Gremeng-d. Nieuws. KOLONIËN. BUITENLAND. Oostenr.-Hong. IVTonarchie. Rusland. Turkije. Telegrammen BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN. INGEZONDEN. heimer, beëedigd klerk ter griffie van die rechtbank; aan C. F. Troost, op zijn verzoek, met ingang van 15 April e. k., eervol ontslag verleend als notaris te Arnhemmet ingang van 1 April e. k. benoemd tot burgemeester der gemeenten Wormer- veer en Westzaan jhr. J. K. Vegelin van Claer- bergen, met toekenning van eervol ontslag als burgemeester van Hemelumer Oldephaert en Noord- woldeM. J. De Man benoemd tot burgemeester der gemeente Hof van Delft; mr. A. M. Van Oordt benoemd tot burgemeester der gemeente Ermeloaan E. Browne van Streefkerk, te Rotter dam, vergund het aannemen en dragen der ver sierselen van officier der Perzische orde van den Leeuw en de Zon; den officier van administratie der 3de klasse G. J. Guichard, met ingang van 1 Maart e. k., bevorderd tot officier van admi nistratie der 2de klasse; den lsten luitenant kwartiermeester E. G. Le Rutte en den 2den luitenant der inf. E. C. Houbolt, beiden van het leger hier te lande, overgeplaatst bij het leger in Ned.-Indië; aan den O.-I. ambtenaar W. Humme, gewezen adsistent-resident van Sidayoe, laatstelijk met verlof hier te lande, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend uit 's lands dienst, met behoud van recht op pensioen. Voor den hoogen raad werd heden be handeld de zaak van De Vos uit Waddingsveen. De advocaten mrs. D. Léon en J. Van Gigh betoog den schending der artt. 205, 211, 427 en 443 van het wetb. van strafvordering en achtten een nieuw onderzoek uoodig. Het openbaar ministerie zal 4 Maart conclusie nemen. Volgens het Politienieuws is een be diende der Associatie-cassa te Amsterdam gevan gengenomen, die zich aan misbruik van vertrou wen heeft schuldig gemaakt. Hij zou een bedrag van omstreeks f 30,000 hebben verduisterd, waar van nog slechts een klein gedeelte bij hem ge vonden werd. Volgens het Handelsblad bedraagt de ontvreemde som ongeveer tienduizend gulden en gaan met den diefstal valschheden in boeken gepaard, waardoor de diefstal moest worden be manteld. De man was eenvoudig kantoorbediende en heeft bekend. Den 4den Januari j 1. is door de firma A. Boissevain Cie. aan het postkante >i te Amsterdam afgegeven een aangeteekende brief, met bestemming naar San Francisco, inhoudende 10 coupons Central Pacific, vervallende 1 Januari 1878, elk groot in Hollandsch geld f 87.50, welke brief, op bovengenoemden datum van Amsterdam naar Rotterdam verzonden, aldaar niet is aange komen. Eene dame te Meppel, die zich het lot van verwaarloosde kinderen bijzonder aantrekt, laat thans voor eigen rekening een lokaal bouwen voor naai- en breischool, waar bedoelde kinderen kosteloos zullen onderwezen worden. Reeds heb ben zich onderscheidene meisjes aangemeld. Te Kockange, bij Meppel, is Vrijdag een boerderij, door de wed. Drosten, de eigenares, bewoond, een prooi der vlammen geworden. De brand, die in de schuur ontstaan is, nam binnen korten tijd bij totaal gebrek aan bluschmiddelen en terwijl de zoons en knechts der weduwe ver af op 't land aan 't werk waren, zóó sterk toe, dat huis en inboedel, landbouwgereedschappen, koren, hooi, stroo enz., alsmede drie vaarzen door de vlammen zijn verteerd. Het overige vee en de paarden (een dezer laatsten nochtans zwaar gewond door 't vuur) werden met veel moeite gered. De schade der anders welgestelde boerin is groot; men zegt toch dat de assurantie betrekkelijk ge ring is. In het hotel Drouot te Parijs is een fraaie stradivarius verkocht, met het jaartal 1709. De viool werd ingezet tegen 10,000 fr. en voor 22,000 fr. toegewezen. Te Par ij s is dezer dagen overleden zekere Germain Hervé, die als onderwijzer op een salaris van 800 franken zijn loopbaan begonhij laat thans 4 a 5 millioen na, waarvan 50,000 franken aan de „Société des gens de lettres" tot het stichten van twee beurzen voor talentvolle, doch onbemid delde jongelieden. BATAVIA, 15 Januari. Door den gouverneur-generaal van Ned.-Indië zijn de volgende beschikkingen genomen: Civiel Departement. Verleend: Een tweej. verlof naar Enropa, w. ziekte, aan den hoofding., chef der afd. mijnwezen, K. Ever wijn, aan den contr. 