N°. 5519. A°. 1878. Maandag n februari. Dit Nommer bestaat uit TWEE BLADEN. Eerste Blad STADS-BERICHTEN. Deze Courajit wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. L EID S C H «1 DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Vnnr Leiden per 8 maanden1.10. Franco per post,1.40, Afzonderlijke Mommen0.02. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien art. 8, 1ste alinea, der Wet van 2 Juni 1875 Staatsblad n°. 95) tot regeling van het toezicht bij hel oprichten van inrichtingen welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken Brengen bij deze ter algemeene kennis, dat door hen op he den vergunning is verleend aan M. TAN WEEREN Junior en zijne rechtverkrijgenden, tot hel oprichten van een Stoomwerktuig en Stoomketel, in het perceel aan het Levendaal, Wijk 3, N°. 193. En geschiedt hiervan openbare kennisgeving door plaat sing in de Leidsche Courant. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Leiden, 9 Februari 1877. Ter Gemeente-Secretarie is tegen betaling van 10 cents verkrijgbaar gesteld het raadsbesluit van den 22sten October 1877, legelende de heffing van eene plaatselijke directe belasting te Leiden, met de verordening van denzelfden datum, regelende de invordering dier belasting. Vergadering van den Gemeenteraad op Donderdag 14 Februari e. k. LEIDEN, 9 Februari. De afdeeling voor taal-, letter-, geschiedkun dige en wijsgeerige wetenschappen der kon. acad. v. w. zal a. s. Maandag eene gewone vergadering houden. Door burgemeester en wethouders wordt, na overleg met de bestuurderen van het Stedelijk Werkhuis, voorgesteld het legaat door wijlen den heer Buzzi aan de gemeente Leiden ten behoeve van die inrichting vermaakt, op het Grootboek te doen inschrijven en de rente daarvan te doen strekken in mindering van het jaarlijksch subsidie door de gemeente verstrekt. De commissie van financiën heeft geen bezwaar den gemeenteraad in overweging te geven om dienovereenkomstig te besluitenzoodanige beslissing is dan ook geheel in overeenstemming met het besluit bij de vast stelling van de begrooting voor 1878 genomen, strekkende om den post renten van kapitalen met f 680 te verhoogen, wegens de rente van het destijds ontvangen gedeelte van het legaat. Intusschen wordt in het slot van het rapport medegedeeld, dat de rente wegens de in prolongatie belegging van een gedeelte van het legaat aan bestuurderen van het Stedelijk Werkhuis wordt uitgekeerd. Naar aanleiding van die mededeeling acht de commissie het wenschelijk, dat nadere inlichtingen worden verstrekt aangaande de wijze, waarop zal worden gehandeld met de renten die het legaat afwerpt. Naar hare opvatting zouden die renten in de gemeentekas moeten worden ge stort en in ontvangst gebracht: de rente van de inschrijving op den post „Eenten van kapitalen" en de renten die het legaat afwerpt, alvorens tot de inschrijving is overgegaan, op den post „Andere ontvangsten niet tot de vorenstaande behoorende", terwijl dan uit den aard der zaak in het voor het jaar 1878 uitgetrokken subsidie aan het Ste delijk Werkhuis geene verandering behoeft te worden gebracht Bij het opmaken van de begrooting voor het volgend jaar kan overigens in overweging worden genomen in hoeverre het wenschelijk is de inkomsten van het Stedelijk Werkhuis uit het subsidie en wegens het legaat te splitsen, door op het hoofdstuk Armwezen een nieuw artikel in uitgaaf te brengen voor uitkeering aan het Stedelijk Werkhuis van de rente van het legaat, in welk PRIJS DEB ADVERTENT1EN: Van 18 regel*1.0S. iedere regel meer0.174- tiroolere letters Daar plaatsruimte. geval het subsidie op zooveel minder kan worden geraamd als die rente bedraagt. Eene zoodanige inrichting van de begrooting zou der commissie raadzaam voorkomen, aangezien alsdan uit de begrooting zelve blijkt dat de rente van het legaat uitsluitend ten behoeve van het Stedelijk Werkhuis wordt besteed. Voor het bouwen eener directeurswoning aan de stedelijke gasfabriek alhier waren bij de heden gehouden aanbesteding acht biljetten inge leverd, als van: S. Yan Leeuwen voor 15.999, W. A. Yan Lith 18.300, P. S. Monde 17.700, P. Kapteyn den Bouwmeester 17.985,1 Johannes en Abraham Verhoog 17.966, B. P. en D. Huur man 17747, A. Pina te Kralingen 19.488 en J. N. Van der Heyden voor 16.494. Aan eerst- geuoemden inschrijver is het werk gegund. Aan den heer L. Zegers Yeeckens is, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als 2de luite nant bij de dienstdoende schutterij alhier, onder gehoudenheid dat hij de op hem, uit kracht der wet, nog rustende verplichtingen als gewoon lid der schutterij volbrenge. De kapitein 2de klasse van het 4de regiment infanterie J. Lammerse is benoemd tot kapitein lste klasse; de 2de luitenant E. W. Schuak, van hetzelfde regiment, is op nonactiviteit ge steld den soldaat J. C. Schweiger het eereteeken voor belangrijke krijgsbedrijven toegekend. Gedurende deze week zijn dagelijks in het Werkhuis alhier opgenomen van 8294 volwas sen personen en van 2126 kinderen. Naar men verneemt zal de heer Brunner, predikant bij de Herv. gemeente te Lobith, eerlang naar Indië vertrekken, om als mede-redacteur