N°. 5537. Maandag A'. 1878. 4 Maart. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven- Dit Nornmer bestaat uit TWEE BLADEN. Eerste Blad STADS-BERICHTEN. FLORALIA. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURAJiT: Votvr Laiden per 8 maanden1.10. Franco per post1.40 Alzunüerhjie Hammers-O.Oi BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN doen te weten, dat door hen, naar aanleiding van art. 1 in verband met art. 66 der verordening op het Brandwezen van den 15den JuDi/24sten Augustus 1871 (Gemeenteblad n°. 14), op voordracht van den Wethonder, Voorzitter der Commissie van Fabricage, zijn benoemd tot spuitgasten aan de stadsspnit n". 3 THOMAS EGGINK en D. BRUGMAN; aan de stadsspuit n°. 4 JOHANNES GELEI, JOHANNES GORDIJN, ARNOLDUS DUK en HENDRIK LIPSE; en aan de stadsspnit n° 5 PHIL1PPUS WASSENAAR. Bnrgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, V. d. BRANDELER, Burgemeester. 2 Maart 1878. E. KIST, Secretaris. Vergadering van den Gemeenteraad op Donderdag 7 Maarte, k. Het wekte de verwondering van velen hier ter stede mogelijk ook elders dat, terwijl men allerwegen het houden van tentoonstellingen van planten, gekweekt door den handwerkstand, zoo genaamde rioralia-teutoonstellingen, voortzette, ter wijl men op onderscheidene plaatsen, aangespoord door de goede resultaten elders verkregen, die taak aanvaardde, men hier, waar die resultaten zeker niet het minst gunstig waren geweest, deze zaak ten vorige jaren liet rusten. Het was echter juist dat bovenmate klimmend succes hetwelk de Commissie, hoewel noode, tot het besluit bracht een jaar over te slaan, en in plaats van dezen wedstrijd, een anderen te openen voor den handwerkstand, en wel met voorwerpen in hun vrijen tijd vervaardigd. De Commissie voor de Volksbijeenkomsten begreep terecht, dat de lust tot het kweeken van bloemen hierdoor niet zou verflauwen. Zij toch die dit doen niet enkel om er later mee te pronken, of er een prijs voor te behalen, maar uit wezenlijke liefde voor de kinderen van Flora, houden met die lief hebberij niet op en maken haar niet afhankelijk van een al of niet te houden tentoonstelling, en de Commissie meende derhalve zulk een „stil" jaar als een proefjaar te mogen beschouwen, met het stellige voornemen hare aangename taak, die reeds zooveel vrucht afwierp, later voort te zetten. Dit zal ze thans doende gelegenheid om zich te doen inschrijven voor in Mei te bekomen stek- plantjes is, evenals vroeger, thans weder openge steld, en wel, gelijk uit de achterstaande advertentie blijkt, gedurende twee volle dagen en één avond. Ze wil het op deze wyze blijkbaar den hand werksman of den leden van diens gezin gemak kelijk maken, daar niet allen even goed op weinige bepaalde uren de gelegenheid daartoe kunnen vinden, en bovendien een groote opeenhooping lastig en onaangenaam is voor allen. Dat zij er op rekent, ja, zich verzekerd houdt van ruime aanvragen, blijkt uit een zinsnede uit het door haar bij duizenden in fabrieken en scholen verspreide strooibiljet. Daarin toch lezen wij: „U op te wekken om daarvan gebruik te maken is uiet noodig. Zeker zal het voldoende zijn u mede te deelen wanneer ge u daartoe bij de Commissie moet aanmelden, om u in even grooten getale als vroeger te doen opkomen." Trouwens, men heeft zich den buitengemeen gunstigen uitslag der in den nazomer van 1876 alhier gehouden Tentoonstelling volgens het