buitenland. Dezer dagen had te Varenne-St.-Hi- laire een treffend sterfgeval plaats. Een der be woners bewaarde in huis een granaat, na den oorlog van 1870 op het slagveld opgeraapt, en die, ge ledigd en gezuiverd, zijn twaalfjarig zoontje tot speelgoed diende. Al het kruit scheen echter niet uit het projectiel te zijn verwijderd, want in de vorige week ontplofte het plotseling onder het spelen en een groot stuk ijzer trof het kind in de borst. Toen men het ongelukkige slachtoffer te hulp snelde, vond men niets meer dan een afgrij selijk verminkt lijk. Ten einde verdere onheilen te voorkomen, heeft 't gemeentebestuur gelast, alle gevaarlijke voorwerpen, van bedoelden oorlog afkomstig, aan het gemeentehuis in te leveren. Men meldt uit Calais, dat Dinsdag- morgen te elf uren een moordaanslag gepleegd is op een negentienjarig meisje, Maria Botte, geboren te Journy (Pas-de-Calais). De dader is een Italiaan, Jan Martoriati, oud 35 jaren, gehuwd, kantoorbe diende bij den heer Apeness. Eerst heeft hij het slachtoffer vijf steken toegebracht met een dolk in den vorm van een bajonet, waardoor haar borst en arm vreeselijk gekwetst zijndaarna loste hij een pistoolschot op hare en trof haar daarmede aan den rechterslaap. Zij werd naar het hospitaal overgebracht en ondanks haar talrijke wonden is haar toestand niet hopeloos. De moordenaar is gearresteerd en heeft bekend, maar beweert dat hij zich niet kan herinneren wat hij na den eersten dolksteek gedaan heeft. Te Valenciennes zijn Dinsdag een commissaris en een agent van politie vermoord door een Belg, die vervolgens door zelfmoord een eind aan zijn leven maakte, zonder zijn plan te kunnen ten uitvoer brengen, om zijne vrouw en kinderen te dooden. Frankrij k. De senator Grivart, gouverneur van het „Crédit foncier", is van zijne betrekking ontheven. Hij behoort in den Senaat tot de partij, die De Broglie en Buffet ondersteunt. Toen Léon Say, de minister van financiën, hem zijn ontslag aankondigde, zeide hij tot hem: „daar ik uw vertrouwen niet bezit, zult gij wel begrijpen, dat gij ook het mijne niet hebt." De heer Christophle, gewezen minister van openbare werken, is tot opvolger van Grivart benoemd. De vrijmetselaarsloges, die door het vorig ministerie gesloten waren, hebben vergunning ge kregen hare werkzaamheden te hervatten. lAiiitscIilaiicl. De „Prov. Corr." meldt aangaande de ont vangst van den voorzitter van den Rijksdag bij den Keizer, dat deze, met het oog op den tegen- woordigen ernstigen toestand der buitenland sche zaken, de stellige hoop uitsprak, dat het des niettemin gelukken mocht den vrede in Europa te bewaren. Italië. De plechtige afkondiging van de verkiezing des Pausen zal geschieden van de loge, welke zich in de facade der St.-Pieterskerk bevindt. De kardi naal-kamerling heeft inmiddels aan de pauselijke nun tiussen in het buitenland eene nota gezonden, waarin de katholieke regeeringen worden verwit tigd, dat het kardinaals-college te Rome wel den Paus kiest, maar daarom geenszins de houding van den nieuwen Paus bepaalt, en alle vraagpun ten, welke op den Pauselijken Stoel betrekking hebben, onaangeroerd laat. Aan de „Pigaro" wordt bericht, dat de onder handelingen tusschen het Vaticaan (door tusschen- komst van den heer Baude, gezant van Frankrijk bij den Paus) en de Italiaansche regeering over het deelnemen der Italiaansche overheid aan 's Pau sen begrafenis afgebroken zijn. De 19de dezer moet bepaald zijn als de dag, waarop het Conclave zal gehouden worden. De ziekte van pater Secchi, den grooten ster renkundige, is in de laatste dagen zoo verergerd, dat zijn toestand hopeloos is. Crroot-Britannië. Te Portsmouth zijn meer dan 3000 werklieden in het arsenaal aan den arbeid, ook in uren buiten hun gewonen werktijd, ten einde de voltooiing der in aanbouw zijnde oorlogschepen te bespoedigen, terwijl nog een groot aantal werkkrachten wordt aangeworven. Oostenr.