Italië. Spnrye. Rusland. Omtrent het faillissement te Hamburg van de firma J. G. Rittershausen verneemt men, dat het zeer tegenvalt. Reeds sedert eenige jaren werkte dit huis met aanzienlijk verlies. Volgens de officieele lijst van crediteuren beloopen de schul den ongeveer Rm. 3,000,000. „De Opmerker" meldt, dat aan de stoomtimmerfabriek van Gebrs. Dijkerman te Breda in aanbouw is een verplaatsbaar houten gebouw van twee verdiepingen, verdeeld in tien zoo groote als kleine vertrekken. Het gebouw wordt door genoemde firma tot op 1 Maart e. k. ter bezich tiging gesteld, en dan afgebroken, om naar Tilburg te worden vervoerd, waar het tot woonhuis van een fabrikant moet dienen. Bij het naderen der internationale tentoonstelling wordt Parijs reeds zooveel mogelijk van benden booswichten gezuiverd. Van Menil- montant tot Montmartre zijn in veertien dagen meer dan honderd vagebonden en dieven gear resteerd. Een twintigtal vervolgden wist echter aan de veiligheids-politie te ontsnappen. In de wijken Belleville, Charonne en de buiten-boulevards tot St.-Mandé gevlucht, verraadde hunne aanwe zigheid aldaar zich door diefstallen en nachtelijke overrompelingen. Donderdag nu zag een politie agent in eene kroeg in de rue de la Rocquette twee personen binnengaan die hem oude bekenden toeschenen. De commissaris werd gewaarschuwd en kwam er met eenige agentenzes personen stonden dadelijk op, vielen op hen aan en smeten hun flesschen en glazen naar het hoofd. Een der agenten ging toen om versterking naar den naasten politiepost en een uur later zaten de zes achter slot. Bij een hunner vond men brieven van ver schillende leden der bende, waarin werd afgesproken dien avond op den buiten-boulevard van Menil- montant bijeen te komen. Op den bepaalden tijd, elf uren, begaf zich de politie naar de plaats van het rendez-vous, nabij Père-Lachaise, omsingelde die en kreeg zoo de rest der bende in handen. Des nachts werden er nog eenigen buit gemaakt, in 't geheel 21 gevangenen, waaronder verschei dene reeds vroeger van moord en aanranding be schuldigden. lt ech.tza.lien. Drie personen zijn door de rechtbank te Roer mond veroordeeld tot f 10 boete of drie dagen gevangenisstraf, wegens het dragen van pistolen of revolvers, die tevens verbeurd zijn verklaard. BUITENLAND. Naar men verneemt heeft Pius IX bij uiterste wilsbeschikking bepaald, dat de oude basiliek Lorenzo Fuori le Mura zijn stoffelijk overschot moet bevatten. Pius heeft dit kerkgebouw, dat voor Romes poort van denzelfden naam gelegen is, tusschen den weg naar Tivoli en het kerkhof, gerestaureerd en met groote muurschilderingen van veel waarde laten opluisteren. Hij wil eenvoudig en zonder praalvertooning aldaar begraven wor den. Hij zelf heeft zijn grafschrift vervaardigd. Het luidt aldus: „Hier ligt Pius IX, Opperpriester, geboren den 13den Mei 1792, gestorven den 7den Februari 1878. Bid voor hem." De dag van zijn overlijden is natuurlijk later ingevuld. Boven den grafsteen zal, in plaats van het geslachtswapen, eene eenvoudige urne geplaatst worden. Het graf zal in 't geheel slechts 2000 lires kosten. Het stoffelijk overschot van Pius IX zal naar de basiliek worden overgebracht nadat zijn opvolger zal zijn overleden. De Italiaansche regeering heeft acht bataljons infanterie en een regiment karabiniers naar Rome doen komen, om dienst te doen bij het houden van het Conclave en bij de verheffing van den nieuwen Paus. Op het Vaticaan is het lijk van den Paus voor het publiek tentoongesteld op een praalbed, bekleed met rood zijden damast. De handen zijn gevouwen over eeu gouden crucifix, rustende op de borst. Het hoofd rust op een rijk getooid fluweelen kussen de wangen zijn, volgens gebruik, met een zacht- roode verf gekleurd, om aan het lichaam een schijn van leven te geven. De gouden mijter dekt liet hoofd. Het ledikant is omgeven door een ijzeren hek; maar de voeten komen het ledikant uit tot aan het hek, om het volk in de gelegen