N°. 5517. Vrijdag A". 1878. 8 Februari. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering a van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. LEIDSCïï DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: foor L«id«D per S maanden1.10. franco per post..........tï» s 1.40. ADonderljjie Wommersa 0.02. - ff? PRIJS DER ADYERTENTIEN: Tan 18 regels.1.06. ledare regel meera 0.17}. Grootere letters naar plaatsmimte. LEIDEN, f Februari. De dies natalis der hoogesehool alhier thans sedert eenige maanden in universiteit her doopt zal morgen worden gevierd op eene wijze, die belangrijk met die van andere jaren verschilt. Bepaalde zij zich nog het vorige jaar tot het plechtig overdragen van het rectoraat en rijtoeren van enkele studiosi door de stad, en vele jaren vroeger nog tot liet brengen van een serenade aan den aftredenden rector-magnificus, thans zal ter herinnering aan de stichting der universiteit 's mor gens te elf uren de feestviering worden ingeleid met liet bespelen van het carillon. Daarna zal te één uur een aanvang worden gemaakt met eene groote cavalcade, uitgaande van verschillende punten der stad. Eenige nationaliteiten moeten daarbij in hunne kostumes voorgesteld worden, terwijl tevens, volgens het studenten-week blad, hijzonder zullen uitmunten de groep van „Ines de Gastro", „de Vlucht van Mazeppa" en „de Ye.rbanniug van Adam." Te twee uren zal in het groot auditorium van het academiegebouw door den rector-magnificus eene feestrede worden uitgesproken (zooals men weet is het overdragen van het rectoraat bij de nieuwe wet bepaald op den lsteu October). Te drie uren zullen zich de verschillende groepen uit de cavalcade voor de sociëteit Minerva vereenigen, waarna zij verder een gecombineerden tocht met muziek door de stad zullen houden. Nadat om vijf uren een fees telijke maaltijd aan verschillende tafels zal plaats hebben,' zal om zeven uren door de muziek van het regiment huzaren uit Den Haag op de sociëteit een concert worden gegeven. Des avonds te acht uren zal de feestviering weder een meer publiek karakter aannemeD. Alsdan toch zullen de feestgenooten zich aan de academie verzame len tot regeling van een serenade, waaraan naar wij vernemen bijna al de leden van het studen tencorps zullen deelnemen. Die serenade zal niet zooals vroeger alléén aan den rector-magnificus, maar thans aan de gezamenlijke hoogleeraren worden gebracht. Wanneer men berekent dat hun getal thans ongeveer vijftig bedraagt, zal men begrijpen dat er nogal eenige bezoeken vallen af te leggen. Men meldt ons dan ook dat hoogstwaarschijnlijk de sto t, die te halfnegen zich in beweging zal stellen, zich iu twee partijen zal verdeelen. Cavalerie en infanterie zuilen bij elk tegenwoordig zijn. Na afloop der serenade vereenigen de deelnemers zich in de Stadszaal en de Sociëteit aan een col lation. De oudejaarsavondvieriug zal lieden na afloop der schouwburgvoorstelling in de Sociëteit plaats hebben. Wij vernemen dat verschillende stadgenooten het voornemen hebben om door het uitsteken van vlaggen aan de feestviering meerderen luister bij te zetten en alzoo tevens van hunne belangstelling te doen blijken. Even voor het afdrukken vernemen we nader dat het nog niet zeker is of wel aan elk der professoren afzonderlijk eene serenade zal worden gebracht. Dezen toch zullen zich 's namiddags in het „Hotel Verhaaff" tot een diner vereenigen. Op deze wijze zou ze aan hen gezamenlijk worden aangeboden. Het is evenwel nog niet met zekerheid bekend of allen daaraan zullen deelnemen. In eene hedenavond te houden vergadering der