N°. 5534. Donderdag A*. 1878. 28 Februari. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering A van Zon- en feestdagen, uitgegeven. Uitslag der verkiezingen van leden der Tweede Kamer in de nieuwe kiesdistricten. LEIDSCI DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT Voor Leiden per maanden1.10. Franco per posL1.40. AüonderlüVe Kommer»0.02. PRIJS DER ADVEKTENT1EN: Tan 16 regels Iedere regel meer Grootece tellers neer plaatsruimte. 1.05. 0.17*. LEIDEN, 37 Februari. Heden is aan de universiteit alhier bevorderd tot doctor in de rechten de heer E. A. Klerck, geb. te Amersfoort, met academisch proefschrift „De toepassing van het oorlogsrecht in den Eransch- Duitschen oorlog.1' De Staatscourant van heden behelst1°. een kon. besluit van 13 Eebr., bepalende de ver- eischten voor de benoeming van eenige ambtenaren bij den burgerlijken dienst in Ned.-Indië, bestemd voor de beoefening der Indische talen; 2°. een kon. besluit van 23 Febr. tot nadere wijziging van dat van 25 Aug. 1852 (Staatsblad n°. 112), bevattende de instructie voor de algemeene com missie van liquidatie der zaken van de voormalige wees- en momboirkamers. Op 1 October a. s. zullen jongelieden worden toegelaten om bij het gamizoens-hospitaal te Am sterdam te worden opgeleid tot officier van gezond heid voor den dienst hier te lande, waarvoor zes, en tot militair apotheker hier te lande, waarvoor twee plaatsen worden opengesteld. De aan te nemen jongelieden moeten op den dag der toelating den vollen leeftijd van zeventien jaren hebben bereikt en niet ouder zijn dan twintig jaren. Ds. W. Krayenbelt, predikant te Bodegraven, is beroepen naar de Ned. Herv. gemeente te Kat wijk aan Zee. In de gisteren te Amsterdam gehouden veiling van oude schilderijen werden 12 stuks, afkomstig uit bet kabinet van wijlen mevrouw Van Loon Van Winter, voor de volgende prijzen verkocht: Jean Asselijn, bergachtig landschap, 1600; d°., winter, f 850Simon Van der Does, bergachtig landschap, f 370; Jacob Esselens, riviergezicht, 590 Paulus Van Hillegaert, de slag bij Nieuw- poort, 16 00 Jean Van Huchtenburg, veldslag, f 775; d°, d°. 875d°., d°. /"500; Gerard De Lairesse, de maaltijd van Cleopatra, f 1425; Jacob Van der Ulft, het Forum te Eome, f 1175Abraham Verboom en Jean Lingelbach, boschachtig land schap, f 1725; Thomas Wijck, gezicht op een stad in de Levant, f 475. Bij gelegenheid van bet 25-jarig bestaan der liedertafel „Euterpe", te Kampen, werd een prach tige „pièce de milieu" aan haar voorzitter mr. De la Sablonière door de gezamenlijke leden aan geboden. Een feestviering zal in Augustus tijdens het taal- en letterkundig congres van Noord en Zuid plaats hebbeneen vier- of vijftal lieder tafels hebben reeds toezegging gedaan op de tot ben gerichte uitnoodiging om mede te werken onder deze behoort ook „Amstels Mannenkoor". Maandag-avond is met eenige plechtigheid het eeuwfeest gevierd der afdeeling Amsterdam van de Maatschappij ter bevordering van Nijverheid. Als aandenken aan dit eeuwfeest werd besloten, een fonds bijeen te brengen, waaruit elk jaar het onderwijs en de opleiding van 3 jongelingen aan de Ambachtschool zal worden bekostigd. Euim 300 werd dadelijk voor dit fonds bijeengebracht. Het stoomschip „Stad Haarlem" is gisteren van Nieuwediep naar Batavia vertrokken; de „P. Caland", van Nieuw-York naar Botterdam, is gistervoormiddag bij Lezard gepasseerd. De commissaris des Konings in Overijsel, de heer mr. P. C. baron Nahuys, beeft tegen 1 Mei e. k. zijn ontslag als zoodanig verzocht. De heer J. Hissink Jausen, hoogleeraar bij de geneeskundige faculteit aan de universiteit te Groningen, heeft, naar men meldt, met het oog op zijn gezondheidstoestand zijn eervol ontslag uit die betrekking gevraagd. Het schoeneijacht „Willem Barendsz.", voor onze Noordpool-expeditie bestemd en sedert De cember op de werf „Concordia" van de heeren j Meursing en Huygen te Amsterdam in aanbouw, zal, dank zij de kracht, waarmede dagelijks 46 man er aan werken, in 't laatst van Maart van stapel loopen en in begin der Meimaand vertrekken. Daar de tocht niet langer dan zes maanden moet duren, kan het schip dus vóór hef einde van 1878 weer binnen zijn. Toch zal bij het innemen van steen kolen en scheepsbenoodigdheden op een mogelijke overwintering en een reis van anderhalf jaar ge rekend worden, evenals men bij wijze van voorzorgsmaatregel een dubbel stel zeilen en een waarloos roer medevoert. De heer L. J. Lefèbre te 's-Hage heeft voor de expeditie ten geschenke gegeven twee zijner mits-signaalhorens, die ongetwijfeld gewichtige diensten zullen bewijzen. Uit Paramaribo wordt gemeld dat wederom eene expeditie onder leiding van den energieken ambtenaar Loth tot bijzondere tevredenheid van het koloniaal bestuur is volbracht. Op deze expeditie is bevonden dat eene strook lands van Brokopondo af, breed ongeveer 13 KM., heuvelachtig en min of meer goudhoudend is; dat daarna het terrein ter breedte van 41 KM. zeer laag en moerassig is, en dat het land aan den rechteroever der Sara- macca ter breedte van ongeveer 9 KM. met hooge bergen is bedekt, die voorzeker aan kloeke en met kennis begaafde ondernemers gunstige resul taten beloven. De voorzitter en de secretaris der commer- cieele en industrieele vereeniging te Gent verklaren in het „Journal de Gand" het bericht voor voor barig, door dit blad het eerst medegedeeld en volgens hetwelk de nieuwe overeenkomst tusschen Nederland en België betreffende het Kanaal van Terneuzen geteekend was. Genoemd blad erkent nu, dat de uitdrukking „geteekend" strikt genomen niet geheel juist is, maar zegt, opnieuw de ver zekering te kunnen geven, dat de grondslagen voor de overeenkomst den 19den dezer vastgesteld waren, doch dat op het laatste oogenblik eene kleine moeielijkheid gerezen is. Deze is echter, gelijk het blad verneemt, niet van dien aard, dat de defini tieve afdoening van de overeenkomst daardoor be hoeft vertraagd te worden. De minister van waterstaat enz. verwittigt de belanghebbenden dat, te beginnen met 1 Maart 1S78, gelegenheid zal bestaan tot het overmaken van geldsommen, het bedrag van 250 gulden of 400 kronen niet te boven gaande, door middel van postwissels tusschen Nederland ter eene, en Denemarken met uitzondering van IJsland, Groenland en de Deenscbe Antillen ter andere zijde. Bij de Tweede Kamer is ingekomen een wetsvoorstel tot het aangaan eener geldleening van hoogstens 44 millioen rentende 4 percent, aflosbaar a pari in 56 jaar en strekkende tot dek king van tekorten en voor uitgaven van algemeen nut; renten en aflossingen te vinden uit verhoogde successie-belasting, geraamd op 