heid te stellen de voeten te kussen. Twee officieren van de adellijke garde, in scharlaken uniform en met vergulden helm op het hoofd, staan dag en nacht, ieder aan eene zijde van het ledikant, met ontbloot zwaard als wachters. De kapel is verlicht door twaalf zilveren kandelabres, zes voet hoog. Pius IX heeft twee testamenten nagelaten; in het eerste vermaakt hij eene jaarlijksche rente van drie en een half millioen aan zijn opvolger voor de uitgaven van den H. Stoel en de jaargelden aan vroegere pontificale beambten; in het tweede zijn zijne neven als erfgenamen aangewezen en worden 300,000 franken voor de armen te Rome en andere legaten gemaakt. Garibaldi is, naar de laatste dépêches melden, weer aan de beterhand. Onderhandelingen tusschen den Spaanschen mi nister van financiën en een syndicaat, bestaande uit de Spaansche Bank, het huis Rothschild en eenige andere bankiers, omtrent een nieuwe Spaan sche leening hebben tot een resultaat geleid. De nieuwe leening zal weldra worden uitgegeven. Het zal zijn een 6-percents fonds, gewaarborgd door de opbrengst der inkomende rechten. Het bedrag is 150 millioen peseta's. De obligation van 500 peseta's zullen worden uitgegeven tegen 440 pe seta's, dat is tegen 88 pet. G ï-oot-IJritannië. Berichten uit de Kaap via Madera melden, dat op 15 Januari de Kaffers met groot verlies door de Engelsche kolonisten geslagen werden. De overwinnaars maakten 25,000 stuks runderen en schapen buit. Vier pantserschepen van het Kanaal-eskader hebben per telegraaf last ontvangen naar Gibraltar te stevenen, ten einde daar instructiën in te winnen. In eaue diplomatieke correspondentie komt de dépêche voor van lord Loftus aan lord Derby, van 9 dezer, houdende het antwoord van prins Gort- schakoff betreffende den wapenstilstand. Gortschakoff verklaarde dat de militaire demarcatie-linie, vóór den wapenstilstand getrokken, vastgesteld was tusschen de Turksche en de Russische autoriteiten, en dat dit eene quaestie was die uitsluitend de oorlogvoerenden aanging. In het Hoogerhuis heeft lord Richmond eene bill ingediend tot wering van de runderpest. Zij verbiedt niet den invoer van vee uit Rusland, Duitschland en België, doch laat den geheimen raad de bevoegdheid om invoer van vee te ver bieden uit landen waar de runderpest heerscht. Alle buitenlandsch vee zou op de plaats van landing moeten geslacht worden, behalve wanneer het be stemd is tot tentoonstelling of fokkerij. De eerste lezing der bill had gisteren plaats. Lord Derby zeide, in antwoord op eene vraag van lord Granville, dat hij Donderdag aan het Huis hoople te kunnen mededeelen, dat de vloot niet ver meer van Konstantinopel, of vóór die stad zou wezen. Al de mogendheden hadden zich bereid verklaard tot deelneming aan eene confe rentie. De eenige zwarigheid lag in de keus van de plaats der bijeenkomst, doch die zwarigheid achtte hij niet groot. Omtrent de beweging der Russische troepen wist de minister slechts wat in Gortschakoffs circulaire gemeld stond. Het uitzen den van Fransche en Italiaansche flottilles was ge staakt, vermoedelijk omdat de firmans tot doortocht niet verkregen waren. Engelsche officieren, met verlof in Amerika, hebben bij telegram last gekregen om onmiddellijk naar hunne corpsen terug te keeren. Oostenr.-IIong. tMona.rch.ie. De Oostenrijk6che vloot is, naar een telegram uit Weenen van eergisteren meldt, de Dardanellen binnengeloopen en zal reeds voor Konstantinopel aangekomen zijn. De betrekkingen van Oostenrijk met Engeland zijn uitstekend, met Rusland daaren tegen, naar het schijnt, ten gevolge van de door den Russischen gezant Novikoff eindelijk over handigde nota van prins Gortschakoff zeer koel. In dit lange en, naar men verzekert, uiterst zorg vuldig bewerkte document neemt Gortschakoff het denkbeeld tot het houden eener conferentie in beginsel aan, verklaart echter juist, dat de ge wichtigste quaestiën op die samenkomst niet te huis behooren en daarop niet mogen