J. Voorduin en P. Ermerins, alien van het corps, en den vóórlaatstgenoemde toegevoegd aan den in specteur der genietot kapitein van de 2de klasse, den lsten luitenant R. De Jongh, A. E. Swaan en jhr. A. W. Quarles van Ufford, van het corps tot lsten luitenant, de 2de luitenants P. C. J. Noorduyn, F. H. L. De Wijs en W. G. L. Versteeg, mede van het corps. Gemengd Nieuws. Omtrent den loop d er ins tructie tege n mevr. P., in het huis van arrest te 's-Hage ge detineerd onder verdenking van poging tot ver giftiging, kan worden medegedeeld, dat een des kundig onderzoek is bevolen naar de helderheid harer geestvermogens. Eenige personen uit hare dagelijksche omgeving meenden uit verschillende omstandigheden te moeten afleiden, dat zij aan kren king harer verstandelijke vermogens lijdende was. Zondag in den namiddag heeft er in het Kamp van Waalsdorp nabij Wassenaar een vreeselijk ongeluk plaats gehad. Vier kinderen uit één huisgezin, waarvan de oudste 14 jaar was, gingen, als naar gewoonte telken Zondag, in de duinen kogels zoeken, die door de militairen in de week waren afgeschoten. Ze bleven thans langer dan gewoonlijk weg. De beangste ouders zochten, geholpen door anderen, dag en nacht, totdat zij gisterochtend de lijken hunner kinderen vonden. In welk een toestand echterVermoedelijk hebben de kinderen een flog niet ontplofte granaat gevonden, welke eerst door hunne aanraking, al spelende, uit elkander is gesprongen, waardoor zij op een ver schrikkelijke wijze den dood vonden. Men stelle zich den toestand der ouders voor, die hunne kin deren zoo deerlijk verminkt moesten terugvinden. Omstreeks halftwaalfbrak gisternacht te Schiedam een hevige brand uit in den branders- stoomkorenmolen, genaamd „De dubbele Arend'1, gelegen aan de Broersvest. In een uur was het gebouw voor een groot gedeelte vernield, ook het gemalen en ongemalen graan, dat zich van de deelhebbers daarin bevond. In hoeverre dat ver zekerd was, is onbekend. Een paar last graan, de wagens, paarden, kantoorzaken en boeken zijn gered. Daar het gebouw niet hoog was, gelukte het aan de brandweer, die al spoedig was aange rukt, den brand binnen een uur te blusschen en de belendende gebouwen, waaronder een vetsmel- terij, te beschermen. Naar vermoed wordt, zou de brand in de machinekamer zijn ontstaan. Men zegt dat het pand bij eene buitenlandsche maat schappij is verzekerd. De wissel wachter, die in de vorige week in de nabijheid van het station te Haarlem onder den trein raakte, waardoor hem een been en een paar teenen werden afgereden, is gisteren in het gasthuis overleden. In het huis van arrest te Middelburg werd, wegens oplichting van een paar heeren te Middelburg en Koudekerke, verleden week opge nomen een jongmensch van 23 jaar, dat waarlijk een avontuurlijk leven achter zich heeft. Op 12- jarigen leeftijd op een notariskantoor te Amster dam geplaatst, bleef hij daar ongeveer 5 jaar werk zaam, doch toen hij een paar malen in stilte de stad verlaten had om Utrecht te bezoeken, en de laatste maal door de politie aldaar thuis gebracht was, werd hij van het kantoor verwijderd en op de ambachtschool geplaatst; nadat hij ook deze verlaten had, trad hij in dienst bij het instructie bataljon; na 6 maanden werd hij met een briefje van ontslag naar huis gezonden; daarna kwam hij op een kantoor in wijnen, doch al spoedig daar van verwijderd, zag hij zich als bediende in een galanteriewinkel geplaatst; na drie dagen echter verliet hij dezen dienst reeds en kwam op een bankierskantoor terecht, maar slechts voor 6 weken, en vervolgens voor drie maanden in een manu factuurwinkel. Gedurende den Fransch-Duitschen oorlog naar Pruisen gereisd zijnde, werd hij daar voor een Fransch spion gehouden, een paar dagen in een toren opgesloten en toen naar Amsterdam te ruggebracht, waar men hem krankzinnig verklaarde en naar Meerenberg overbracht. Na een jaar uit dat gesticht ontslagen, bleef hij acht maanden thuis, maar moest toen opnieuw naar