2'/3 millioen 's jaars, door beffing van 1 percent in rechte uedergaande linie en 3 percent voor rechte opgaande linie. stemming tusschen den heer J. Van Stolk Jzn. (L) met 838 en mr. A. Kerdijk (L) met 815 stemmen. Mr. L. W. C. Keuchenius (anti-revol.) verkeeg 220 stemmen. Winschoten. Uitgebracht 1341 stemmen. Herslemming tusschen den heer D. Mulder Dz. (L) met 465 en baron De Vos van Steen wijk (L) met 447 stemmen. Mr. L. G. Brocx (L) verkreeg 203, de heer Mangholt 137 en Gratama 67 stemmen. Hilversum. Geldige stemmen 1296. Her stemming tusschen mr. L. G. Verwer (Kath.) met 471 en den heer Schimmelpenninck (Cons.) met 454 stemmen. Mr. L. G. Greeve (L) verkreeg 203, A. L. Van Tienen (L) 95, Hartsen 50 en Van Goltstein 21 stemmen. Zevenbergen. Geldige stemmen 1502. Her stemming tusschen J. A. H. Diepen (Kath.) met 702 en Mr. E. Van de Werk (L) met 361 stem men. De heer Wijnmalen (A-E) verkreeg 337 en A. Sassen (L) 102 stemmen. emengd INTi eix ws. Amsterdam. Uitgebracht 1965 geldige stem men. Herstemming tusschen mr. G. Van Tienhoven (Lib.) die 763, en mr. A. S. VanNierop(L) die 741 stemmen verkreeg. Mr. M. J. Van Lennep (anti-lib.) had 452 stemmen. Botterdam. Geldige stemmen 1888. Her In de afgeloopen week zijn te Katwijk 30 schuiten aangeweest met schrale vangst, die besomden f 80 a ƒ150 in 6 dagen. Besteed werd voor tarbot 4 a 6, tong 15 a 35 cents, ka beljauw f 1.75 a f 3.25, benschol 30 a 60 cents per stuk, id. f 4.50 a 8 per mand, rog f 3 a f 4.50 per mand, zeesterren 11 a 12 per kar. De geheele vloot is in de vaart. Omtrent het treurig ongeluk in de duinen bij Wassenaar meldt men ons nog dat de ongelukkige slachtoffers de vier kinderen waren van den sluiswachter O. De beide oudsten waren jongens, de een van 17 en de ander van 13 jaren; de beide andere kinderen waren meisjes, waarvan het oudste 10 en het jongste 8 jaren telde. De lijken werden in zeer verminkten toestand teruggevonden. De ligging er van bewees, dat de kinderen om de granaat stonden, zoodat zij bij de ontploffing in vier verschillende richtingen werden weggeslingerd. Ze hadden met bet zoeken der kogels, die zij weer verkochten, reeds een spaarpotje van ongeveer tien gulden. De verpleegde inketgestichtMeeren- berg, Hangjas, die onlangs van daar is ontvlucht en weken lang tevergeefs werd opgespoord, is thans teruggevonden. Maandag-avondis de 71-jarigevrouw S. D. Van A., wonende bij baren broeder aan den Bozendaalschen weg te Arnhem, door het openen van eene verkeerde deur in den gang in den kelder gevallen en werd daarbij zóózeer aan bet hoofd verwond, dat zij twee uren later aan de gevolgen overleed. Doorden r ij ksbetaalmeesterte Utrecht zullen met 1 Maart de nieuwe centen in omloop worden gebracht. Bij de eergisteren door de politie te Gorkum gehouden weging der op de markt gebrachte boter, zijn van één koopman zeven stuk ken te licht bevonden, waardoor hij geldboeten tot een bedrag van f 70 beloopt. Te Leeuwarden is een zak opgehaald, bevattende een trommel, waarin het lijkje van een pasgeboren kind. Op den straatweg van E ij sen naar Almeloo heeft Zondag-nacht eene aanranding plaats gehad. Terwijl de koopman M. U. zich van Almeloo wilde begeven, werd hij in de nabijheid van de Havezathe Grimberg plotseling door een persoon

Leidsch Dagblad | 1878 | | pagina 1