstelling gevorderde bewijsstukken. En geschiedt hiervan openbare kennisgeving door aanplakking en door plaatsing in de Leidsche Courant. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, V. n. BRANDELER, Burgemeester. 1 Maart 187S. E. KIST, Secretaris. ZEEMILITIE. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gelet op art. 150 der Wet op de Nationale Militie, van den 19den Augustus 1861 (Staatsblad N°. 72); Noodigeu de loteliDgen dezer gemeente, die verlangen bij de Zeemilitie te dienen, uit zich daartoe aan te melden vóór den lsten April aanstaande, op een der werkdagen, tusschen des voor middags negen en des namiddags drie uren, ter Secretarie dezer gemeente. En geschiedt hiervan openbare kennisgeving door aanplakking en door plaatsing in de Leidsche Conrant. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, V. i>. BRANDELER, Burgemeester. 1 Maart 1S78. E. KIST, Secretaris. LEIDEN, 8 Maart. Naar wij vernemen zijn tusschen de direc tion van de Hollandsche Spoorwegmaatschappij en van den spoorweg LeidenWoerden reeds onder handelingen aangeknoopt omtrent het bouwen van een gemeenschappelijk station alhier ter plaatse waar zich thans het Hollandsche station bevindt. Er bestaat gelegenheid tot verzending der correspondentie naar Nederl. Indië door middel van het stoomschip „Hampton", waarvan de laatste buslichting aan het postkantoor te Rotterdam is bepaald op 13 dezer, des morgens te ld uren. Betrekkelijk de opvoering van„Een be roemd proces", welk drama ook hier eerstdaags zal worden opgevoerd, zegt het Handelsblad, dat het een ware triomf was van Victor Driessens en zijn gezelschap. De hoofdvertooners werden in den loop van den avond negenmaal teruggeroepen, het re gende bloemen en Victor Driessens werd met een prachtigen lauwerkrans vereerd. Bij het gisteren bij de Tweede Kamer in gekomen wetsontwerp worden rijks-bijdragen toe gezegd voor de na te noemen werkena. voor de voltooiing der verbetering van de scheepvaart kanalen in de provincie Groningen, tot een bedrag van ten hoogste f 500,000; b. voor de werken tot verbetering van den binnenlandschen waterstaat van Eriesland, tot een bedrag van ten hoogste 2,240,000c. voor den aanleg van een kanaal van Almeloo naar de grenzen in de richting van Nordhorn en van Coevorden naar de grenzen in richting van Alte-Picardie, tot een bedrag van ten hoogste 500,000; d. voor de doortrekking van de Hoogeveensche Vaart naar de richting van het kanaal naar Meppen, tot een bedrag van ten hoogste f 330,000e. voor de verlenging van het Oranje kanaal en de verbinding met de Hoogeveensche Vaart, tot een bedrag van f 270,000; f. voorde doortrekking van het Groninger Stads-kanaal naar de grenzen in de richting van Ruttenhoek, tot ten hoogste f 30,000g. voor een kanaal van Coevorden naar Nieuw-Amsterdam, tot ten hoogste 155,000; h. voor de verbetering van den Ouden IJsel, tot ten hoogste f 600,000i. voor de ver binding van de Voorzaan met het Noordzee-kanaal, tot ten hoogste f 186,000; li. voor een kanaal van Eindhoven langs Tilburg naar den Amer, tot ten hoogste 900,000. De aanleg van al deze werken wordt zoo spoedig mogelijk aangevangen, en krachtig voortgezet. Voor de kosten en bijdragen wordt jaarlijks op de staatsbegrooting een bedrag van ten minste vijf millioen beschikbaar gesteld. Door de heeren S. W. H. M. Colombijn, A. A. Colombijn en S. L. Boers, directeuren der te Dordrecht gevestigde Maatschappij van Levens verzekering, is aan Z. M. den Koning een adres gericht, waarbij zij ten deele opkomen tegen een adres door de directie der Nationale Levensver- zekerings-Bank te Rotterdam in Juli 1877 aan den toenmaligen minister van binnenlaudsche zaken gericht, en het verzoek inhoudende, dat aan de Nederlandsche Maatschappijen van Levensverzeke ring vrijheid van bedrijf moge worden toegestaan of dat de buitenlandsche soortgelijke maatschappijen aan dezelfde bepalingen worden onderworpen, als waaraan de Nederlandsche ouderworpen zijn of in het vervolg zullen worden. Na eene breedvoerige uiteenzetting der gronden, waarom h. i. eene scherpere en meer uitgebreide controle van staats wege noodig is, en met verwijzing naar het geen in het buitenland ten dezen opzichte plaats heeft, verzoeken de adressanten dat bij de wet zal worden bepaald: 1°. dat voortaan de Maat schappijen van Levensverzekering worden ouder worpen aan een staatstoezicht, en wel met name wat betreft de voorwaarden en tarieven, de voor handen zijnde kapitalen tot dekking der risico's en de plaatsing daarvanen dat, als die kapitalen onvoldoende blijken, de maatschappijen genoodzaakt worden tot maatregelen ter voorziening, of 'bij on mogelijkheid