Dinsdag 5 Waart. JV°. 5538. A°. 1878. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. STADS-BERICHTEff. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per S maanden.1.10. 1.40. franco per post. Afzonderlijke Nommers0.02. PRIJS DER ADVERTENTIES: Van 16 regels1.06. Iedere regel meera 0.171. Grootere letters naar plaatsruimte. Vergadering ran den Gemeenteraad Tan Leiden, ep Donderdag 7 Maart, dea namiddags te twee uren. Punten ter behandeling: 1°. Benoeming van een tijdelijk lid der Commissie van financiën. 2°. Idem als voren van de Commissie voor de strafverordeningen. 3°. Verzoek van A. Koos, om een vischverkoopershuisje te plaatsen aan de Aalmarkt. (38) 4°. Idem van de firma Tieleman en Dros, om eene overdekte loopbrug te leggen over de Vleerensteeg. (39) 5°. Idem van J. C. Van der Tas en G. Splinter, om twee brnggen te leggen over de sloot bij de Heerenlaan. (40) 6°. Idem van F. A. Van Dam, om ontslag als onderwijzer 1ste klasse aan de jongensschool der 2de klasse. (43) 7°. Voordracht betrekkelijk bet personenstation van den spoorweg Leiden-Woerden. (41) 8°. Idem betrekkelijk de openbare verbaring van huizen. (42) 9°. Kekeuing van de Kamer van Koophandel en Fabrieken over 1877. (37) LEIDEN, 4 Haart. Welke ook de beslissing zij aangaande de plaats van het personenstation alhier, zeggen B. en Ws., daardoor kan uit den aard der zaak geene wijzi ging worden gebracht in de verplichting van de spoorwegmaatschappij LeidenWoerden tot aan sluiting en tot het doorgaand vervoer per spoor weg, hetgeen blijkens de discussiën in de zitting van 14» Februari wel eenigermate schijnt te zijn uit het oog verloren. Yan eene ontheffing van verplichtingen bij de concessie of het raadsbe sluit van 26 Juni 1875 opgelegd, was geen sprake hoegenaamd. Het gold alleen de vraag wat voor deze gemeente meer gerief zou aanbieden: een personenstation buiten de voormalige Wittepoort of een gemeenschappelijk station met den Hol- landschen spoorweg buiten de voormalige Rijns- burgerpoort. Bij het uitbrengen van hun advies van 4 Februari jl. hebben B. en W. dan ook de zaak uit dat standpunt beoordeeld, en als hun gevoelen te kennen gege ven dat een station buiten de voormalige Witte poort meer gelegen moest worden geacht voor het meerendeel der ingezetenen en alzoo de plaatsing van een station aldaar wenschelijk scheen, evenwel onder de uitdrukkelijke voorwaarde dat gelegen heid werd gegeven om, desverkiezende, ook aan het station van den Hollandschen spoorweg af te stap pen, en dat tevens aan het bestuur van den spoor weg LeidenWoerden in overweging zou moe ten worden gegeven om, wanneer een gemeen schappelijk station mocht tot stand komen, alsdan ook plaatskaartjes aan het goederen station buiten de voormalige Wittepoort te doen afgeven. B. en Ws. waren van oordeel dat, nu de aansluiting en het doorgaand vervoer per spoorweg door de vroeger vastgestelde bepalingen verzekerd was, de zaak op deze wijze het meest in het belang van de gemeente Leiden zou kunnen worden geregeld. Intusschen mogen zij niet ontkennen dat door de oprichting van een afzonderlijk personenstation wellicht eene geregelde aansluiting en het door gaand vervoer eenigermate zouden kunnen worden belemmerd of bemoeilijkt, en al is dit eene aan gelegenheid van zuiver algemeen belang, waarbij de belangen van de gemeente Leiden als zoodanig niet zijn betrokken, zoo mag deze omstandigheid wel van eenigen invloed zijn op het door het gemeentebestuur in deze uit te spreken