N°. 5331. Maandag A0. 1878. 25 Februari. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Tweede Blad. Door belanghebbenden is bij Ged. Staten van Noord-Braoant een verzoek ingediend, om de te Tilburg plaats gehad hebbende loting voor de nationale militie van dit jaar nietig te verklaren, op grond dat bij die loting één nommer tweemaal uit de bus te voorschijn kwam. De gansche toedracht der zaak berust evenwel op een misver stand, zoodat hier van geen bedrog of fraude kan sprake zijn. Nadat de leden zich na 't ontdekken van 't zonderlinge geval al zeer verwonderd aan keken en men in 't eerst niet wist wat te denken, helderde zich spoedig echter de zaak op en nu bleek dat men bij twee lotelingen, die dezelfde namen en voornamen hadden, verzuimd had de namen der ouders af te roepen en hierdoor degene die het eerst optrad, eigenlijk het tweede moest loten en, nu men bij het aflezen van den tweeden naam ook de familienamen aflas, kwam degene die het eerst had moeten loten. Nu eerst ontdekte men de fout of liever den uitslag, en oogenblik- kelijk werd de eerstgelotene opgezocht, welke echter inmiddels het stadhuis reeds verlaten had en niet meer te vinden was. Een tweede nieuw geschreven nommer werd in de bus gedaan, waarna op de gewone wijze de loting werd voortgezet. De crimineele kamer van het hof van cassatie te Parijs heeft verworpen het beroep van den zesentwintigjarigen herder Louchard, den 30sten Januari wegens moedermoord ter dood veroordeeld door het hof van assises van Eure. De veroor deelde zal blootsvoets en met een sluier over het hoofd naar de strafplaats geleid worden. De koningin van Engeland heeft aan hare kleindochter, prinses Charlotte van Prui sen, bij gelegenheid van haar huwelijk een paar oorringen met diamanten en paarlen en een kleed met Honiton-kant geschonken. De beruchte Mesdagh verscheen ver leden week voor de correctioneele rechtbank te Antwerpen, beklaagd van het toebrengen van slagen aan zijne nu overledene vrouw. Zijn advocaat echter verzocht dat deze onbelangrijke zaak zou worden aangehouden totdat beslist zou zijn in de andere zaak hem betreflende, en waarin hij nl. beschuldigd wordt zijne vrouw gedood en in 189 stukken gesneden te hebben. De rechtbank gelastte dat het proces zou voortgaan, en van deze uitspraak is de advocaat in hooger beroep gekomen. Tijdens de zitting maakte een teekenaar een portret van Mesdagh, bestemd voor een wassebeeld in het Musée des Horreurs van madame Tussaud te Londen. Gisteren is door de arr.-rechtbank te Amster dam een aanvang gemaakt met de behandeling der zaak van de heeren H. J. F. Munzebrock en H. J. Cruys, gewezen directeuren der Nederlandsche Suikerraffinaderij, van welke zaak wij onlangs melding hebben gemaakt. In deze eerste zitting werden als getuigen gehoord de heeren mr. J. C. De Vries, curator in het faillissement van deNe- derl. SuikerraffinaderijJ. H. Ackerman, inder tijd boekhouder der fabriek; J. G. Terbrugge, indertijd als raffinadeur op de fabriek werkzaam; mr. M. W. Jolles, chef van de secretarie bij de Nederl. Bank; J. P. Van Rossum, curator in het faillissement der Nederl. Suikerraffinaderij, en K. Fellinger, curator in het faillissement voornoemd. Het gerechtshof te Amsterdam hield zich dezer dagen bezig met de behandeling eener zaak, die een langdurig vooronderzoek heeft vereischt. Het gold een diefstal van een aanzienlijke hoeveelheid En- gelsche witte katoenen manufacturen, zoogenaamde cambrics, die door een Twentsche firma en een Engelsche uit Manchester over Amsterdam naar onze Oost-Indische bezittingen waren geëxpedieerd. Herhaaldelijk was door de betrokken partijen geklaagd over bij aankomst te Soerabaia, Sa- marang en andere plaatsen geconstateerde dief stallen van die goederen. Een groote behendig heid was daarbij aan den dag geleed, vermits het goed was ingepakt in blikken kisten, om huld met eene stevige houten kist. Het bleek dat de houten omhulsels en een der voegen ge opend waren. Ter zake van diefstal stonden thans terecht de schuitenvoerdersknechts Nicolaas Westrik en Jan Willem Westerberg en ter zake van medeplichtigheid aan dien door bedienden van een schuitenvoerder gepleegden diefstal van hem als zoodanig toevertrouwde goederen, Marretje Bosselman en haar broeder de tapper H. J. F. Bosselman, beiden als opkoopers uit vroegere pro cessen bekend. Alle vier beschuldigden ontken nen hunne schuld. De tweede beschuldigde was ter zake van een dergelijk misdrijf tweemalen door het voormalig provinciaal gerechtshof van Noord- Holland tot een cellulaire gevangenisstraf veroor deeld. Meer dan 60 getuigen waren gedagvaard. Het Openbaar Ministerie werd in deze waarge nomen door den advocaat-generaal mr. P. Verloren van Themaat, de verdediging door de advocaten mrs. Th. Heemskerk, Mauritz R. Cohen en J. Alfred Cohen. De adv.