oordeel van alle deskundigen die haar zagen de fraaiste zoowel wat gehalte als inrichting betreft die men van dien aard nog ergens hier te lande zag slechts te herinneren, om toe te stemmen dat de Commissie alleszins tot de verwachting eener zeer algemeene deelneming ook in dit jaar gerech tigd is. In de verdeeling der plantjes zal thans eene verandering worden gebracht, die zeer zeker doel matig is te noemen. Er kan namelijk thans niet aangevraagd worden een willekeurig getal tot een zeker maximum, maar de Commissie stelt de aan vragen open naar bepaalde getallen, namelijk 3, 6 of 9 plantjes, 't zij om binnen- of om buitens huis te kweeken. Dit zijn dus zes verschillende rubrieken. Naar wij nader vernemen zullen elk dier zes rubrieken uit dezelfde plantjes bestaan, terwijl de rubrieken onderling verschillen. Bij de latere inzending zullen al die groepjes, welke oor spronkelijk uit drie, uit zes of uit negen planten bestonden, bijeengeplaatst worden, onver schillig of ze alle of slechts ten deele ingezon den worden. Daardoor, men gevoelt het, verkrijgt de ten toonstelling meer het karakter van een wedstrijd en wordt ook het oordeel zuiverder. Yaak toch gebeurde het dat iemand, die 12 planten had ingebracht, slechts de helft of soms nog minder Ver tentoonstelling inzond, die het dan echter in schoonheid wonnen van die van hen, die een kleiner getal aanvroegen, maar ze alle terugbrachten en er dus blijkbaar meer zorg aan hadden besteed. Dat de genoemde Commissie zich zeer veel aan deze zaak laat gelegen liggen is reeds bij herha ling geblekendat ze daarbij dringend behoefte heeft aan den materieelen steun onzer stadgenooten, en wel in klimmende mate, naar gelang de deel neming bij den arbeidenden stand grooter wordt, begrijpt men lichtelijk. Ook valt het wel niet te betwijfelen dat, wanneer zij eerlang die hulp zal inroepen, Leidens burgerij op degelijke wijze zal toonen hare goede en hoogst nuttige bedoelingen te begrijpen en te waardeeren, en gaarne in ruime mate zal willen bijdragen om haar die inderdaad moeilijke taak gemakkelijker te maken niet alleen maar haar in staat te stellen op flinke wijze haar doel te bereiken. Daartoe helpe dan, die eenigszins helpen kan ILEIDE1V, 2 Maart. Gedurende de tweede helft der maand Januari zijn aan het postkantoor alhier bezorgd de vol gende brieven, die wegens onbekendheid der adres sen niet besteld konden worden H. I. W. Deegen, wed. Lott, T. Jos. Tjoos, Boogers, wed. S. J. Frankenhuis-Kraal, mej. H. Van Toorn-Hardenberg, I. B. Tengnagel, W. Smitt, H. Roos, F. Ooster, A. Van Meerten, H. Van der Burg, Van Deeten, wed. P. Kersens, Amster dam; J. H. Schorer- v. d. Souburgen, Bommel; P. Roosie, BovenkarspelGrietje van Leiden, DelfgauwHorst, I. H. Visser, T. L. H. Van Embden, A. T. H. Prins, W. R. Van Maanen, 's-GravenhageM. Bouwmeester, LeidenJ. Visch, Nieuwkoop; Dieperink, OoltgensplaatA. C. Van den Enden, Oudenbosch; N. Van Maaren, P. Van Hees, Rotterdam; L. Ambacht, Zoetermeer; Mesker, wed. Amershoff, Utrecht; De Bruin, Voorhout); Perzaan, Wassenaar; P. Rosing, IJmuiden; Haa- legors, Zwolle; mej. M. Blommestein, P. Guit, niet vermeld; J. Van Latesteyn, Willem I (O.