BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN, j Kienjet get. Pleu» D. J. C. Koene get. Ligtenterg Z. aangegrepen, op den grond geworpen en van zijne portemonnaie beroofd, die ongeveer f 38, meestal Pruisisch geld, bevatte. Te Parma was dezer dagen een artil lerie-officier met 6 man bezig om op een der open bare wandelplaatsen een ouden kastanjeboom te rooien door middel van dynamiet, toen, ten gevolge van de achteloosheid des officiers, eene ontploffing plaats had, waardoor 6 personen, o. a. de officier zelf, 2 soldaten en 2 kinderen het leven verloren en 63 anderen gekwetst werden. Onder de ernstig gewonden behoorden 4 edellieden en verscheidene andere heeren, die de proefneming stonden aan te zien. Men vreest dat eenige hunner zullen bezwijken. Volgens particuliere mededeeling uit Londen bestond het voornemen een actie tot schade vergoeding in te stellen tegen het stoomschip ,,'Monnt Stewart" dat het stoomschip „Holland" heeft aangevaren. Te Jaszbereny in Hongarije heeft de luitenant der Honveds, Toth, den ritmeester Szapary op diens kamer doorschoten, omdat hij hem met twee dagen arrest had gestraft. De moordenaar heeft de vlucht genomen, doch is ge vat en wordt gefusilleerd. Een vreeselijk ongeval had Zondag morgen in het Grand-Hotel te Parijs plaats. Men bedient zich daar namelijk van een zoogenaamden „ascenseur", een door waterkracht gedreven toestel, waarop een soort van vertrekje is aangebracht, waarin de bezoeker van het hotel, die de lange reeks van trappen dier grootsche inrichting liever niet beklimt of afdaalt, plaats neemt om op ge makkelijker wijze zijn appartementen te bereiken of te verlaten. Dat deed op bedoelden morgen ook zekere baronesse Von Schack, terwijl haar echtge noot iumiddels langs den gewonen weg zich naar beneden begaf. Met de dame hadden op den toestel plaats genomen de inspecteur van het hotel en de conducteur der machine. Doch nauwelijks had deze laatste op den knop gedrukt, bestemd om in gewone gevallen de daling teweeg te brengen, of tot zijn groote ontsteltenis bemerkte hij, dat de „ascenseur" zich integendeel naar boven bewoog, en dat wel met ontzettende snelheid. Gelijk later bleek was de stang, die het werktuig met het daarop geplaatste kamertje verbond, gebroken. Het nood lottig gevolg was, dat men onder den druk van een paar zware tegenwichten, aangebracht om al te snelle daling te voorkomen, steeg, en wel met zooveel geweld, dat, toen men op de vijfde verdieping, een hoogte van ruim twintig meters, was gekomen, de schok de kettingen deed breken, waaraan die tegenwichten waren bevestigd. Thans hing het vertrekje van den toestel geheel los aan de stijlen waarin het liep, zoodat het door de zwaarte van zijn eigen gewicht, vermeerderd met die der per sonen, die er zich in bevonden, met ijzingwekkende vaart naar beneden stortte. De ontzettende val, evenals een oogenblik vroeger die der twee ge wichten, een geluid voortbrengende als dat van kanonschoten, deed het geheele personeel van het hotel en een aantal logés van alle zijden toesnellen. Spoedig had men den toegang tot de noodlottige ruimte ontsloten en dacht nu niet anders dan drie verbrijzelde lichamen te vinden. Groot was dus de verbazing der omstanders toen men het drietal oogenschijnlijk ongedeerd terugvond. De ongeluk- kigen waren echter geheel levenloos; wel was er geen spoor van in- of uitwendige verwonding te bespeuren, doch een fijn bloedstraaltje, uit mond of ooren voortkomende, gaf maar al te duidelijk te kennen, dat de dood was ingetreden als een gevolg van uitstorting van bloed in de hersenen. Het werktuig was sinds achttien maanden vernieuwd en had nooit eenige stoornis opgeleverd. Men schrijft de oorzaak van het onheil toe aan een breuk in het metaal der verbindingsstang. Uit Crefeld wordt als een teeken van den nood der tijden het volgende gemeld: Een wever, die te huis werkt, leverde bij zijn werkgever een stuk zijde in, en verlangde het loon daarvoor. De koopman was niet in staat hem te betalen, en daar de wever het geld volstrekt hebben moest, gaf hij dezen den raad het