6 Februari. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon-en Feestdagen, uitgegeven. - STADS-BERICHTEN. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 8 maanden1.10. franco per post1.40. Afzonderlijke JNommera0.02. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 1—6 regels......rT.....-.V 1.06; ledera regel meer«c.-evo.f K 0.17^. Grootere letters nur plaatsruimte. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN doen te weten, dat door den Raad dier gemeente, in zijne ver gadering van den 27sten December 1877, is vastgesteld de volgende VERORDENING regelende het onderwijs in teekenen en gymnastiek aan de openbare lagere en middelbare scholen te Leiden. Art. 1. Aan al de openbare lagere scholen en aan de hoogere burger school der er gemeeote wordt ouderwijs gegeven in handteekenen en gym rustiek. Art. 2. Het onderwijs in het handteekenen wordt op de scholen voor on- en minvermogenden en op de school voor voorbereidend on derwijs der 2de klasse, alsmede op de laagste klassen der overige scholen, gegeven door het hulppersoneel aan die scholen werkzaam. Art. 3. Aan de hoogere burgerschool, aan de hoogste klassen der scholen voor uitgebreid lager onderwijs en aan de kweekschool wordt dit onderwijs gegeven door twee leeraren in het teekenen, met akte voor middelbaar onderwijs, die elk eene jaarwedde van 1200 ontvangen. Art. 4. Aan een dezer leeraren wordt het toezicht opgedragen over het teekenonderwijs, zooals dit door het hulppersoneel der lagere scholen gegeven wordt. Art. 5. De verdeeling en regeling der uren onderwijs, door de twee leeraren, 't zij afzonderlijk, 't zij gezamenlijk te geven, geschiedt door Burgemeester en Wethouders, in overleg met het schooltoezicht. Art. 6. Het onderwijs in de gymnastiek wordt gegeven aan de open bare scholen voor lager en middelbaar onderwijs, zooveel mogelijk in daarvoor ingerichte lokalen, door een leeraar en twee ouderwijzers in de gymnastiek met akte voor middelbaar ouder wijs, alsmede wat de openbare scholen betreft, voor zooveel noo- dig, door het hulppersoneel aan die scholen werkzaam. De regeling van dit onderwijs geschiedt door Burgemeester en Wethouders, in overleg met het schooltoezicht. Art. 7. De jaarwedde van den leeraar bedraagt 1600, die van den eersten onderwijzer f 800 en die van den tweeden onderwijzer ƒ600. Art. 8. Aan den leeraar is het toezicht opgedragen over het gymnas tiekonderwijs, zooals dit door het hulppersoneel gegeven wordt. Art. 9. Het is den leeraar en den onderwijzers in de gymnastiek ver boden privaat-onderwijs te geven in voormeld vak. De leeraar is evenwel bevoegd om, na bekomen vergunning van Burgemeester en Wethouders, privaat-onderwijs te geven in de orthopaedi8che gymnastiek. Art. 10. De leeraren en onderwijzers in teekenen en gymnastiek zijn gebonden aan de algemeene bepalingen voor de scholen van lager en middelbaar onderwijs, ook wat de vacantiën betreft. Zoolang zij aan de leerlingen eener school, 't zij in, 't zij buiten het schoollokaal, onderwijs geven, staan zij onder het toezicht res pectievelijk van den directeur, den hoofdonderwijzer of de hoofd onderwijzeres dier school. Art. 11. De leeraren en de onderwijzers, uit hunne betrekking wenschende te worden ontslagen, zijn verplicht, zes weken vóór het tydatip waarop dit ontslag moet ingaan, zich daartoe schriftelijk tot den Gemeenteraad te wenden. Vastgesteld door den Raad der gemeente Leiden, in zijne openbare vergadering van den 27sten December 1877. De Burgemeester, V. d. BRANDELER. De Secretaris, E. KIST. Zijnde deze Verordening aan de Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland, volgens hun bericht van den 22/25 Januari 187S, B. n°. 75 (late afd.), G. S. n°. 40, in afschrift medegedeeld. En is hiervan afkondiging geschied waar het behoort den 5den Februari 1878. