zal den 15den dezer naar "Willemsoord vertrekken, ten einde daar langs de gemeten mijl proef te stoomen. Het schip zal, naar men verneemt, den lsten Maart zee kiezen tot het doen van een proef tocht in den Atlantischen Oceaan. De dienst der pakketbooten, waarmede tus- schen Kopenhagen, de Far-öer en IJsland de brievenmalen worden vervoerd, zal gedurende bet jaar 1878 worden uitgevoerd als volgt: van Ko penhagen 1 Maart, 15 April, 8 en 27 Mei, 7 en 13 JuJi, 17 Augustus, 1 en 26 September en S November. De overtocht van Kopenhagen naar de Far-öer geschiedt in omstreeks 6 en naar Reykjavik in 14 dagen. Z. M. heeft den griffier bij de directie der marine te Willemsoord J. Graat, op zijn verzoek, met den laatsten Maart a. s., wegens meer dan 65-jarigen ouderdom, eervol ontslag uit die be trekking verleend, onder dankbet. voor de vele en langdurige diensten den lande bewezen en met toekenning van pensioenaan mr. A. C. Wesen- hagen, in verband met zijne benoeming tot rech ter in de arrond.-rechtbank te Rotterdam, op zijn verzoek, met ingang van 1 April e. k., eervol ontslag verleend uit zijne betrekking van griffier bij het hof van justitie in de kolonie Suriname, als zoodanig tevens griffier bij het militair gerechts hof voor de Nederl. West-Indische bezittingen. Gemengd Nieuws. Bij het nader ingestelde onderzoek is gebleken dat J. Z. ook de andere voorwerpen in verschillende winkels alhier heeft ontvreemd. Het hier gevestigde Ocarina-gezel- schap, waarvan wij onlangs melding maakten, zal hare eerste uitvoering geven op 's Konings ver jaardag bij gelegenheid der feestviering, welke 's avonds door de onderofficieren der infanterie in de Stadszaal zal plaats hebben. In de Koningstraat te 's-Ilage heeft heden een man met een mooi praatje een paar nieuwe laarzen uit handen van een jongen die de schoenen voor zijn meester moest bezorgen, weten te krijgen en daarmede het hazenpad ge kozen, zonder dat het mocht gelukken den straat- roover te achterbalen. De29-jarige zoon van den landbou wer J. W. te Alphen werd eergistermiddag door een paard zoodanig tegen de borst geslagen, dat hij een half uur later den geest gaf. Donderdag wilde de voerman G. Wel les, van Gennip op Nijmegen, een zak meel van den Heumenschen molen afdragen. De man viel door een luik en bleef op de plaats dood. De tuingronden binnen Den Bosch komen weder beven water; de buitenpolders zijn echter nog alle geïnundeerd. Maandag is op een kamer te Rotter dam het lijk gevonden van een vrouw, die ver moedelijk in dronkenschap gestikt was. Zij lag gekleed te bed, maar de beenen hingen er af en aan den arm bad zij een mand, waarin een fiesch jenever. Vermoedelijk heeft zij zich te bed willen begeven en haar plan maar half ten uitvoer kunnen brengen. De medaille, die van gemeentewege zal worden geslagen ter herinnering aan de opening van de Amsterdamsche universiteit, is in bewer king aan 's rijks munt te Utrecht, bij den stem pelsnijder Menger. Zij zal worden uitgevoerd in den geest van de medaille, die bij de opening van het athenaeum werd geslagen en beschreven is in het werk van Van Loon. Een knaapje van ongeveer tienjarigen leeftijd, te Velzen woonachtig, maakte om naar school te gaan dagelijks gebruik van het spoor- bootje, bij gebrek aan een school in zijne gemeente. Den 4den dezer is hij overboord geraakt en, ofschoon men na vele pogingen hem aan land mocht brengen, moest hij bet toch met den dood bekoopen. Te Hengstdijk ontstond .Dinsdag- nacht te ruim drie uren brand in de sch'jur van den landbouwer J. Verdunnen, staande in de koTh der gemeente. Het geheele gebouw met al wat zich daarin bevond, waaronder ook eene koe, een varken en pluimgedierte, werd een prooi der vlammen. De oorzaak is onbekend. Het gebouw was tegen brandschade verzekerd, en, naar men zegt, ookhetgeen zich daarin bevond. De sterrenkundige Collenat te Mar seille heeft eene nieuwe planeet ontdekt van de 10de grootte en de 180ste van de groep. Een man te Oldenzaalkwam op zekeren avond later dan gewoonlijk