stuk in de bank van leening te verpanden, zijn loon van het ontvangene af te houden en het overige op het kantoor te brengen. De wever, beducht dat wanneer hij met een stuk zijde bij de bank van leening kwam, men hem daar verdenken en aanhouden zou, vroeg eerst inlichtingen bij de politie, waar men hem gerust stelde, zeggende, dat de koopman over zyne waar naar welgevallen beschikken kon. En zoo geschiedde het, zegt de „Post", dat een heel stuk zijde met toestemming van den wever naar de beleenbank verhuisde, een feit, dat zeker eenig heeten mag in de geschiedenis der Crefeldsche zijdeweverij, i In Hydepark te Londen waren tegen Zondag-middag jl. twee meetings bijeengeroepen. De eene droeg een vredelievend, de andere een anti- i Russisch karakter. De laatste was het talrijkst. Er j waren 70,000 a 80,000 menschen van allerlei rang en stand op de been. Op de anti-Russische wer den allerlei banieren, onder anderen Turksche en I Poolsche, gezien. Deze werd ongestoord gehouden eene motie van vertrouwen in de regeering werd aan- i genomen alsmede eene andere, waarbij stappen wen- schelijk werden geacht om de verdrukte Mahome- daansche bevolking van Turkije te beschermen en het Ottomanische parlement te steunen, als het beste middel om die staatkundige en godsdien stige vrijheid te bevorderen, waarvan Rusland de grootste vijand is. Nu trok op voorstel van de leiders der meeting, de geheele volksmassa naar dat gedeelte van Hydepark, waar de andere meeting intus- schen ook bijeengekomen was. Daar waren nog geene motiën voorgesteld. Zoodra men den vijandelijken drom zag naderen, stelde men zich te weer: de Turksche en andere banieren werden verscheurdde politie-agenten, die in massa tegenwoordig waren om de vrijheid van de meeting te handhaven, konden weinig uitrichten het platform van de vredemannen werd door de tegenstanders ingenomeneen tooneel van de grootste opschudding en verwarring had plaats. Er werd wel gevochten, maar verreweg de meeste aanwezigen waren daartoe hoegenaamd niet gezind en trachtten slechts uit het gedrang te komen. Een deel der schare staakte eenige minuten den strijd, om een gevecht aan te zien, dat tusschen een anti-Rus en een vredemaker in een boom ge leverd werd. Intusschen kwam van de meeting der vredemannen verder niets. Eindelijk trok een deel van de anti-Russen naar het huis van lord Beaconsfield en bracht hem eene ovatie. De leiders der uiteengedreven meeting hebben Zondag avond besloten, er opnieuw eene te beleggen ten gunste van den vrede en tevens ter verdediging van het recht van openbare bijeenkomst tegen moedwillig geweld. Kapitein Walpot, commandant te Barabei, residentie Banjermassing, is- in het laatst van December aldaar vermoord. Omtrent dien moord meldt men van Banjermassing het volgende: Een Boegineesch soldaat had minnarijen aange knoopt met de huishoudster van een Savoneesch soldaat. Dit gaf ruzie in de kazerne. Kapitein Walpot liet den Boeginees op het rapport komen, zette hem tot nader order in arrest en zeide dat hij de zaak onderzoeken zou. Toen de soldaat dat hoorde, draaide hij zich om, trok een mes onder zijn uniform weg en liep op den kapitein toe, die over een trap struikelt en zijn been breekt. Ter wijl hij daar lag, bracht de soldaat hem een stoot in den buik toe, zoodat de ingewanden er uit- drongen. Eenige dagen later stierf de kapitein. Ook de moordenaar is aan zijne wonden overleden, die hij bij zijne arrestatie ontving. Alle Boe gineesch e soldaten, 13 in getal, zijn in het bezit gevonden van messen, en daarom in arrest gezet. BUITENLAND. Frankrij k. De generaal Duplessis is Maandag-ochtend op 56-jarigen leeftijd aan de gevolgen van een val van het paard overleden. Hij kwam toen op zijn hoofd terecht. Mevrouw Mac Mahon bezocht hem dagelijks sedert het ongeluk; de generaal heeft echter geen oogenblik zijn bewustzijn teruggekregen. "Dnitschlancl. In den Rijksdag had gisteren een lang debat plaats over het voorstel betreffende het centraal- bureel der rijkskanselarij. Bismarck hoopte dat de verwachte plaatsvervanger hem geheel vervangen