schen Emmerik en Utrecht; het is geplaatst op een verhoogd perron dat buiten de hellingen eene lengte van 143 M. heeft tusschen de beide hoofdsporen voor aankomst en vertrek. De keizer van Rusland heeft den vice-ad miraal P. A. Van Rees, directeur en commandant dqr marine te Nieuwediep, benoemd tot comman deur der Stanislas-orde, en den luit. ter zee 1ste kl., commandant van Zr. Ms. instructievaartuig „het Loo", G. Kruys, tot ridder der St.-Anna-orde. De maatstaf van herleiding der munt voor het overmaken van gelden per postwissel naar de hieronder vermelde vreemde landen is, te rekenen van 1 Maart 1878, gewijzigd en vastgesteld als volgtNaar België, op f 1 fr. 2.08. Naar Frank rijk en Zwitserland, op f 1 fr. 2.07. Naar Italië, op f 1 fr. 2.04. De in de Postgids n®. 1 van 1878 voorkomende tabellen zijn dientengevolge, voor zooveel de bovengemelde landen betreft, niet langer van toepassing. Voorts is de maatstaf van herleiding voor de postwissels naar Denemarken op 67 cent 1 kroon vastgesteld. Z. M. heeft aan J. J. Fabius, op zijn ver zoek, met ingang van 1 April e. k, eervol ont slag verleend als kautonrechter-plaatsvervanger in het kanton Steenwijk; benoemd tot burgemeester der gemeente Meeuwen, Th. J. Van Buuren; tot burgemeester van St.-Kruis, mr. P. C. J. Hen- nequin; tot burgemeester van Grave, A. H. Mom- merstot burgemeester van Aagtekerke, J. Peper bij de infanterie, tot lsten luitenant, de 2de luit. R. J. Van Zwol, F. Van Giessen, A. E. Roest van Limburg en J. J. P. Bubiman, allen van bet wapen, gedetacheerd bij het leger in Nederlandsch Indië; bij het regiment grenadiers en jagers, tot commandant van het corps, den kolonel E. J. Van Bel, thans commandant van het 2de reg.bij het lste regiment, tot kapitein van de 2de kl., den lsten luitenant II. J. Meyners, van het 5de reg. tot lsten luitenant, de 2de luit. J. J. F. Schmitz en A. M. Braskamp, beiden van het corps; bij het 2de reg., tot kolonel en commandant van het corps, den luitenant-kolonel A. F.Beyen, van het 7de reg.tot lsten luitenant, den 2den luit. V. A. H. Hanckar, van het corps; bij het 3de tot kapitein der 2de kl. den lsten luitenant J. F. Meyer, van het instructie-bataljon, A. P. J. Rutten, van het reg. grenadiers en jagers, en J. C. Vieweg, van het lste regiment; tot lsten luitenant, de 2de luit. F. J. G. Wirtz, van het 4de, en G. A. Buhlman, van het 8ste reg.bij het 4de, tot majoor, den kapitein A. W. Greve, van het reg. grenadiers en jagersbij het 5de, tot kapitein der 2de kl. de lste luit. J. C. J. Wentzel en J. J. Sas, beiden van het reg. grenadiers en jagers; bij het 7de, tot majoor, de kapiteins H. J. B. Stolp, van het 5de, en H. F. Alings, van het lste reg., adjudant van het corpstot lsten luite nant den 2den luit. L. W. Van Hoek, van het 6de reg.in zijn rang overgeplaatst bij de infanterie bij het 7de reg. den luitenant-kolonel A. J. W. Van der Schrieck, van den generalen staf; aan jhr. C. II. Van Sijpesteyn, gouverneur van Suriname, vergund het aannemen der onder scheidingsteekenen van officier der orde van het Legioen van eer. In het Hoogerhuis verklaarde lord Derby gisteren in antwoord aan lord Granville, dat hij grond had te gelooven, dat de vrede heden zou worden geteekend. Van vele zijden had hij geruchten vernomen, die hij hoopte dat juist waren, dat Rusland den eisch tot afstand der Turksche vloot had laten varen. Vei'eenigde Staten. Door de annexatie van de Samoa- of Schippers- eilanden, welke thans ook door het congres van Washington goedgekeurd is, heeft het gebied der Ver. St. eene vergrooting ondergaan van 54 vierk. mijlen vruchtbaren grond met 36,000 bewoners. De eilanden treden als territorie in de Unie en zullen in het congres door een gedelegeerde ver tegenwoordigd worden. Telegi-ammen. DEN HAAG, 2 Maart. Aan de Tweede Kamer is aangeboden een ontwerp tot wijziging van som mige bepalingen der wet tot regeling van het hooger onderwijs. Het strekt ter tegemoetkoming aan bezwa ren, tegen het