thuis. Zijne wederhelft merkte bij zijn binnentreden, dat hij weer te veel aan Bacchus had geofferd en voer heftig tegen hem uit. De man wilde zich nog verontschuldigen, maar zijne vrouw raasde en tierde zoo verschrikkelijk, dat hij zijn eigene woorden niet kou verstaan. Hierdoor geraakte ook hij in woede, greep een bezemsteel en hield dien dreigend boven het hoofd zijner eega. Tegelijkertijd sloeg de klok elf. Nu steeg 's mans woede ten top en met een: „wos doe bl. ook nog begunnen!" liet hij den bezem steel met een hevigen slag op de klok neervallen. Bij het zien van dezer, zonderlingen zet schoot zij in een lach; hij, hierdoor aangemoedigd, lachte ins gelijks en. de vrede was hersteld, maar. ten koste van de klok, die verbrijzeld op den vloer lag. Bij den jongsten sneeuwstorm ge-' raakte omstreeks de Willemstad een tjalk op eene plaat, waarbij de schipper met zijne vrouw, kinderen en knecht door eene sleepboot werden gered en aan wal gezet, nadat eerst de schipper alle luiken bad dichtgespijkerd. Nochtans werd er een meisje van vijf jaren vermist, dat inderhaast aan boord nergens te vinden was, zoodat men veronderstelde, dat het over boord geslagen en verdronken was. Nadat het weder bedaard was, ging de schipper met een hoogaars naar zijn vaartuig, om te zien hoe het er mede gesteld was. Aan boord komende, vernam hij achterin geschreeuw, en bij het openen van het luik vond hij zijn kind in welstand op de kap, roepende om hare ouders. Tijdens de stran ding en de beweging aan boord was het uit angst beneden in eene kast gevlucht, zonder daar opge merkt te worden. Te Zeist is eergisteravond de open bare school aan deD Hoogenweg gedeeltelijk door brand vernield. De brand ontstond omstreeks half- acht in de bergplaats voor turf en breidde zich weldra over het dak van het schoolgebouw uit. Met bebulp der drie spuiten mocht het der brand weer gelukken den brand tegen tien uren mees ter te zijn. Te Steenwijkerwoldschonkeen vrouw Maandag haar echtgenoot ten vijfden male een tweeling. Zondag-morgen is tusschen Calais en Boulogne een poging aangewend om den sneltrein naar Parijs, die de Londensche mail vervoerde, te doen ontsporen. Drie mannen, gewezen spoor wegarbeiders, worden verdacht dit misdadig plan te hebben willen uitvoeren. Maandag vertrokken uit Kollumtwee personen met paard en wagen, ten einde van een slager te Kollumerpomp vleesch te halen. Na 't vleesch op den wagen geborgen te hebben, zijn zij van daar, in hoogst beschonken toestand, ver trokken. Door de duisternis verdwaalden zij en vie len in een sloot, ten gevolge waarvan een hunner onder den wagen kwam en verdronk, terwijl de andere met het losse paard vertrok, zonder zich om zijn makker te bekommeren. Het paard werd Dinsdag-ochtend op een boerenerf nabij Buitenpost gevonden, terwijl eenigen tijd later de man te voorschijn kwam, half doornat en ver kleumd, want hij was later opnieuw in 't water geraakt en had daarin bijna den geheelen nacht doorgebracht. Van zijn makker verklaarde hij niets af te weten. Dezer dagen isdehofleverancierFranz Schulz *te Berlijn betrapt - op eene schromelijke vervalsching van de door hem verkochte poeder chocolade. De aandacht der bevoegde autoriteit werd daarop gevestigd, dewijl eenige kinderen, na een zekere hoeveelheid van gemeld poeder te heb ben genuttigd, ongesteld werden. Bij het ingestelde scheikundig onderzoek bleek, dat de poederchoco lade bestond uit de volgende zelfstandigheden gerstemeel, fijn gemalen cacaoschillen, bruine suiker en ijzerhoudende oker. Werkelijk toonde de schei kundige analyse aan, dat er geen chocolade hoe genaamd te vinden was in het „chocoladepoeder" yan den hofleverancier, die wegens het door hem gepleegde feit werd veroordeeld tot eene geldboete van 100 mark, subsidiair tot 8 dagen gevange nisstraf. Volgens nadere berichten zijn bij de schipbreuk der „Metropolis" ter kuste van Noord-Carolina in het geheel 98 personen omge komen; 68 lijken waren Zaterdag 11. gevonden. Op het spoorwegstation te Hanover heeft