2de kl. F. Fokkens en aan den ambt. op nonact. Th. Keyzereen tweej. verlof naar Ned., w. ziekte, aan den 2den comm. ter alg. seer. F. N. Veenstra en aan den kan toorchef 2de kl. bij den post- en telegraafd. A. W. L. Henne- bert. Ontslagen: Eervol, met behoud van recht op pens., de gew. opz. bij de paardenpost. te Samarang J. F. Zimmerman; eervol de ontv. bij de in- en nitv. en ace. te Cheribon jhr. J. M. Clifford Kocq van Breugel; bij het bestuur over de protea- tantsche kerk in Ned. Indië, eervol, als pres., mr. A. M. Meer- tenseervol, met behond van recht op pens., de met verlof in Europa aanw. ambt. A. P. Van Leeuwen, laatstelijk adsist.-rea. voor de compt. te Soerabaia, en de adsist.-res. van Anjer N. Hofstede; bij den dienst der Bataviasche havenw. eervol de 3de kl. P. J. K. A. Court; op verzoek, eervol, de 1ste kl. J. W. M. Huygens. Benoemd: Tot ads.-re9. van Blora, J. F. W. Wessels; tot contr. 2de kl. bij het binnenl. best. op de bezitt. buiten Java en Madura, H. A. Hijmans van Anrooy; totadsp.- ing. bij den wat. enz. A. W. Heintot pres., H. M. Andrée Wiltens, lid in den raad van Ned.-Indic. Departement van Oorlog. Verleend: Een tweej. verlof naar Ned., w. ziekte, aan den off.-van-gez. 2de kl. J. H. Waszink; een tweej. verlof naar Ned., w. ziekte, aan den kol. der art. C. H. A. Raedt van Oldenbarnevelt en aan den kapt. der art .J. R. De Jong; een tweej. verlof naar Europa, w. ziekte, aan den kapt. der art. J. H. Van der Burg en aan den kapt. der inf. H. J. Boonk. Ontslagen: Op verzoek, eervol, w. volbr. dienst tijd, met behoud van recht op pens., de maj. der art. W. C. De Jongh, onder toek. van den titul. rang van luit.-kol. Ver gund: Op verzoek, naar Nederland terng te keeren, aan den bij het leger in Nederl.-Indië gedet. lsten luit. der art. van het Nederl. leger H. Van Gelsdorp. Geplaatst: Als pi. mil. com mand. van Kotta Radja en nabijgelegen voorwerken enz. de luit.- kol. J. P. Van Lier; bij het bespit, te Weltevreden de 2deluit.- kwartierm. D. C. Achenbach er bij het afd. kleeding-magaz. te Padang de 2de luit.-kwartierm. J. C. Palmbij het 5de bat. inf. de 1ste luit. A. Van Driem; bij het 15de bat., de 2de luit. R. Maclcodbij het 2de garn.-bat. van Groot-Atjeh de kapt. W. J. Haack van der Goes; bij de 15de comp. art. te Batavia de lste luit. der inf. W. A. F. Helm. Overgeplaatst: Bij het 2de garn.-bat. van Groot-Atjeh de kapt. C. Heck; by het 3de garn. bat. van Groot-Atjeh de kapt. J. H. Van Rijn en L. H. Meyer. Gesteld op nonacti viteit: Bij de inf. de maj. H. L. F. Jacquier de Lompret, bij de art. de kapt. A. Hijnekamp. Frankrij k. De Kamer heeft de begrooting voor schoone kunsten goedgekeurd. De toelage voor de „Opéra Comique" werd van 240,000 tot 360,000 fr. verhoogd, met het oog op de groote concurrentie der „café-concerts". De minister Bardoux wil bedoelde opera steunen tegenover hetgeen men z. i. terecht een nieuwen inval der Barbareu ge noemd had. Ook vereenigde hij zich met een post van 25,000 fr. ten behoeve van volksconcerten, welke reeds veel hadden bijgedragen om den werkman buiten het wijnhuis te houden. Generaal Aymard is tot gouverneur van Parijs benoemd in de plaats van Ladmirault, wiens diensttijd ten einde is. De vierde stemming voor een onafzetbaar lid van den Senaat heeft nog tot geen uitslag geleid. Op Carayon Latour werden 135, op Victor Lefranc 133 stemmen uitgebracht. De volstrekte meerderheid was 137. Morgen zal er weder ge stemd worden. "Duitscliland.. Zaterdag gaf bij de beraadslaging in den Rijks dag over het budget, de president van het rijks kanselarijambt een uitvoerig overzicht van den staat der .geldmiddelen, waaruit blijkt, dat het slot van het loopende dienstjaar veel minder gun stig is dan dat van het vorige jaar. Dit mindere bedraagt in het geheel f 19,022,000. Het onge dekte bedrag van het voorgedragen nieuwe budget beloopt meer dan 28 millioen. Ondanks het vooruitzicht op het bijeenkomen van een congres, zoo wordt uit Weenen gemeld, blijft de toestand ernstig. Het gerucht loopt, dat Engeland pogingen heeft gedaan om tot zekere regelingen en tot overeenstemming met