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Vd. BRANDELER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN doen te weten, dat door den Raad dier gemeente, in zijne ver gadering van den 27sten December 1877, is vastgesteld de volgende VERORDENING waarbij wordt gewijzigd de Verordening houdende regeling der jaarwedden voor de teelcen- en gymnastiekonderwijzers aan de openbare lagere en middelbare scholen te Leiden. De RAAD der gemeente Leiden, Gelei op art. 24 der Wet van den 2den Mei 1863 (Staatsblad n°. 50), houdende regeling van het middelbaar onderwijs; Besluit Met wijziging in zooverre der Verordening van den 28sten October 1875, hondende regeling der jaarwedden voor de teeken en gymnastiekonderwijzers aan de openbare lagere en middelbare scholen te Leiden (Gemeenteblad n°. 6), te bepalen dat van de jaarwedden van den leeraar in de gymnastiek, vastgesteld op f 1600.een bedrag van j 240.wordt geacht bezoldiging te zijn voor het aan de hoogere bnrgerschool te geven onder wijs, van de jaarwedde van den eersten onderwijzer ad f 800. een bedrag van 120,en van de jaarwedde van den tweeden onderwijzer ad f 600.een bedrag van 90. De Burgemeester, V. d. BRANDELER. De Secretaris, E. KIST. Zijnde de regeling dezer jaarwedden goedgekeurd door den Mi nister van Binnenlandsche Zaken, bij zijn besluit va» den 14den Januari 1878, n°. 11, afdeeling Onderwijs, en door de Gedepu teerde Staten van Zuid-Holland, bij hunne beschikking van den 22/25 Januari 1878, B. n°. 75 (1ste afd.), G. S. n'. 40. En is hiervan afkondiging geschied waar het behoort, den 5den Februari 1878. Burgemeester en Wethouders voornoemd, V. d. BRANDELER Burgemeester. E. KIST, Secretaris. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN doen te weten, dat door den Raad dier gemeente, iu zijne verga dering van den lOden Januari 1878, is vastgesteld de volgende VERORDENING houdende wijziging der Verordening van den iden Mei 1872 (Gemeenteblad n°. 9), bepalende de jaarwedden van de hoofd onderwijzers en hoofdonderwijzeressen, van hel hulpperso neel, alsmede de toelagen ten behoeve van de kweekelin- gen aan de openbare lagere scholen binnen de gemeente Leiden, gewijzigd bij de Verordening van den 8sten Januari 1874 (Gemeenteblad n°. 6), nader gewij zigd bij de Verordening van den 2'-)stcn Octo ber van dat jaar (Gemeenteblad n®. 16), ver volgens bij de Verordening van den listen Mei 1875 (Gemeenteblad n°; 3), en ein delijk bij die van den Zielen Februari 1876 (Gemeenteblad n°. 3). De RAAD der gemeente Leiden, Gelet op art. 19 der Wet van den 13den Augustus 1857 (Staatsblad n°. Il 3) Heeft besloten: Art. 2 der Verordening van den 4den Mei 1872 Gemeenteblad n°. 9), bepalende de jaarwedden van de hoofdonderwijzers en hoofdonderwijzeressen, van het hulppersoneel, alsmede de toela gen ten behoeve van de kweekelingen aan de openbare lagere scholen binnen de gemeente Leiden, wordt gewijzigd, wat betreft de daarin voorkomende bepaling omtrent de toelagen ten behoeve van de kweekelingen, zoodat de betrekkelijke zinsnede thans ge lezen wordt als volgt: „Ten behoeve van eiken kweekeling wordt aan de hoofdonder wijzers of hoofdonderwijzeressen jaarlijks eene toelage verleend van f 100.voor de scholen voor on- en minvermogenden, van f 120.voor de overige scholen, onder de kweekelingen naar bekwaamheid te verdeelen." Vastgesteld door den Raad der gemeente Leiden, in zijne openbare vergadering van den lOden Januari 1878. De Burgemeester, V. d. BRANDELER. De Secretaris, E. KIST. Zijnde deze Verordening goedgekeurd door de Gedeputeerde Staten der provincie Zuid-Holland, bij hunne beschikking van den 22/26 Januari 1878, B. n°. 150 (lsteafd.), G. S. n°. 