Meerenberg ge bracht en daar een jaar verpleegd worden. Na zijn ontslag was hij „verstandig genoeg" om twee maan den werkzaam te zijn op het kantoor van de re dactie van een Amsterdamsch nieuwsblad. Toen hij ook die betrekking verlaten had, trad hij in dienst vanOscar CarréHet duurde niet lang of ook het circus behaagde hem niet meer; hij ging nu naar Dusseldorp, verteerde daar al het geld, dat hij bij zich had, en toen hij tever geefs naar huis geschreven had om geld, gaf hij zich bij de maréchaussée te Gennep aan, om op die wijze hulp te erlangen. Van een gepaspor- teerd maréchaussée leende hij f 4 en begaf zich daarmee naar Breda, Rozendaal en Antwerpen en van Antwerpen naar Tirlemont, doch toen was zijn geld verteerd en hij moest er zijn overjas voor de vertering achterlatendoor de politie naar Brussel gebracht, moest hij daar 11 dagen in de gevangenis doorbrengen en werd daarna als land- looper over de grenzen gebracht tot Essen; van deze plaats naar Rozendaal geloopen, ontving hg van den burgemeester reisgeld om naar Goes te gaan en te Goes weer reisgeld om zich naar Bokstel, Eindhoven en Breda te begeven, waar hij zijn' koffer voor de vertering in pand moest geven. Eindelijk nam hij de reis aan naar Middelburg en werd daar gearresteerd. Prinses Charlotte van Pruisen heeft bij gelegenheid van haar huwelijk, op weg naar de kerk, een edelgesteente verloren van meer dan vijfduizend franken waarde. Het was het eigendom van de Pruisische kroon. De vinder heeft het tot nog toe niet teruggebracht. De directeur van den Jardin d'accli- matation te Parijs, Géoffroy Saint-Hilaire, bespeurde sedert eenigen tijd, dat zijn zeldzaamste vogels verdwenen. Het bleek dat sommige volières en kooien met geweld waren geopend. De politie hield een oog in het zeil en zag in de vorige week des nachts een vrouw en drie mannen den muur naderen de mannen klommen over den muurde vrouw bleef wachten en smeet de eenden en fazanten, die de mannen haar toereikten, nadat ze die den nek hadden omgedraaid, in een groot valies. Daarna verwijderde zich het viertal, gevolgd door de politie, en verdween in een huis in den Faubourg des Batignolles, waar zij onmiddellijk gearresteerd werden. "Verleden week vierde men in eender achterbuurten van Brussel in de straat Anderlecht een eigenaardig feest, en wel een gouden bruiloft van een gelukkig maar onbemiddeld paar. De ge- heele buurt nam deel aan de vreugde. Man en vrouw, kleederwasschers van beroep, zijn in een galarijtuig van hunne woning naar het stadhuis gebracht, vergezeld door een detachement pompiers met muziek begeleid, en gevolgd door de familie leden en een groot aantal buren. Op het stadhuis zijn zij ontvangen door den gemeenteraad en de burgemeester heeft ze op eene hartelijke wijze toe gesproken. Daarna werden bouqHetten uitgereikt en aan het paar een prachtig geschenk ter hand ge steld, bestaande uit zes zilveren couverts met de stadswapens er op gegraveerd en gesloten in een rijk bewerkt kistje. Dezelfde stoet heeft het gouden huwelijkspaar van het stadhuis naar huis gebracht. Vervolgens is het feest geëindigd met een diner in de zaal St.-Michiel, besloten door een bal. De Duitsche schoener „Adelheid", kapt. Lucas, van Delfzijl naar Riga, is Donder dag-nacht te Hammerhuus gestrand en wrak gewor den. Drie man der equipage zijn gered. De ge zagvoerder, diens vrouw en een matroos zijn ver dronken. In de rue Grange-aux-Belles teParijs bemerkten Zaterdag voorbijgangers dat de koet sier van een huurrijtuig in elkaar gezakt was en als wezenloos al de bewegingen van het rijtuig volgde. Zij waarschuwden eenige politie-agenten, die de paarden tegenhielden. Men nam den koetsier van den bok en bracht hem in eene apotheek, waar een dokter, dien men liet halen, constateerde dat de man aan slagaderbreuk was overleden. Twee jeugdige echtelingen, die zich kort te voren in het rijtuig bevonden, waren gedurende eenige minuten door een doode gereden, die de teugels in zijne