men een nieuwe methode van stelen ont dekt. De dieven zijn altijd op reis en hebben een of twee handkoffers bij zich. Deze handkoffers evenwel zijn niets anders dan houten kokers, van beneden open en van binnen met een mechaniek voorzien. Na aankomst van den trein zoekt de dief in de wachtkamer koffers uit, die gemakkelijk in zijn holle kokers passen, plaatst deze over de vreemde koffers, laat het mechaniek werken en gaat dan met zijn buit weg alsof er niets gebeurd is. Hij die op deze wijze het slachtoffer van de oplichting is geworden, kau natuurlijk lang zoeken voor hij zijn koffer terug heeft; de vermetele dief stapt intusschen rustig met zijn koffer in den gereedstaanden trein, zonder dat iemand hem verdenkt. Prins Heinrich LXIX van Reuss- Schleitz-Köstritz is overleden. Over de beruchte „heilige vlag" der Turken, die de sultan iu het begin van den oor log ontrold zou willen hebben, heeft men in den laatsten tijd niets meer vernomen. Volgens een degelijk blad, de „Nordd. Allg. Zeit.", zou hier voor eene goede reden beslaan, namelijk dat men te Konstantinopel dit palladium, de vlag van den profeet, niet meer bezit. Een Italiaan zou de vlag reeds voor geruimen tijd van de bewakers der groote moskee gekocht en aan het museum te Turijn ten geschenke gegeven hebben. Het hof van assises van het departe ment Eure (Frankrijk) hield zich dezer dagen, zooals reeds gemeld werd, bezig met eene afgrij selijke zaak, en wel van eene door haren zoon iu stukken gesneden moeder. Ziehier eenige bijzon derheden omtrent dit gruwelijk drama. Louchard, schaapherder, wreedaardig van zijne kindsheid af, bekend onder den naam van den slechten Louchard, woonde alleen met zijne moeder, welke allerlei mishandelingen van haren ontaarden zoon moest ondergaan, wanneer zij hem geen geld kon geven. In Maart 11. verdween de vrouw plotseling en het gerucht verspreidde zich dat haar zoon haar vermoord had. Reeds tien dagen had men van haar niets meer gehoord, toen een landbouwer, voorbij een beerput gaande, eenige bloeddruppels er om heen zag, en bemerkte dat de bossen hout, die de opening van den put bedekten, verplaatst waren. De landbouwer gaf daarvan kennis aan de justitie, welke den beerput nauwkeurig onderzocht. Men vond er de overblijfselen van het lichaam eener vrouw, vreeselijk verminkt; het hart was uit het lichaam gerukt en van het hoofd werd slechts het achterste gedeelte ontdekt. Eenige bijzondere teeke nen bewezen dat de verminkte overblijfsels die waren van vrouw Louchard, en algemeen wees men den schaapherder als den dader van die afgrijselijkheden aan. Een huiszoeking bij Louchard gehouden bracht bloedvlekken op den grond, de muren, de meubels, het beddegoed en ook op den kruiwagen aan het licht, welke ongetwijfeld gediend heeft om het bloedige lijk te vervoeren. De schaapherder verklaarde dit door te zeggen, dat hij in de laatste dagen eenige zieke dieren had afgemaakt. Maar eene laatste ontdekking bracht de waarheid aan het licht. In een oven werd een linnen zak gevonden, half ver brand, in welken men nog het bloedig spoor be merkte van het aangezicht van het ongelukkig slachtoffer. De moedermoorder heeft nauwelijks zijn 27ste jaar bereikt; tijdens het verhoor was zijn gelaat kalm, zonder uitdrukking. Al de beschul digingen ontkende hij zonder ontroering. Louchard is thans, gelijk men weet, ter dood veroordeeld. Eerst toen hij dit vonnis vernam, werd hij ontroerd. Naar het schijnt had hij tot het laatste oogenblik gehoopt, dat het proces goed voor hem zou uitvallen en zelfs verklaarde hij dat men hem niet kon veroordeelen omdat niemand hem de mis daad had zien begaan. R echtzaken. Dinsdag werd voor het gerechtshof te Arnhem behandeld de zaak van mr. D. J. C. Van Lennep, directeur der Centraal-spoorwegmaatschappij, appel lant en geapp. van een vonnis der rechtbank te Zwolle, waarbij hij ter zake wegens het als be stuurder van een spoorwegdienst niet naleven der wet, door het niet zorgen voor afsluiting van

Leidsch Dagblad | 1878 | | pagina 2