zou. Neemt men aan, dat de Pruisische minister van financiën de bedoelde plaatsvervanger wordt, dan zal deze toch met alle takken van het rijks bestuur niet geheel vertrouwd zijn. Dientengevolge zullen er wrijvingen plaats hebben, zooals er telkens plaats hadden wanneer de rijkskanselier met verlof of ziek was. Het voorstel werd met groote meer derheid goedgekeurd. Groot-Britannië. In het Lagerhuis verklaarde gisteren sif S. Northcote, dat hem de vredesvoorwaarden niet waren medegedeeld. Hij achtte het zeer waarschijn lijk dat zij dien dag zouden worden geteekend. De minister van oorlog deelde mede dat de transport-, ambulance- en ammunitie-trein voor het eerste legercorps in gereedheid is. Rusland. In Engeland, Frankrijk, Oostenrijk en Duitsch- land keuren de invloedrijkste bladen Ruslands bui tensporige eiscben in de scherpste bewoordingen af. Wat vooral de verontwaardiging gaande maakt, is Ruslands aanmatiging dat zelfs de gewichtigste bepalingen van het tractaat niet het onderwerp van discussie op de aanstaande conferentie zouden kunnen uitmaken, doch eenvoudig door Europa behooren bekrachtigd te worden. Turkij e. Een buitengewoon nommer van de „Daily Te legraph" bevat een telegram uit Pera, waaruit blijkt dat de vredesvoorwaarden den afstand der Turksche oorlogschepen blijven behelzen. Van Rus sische zijde worden pogingen aangewend om van de Porte toestemming te verkrijgen om de Russen Konstantinopel te doen binnentrekken. De Porte weigert dit toe te staan, evenals om de gepant serde schepen over te leveren. Telegrammen. ROME, 26 Februari. Pater Secchi is overleden. Kardinaal Simeoni is weder bevestigd in zijn ambt van secretaris van staat. BUCHAREST, 26 Februari. In den Senaat heeft de minister-president Bratianu verklaard, dat het Rumeensche leger weldra naar deze zijde van den Donau zal terugkeeren en de vrede di rect met Turkije of op de conferentie gesloten zal worden. KONSTANTINOPEL, 26 Februari. 30,000 man Russische troepen en 8 batterijen artillerie hebben zich bij de reeds aanwezige troepen van den groot hertog Nicolaas te Sau-Stefano gevoegd. LONDEN, 27 Februari. Aan de „Times" wordt uit Petersburg gemeld: Turkije zal zijne vloot behouden. Het vraagstuk der Dardanellen zal aan de conferentie worden onderworpen. Indien Enge land de handhaving van het status quo zou voor stellen, zou Rusland zich daartegen niet ernstig verzetten. PETERS BURG, 25 Februari. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag werd de rijkskanselier, prins Gortschakoff', door hevige kramp op de maag aangetast. Heden is de toestand wat beter, hoewel de prins nog het bed moet houden. PETERSBURG, 26 Februari. Op een feest maal, door keizer Alexander aan de grootwaardig- heidsbekleeders van het rijk gegeven, heeft hij, op een toost welke te zijner eer werd uitgebracht,, eene redevoering gehouden, waarin hij zijn hoop op het behoud van den algemeenen vrede te kennen gaf. INGEZONDEN. Knollen voor eltroenen. Zoo zou men kunnen noemen wat onlangs een komedie-gezelschap hier gaf. In dit geval waren de knollen een Duitsch stuk, terwijl de aange kondigde titel echter aan de opvoering van een Nederlandsch product deed denken, zoodat dan ook menig min geletterde de dupe werd van dit bedrog zou men het kunnen noemen, tenzij men aan eene vergissing moet denkenmaar dan is ze nogal groot en dient er voortaan te worden ge zorgd, dat men de waar, die men aankondigt, bij den rechten naam noemt. P. van 21 tot en met 27 Febr. BEVALLEN. E. Lepelaar get. Boom Z. G. Koet get. Aué Z. M. C. Van der Vliet get. Broekhuyzen D. M. De Broiu get. Meyer D. J. A. Hendriks get. Krnit Z. W. Francken get. Huizing Z. - E. Langeveld get. Otgaar D. M. M. S. Rozier get. Lenning D. M. Borgerjon get. Krassenterg Z. J. Hofland get. Van der Heyden D. W. Van der Meer get. Stallen D. E. C. Vliegenttart get. Kropff D. L. Mioct get. Vermond D. F. Brngta get. Jonkman Z. W. Momterg get. Van der Hijden Z. A. S. Es wilder get. Verteek D. G. Van Kooperen get. Laman Z. A. Van der Jagt get. Van der Meer D. M. M. A.

Leidsch Dagblad | 1878 | | pagina 2