-gen. mr. P. Verloren van Themaat heeft nu zijn requisitoir genomen. Uit de verschillende omstandigheden, door hem aan getoond, hield hij de schuld van de beklaagden vol. Hij achtte het wenschelijk met het oog op het groot toegebracht nadeel 4000 a f 5000) door de diefstallen en de zeer ongunstige bekend heid van den 2den besch. en vooral der 3de en 4de, die onder de beruchtste opkoopers van Am sterdam gerekend mogen worden, eene niet al te geringe straf op te leggen. Uit dien hoofde requi- reerde hij de veroordeeling van de 1ste, 2de en 3de besch. tot eene tuchthuisstraf van 7 jaren en van den 4den tot eene tuchthuisstraf van 8 jaren. De tentoonstelling te Parijs nadert met rassche schreden hare voltooiing. Hel gebouw is overal van vloeren voorzien, en de wanden zijn opgevuld met glas, pleister, hout en andere materialen. De ruim ten tusschen de ijzeren dakspanten in de hooge galerij, die in het vierkant het geheele gebouw omloopt, en rechts en links tot machine-galerij dient, zijn opgevuld met groote figuren van gego ten gips, die geheel verguld zijn, hetgeen een prachtig effect maakt. De spanten zelve zijn geens zins verborgen, zoodat de geheele constructie zicht baar is in hare monumentale lijnen. Overal is het verguld met veelkleurige lijsten afgezet, terwijl de ruiten der glazen wanden met sierlijke figuren beschilderd worden. Op een der twee binnenplaatsen komen alle natiën uit met gevels, ieder in den nationalen stijl van het land. Een der fraaiste fronten zal dat van Nederland zijn. Het is een gesneden gevel in metselsteenen, afgezet met banden en figuren in zandsteen die door gekleurde gips wordt nage bootst. De rez-de-chaussée is nog slechts aanwe zig, maar te oordeelen naar de fraaie teekening zal het gebouw iets weghebben van den beken den fraaien gevel van het Haagsche stadhuis. Een licht en zeer coquet torentje geeft aan het geheel een zeer vlug aanzien, en het lijdt geen twijfel, of men zal hiermede eer inleggen. De materialen zijn uit Nederland gekomen, en Nederlandsche werklieden zijn ijverig bezig, om aan de nationale bouwkunst aanstaanden zomer een aangename zelfvoldoening te bezorgen. De afdeeling staat reeds opgevuld met kisten, en de opstellings-commissie is met haar personeel ijverig in de weer om de uitstalling voor te bereiden. De Kamer heeft gisteren de verkiezingen te Sens en te Arras vernietigd. De Senaat nam de voorgestelde urgentie van de begrooting van uitgaven aan. De Beiersche Kamer van afgevaardigden heeft met 94 tegen 52 stemmen een buitengewoon mi litair krediet van 2,759,600 mark goedgekeurd, en slechts een post van 30,000 mark voor de verplaatsing van het laboratorium naar Ingolstadt geschrapt. Door 78 leden der Kamer is aan Paus Leo XIII een adres van hulde gezonden. De grootmeester der Johanniter orde, prins Karei van Pruisen, heeft 3000 mark uit de kas der orde aan den Duitschen ambassadeur te Kon- stantinopel gezonden ten behoeve der noodlijdenden aldaar, zonder onderscheid van geloof of nationaliteit. De commissiën van den Bondsraad hebben het wetsontwerp betreflende de plaatsvervanging van den rijkskanselier aangenomen. In de onmid dellijk daarop gehouden voltallige vergadering is het ontwerp door den Bondsraad goedgekeurd. Woensdag-middag, op een oogenblik dat slechts weinige personen het Yaticaan voorbijgingen, werd de deur van de groote galerij der basilica van het Yaticaan geopend en trad de kardinaal Cateritfi vooruit, om de benoeming van den nieuwen Paus aan te kondigen. Men verwachtte niet, dat het Conclave zoo spoedig tot eene beslissing zou komen; vandaar dat zoo weinig menschen tegenwoordig waren, die echter de mededeeling met gejuich ont vingen. Te halfvijf vertoonde de nieuwe Paus zich op de binnen-galerij van de hoofdkerk, waar hij met levendige toejuichingen en den kreet„leve de Pausontvangen werd. De Paus, door het H. College omringd, hief het Benedicite aan en gaf vervolgens zijn zegen. De menigte, die nu aanmer kelijk was aangegroeid, liet opnieuw luide toejui chingen hooren. Al de kerkklokken kondigden de benoeming aan. „Men is algemeen zeer ingenomen", zegt de „Daily News", „met de keuze van den kardinaal Pecci, die bekend staat wegens zijne ge matigdheid in godsdienstige zaken en op geenerlei wijze betrokken is in de politiek van de vorige pauselijke regeering." De „Fanfulla" meldt, dat bij de stemming van Woensdag kardinaal Pecci 36 stemmen had ver kregen, en er hem dus slechts 5 ontbraken om verkozen te zijn. Toen de stemming was afgeloo- pen, knielden de kardinaal Franchi en de kardi nalen van zijne groep voor Pecci neder; de aan hangers van laatstgenoemde volgden dit voorbeeld, en zoo was kardinaal Pecci „bij aanbidding" ver kozen. Yolgens de „Univers" echter kreeg hij bij de derde stemming 44 stemmen, waarop de ver gadering van het Conclave, van hare zitplaatsen LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per post...1.40. Afzonderlijke Nommers0.02. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 16 regelsf 1.05. Iedere regel meerQ 17J. Grootcre letters naar plaatsruimte. Gemengd Nieuws. R echtzake n. BUITENLAND. Frankrijk. Duitschland. Italië.

Leidsch Dagblad | 1878 | | pagina 1