regelings- commissie zal dan wat de overige professoren betreft, zoo zij niet allen bij den maaltijd mochten tegenwoordig zijn, een besluit worden genomen. Het „Athenaeum", het overlijden van prof. Hoffmann berichtende, voegt er bij, dat prof. Schlegel een gedenkschrift van hem aan het blad heeft toegezonden, dat de volgende week zal op genomen worden. In de maand Januari zijn binnen deze ge meente geboren 120 kinderen, als: 74 zoons en 46 dochters, waaronder is begrepen 1 tweeling geboorte; overleden 113 personen, als: 27 mannen, 30 vrouwen, 27 zoons en 29 dochtersdaarenboven als levenloos aangegeven 4; gehuwd 15 paren. Ds. S. H. Buytendijck, pred. te Kralingen, heeft voor het beroep naar Katwijk aan Zee bedankt. Het uitvoerend comité van de Nederland- sche hoofdcommissie voor de internationale ten toonstelling te Parijs brengt ter kennis van de leden dier commissie en van heeren inzenders, dat aan elk hunner, op aanvrage, eene personeele toegangskaart voor de tentoonstelling zal worden verstrekt. Daartoe is het noodig, dat elk recht hebbende, die zich voorstelt de tentoonstelling te bezoeken, vóór 21 Februari aan het kantoor der hoofdcommissie (Binnenhof te 's-Gravenhage) doe toekomen twee exemplaren van zijn photographisch portret, visitekaart-formaat (niet hooger dan twaalf centimeters en niet breeder dan zes centimeters.) Elke photographie moet op de keerzijde in zeer leesbaar schrift naam en voornaam van den titu laris dragen, en in het Fransch opgave van zijue woonplaats en of hij is lid der hoofdcommissie of inzender (exposant)in het laatste geval met ver melding van de klasse waartoe hij behoort. De toegangskaarten zijn personeel en mogen op straffe niet aan anderen worden afgestaan. Aan iedere firma wordt slechts ééne kaart toegekend. De kaar ten zijn geldig voor den geheelen duur der ten toonstelling, behalve die van inzenders vau levend vee en van de deelnemers aan den wedstrijd voor tuinbouw, welke alleen toegaug verleenen voor den tijd dat de wedstrijd duurt. Aan belanghebbenden wordt herinnerd dat van den 21sten Februari af geene aanvrageu voor toegangskaarten meer kunnen worden aangenomen. Voor de krankzinnigenverpleging in Neder- landsch Indië is noodig een arts, die zoo spoedig mogelijk derwaarts zal behooren te vertrekken. Deskundigen kunnen zich tot en met 24 Februari, bij gezegeld request, tot het departement van koloniën wenden, onder overlegging van de ver- eischte stukken. Aan die betrekkiug is verbonden een activiteitslraktement van f 600 's maands, met vier driejaarlijksche traktementsverhoogingeD, elk van f 100 1s maands, tot een maximum-trakte ment van f 1000 's maands, benevens vrije woning of eene geldelijke schadeloosstelling deswege. Omtrent de beginselen der nieuwe wet op het lager onderwijs deelt de Haagsche correspondent der Zutf. Ct. het volgende mede: Het beginsel van leerplicht is er niet in opgenomen, maar het bevat de opheffing van het kweekelingen-stelsel als onderwijskracht; uitbreiding van het onderwijzend personeel in de scholenoverbrenging van een deel der kosten bij het rijk. In het schooltoezicht zullen geene wijzigingen worden gebracht. Men schrijft uit GroningenVoor eenige weken is melding gemaakt van de handelingen van curatoren der Groningsche universiteit ten opzichte der handhaving van art. 46 der wet op het hooger onderwijs. Het is billijk dat men ook het verder beloop en het vermoedelijk einde dezer tragi-comische zaak verneme: Dezer dagen is door curatoren aan den senaat een brief gezonden, waarin zij mededeelen, dat zij de zaak in eene voltallige