-Hong. NTor» a r-cl ie. Graaf Andrassy beschouwt, volgens de „Köln. Zeitung", de jongste nota van prins Gorfcschakofl' niet als het laatste woord van Rusland betreflende het congres en zet de diplomatieke onderhande lingen met Rusland voort. Ofschoon vrees voor oorlog aan de beurs, alsook in de politieke krin gen algemeen verspreid is, geeft toch een groot gedeelte der staatslieden te Weenen de hoop niet op, dat Rusland evenwel ten slotte aan de billijk heid van Oostenrijks eischen gehoor geven zal. Aangezien de Porte den verlangden firman tot het binnenloopen der Dardanellen weigerde, gaf Oos tenrijk, evenals Frankrijk, aan dat gedeelte zijner Middellandsche Zee-vloot, hetwelk last had ont vangen zich naar Konstantinopel te begeven en reeds op weg was, tegenbevel. Rusland. Het is thans officieel geconstateerd dat, na on- derleekening der vredes-preliminairen op 31 Januari, de Turksche gedelegeerden I Februari antwoord ontvingen op hunne vraag van 30 Januari betref fende de bepalingen van die preliminairen. De voorwaarden van den wapenstilstand waren te Konstantinopel bekend en er was dus geen reden voor de onrustbarende mededeelingen van Layard dd. 6 Februari. Telegrammen, KONSTANTINOPEL, 13 Februari. De Engel- sche vloot is door de Dardanellen gevaren en de zee van Marmora binnengestevend. WEENEN, 13 Februari. De toestand blijft ge spannen. Ruslands laatste nota wordt onvoldoende bevonden. Graaf Andrassy verzekert, ter gerust stelling van Oostenrijks belangen, dat hij eene nota aan Rusland gereedmaakt, waarin hij alle puuten in de overeenkomst tusschen Rusland en Turkije opnoemt, die de Oostenrijksche belangen in gevaar kunnen brengen. De nota is nog niet verzonden. Sedert eergisteren is er herhaaldelijk minister raad gehouden. De „Polit. Corr." meldt uit Pola, dat de commandant van het Oostenrijksche eskader in de Levant, de schout-bij-nacht Barry, met het vlag- geschip en het gepantserd fregat „Habsburg" heden middag verder naar het Oosten is gestevend. Van verdere maritieme toerustingen is niets bekend. LONDEN, 13 Februari. Het gerucht in de koffiekamer van het Lagerhuis in omloop, dat lord Derby andermaal zijn ontslag zou ingediend hebben, verdient volstrekt geen geloof. De hertog van Edinburg zou van Malta ont boden zijn. LONDEN, 14 Februari. De „Standard" meldt, dat het departement voor de middelen van ver voer onderhandelingen heeft aangeknoopt met groote leveranciers, voor de levering, zoo noodig, van groote hoeveelheden mondvoorraad, ten behoeve van het leger. PETERSBURG, 14 Februari. De Russische bladen herinneren de verleden jaar gesproken woorden van Bismarck, dat Duitschlaud bij het Oostersche vraagstuk aan de handhaving van den algemeenen vrede zou medewerken. Zij voegen er bij, dat de rol van scheidsrechter toekomt aan Duitschlaud, als de eenige mogendheid die door haar militair overwicht en omdat zij geen recht- streeksch belang bij het Oostersche vraagstuk heeft, die rol krachtig kan aanvaarden, door te beslissen ten nadeele van hem die thans het eerste kanon schot doet. Gemeenteraad, Zitting van hedenmiddag te twee uren. Tegenwoordig de heerenVan den Brandeler, voorzitter, De Fremery, Librecht Lezwijn, De Laat de Kanter, Hartevelt, Goudsmit, Juta, Surin- gar, Van der Zweep, Van Hettinga Tromp, Le Poole, Wilhelmy Damsté, Eigeman, Verster, Obreen, Van Heukelom, Driessen, Van Iterson, Krantz en Van Wensen. Afwezig met kennisgeving de heeren d'Aumerie en Du Rieu. Na lezing en goedkeuring van de notulen der vorige vergadering deelt de voorzitter o. a. mede dat zijn ingekomeneen verzoek van dr. J. C. Baert om continuatie als stadsgeneesheer; een verzoek van Dros en Tieleman om een overdekte brug te mogen maken over de Middelstegracht bij de Vleerensteeg, en een adres van J. C Drabbe om bij voortduring het verslag van den Gemeen teraad te mogen uitgeven. De voordracht betrekkelijk de belegging van