leerplan vastgesteld bij kou. besluit van 27 April 1877 geopperd. Knellende banden worden in verband met het gymnasiaal leerplan weggenomen. Het bepaalt zich tot het onvermijdelijke ter bereiking van het naaste doelhet verkrijgen van een prac- tisch leerplan voor de gymnasia. LONDEN, 1 Maart. Uit San-Stefano werd aan de „Times" op 27 Februari gemeld: Giste ren waren de onderhandelaars gedurende zes uren met elkander in overleg. Het resultaat was luttel. De eenige voorwaarde, die vastgesteld werd, betrof het uitwisselen van de krijgsgevangenen. Rusland zal tot geen congres zijne toestemming geven al vorens het vredestractaat geteekend is. PARIJS, 1 Maart. Er heerscht groote opge wondenheid. De houders van Turksche schu^j- brieven verklaren dat, daar Turkije volgens alge- meene bekendheid insolvent is, Rusland geen recht heeft eene oorlogsvergoeding te eischen, die fei telijk ten laste "der schulaeischers van Turkije zou komen. Zij maken protesten op voor de te houden conferentie KONSTANTINOPEL, 27 Februari. Te Tchek- medje en te San-Stefano staan 40,000 man Rus sische troepen. De minister-president Achmed Vefik-pacha is naar de nabijheid van San-Stefano gegaan om met Safvet-pacha te onderhandelen. Het drukken der kaimés (het papieren geld) is gestaakt. KONINGSBERGEN, 1 Maart. Het ijs op het Ilaft' is weggedreven, zoodat de scheepvaart weder vrij is. LONDEN, 2 Maart. De „Times" heeft be richt uil Gallipoli ontvangen dat. bevel gegeven is geen oorlogschepen meer in de Dardanellen binnen te laten. Uit Konstantinopel wordt onder dagteekening van gisteren gemeld, dat de Britsche vloot waar schijnlijk naar Ismid zal vertrekken. (Ismid ligt aan het diepst der golf van dien naam, omtrent 16 uren O.-Z.-O. van Konstantinopel.) BUITENLAND. Uit het onlangs verschenen werk van Magne „Histoire du second Empire" blijkt, dat door het tweede keizerrijk de staatsschuld van Frankrijk met 8 milliard en 750 millioen fr. vermeerderd werd; de oorlog met Duitschland kostte behalve de 5 milliard nog aan rente van de oorlogskosten 600 millioen fr., dus een effectieve schuld van 12 milliard, terwijl de vroegere oorlogen en expe dities 11 milliard ongeveer kostten. De hertog d'Audiffret-Pasquier, voorzitter van den Senaat, en eenige andere constitutioneele senatoren hebben besloten de bijeenkomsten van het rechtercentrum voortaan niet meer bij te wonen. Mac Mahon heeft vau den koning van Italië het grootkruis van de militaire orde van Savooie ontvangen, als bewijs van erkentelijkheid voor de diensten, die hij aan Italië in den oorlog van 1859 bewezen heeft. De heer De Mun en andere aanzienlijke katholieken zijn naar Rome vertrokken, om de kroning van Leo XUT bij te wonen. Gisteravond had in de Stadszaal het aangekon digde vierde buitengewone concert van de Maat schappij voor Toonkunst plaats. Het publiek was niet in zulk een grooten getale opgekomen als men had mogen verwachten. Waarschijnlijk dat het spoedig op elkander volgen van voorstellingen en concerten dezer dagen daarop niet geheel zon der invloed was. De eerste afdeeling werd ge opend door de uitvoering van „De balling op zee", voor koor met alt-solo, van Richard Hol, door het zangkoor der afdeeling Leiden van de Maatschappij tot bevordering van Toonkunst, dat thans hare medewerking verleende. Of de uitvoering evenwel zoo geslaagd is als waarop de compositie recht had, meenen we niet zoo voetstoots te mogen beamen. Tusschen de partijen van het koor miste men nl. de noodige eenheid. Het in ditzelfde nummer voorkomende kleine quartett. kan men door de wijze waarop het gezongen werd als mislukt beschouwen. De balling op zee was wel eenigszins op weg om schipbreuk te lijden, ware het niet dat het slot koor flink werd gezongen. De liederen van Ru binstein en Schumann werden door het publiek met I genoegen ontvangen, zoodat mej. Lina Eick op verlangen Brahms Wiegelied als toegift gaf. Op merkelijk is 't echter dat zij, evenals de alt in „De Balling", bijna steeds