N°. 5539. A0. i878. 6 Maart. Woensdag Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering x van Zon- en Feestdagen, uitgegeven- Een wensclielijke soort van scheidsgerechten. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leidwi per 8 maanden1.10. Franco per post,1.40. Afzonderlijke Nonuner?0.02. PRIJS DER AD VERTE NTIEN ▼an 16 regels laders regel meer Grootere letters naar plaatsruimte. -.V f 1.05. 0.17|. Een zaak die ook buiten Dnitscbland de aan dacht in ruime mate gaande maakt, is de herziening der zoogenaamde Gewerbeordnung, der wet, die zich bezighoudt met de belangen van werkgever en werknemer, hun onderlinge verhouding regelt enz. Onder de punten, die daarbij in aanmerking komen, verdient vooral vermelding dat betreffende de invoering van arbeidsgerechten, nl. scheidsge rechten voor arbeidszaken, bestaande uit een voor zitter, die noch arbeidgever, noch arbeidnemer mag zijn, en uit vier leden, voor de eene helft arbeidgevers, voor de andere arbeidnemers. Alle andere bijzonderheden, als den aard der te behandelen zaken, de wijze van inrichting, den vorm van rechtspraak met stilzwijgen voorbijgaande, willen wij alleen wijzen op bet groote voordeel, dat gelegen zal zijn in de snelle berechting, welke volgens het ontwerp zal worden verkregen. Niet alleen toch dat de zaken binnen den kortst mo gelijken tijd moeten worden behandeld, maar wan neer er in de zitting geen vonnis mocht zijn ge wezen, dan mag de uitspraak toch niet langer dan drie dagen worden verschoven. Een zoo snelle berechting klinkt ons, Nederlan ders, die ondanks alle hervormingen in het rechts wezen in dat opzicht nog lang niet verwend zijn, inderdaad fabelachtig in de ooren, en in dat opzicht zouden de arbeidsgerechten ook hier te lande on eindig veel nut kunnen stichten. Toch meenen wij, dat er voor een andere ru briek van geschillen op dat gebied nog grooter behoefte bestaat aan een snelle berechting. Zonder het nut der arbeidsgerechten te willen betwisten, gelooven wij toch geen onwaarheid te verkondi gen, wanneer wij beweren dat zich hier te lande het gelukkige verschijnsel voordoet, dat de ge schillen tusschen werkgever en werknemer zelden van dien aard zijn, dat er een scheidsrechterlijke tusschenkomst wordt noodig geacht. Een geheel ander geval is het met die arbeid nemers of liever arbeidneemsters, die als vrouwelijke dienstboden in onze gezinnen werkzaam zijn. Al gemeen zijn de klachten over het talloos tal van gebreken, dat meer en meer die in vele huishou dens toch, helaas! onmisbare gedienstigen aan kleven, gebreken ongetwijfeld voor een groot ge deelte, voortwoekerende onder den schadelijken invloed van het algeheel gemis aan controle, dat hier aanwezig is; gebreken, die steeds in omvang toenemen onder begunstiging van een zekere on macht bij heide partijen om haar goed recht te doen gelden. Hier eene dienstbode, die willekeurig de monde ling aangegane overeenkomst verbreekt en eens klaps zonder billijke reden haar meesteres verlaat, onder onbeschofte bedreigingen huurpenningen eischende, die haar wegens ongemotiveerde con tractbreuk, krachtens art. 1639 Burg. Wetb., niet verschuldigd zijn, doch veelal uit verderfelijke zwakheid door de rechthebbende partij worden voldaan. Ginds daarentegen eene andere, die zich de meest onheusche, soms zelfs onkiesche hande lingen moet getroosten, omdat zij weet, dat de weg om recht te verkrijgen lang en moeilijk is en een tusschentijdsch verlaten