-I.). Briefkaarten: H. W. v. Voorthuyzen, Jjeiden; Gaperman, Groningen. De lichting der militie van het jaar 1878 bedraagt 11,000 man, waarvan 600 voor den dienst ter zee bestemd. Het aantal ingeschrevenen FRIJN DER ADVERTENTIES: Vsn I6 regelsf 1.05. Iedere regel meer0.17$. Groeitere letters naar plaatsruimte. is in het geheel 30,820 man, waarvan in Zuid- Holland 5670het opgelegd aandeel voor deze provincie is 2024. Gedurende deze week zijn dagelijks in het Werkhuis alhier opgenomen van 7190 volwas sen personen en van 1724 kinderen. Op het einde dezer maand zal een vergelij kend examen worden gehouden voor Nederlanders, minstens 20 jaar oud zijnde en den leeftijd van 30 jaar nog niet overschreden hebbende, die gene gen zijn te worden aangesteld tot militair opzich ter der genie 3de klasse bij 't Nederlandsch- Indische leger. Ter toelating tot het examen wende men zich vóór 20 Maart tot het departement van koloniën, bij gezegeld request, met duidelijke op gave van adres en onder overlegging van de vereischte stukken. Het stoomschip „Schiedam" is Donderdag van Nieuw-York naar Rotterdam vertrokkende „Prins van Oranje", van Nieuwediep naar Batavia, is gisterochtend Kaap Del Ormo gepasseerd. De Rotterdamsche Toonkunstenaarsver- eeniging heeft besloten onbemiddelde jongelieden, die den noodigen aanleg bezitten, op haar kosten gedurende 3 jaren onderwijs aan de muziekschool van de Maatschappij van Toonkunst te doen geven. Voor de uitgifte van 800 obligatiën ten laste der gemeente Rotterdam, ieder groot f 1000, rentende 4'/2 pet. zijn ontvangen 49 inschrijvings biljetten van 43 inschrijvers, tot een gezamenlijk bedrag van f 3,239,000, waarvan f 663,000 a pari en de overige verschillend tot 101,/1pct. Van de eerste ploeg onderofficieren van het 8ste regiment infanterie, die aan het examen voor den hoofdcursus hebben deelgenomen, zijn ge slaagd de sergeantsManden, Kuyk, Romein, Sanders, Bellaard en De Booy. Na afgelegd examen te Utrecht zijn vijftien van de twintig aspiranten, allen korporaals der artillerie, waaronder één uit Schoonhoven, in de volgende rangorde voor den cursus te Delft ge schikt bevonden Tromp, Van Leeuwen, Knibbeler, Dibbits, Sluiter, Van Sermond, Mannoury, Brischel, Van de Velde, De Lussanet, Schuuring, Van Asch, Muller, Van Wessem en Meyners. Van dezen zijn er 13 tevens tot sergeant bevorderd. Door den burgemeester van Amsterdam als hoofd der gemeente-politie, is aan den ge meenteraad het voorstel gedaan, om de jaarwedden van twee hoofdcommissarissen van politie te bepalen op f 4000 voor ieder, en die van 5 sectie commissarissen op f 3000 elk. Dit voorstel is een gevolg van een schrijven van den minister van justitie, waarbij deze de wenschelijkheid uit spreekt dat te Amsterdam eene splitsing worde gemaakt tusschen de gemeente- en de justicieele politie, en aan het hoofd daarvan twee hoofd- commissarisen worden benoemd, beiden met ge lijken rang. Ook te Utrecht heeft de academische senaat der rijksuniversiteit besloten, den dies natalis van de oude hoogeschool op 26 Maart e. k. plechtig te vieren. De Delftsche gemeenteraad heeft besloten vergunning te verleenen aan den heer B. Wauthy, directeur-generaal der Haagsche tramway-maat- schappij, tot het aanleggen en gebruiken van een tramway door de gemeente Delft van den Zuidwal tot de noordelijke avenue der gemeente. De con cessie is verleend tot den 9den Augustus 1881. Naar men verneemt wordt het station van den Ned. Rijnspoorweg te Ede met 1 Mei a. s. in gebruik gesteld. Het station, gebouwd in den vorm als dat te Harmeien, is een der flinkste tus-

Leidsch Dagblad | 1878 | | pagina 1