van „de Java-Bode" op te treden. De sergeants Heesbeen en Sprong van het bataljon mineurs en sappenrs zijn aangewezen om tijdelijk gedetacheerd te worden bij de internati onale tentoonstelling te Parijs. Te Nieuwveen is op uitnoodiging van den burgemeester eene vergadering gehouden van een 20-tal notabelen, over 't voorzien in de behoeften van of het zoo mogelijk vergoeden der schade, geleden door slachtoffers van den op 21 Januari aldaar gewoed hebbenden brand. Bijna eenparig werd het gevoelen gedeeld, dat er alleen behoorde gezorgd te worden voor de minvermogenden onder de getroffenen, en geenszins voor hen, wier goe deren tegen brandschade verzekerd waren. Er werd onmiddellijk met succes eene inschrijving onder de aanwezigen gehouden, en den volgenden dag de daartoe strekkende lijst aan de overige inge zetenen aan hunne huizen aangeboden, hetgeen mede een gewenschten uitslag had, zoodat binnen 24 uren zoodanig totaalcijfer werd verkregen, dat men kon rekenen dat de werkelijke slachtoffers daaruit voldoende schadeloos gesteld konden worden. Eene nieuwe vergadering belegd zijnde, werd die uitslag medegedeeld en de ingeschreven som onder de ongelukkigen, naar gelang der geleden schade, verdeeld. Te Delft is Woensdag in 61-jarigen ouder dom overleden mr. M. M. Von Baumhauer, oud referendaris bij het departement van binnenlandsche zaken, die als beoefenaar der statistiek zich een gunstigen naam had verworven. Naar men verneemt heeft mr. Yan Nes van Meerkerk, oud-raadsheer in het gerechtshof van Overijsel, de benoeming tot raadsheer in het ge rechtshof te Amsterdam niet aangenomen. In eene talrijk bezochte bijeenkomst van de leden der „Yrije Gemeente" te Amsterdam werd Donderdag het voorloopig bestuur definitief gekozen met groote meerderheid van stemmen. De heer Hugenholtz Jr. deed mededeeling, dat hij het hem toegekende traktement van 3000 per jaar voor de eerste twaalf maanden zou afstian ten behoeve van het stichten eener kerk. Voor hetzelfde doel zijn tevens bestemd 140, die Zondag jl. in het „Maison Stroucken" werden gecollecteerd in de bussen. Het stoomschip „Voorwaarts", 22 December van Batavia vertrokken, arriveerde gisteren te Nieuwediep; de „Hampton", van Java via Mar seille naar Rotterdam, verliet gisterochtend Marseille. Te Amsterdam zal van 8 tot 15 September 1879 een internationaal geneeskundig congres ge houden worden. Onder de medewerking van de Ned. Maatschappij tot bevordering der geneeskunst en van de natuurkundige afdeeling van de kon. academie van wetenschappen heeft zich een comité samengesteld tot voorbereiding van dit congres. Naar men verneemt zal de betrekking van directeuren der garnizoenshospitalen worden opge heven en die dienst alsdan door den eerstaan wezenden officier van gezondheid bij het hospitaal worden waargenomen. Door het departement van oorlog is, ten vervolge op vroegere gelijksoortige opgaven, aan de onderscheidene autoriteiten van het leger een nominatieve staat toegezonden van personen, die tot de zee- of landmacht hebben behoord, en ten gevolge van de wijze, waarop zij uit den dienst zijn geraakt, niet voor den krijgsdienst te water of te land mogen worden aangenomen. Het Nationaal Tooneel van Antwerpen viert dit jaar den 25sten verjaardag zijner stichting en heeft besloten dien dag door bijzondere feestelijkheden op te luisteren, en onder anderen een wedstrijd van Tooneelletterkunde uit te schrijven, waartoe de tooneelschrijvers van Noord- en Zuid-Nederland worden opgeroepen deel te nemen. Oorspronkelijke stukken van allen aard, 't zij drama's, comedies of kluchtspelen, worden ter mededinging aange nomen. Stukken, die reeds in andere kampstrijden mededongen, zullen niet in aanmerking worden genomen. De wedstrijd betreft1°. Stukken van drie tot vijf of meer bedrijven, 2°. Stukken van 1 tot 2 bedrijven. Yoor de eerste categorie zijn uitgeloofd prijzen van 1.000, 600 en 300 franken; voor de tweede categorie van 600, 300 en 200 franken. De stukken moeten ingezonden worden vóór 15 Juni e. k. De buitenlandsche bladen melden uit Monaco, dat aldaar dezer dagen een feestelijke duivenschiet- wedstrijd heeft plaats gehad en dat onder de mededingers werd opgemerkt Z. K. H. de Prins van Oranje. Z. M. de Koning heeft de traktementen der officieren in actieven dienst bij de landmacht in Wcst-Indië vastgesteld tot het onderstaande normaal bedrag: Infanterie: majoor 5600, kapt.-comm. der troepen op Curasao 3800, kapt. 3400, lste. luit.-adj. ƒ2200, lste luit. ƒ2000, 2de luit. ƒ1800. Artillerie: lste luit. ƒ2200, 2de luit. ƒ2000. Geneeskundige dienstoffic. van gez. lste kl. ƒ4000, id. 2de kl. ƒ2200, ar;oth. 2de kl. 2200, id. 3de kl. ƒ1900. lste juit.-kwartm. 2200, 2de id. ƒ2000 's jaars. Z. M. heeft aa.n mr. J. P. Yan Bosse, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als kanton- rechter-plaatsver^anger in het kanton 's-Gravenhage aan mr. J. A. Mutsaers, minister van staat, op zijn verzoek, een eervol ontslag verleend uit zijne betrekking van lid van het hoofdcomité der Nederlandsche Vereeniging tot het verleeaen van hulp aan zieke en gewonde krijgslieden in tijd

Leidsch Dagblad | 1878 | | pagina 1