van den dienst zonder bewijs van wettige redenen alle aanspraak op geldelijke vergoeding ontzegt en der belangheb bende maar al te dikwijls nog een onverdiende smet aanwrijft. Aan de eene zijde ontrouw of oneerlijkheid, luiheid of onzindelijkheid, aan den anderen kant tekortkomiug in het verstrekken van veel, wat gege ven kon worden, moeite veroorzakende ongeregeld heid, onhartelijkheid en onverschilligheid voor de persoonlijke belangen der ondergeschikten. Zóó ver ergert de toestand meer en meer, en de maat schappijen tot bekroning van trouwe dienstboden, de kantoren tot wederzijdsche informatie en der gelijke inrichtingen werken of te eenzijdig, of zijn te gering in aantal om een merkbaar gunstige ver andering teweeg te brengen. Geen wonder, dat de gouden of zelfs maar de zilveren dienstjubilé's op dit gebied steeds zeldzamer worden, en daaromtegen scheidsgerechten voor arbeidgevers en arbeidnemers hebben wij niets, maar zoo men er op het voetspoor van het bui tenland ooit toe mocht overgaan ze hier te lande in te voeren, dan zal men wèl doen vooraf der gelijke colleges in het leven te roepen voor meeste ressen en dienstboden. LEIREN, 5 Maart. Heden is aan de universiteit alhier bevorderd tot doctor in de rechten de heer H. Schuyten, geb. te Dordrecht, na verdediging van Stellingen. De arrondissements-rechtbank te 's-Graven- hage heeft heden, in de onteigenings-proceduren der spoorwegmaatschappij LeidenWoerden, de volgende schadeloosstelling toegekend, alsƒ2702.90 aan G. "Verhagen (aanbod 2550, rapport des kundigen 7405.90, conclusie O. M. 2675.30) 7021.25 aan Wed. Hartevelt (aanbod ƒ5400, rapp. desk. 15,751.281/a,conel. O.M. ƒ6,570.48) 3863.40 aan G. Van Ommering (aanbod 4600, rapp. desk. f 7292.02, concl. O. M. 4173.80) en 4290.90 aan J. D. Van den Akker (aanbod 5300, rapp. desk. 10,017.77s, concl. O. M. 3791.81). Tot leeraar aan de hoogere burgerschool te Almeloo is benoemd de heer E. A. Van Dam, van Leiden, onder gehoudenheid van binnen drie jaar examen te doen, daar hij alleen eene akte voor het Nederlanclsch bezit en de vertrokken titularis, de heer Terwen, tevens de geschiedenis en aard rijkskunde onderwees. Naar men verneemt heeft de regeering be sloten tot oprichting van een leerstoel in de pharmacie aan de rijksuniversiteit te Groningen. Het aanlal pharmaceuten aan die universiteit is grooter dan dat te Leiden en Utrecht. De benoeming van een hoogleeraar in dit vak zal eerstdaags plaats vinden. Aan de rijksuniversiteit te Groningen is gisteren met stellingen bevorderd tot doctor in de pharmacie de heer I. Arriens Kappers, assistent bij het chemisch laboratorium te Groningen. Zaterdag a. s zal te Zwolle eene vergadering plaats hebben van inschrijvers voor een gedenk- teeken voor wijlen H. M. Koningin Sophia, ter bepaling van de keuze van het monument en tot liet vaststellen van de daarmee in verband staande maatregelen. De directie van het „Verein deutscher Eisenbahn-Verwaltungen" heeft bij de Duitsche regeering stappen gedaan, om voor het verkeer van vee met Oostenrijk-Hongarije, Rusland, Bel gië, Denemarken en Nederland opheffing te ver krijgen van moeielijkheden, voortspruitende uit de wet van 25 Eebruari 1876, betreffende de verwij dering van besmettelijke stoften bij vervoer van vee over de spoorwegen. Wat Nederland betreft, heeft de Duitsche regeering te kennen gegeven, dat onderzocht wordt, of uitzonderingen op de wettelijke bepalingen zouden kunnen