Oostenrijk te komen, en dat er onderhandelingen zijn aan knoopt met Rothschild over eene leening. De Petersburgsche bladen vestigen de aan dacht op den invloed, dien het tot stand komen van den vrede op den graanhandel zal oefenen. Belangrijke hoeveelheden graan liggen gereed voor den uitvoer, doch het zal hoogst moeilijk zijn in de eerste maanden voldoende transportmiddelen te vinden. In Zuid-Rusland, Podolië en Bessarabië liggen belangrijke hoeveelheden aan de spoorweg stations, dooh de spoorwegen zijn geheel in beslag genomen ter vervulling van militaire behoeften, en de vrede zal hierin in de eerste maanden wel geen verandering kunnen brengen. Over de havenplaatsen kan slechts een gering gedeelte worden vervoerd: voordat het transport per spoorweg plaats heeft, zijn groote hoeveelheden graan reeds bedorven. De „Nordd. Allg. Zeitung" heeft per telegraaf uit Weenen bericht ontvangen, dat de onderhan delingen over het houden eener conferentie tot een formeel besluit hebben geleid. De mogendheden zijn overeengekomen, in plaats van eene conferentie een congres te houden. De aanwijzing der plaats, met uitsluiting van de hoofdsteden der waarbor gende mogendheden, werd overgelaten aan Oosten- rijk-Hongarije, dat nu Baden-Baden zal voorstellen. Men gelooft algemeen dat grootvorst Nicolaas met een deel van het Russische leger Konstanti- nopel zal binnentrekken, maar als een gast en vriend der Turksche natie en met toestemming van den sultan. De Russen houden het er voor dat dit voor Engeland geen casus belli kan zijn, vooral omdat de Engelsche schepen zich bij de Turksche hoofdstad bevinden in strijd met de wenschen der Porte. WASHINGTON, 16 Februari. De Senaat heeft het ontwerp-Bland, betreffende de aanmunting van zilver, met 48 tegen 21 stemmen aangenomen. KONSTANTINOPEL, 16 Februari. De En gelsche vloot heeft zich geretireerd naar Mondania, op veertig mijlen van Konstantinopel. Dit zou strekken tot vergemakkelijking der onderhandelin gen, die ten doel hebben de Russen te beletten naar Konstantinopel te komen. Namyk Pacha is terug geroepen en niet naar Adrianopel gegaan. KONSTANTINOPEL, 17 Februari. De Engel sche vloot, die de Prinsen-eilanden heeft verlaten, is heden te Gemlik aangekomen. Ten gevolge van eene inmiddels getroffen schikking, hebben de Russen den onzijdigen gordel niet overschreden. LONDEN, 18 Februari. Uit Konstantinopel wordt aan „Daily News" gemeld, dat ten gevolge van de terugwaartsche beweging der Britsche vloot naar de baai van Mundania, de Russen de voor steden van Konstantinopel niet zullen bezetten. De Russen overschreden niet de liniën, welke bij den wapenstilstand en de overeenkomst zijn vast gesteld. Volgens de „Times" zal Bismarck Dinsdag in den Rijksdag aankondigen dat, ten gevolge van de vriendschappelijke tusschenkomst van deu Duitschen keizer, Rusland besloten heeft eene houding te bewaren, welke de vredelievende be slechting van alle vraagpunten niet in gevaar brengt. De ochtendbladen beschouwen den toestand als van veel vredelievender aard. Eerste Huwelijksafkondiging van 17 Februari. A. Den Baars wedr. 40 j. en J. M. Vis jd. 27 j. P. H. Schutte jm. 24 j. en M. H. Van der Drift jd. 20 j. P. Van der Drift wedr. 45 j. en M. C. Lindenhof jd. 41 j. J. P. Fontein jm. 23 j. en E. Warmenhoven jd. 26 j. P. Van Wietingen jm. 22 j. en H. M. Pijnaker jd. 29 j. C. G. Smit jm. 31 j. en C. Cebolwed. 32 j. J. C. Van Brakel jm. 48 j. en A. M. E. Röhr jd. 36 j. G. Ten Napel jm. 32 j. en B. Van der Graaf jd. 27 j. De Arnhemsche Courant kan zich niet vereeni gen met de richting van het militairisme, dat men zal verkrijgen na de laatste aanschrijving van den minister van binnenlandsche zaken in overleg met zijn ambtgenoot van oorlog, in zake de benoeming van officieren tot een burgerlijke betrekking. Fei telijk, zegt zij, zullen officieren uit commissiën en burger-corporatiën verdwijnen, de kloof tusschen leger en maatschappij zal weer worden verwijd, wederzijdsche waardeering, samenwerking tot be vordering van gemeenschappelijke belangen van onderwijs, plaats maken voor kaste-geest en gemis aan eenheid. Het militairisme zal zoodoende wor-

Leidsch Dagblad | 1878 | | pagina 2