oordeel over de plaats waar het station zal worden opgericht. Of nu inderdaad de aansluiting en het door gaand vervoer hinder zullen ondervinden door de oprichting van een afzonderlijk station is, dunkt hun, eene vraag, waarvan de beantwoording niet behoort tot de competentie van het gemeentebe stuur, als moetende die worden overgelaten aan de beslissing van de regeering. Op dien grond achten zij het in de gegeven omstandigheden raadzaam dat aangaande de plaatsing van het station geen bepaald oordeel door het gemeente bestuur worde uitgesproken, en dat in dien zin de vraag van het bestuur van den spoorweg Lei denWoerden worde beantwoord onder teken- nengeving dat, welke ook de beslissing zij aan gaande de plaatsing van het personenstation, het in het belang van de ingezetenen zeer gewenscht wordt geacht dat op beide plaatsen, zoowel aan het station van den Hollandschen spoorweg als aan het station buiten de voormalige Wittepoort, gelegenheid aan de reizigers wordt gegeven om desverkiezende af te stappen en tevens zich aldaar van plaatskaartjes te voorzien. Aan de universiteit alhier is Zaterdag bevorderd tot doctor in de letteren de heer A. W. Yan Geer, geb. te Rotterdam, na openbare verdediging van zijn academisch proefschriftDe fontibus Plutarchi in vitis Gracchorum. De Leidsche tooneelvereeniging „Jacob Cats" hield Zaterdag-avond in de Stadszaal eene openbare vergadering, welke, behalve door de leden met hunne dames, door een groot aantal geïntroduceerden werd bijgewoond. Een drietal blijspelen werd opgevoerd, t.w.: „Genezen" en „Een leugenaar die op 't laatst gelooft dat hij de waarheid spreekt," beide bewerkt door Servaas de Bruin, alsmede „Eens gekocht, blijft gekocht," door Justus Van Maurik. De werkende leden gaven daarin blijken van goede opvatting en bewezen dat zij ook wat hun spel betreft sedert de laatste voorstelling be langrijke vorderingen hadden gemaakt. Den aan wezigen werd daardoor een genoeglijke avond ver schaft, waarvan de dilettanten door de herhaalde toejuichingen de sprekende bewijzen mochten ontvangen. De pauzen werden aangevuld door muzikale voordrachten, waartoe mej. A. Taverne en de heeren H. A. Grentzius en J. G. Arentz, kunstlievende leden der vereeniging, hunne wel willende medewerking verleenden. Ook hunne solo's en duo's voor piano, cornet en viool werden door de geheele vergadering blijkbaar met inge nomenheid ontvangen en ondervonden eene wel verdiende waardeering. Na afloop der uitvoering werd hun dan ook door den president namens het bestuur en alle aanwezigen in een kort woord hartelijk dank gezegd voor het geschonken ge noegen, met den wensch dat de liefde die zij thans voor de vereeniging gevoelen, zoo niet vermeer- dere dan toch steeds dezelfde blijve; terwijl aan de medewerkende dame tevens als blijk van waardeering een bouquet werd aangeboden. Daarna werd gele genheid tot dansen gegeven, waarvan door zeer velen in opgewekte stemming werd gebruik gemaakt. Tot bijwoning der buitengewone kinder voorstelling in het Nutsgebouw op morgenavond zijn de jeugdige weezen van Leiden door den heer A. D. Bamberg genoodigd, die daarmede een voor die kinderen niet onaardig blijk van liefda digheid geeft. Aan den heer M. A. Gooszen, pred. te Schiedam, is wegens de aanneming van zijne be noeming tot kerkelijk hoogleeraar in de godge leerdheid alhier, met ingang van 1 Juni eervol ontslag uit de evangeliebediening verleend. Een gedeelte van de uitgaaf der wetenschap pelijke uitkomsten van de reis van de „Challenger" is, volgens den Spectator, aan een Nederlandsch natuurkundige opgedragen, namelijk aan dr. P. P. C. Hoek alhier. W. F. Stijger, wonende in de Korte Raam- steeg N'. 