vergadering nader hebben overwogen en nu in de overtuiging, dat hoogleeraren evenals zij prijs stellen op eene getrouwe naleving der wet, hun beleefd verzoeken te willen medewerken in het uit deu weg ruimen van omstandigheden, die als hinderpalen zouden kunnen optreden tegen het sluiten en openen der colleges op de door de wet bedoelde tijdstippen. Zoo eindigt men met dat waarmee men had behooren te beginnen. Aan de hoogesehool te Utrecht is bevorderd tot doctor in de rechten de heer J. W. H. Bleckman, van Amsterdam, met Stellingen. In de laatste algemeene najaarsvergadering der Vereeniging tot ontwikkeling van den land bouw in Hollands Noorderkwartier is besloten een adres te richten tot den minister van waterstaat, handel en nijverheid, tot het verkrijgen eener af- deeling voor landbouw, en van dat adres afschriften te zenden aan de verschillende landbouwmaatschap- pijen, met verzoek het adres bij den minister te ondersteunen. Daar aan het bestuur officieus de mededeeling is gedaan, dat de minister niet gun stig gestemd is voor het instellen eener afzonder lijke afdeeling, zoo gelooft het, dat er alleen dan kans van slagen zal zijn, indien alle maatschappijen het verzoek ondersteunen. Het heeft daarom het adres, voor en aleer het den minister wordt over handigd, ter inzage gezonden aan de landbouw- maatschappijen, om daarover te spreken op eene vergadering, Vrijdag den 15den Febr. e. k. te Utrecht te houden, in het Stationskoffiehuis, na afloop der door de Hollandsche Maatschappij van landbouw uitgeschreven vergadering. Uit Vlaardingen wordt gemeldVoor het Visschersweduwen- en weezenfonds is ontvangen van Z. M. den Koning 150, van Z. K. H. prins Alexander f 25, en van II. K. H. prinses Marianne, Z. K H. prins Hendrik en Z. K. H. prins Fre- derik ieder f 500. Thans heeft de Commissie f 8200 bijeen. Gelukkig dat er nog dagelijks giften inkomen en van vele personenopgaaf van hun inzamelingen moet ontvangen worden, want het bijeengebrachte kapitaal is ver van voldoende. Aan onzen landgenoot, den heer P. J. Arend zen, is door de „Académie royale des sciences, des lettres et des beaux arts de Belgique" te Brussel, opgedragen het vervaardigen eener reeks van gravures, voorstellende de portretten van de overleden leden der „Académie", te beginnen met Grandgagnage. Ook heeft de heer Portaels onzen talentvollen landgenoot de gravures zijner uitste kende schilderstukken toevertrouwd. Aan den heer J. F. Stracké, den directeur der Kon. School voor beeldende kunsten te 's-Her- togenbosch, is, naar men meldt, de vervaardiging opgedragen van een kolossale marmeren groep, voorstellende eene Pieth, van dubbele levensgrootte en bestemd voor het Dnitsch-Nederl. Hospitium van Campo Santo ie Rome. In de laatste vergadering van het bestuur der Vereenigiug tot verbetering der volksgezond heid te Utrecht is het besluit genomen om een onderzoek naar het gehalte der melk te doen in stellen, en de uitkomsten van het onderzoek met de namen der verkoopers van de onderzochte melk openbaar te maken. Niet alleen melk, ook andere levensmiddelen zullen onderzocht en de uitslag van het onderzoek bekend gemaakt worden. Het stoomschip „Wyberton", 22 December van Rotterdam vertrokken, is den 5den Februari te Batavia gearriveerdde „Iraouaddy", met berich ten van Batavia tot 12 Jan., is den 4den Febr.' van Suez naar Marseille vertrokken en wordt aldaar den 12den dezer verwacht; de „Conrad", van Bata via naar Nieuwediep, arriveerde te Suez en vertrok van daar gisterochtend. Zr. Ms. schroefstoomschip 1ste kl. „Atjeh"

Leidsch Dagblad | 1878 | | pagina 1