het legaat Buzzi met suppletoiren staat van be grooting werd met algemeene stemmen goedge keurd, nadat de Voorzitter had medegedeeld dat op de opmerkingen van de commissie van financiën bij de volgende gemeente-begrootingen zal gelet worden. Evenzoo werden de suppletoire staat van begrooting, dienst 1877, van de Bank-van-leening, en de voordracht tot verhooging der jaarwedde van een der leeraren in de geschiedenis en aard rijkskunde aan de gemeente-instellingen voorhooger- en middelbaar onderwijs met algemeene stemmen aangenomen. Naar aanleiding van de bekende quaestie betref fende de plaatsing van het personen-station voor den spoorweg LeidenWoerden was van den Raad van administratie der Hollandsche IJzeren-Spoor wegmaatschappij een missive ingekomen, waarin wordt gewezen op het ongerief, dat meer dan één station met zich zal brengen. Den Haag moge daarvoor tot voorbeeld strekken. Niet alleen de posterij maar ook andere vervoermiddelen moeten zich daardoor aan beide stations verdeelen. Waar concurrentie tnsscheu verschillende maatschappijen bestaat, kan men dien toestand eenigszins begrijpen; maar waar die niet bestaat, zooals te Leiden, kunnen twee stations allerminst in 't belang van het rei zend publiek gerekend worden. De heer Le Poole, het woord erlangd hebbende, herinnerde er aan met welk een ingenomenheid een gedeelte der bevolking, toen er voor het eerst sprake van den nieuwen spoorweg was, vernam dat er een station bij de Zijl- of Koepoort zou komen. Weldra zag men zich echter in die ver wachtingen teleurgesteld. Wanneer er nu een station buiten de Rijnsburgschepoort komt, dan zou spr. toch gaarne zien dat er nog een station voor de bewoners van de wijkeu II en III bij een der eerstgenoemde poorten kwam. De heer Van Iterson dacht dat het een uitgemaakte zaak was hij kan zich echter vergissen dat er in vereeniging met dat van den Hollaudschen spoorweg, maar één station zou komen. Hij althans heeft zich op die manier de zaak voorgesteld en velen met hem. Het geheele denkbeeld daarvan vervalt echter, wanneer men, zooals z. i. uit het geheele ingediende stuk blijkt, verplicht zal zijn, om van het eene station aan het andere te komen, door de stadteloopen. Door den Voorzitter werd hiertegen opgemerkt dat van den beginne af van één station geen sprake is geweest, wel van ver binding of doorloopende treinen. Een besluit hier omtrent toch hing af van de voorwaarden, die door de II. IJ.-Spoorwegmaatschappij zouden gesteld wor den. Naar zijne wijze van zien zou er echter wel voor het doorreizend publiek van beide richtingen ge legenheid zijn om door te rijden. De heeren Van der Zweep en Van Iterson betwijfelden dit ten sterkste. Zij zien dit niet uit het stuk en wijzen op het voor beeld van Den Haag, waar men reeds zoo lang wel een aansluiting heeft, zender dat er nochtans voor het publiek gebruik van gemaakt wordt. De Voorzitter herinnerde hierbij aan het contract, waarbij wel degelijk van vier aansluitende treinen sprake is. Ook hiermede is de heer Van Iterson echter nog niet gerustgesteld. Z. i. zou men onder aansluitende treinen ook wel kunnen verstaan trei nen, die men juist kan bereiken door door de stad te loopen, waardoor men, volgens den heer Van der Zweep, ook veel kans heeft om te laat aan een trein te komen. De heer Krantz is hetzelfde gevoelen als dat van den heer Van Iterson toegedaan. Ook hij vertrouwt de zaak niet erg en wordt in zijn gevoelen te meer versterkt door den brief van de Hollandsche Maatschappij. De heer Eigeman vreest dat achter de vraag omtrent de plaatsing van het station meer verscholen ligt. Hij is be vreesd dat wij minder zullen krijgen dan wij wel ge dacht zullen hebben. Misschien ook wil men wel eens zien hoe de zaak loopt. Mocht dit inderdaad het ge val zijn en het alzoo blijken dat niet aan de bedoelde voorwaarden worde voldaan, dan zou hij

Leidsch Dagblad | 1878 | | pagina 2