worden toe gelaten, hoewel bij het voortdurend heerschen der longziekte in Nederland nauwelijks te verwachten is, dat aan de voorgedragen wenscben gevolg kunne worden gegeven. Door gedeputeerde staten van Noord-Brabant is de plaats gehad hebbende loting voor de nati onale militie te Tilburg, ten gevolge van het bekende abuis, gedeeltelijk vernietigd en bepaald, dat degenen, die na nummer 60 (zekere Van Gorp), waarmede de ongeregeldheid plaats vond, getrokken hebben, opnieuw zullen loten Zaterdag a. s. Het stoomschip „Drente", van Batavia, is gisterochtend vroeg van Port-Said naar Rotterdam vertrokken; de „Ariadne", van Rotterdam naar Batavia, arriveerde gisteren te Port-Said; de „Torrington", 17 Januari van Vlissingen vertrok ken, is 1 Maart te Batavia gearriveerd. Donderdag had te Stad-Almeloo een talrijk bezochte vergadering van burgemeesters in Twente plaats, waarop met algemeene stemmen besloten is tot het indienen van een adres aan de Tweede Kamer, houdende eerbiedig, maar dringend ver zoek, het aanhangig wetsontwerp tot wijziging der wet op de bedelarij niet aan te nemen, omdat daardoor 1°. de deur tot bedeleD, althans in Twente, geheel wordt opengezet; 2°. de luiheid gesterkt en het pauperisme bevorderd wordt; 3°. de wei nige lust tot werken, die nu en dan te Ommer- schans en Veenhuizen nog is waar te nemen, wordt uitgedoofd/ Naar het Vaderland verneemt, bestaat het voornemen bij de regeering om, nadat de commissie van enquête betreffende de longziekte hare taak zal hebben volbracht, in Zuid-Holland twee lijnen van afsluiting te trekken, één binnen welke alle runderen zullen moeten worden ingeënt en één binnen welke aan longziekte lijdende en verdachte runderen zullen moeten worden afgemaaktbinnen de eerste lijn zouden de verdachte runderen niet worden afgemaakt. Van 27 Januari tot 23 Februari zijn, blijkens ingekomen ambtsberichten, door longziekte aan getast in Gelderland 1, Zuid-Holland 66, Noord- Holland 5, Friesland 6, totaal 78 runderen. In het vorige tijdperk van vier weken waren er 63 aangetast. Zr. Ms. ramtorenschip „Koning der Neder landen", onder bevel van den kapitein ter zee W. Enslie, is in den namiddag van den 3den dezer van de reede van Tessel naar zee vertrokken, ter opvolging zijner bestemming naar Batavia. Het nieuwe stationsgebouw te Ede wordt heden in gebruik gesteld. De zeer doelmatig in gerichte wachtkamers 1ste, 2de en 3de klasse zijn geheel gereed, doch de restauratie zal eerst 1 Mei a. s. geopend worden. Bij beschikking van den minister van water staat enz. is benoemd tot eersten klerk bij zijn departement Theod. M. Tromp, te Amsterdam. De majoor J. II. II. Dommers, onlangs overgeplaatst bij den generalen staf, wordt werk zaam gesteld aan het departement van oorlog. De kapitein-kwartiermeester C. L. E. C. Westerbaen Schmidt is van dit departement overgeplaatst bij het 1ste regiment vesting-artillerie en tijdelijk vervangen door den lsten luitenant-kwartiermeester J. L. Nederburgh. De heer J. P. Hofstede, hoofddirecteur der posterijen, is benoemd en gecommitteerd om Neder land en zijne koloniën te vertegenwoordigen op het in de maand Mei a. s. te Parijs te openen internationaal postcongres, terwijl de heer C. W. baron Sweerts de Landas Wijborgh, vroeger inspec teur der posterijen en tegenwoordig directeur van het postkantoor te Rotterdam, is aangewezen om hem als tweeden gevolmachtigde ter zijde te staan.

Leidsch Dagblad | 1878 | | pagina 1