daarvan, tot liquidatie; 2°. dat de buitenlandsche maatschappijen hier te lande alleen zullen mogen werken ouder dezelfde voorwaarden en aan hetzelfde toezicht zullen onderworpen zijn als de Nederlandsche maatschappijen; en 3°. dat het niet geoorloofd zij, in het publiek op te treden tot het sluiten van contracten voor uitkeeringen bij overlijden enz., anders dan aan onder bedoeld toezicht staande maatschappijen, hetzij dit geschiede door personen op hun eigen naam of wel onder den vorm van zoogenaamde vereenigingen, die zich niet als rechtspersonen doen erkennen en daar door dat toezicht ontduiken. De Rotterdarasche gemeenteraad heeft beslo ten, dat het abattoir zal worden opgericht aan de noordzijde van den Boezemsingel bij den Croos- wijkschen weg. Van burgemeester en wethouders is ingekomen een ontwerp, door den raad goed te keuren en de grondslagen behelzende waarop zal worden over gegaan tot openbare aanbesteding van den aanleg van paardensporen. De N. Asser Ct. meldt, dat de heeren Kaptijn en Gentis thans voornemens zijn met den heer E. H. Ziegelaar, bankier, lid der firma Ziegelaar en Van den Berg, te Amsterdam, eene maatschappij op te richten, welker doel zal zijn den spoorweg HarlingenSahbergen in 't, leven te roepen. Het maatschappelijk kapitaal zal 5, eene obligatie- leening 21 millioen bedragen. Die leening zal worden gegarandeerd, zoowel rente als aflossing, door een voldoend in solide fondsen bij de Nederl. Bank te deponeeren kapitaal. De koers van uitgifte der leeniDg zal zijn 80*/a pet., ze zal aflosbaar zijn in 68 jaren, met premiën en naar 3 pet. rente. In het in druk verschenen verslag van de verrichtingen van het bestuur en den staat der Ned. Vereeniging tot bescherming van dieren te 's-Gravenhage over 1S77, het eerste verslag der „Nederlandsche" vereeniging wordt gewag gemaakt van verschillende pogingen tot bescherming van slachtvee (o. a. door aanprijzing van het ver beterde slachtmasker van Bruneau)van vogels (o. a. door aanbeveling der vogelnestjes van de firma Valck en C°. te Utrecht)van honden (o. a. door op te komen tegen het afhakken of inkorten van de ooren of den staart). De rekening, in ont vangst beloopende f 2368.80, sluit met een voor- deelig saldo van f IS.46. De betrekking tot het buitenland kenmerkt zich door wederzijdsche waar deering. Geldelijke steun is in grootere mate noodig. De vereeniging, onder bescherming van Z. M. den Koning, telt 14 eereleden het bestuur bestaat uit 16 leden; de naamlijst der leden, met HH. KK. HH. de Prinsen van Oranje en Alexander aan het hoofd, telt ruim 600 leden te 's-Gravenhage en ruim 550 daarbuiten, waarvan te Leiden slechts acht. Naar men verneemt zullen binnenkort we derom eenige offic. van gezondheid op pensioen of non-activiteit worden gesteld, en zijn dientenge volge weer eenige offic. van gez. 2de kl. opgeroe pen, om aan 's rijks hospitaal te Amsterdam exa men te komen afleggen voor hoogeren rang. De uitslag van het overgangsexamen van den artillerie-hoofdcursus is als volgt: Van het 3de in het laatste jaar: Pop, Ranneft, Van Vuuren, Van Cappelle, Temmink, baron Gansneb genaamd Tengnagel, Van Kuyck, Snoek, Van Leeuwen, Van Kooten en ïngerman. Van het 2de in het 3de Schüller, Ansingh, Giel, Munting, Kempers, Adama van Sclieltema, Van Vloten en Kuyk. De Nederlandsche Jachtvereeniging „Nimrod" heeft dit jaar weder een internationale tentoon stelling van honden uitgeschreven, die zal gehou den worden Zaterdag en Zondag 22 en 23 Juni a. s. op een der terreinen van het landgoed „Sonsbeek" in de onmiddellijke nabijheid van Arnhem, terwijl Maandag 24 Juni daaropvolgende een openbare veiling van honden aldaar zal plaat3 hebben. De bekroningen zullen bestaan ina. eereprijzen: 1°. kunstvoorwerp of 100; 2#. gouden medaille of f 50; b. medailles: 1°. gou den medaille of ƒ50; 2°. zilveren medaille of' 103°. bronzen medaille of 5. Het vervoer over den Holl. IJzeren-Spoor weg heeft gedurende de maand Februari 11. op gebracht 185,786 en sedert 1 Januari 1878 f 369,977dat over den Oosterspoorweg in Fe bruari 45,392 en sedert 1 Januari 85,480. Het getal reizigers was in Januari en Februari te zamen: op eerstgenoemden weg 339,967, op laatstgenoemden 69,556. Met het uitbakenen van den spoorweg van Velzen naar IJmuiden is tot dusver geen begin gemaakt, zooals dezer dagen door andere bladen ten onrechte werd vermeld. Wel zijn de plannen voor dien spoorweg onderhanden. Op 15, 16 en 17 Maart a. s. zal door het Genootschap voor landbouw en kruidkunde te Utrecht eene tentoonstelling gehouden worden van j planten en bloemen. De vereeniging tot bevordering van geregeld

Leidsch Dagblad | 1878 | | pagina 1