te hoog zong. In de aria uit de „Samson" voldeed de alt-soliste, mej. Agnes Van Maenen evenals de sopraan uit Keulen daarentegen beter. De aria„O Hör' mein Fleh'n" werd inderdaad wel mooi gezongen, maar had veel inniger, met dieper gevoel kunnen voorgedragen worden: ook de woorden zijn er zoo prachtig voor geschikt. De „Christnacht" werd door het geheele koor flink uitgevoerd. Het mannenkoor vooral ver dient bijzondere vermelding. Het koor deed zich dan ook beter dan in het eerste nummer van het programma kennen. Was mevrouw Lina Schneider in de eerste afdee ling tot het houden eener declamatorische voor dracht in een van de vijf nummers opgetreden, de tweede afdeeling werd met „Dornröschen" geheel door haar ingenomen, waarbij de solisten bij wie zich thans ook de heer Driessen voegde, die, na reeds in de „Balling" de solo n°. 4 zeer schoon te hebben gezongen, nu ook hier opnieuw zeer verdienstelijk was en het vrouwenkoor bij af wisseling medewerkten. Aan welverdiende toejui chingen ontbrak het niet. Mevrouw Schneider toch wist haar auditorium op zulk eene eigenaardige wijze te boeien, dat het van het begin tot het einde haar met aandacht volgde. Zij mocht daardoor een niet geringe voldoening smaken. De koren en de solo's gaven bovendien aan het geheel iets plechtigs en indrukwekkends. Niette genstaande dit werd het nut van declamatorische voordrachten op concerten door velen nog niet direct ingezien en zelfs betwijfeld. De uitvoering had plaats onder leiding van den heer D. De Lange, wien voor de wijze waarop hij zich op dit concert van zijne taak als dirigent kweet, alle iof mag worden toegekend. Vooral in de „Christnacht" zag men daarvan spre kende bewijzen. INGEZONDEN. Niemand zal zeggen dat er in Leiden, dank zij het krachtig initiatief indertijd door de gezond heids-commissie genomen, in de laatste jaren niet zeer veel ter bevordering der algemeeue gezondheid is gedaan. Riolen werden geruimd en vernieuwd, stinkende grachten gedempt. Door de ijverige bemoeiingen van ons gemeentebestuur werd er algemeen zuiver drinkwater verkrijgbaar gesteld en spoedig zullen we ons, zij het dan niet voor een koopje, in het genot der duinwaterleiding mogen verheugen. Er bestaat dus gegronde hoop dat de algemeene gezondheidstoestand spoedig zeer verbeteren zal; ja de gunstige verschijnselen bleven in dat opzicht reeds niet achter. Maar wat zal dit alles baten wanneer in eene gemeente onmiddellijk aan de onze grenzende dat goede voorbeeld niet wordt gevolgd. Even buiter de voormalige Koepoort toch, onder de gemeente Zoeterwoude, is, vóór de daar onlangs gebouwde rij nieuwe woonhuisjes, een sloot, neen een poel. zóó onrein en die nu reeds zulk een walgelijker, reuk verspreidt, dat het niet te verwonderen is dat het eerste huisje dan ook al prijkt met eer biljet, waarop de weinig verkwikkelijke woorden: „Besmettelijke ziekte: Typhus", te lezen| staan. Volgens het oordeel van een bekwaam ge neeskundige zal het er dan ook niet bij blijven, maar zullen, komt in dien toestand daar geen ver andering, al die huisjes spoedig successievelijk me'! een dergelijk biljet prijken. Zouden er nu, of van de zijde van ons gemeen tebestuur of van andere bevoegde zijde, bij dal van Zoeterwoude geene stappen te doen zijn om dien poel, die tot niets anders dient dan dat df daar wonenden er hunne „ongerechtigheden" ii werpen, of te dempen, bf althans zóó te reinigei dat de stinkende dampen die n u reeds laat staa: wat het in den zomer zijn zal! de lucht letterlijc verpesten en ziekte en dood om zich heen vei spreiden, ophouden hunnen schadelijken invloe te doen geldenanders toch zal die zich zeer zekc niet tot die buurt dóar bepalen, maar zullen i de eerste plaats ook de Leidenaars die aan cl gedeelte der stad wonen er ruimschoots hun de; van krijgen. Q- Gr;root-IES:rit£tïïïiië. Frankrij li. Toonkunst-Concert. Een poel van ongerechtigheden. Zie vervolg van het Nieutcs in het Ticeede Blad.)

Leidsch Dagblad | 1878 | | pagina 2