behandeld worden, zoodat er voor de conferentie niets over blijven zou, dan Ruslands bedoelingen te be krachtigen. Van het ontwerp van graaf Andrassy zou derhalve de vorm alleen als aangenomen, de wezenlijke bedoelingen daarvan daarentegen als mislukt kunnen beschouwd worden. Er hebben voortdurend beraadslagingen tusschen de rijks ministers plaats en waarschijnlijk zullen er ernstige besluiten genomen worden. De „Polit. Corr." meldt uit Bucharest, dat tusschen Fokschani en Plojesti een Russisch kamp voor 40,000 man opgericht is. Het is aan de Rumeensche regeering bekend, dat alle mogend heden van haar verzet tégen den afstand van Rumeensch-Bessarabië aan Rusland kennis geno men hebben. Het regeeringsblad en het „Journal de St.- Petersbourg" publiceeren een per telegraaf verzon den circulaire van Gortschakoff over het voorge nomen binnentrekken in Konstantinopel van een deel der Russische troepen. Turkije. Twee Russische officieren zijn te Konstantino pel aangekomen, op weg naar Ragusa, om den wapenstilstand met Montenegro te helpen regelen. Zij zijn in rijtuigen van den sultan naar hun ho tel gebracht, waar zij als gasten van den sultan vertoeven. Het schijnt dat zij door verscheidene Russische officieren gevolgd zijn, die de Turksche hoofdstad in oogenschouw wilden nemen en daar ongestoord in- en uitgaan. Zondag jl. zou de spoor weggemeenschap met Adrianopel hersteld zijn. Telegrammen. LONDEN, 13 Februari. In het arsenaal te Sheerness zijn heden alle werklieden begonnen langer te arbeiden dan den gewonen tijd; ook zijn talrijke arbeidskrachten aan het werk gezet tot spoedige voltooiing van vier kanonneerbooten. WEENEN, 13 Februari. Frankrijk en Italië hebben hunne vloten niet uitgezonden uithoofde van de betrekkelijke rust te Konstautinopel. POLA, 12 Februari. Het Oostenrijksche oorlog schip „Kaiser Max" is heden naar de Levant ge stevend. Het pantser-fregat „Habsburg" met admi raal Barry volgt waarschijnlijk morgen. KONSTANTINOPEL, 12 Februari. Yefik Pacha heeft in de Kamer verklaard, dat hij de vredesvoorwaarden binnen vier dagen zal mede deelen. Indien de Engelsche vloot de Dardanellen passeert, zal hij daartegen protesteeren, de ver antwoordelijkheid aan Engeland latende. Sadoullah Pacha, ambassadeur te Berlijn, is benoemd tot tweeden gevolmachtigde, ter vervanging van Sadik Pacha. De heer Layard heeft de vloot niet tegen gehouden. Lord Hornby trok zich naar de Besika- baai terug op eene kennisgeving van den gouver neur der Dardanellen, dat hij zonder instructiën was en de vloot alleen onder protest kon laten doorgaan. Nieuwe onlusten zijn te Nora uitgebarsten. Verscheidene notabelen van Damascus zijn naar het binnenland verbannen. De nieuwe gouverneur van Syrië vertrekt morgen. KONSTANTINOPEL, 13 Februari. Blijkens eene dépê he van den grootvorst Nikolaas zullen de Russen te Stamboel komen, wanneer de Engelsche vloot de Dardanellen binnenvaart. Onou, voor malig dragoman van Ignatieff, wordt hier verwacht. Men meldt de hervatting der vijandelijkheden in Thessalië. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN, van 7 tot en met 13 Febr. BEVALLEN. C. H. Eradas gek. Be Vrind D. E. Leemans geb. Offermans Z. G. De Haan gek. Van Dnnren D. S. Hnber gek. Pelt Z. E. Landzaat geb. Seljee D. A. Wallaart geb. Makkoo Z. C. M. Plejte geb. Tem pieman van der Hoeven D. D. E. Emers geb. Mnntendam D. E. Blansjaar geb. Franken 1). G. Looman geb. Hnitema Z. 11. C. llontagne geb. Brouwer Z. M. Plaizier geb. Van der La&ken Z. G. Prinsenberg geb. Kreft D. M. G. Homnlle geb. Outhnis tw. Z. D. C. Korenhof geb. Bour- man Z. J. Van Ulden geb. Simons Z. J. Martijn geb. Leogering D. G. M. Jonker geb. Elzinga D. M. F. Staal geb. Van Golde D. E. Ondshoorn geb. Van Staay Z. C. Hillenaar geb. Van Heteren D. S. Van Hensden geb. Jn Z. E. Goebertns geb. Bonte D. GEHUWD. W. Bon jm. en H. Cbandron jd. 11. Van den Berg jm. en P. Van der Leek jd. G. Logeman

Leidsch Dagblad | 1878 | | pagina 2