78 alhier, mocht heden den dag her denken, waarop hij 50 jaren geleden als knaap van veertien jaren in dienst kwam op de fabriek van den heer Le Poole, waar hij nu nog als meesterknecht der jongensafdeeling werkzaam is. Zijne patroons verhoogden voor hem de vreugde van dezen dag door hem als blijk van waar deering een gift te schenken. Bij de heden gehouden openbare verkoo- ping van cokes van partijen van 100, 50, 10 en 5 hectoliters waren de hoogste prijzen 26.00, 13.50, f 2.90 en 1.40; de laagste f 26.00, 13.50, 2.70 en ƒ1.35. Door dc subcommissie te Noordwijk voor de Sophia-stichting is aan de hoofdcommissie over gemaakt ƒ140, waaronder ƒ13.50 als opbrengst van de in Januari jl. door de rederijkerskamer aldaar gegeven voorstelling. Aan de Yereeniging tot voortdurende on dersteuning der nagelaten betrekkingen van ver ongelukte visschers der reederijen te Katwijk a/Z. en te Noordwijk a/Z. heeft de heer J. v. d. Feitz, vroeger predikant te Katwijk, laatstelijk rustend predikant te Arnhem en aldaar den 15den Fe bruari overleden, bij testamentaire beschikking f 5000 gelegateerd. De Staatscourant behelst een kon. besluit van 27 Febr., inhoudende bepalingen, welke strekken om de jongelieden, die de lessen van het middelbaar onderwijs met vrucht hebben bijgewoond, de lessen van het hooger onderwijs volgen of zich wijden aan de studiën, betrekking hebbende op den handel, de nijverheid of den landbouw, door verkorting van oefeningstijd, niet langer door den werkelijken dienst der militie te bezwaren dan in het belang van het leger volstrekt gevorderd wordt en voorts de jongelieden, die bij de militie zijn ingelijfd, aan te sporen, om zich met bijzonderen ijver toe te leggen op het verkrijgen van de ver- eischte militaire kennis, ook voor het bekleeden van een graad. Daarbij zijn gevoegd eenige bepalingen, door den minister van oorlog ter uitvoering van genoemd besluit vastgesteld. De minister van oorlog zal a. s. Donderdag geen audiëntie verleenen. Het stoomschip „Stad Haarlem", van Nieuwe- diep naar Batavia, is Zaterdag-ochtend vroeg van Southampton vertrokken; de „Drente", van Batavia naar Rotterdam, is Vrijdag te Suez gearriveerd en heeft des namiddags de reis voortgezet. De informaliteiten bij de verkiezing in het hoofdkiesdistrict Zevenbergen bepalen zicb, naar de voorzitter van het stembureel verzekert, tot de omstandigheid, dat de lijsten, bedoeld bij art. 48 der kieswet, bij een der bussen behoorende, niet geteekend waren. Blijkens een van den gouverneur van Curasao ontvangen bericht, wordt de schade, door den storm van 23 September jl. aan de particuliere eigendommen op Bonaire toegebracht, begroot op f 103,640. Voor de Noordpool-expeditie is tot dusver, ter aanvulling van het nog ontbrekende, ingekomen ƒ2360.50. Door den minister van marine is A. Sarie mijn te Willemsoord, met ingang van 1 April a. s., aangesteld als klerk bij de directie der marine aldaar. W. Dominicus, arts, wonende te 's-Graven- hage, is gesteld ter beschikking van den gouver neur-generaal van Nederlandsch Indië, om te worden bestemd tot vervulling van eene der beschikbare plaatsen als burgerlijk geneeskundige, en G. W. Bertrand om te worden benoemd tot ingenieur 3de klasse voor het stoomwezen daar te lande.

Leidsch Dagblad | 1878 | | pagina 1