verstijfde handen hield. Iï echtzaken. Bij de voortgezette behandeling van de zaak der heeren Munzebrock en Cruys waren de verdedigers aan het woord. Mr. Van der Breggen, den eersten beklaagde verdedigende, concludeerde tot vrijspraak als de feiten niet bewezen werden geacht, tot ont slag van rechtsvervolging als ze wel als bewezen moesten worden aangemerkt. Mr. Pijnappel resu meerde ten aanzien van den tweeden beklaagde, dat van de beschuldiging niets was overgebleven dan de onbekwaamheid en hij vroeg vrijspraak voor zijn cliënt. Gisteren is na re- en dupliek van den officier van justitie en de verdedigers de uit spraak bepaald op Dinsdag 5 Maart e. k. BUITENLAND. Frankrij k. Zondag-ochtend werd op Père Lachaise een monument voor Ledru Rollin onthuld. Het bestaat uit een eenvoudig vierkant eenigszins spits toe loopend voetstuk van licht-grijs graniet, ongeveer twee meters hoog, waarop een groot bronzen borst beeld prijkt van den overledene. Het staat in de groote laan naast het monument van Auber en over het groote gedenkteeken voor de twee gefu silleerde generaals Lecomte en Clement Thomas. Cremieux begon met een korte redevoering de plechtigheid, waarna Victor Hugo een zeer wel sprekende herinnering wijdde aan den overleden staatsman. Grroot-]Bi-itantiië. In het Lagerhuis deelde de heer Bourke gisteren mede, dat de Spaansche bevelhebber en de insurgen- ten op Cuba het omtrent zekere grondslagen voor den vrede eens zijn geworden. In het Hoogerhuis zeide graaf Derby, dat Tur kije het oprukken der Grieksche troepen als een daad van vijandelijkheid beschouwde. Engeland heeft daarop bij Griekenland aangedrongen de troepen terug te roepen en beloofde al het moge lijke te doen om onwettige of gewelddadige hande lingen te verhinderen. Volgens bericht zijn de troepen ook teruggeroepen. Voorts verklaarde graaf Derby dat de Porte den eisch van Rusland betreffende den afstand van oorlogschepen heeft afgewezen. Hij hoopte dat Rusland niet in dien eisch zou volharden. Ingeval Rusland eischt dat er zou worden beschikt over de schatting van Egypte, zou dit in ernstige overweging moeten worden genomen. Rusland heeft zijn wensch ter verwijdering der Muzel mannen uit Bulgarije ingetrokken of grootendeels gewijzigd. Volgens de „Globe" heeft het departement van oorlog tot den dadelijken aankoop van 21,000 paarden last gegeven. De Kanaal-vloot zal te Malta nadere instructiën ontvangen. Men verneemt dat de regeering in staat is, om, in geval van noodzakelijkheid, onverwijld 74,000 man troepen naar het Oosten te zenden. Binnen korten tijd is het haar mogelijk, nog een even groot aantal troepen derwaarts te doen ver trekken. Rusland. Met de onderteekening van het Russisch-Turk- sche vredestractaat zal het Oostersche vraagstuk een nieuwe phase intreden, maar 't is nog de vraag of de voorwaarden van dezen vrede ook tevens de wijz» regelen, waarop het Oostersche vraagstuk voorloopig weder naar den achtergrond geschoven zal worden. Het protocol toch, waarvan gisteren de hoofdinhoud werd medegedeeld, houdt menige bepaling in, waarvan de bekrachtiging door de aanstaande Europeesche conferentie nog verre van zeker is. Slechts in dit opzicht is het Russisch- Turksche tractaat gunstiger dan men verwacht had, dat de quaestie der vaart door de Dardanel- len en den Bosporus onaangeroerd blijft en de grenzen van Bulgarije niet tot de Aegeïsche Zee en tot onder den rook van Konstantinopel uitge breid worden. Maar voor het Engelsche standpunt zijn toch vooral twee bezwaren aan deze regeling verbonden, en wel dat de vrede geteekend wordt in eene voorstad van Konstantinopel, welke door Russische troepen bezet is, en dat een belangrijk deel der vloot in handen der Russen overgaat. Turkije. De „Morning Post" verneemt dat lord Lyons bot Britsch gedelegeerde in de aanstaande confe rentie benoemd is. De „Standard" ontving uit Konstantinopel be richt, dat het vredesprotocol waarschijnlijk giste-

Leidsch Dagblad | 1878 | | pagina 2