39/1. En is hiervan afkondiging geschied waar het behoort, den 5den Februari 1878. Burgemeester en Wethouders voornoemd, V. o. BRANDELER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. De Burgemeester der gemeente Leiden Brengt ter kennis van de ingezetenen dat de landmeter der 2de klasse, belast met den Velddienst in het Arrondissement Leiden, het voornemen heeft in den loop dezer maand deze ge meente te bezoeken tot het opmeten van de kadastrale verande ringen voor het loopende dienstjaar. En geschiedt hiervan afkondiging door plaatsing in de Leidsche Courant. De Burgemeester voornoemd, v. d. BRANDELER. Leiden, 5 Februari 1878. LEIDEN, 5 Februari. Heden is aan de universiteit alhier bevorderd tot doctor in de rechten de heer F. X. A. Ver- heijen, geb. te VHertogenboscb, na verdediging van Stellingen. 't Is niet te ontkennen dat de Commissie voor volksbijeenkomsten dezen winter haar pogen om ten nutte en genoegen van het volk werkzaam te zijn, weder met gunstigen uitslag bekroond ziet. De bijeenkomst van gisteravond was er weer op nieuw een sprekend getnige van. Eene eivolle zaal en goede sprekers, wat wil men meer? Een aandachtig gehoor. Welnu, dat was er. En geen wonder. Wie bij eene schitterende improvisatie als van dr. H. C. Rogge niet van het begin tot het einde als met open mond zat te luisteren, tot zulk een zouden we gerust zeggen„blijf een vol genden keer maar weg", want zoowel onderwerp als voordracht was zóó boeiend, zóó in overeen stemming met het denken en streven waartoe de tegenwoordige tijdsomstandigheden zoo ruim gele genheid geven, dat wij de keuze van het onderwerp Vaderlandsliefde, genomen in de ruimste beteekenis van 't woord, allergelukkigst kunnen noemen. Daverend waren dan ook de bijvals betuigingen die den spreker aan het einde zijner improvisatie, die ruim een uur duurde, ten deel vielen. Niet minder bijval oogstten de beide andere sprekers, de heeren L. Van Schravend ijk en J. H. Giezen, voor hunne bijdragen in. Met genoegen kunnen wij constateeren dat deze beide rederijkers, liet ook hier en daar de accentuatie nog wat te wen- schen over, belangrijk waren vooruitgegaan vooral wat gesticulatie en mimiek betreft. Hunne keuze was juist voor eene volksvoordracht zeergeschikt. „Een dag van vreugde, een dag van smart" van G. J. Spoor werd met onverdeelde aandacht ge volgd; terwijl de meer komische stukken: „De zelfmoordenaar" van Piet Paaltjens en „de Kermis tocht" en berijmde anekdoten van dr. Laurillard in hooge mate de hilariteit van het talrijke publiek opwekten. Was het aanwezige publiek over een en ander ten hoogste voldaan, de gelegenheid in de pauze gegeven om zich voor a. s. Zondag weder van toegangsbiljetten voor de wandeltentoonstellingen te voorzien, werd door velen weder gretig aange grepen, zoodat de Commissie voor volksbijeenkom sten waarlijk niet meer behoeft te vragen of zij met vrucht werkzaam is. Men bericht van hier aan het Vaderland, dat bij het departement van binnenlandsche zaken in bewerking is een wetsontwerp tot wijziging van enkele bepalingen van de wet op het hooger onderwijs (in verband met het leerprogramma voor de gymnasia). Aan het voorloopig examen voor 2den luite nant der artillerie hebben met gunstigen uitslag - deelgenomen de sergeanten E. M. C. Baak, W. Vosmaer en P. C. M. Schultz van het 1ste; G. J. Neiszen, E. M. J. Colac/o Belmonte en J. Van Cappelle van het 2de, en C. Schippers van het 3de regiment vestingartillerie, de 5 eersten voor het leger hier te lande, de beide laatsten voor Oost-Indië, en allen van den hoofdcursus der artillerie te Delft. De door de afdeeling 's-Gravenhage der Hollandsche Maatschappij van landbouw in Juli aanst. te houden tentoonstelling van rozen, aard beziën, planten en bloem-bouquetten zal plaats hebben in het gebouw voor Kunsten en Weten schappen aldaar. De belangstelling voor deze eerste expositie van dien aard is zeer groot, niet alleen in ons land, maar ook daarbuiten. Het bestuur ont ving toch reeds verschillende toezeggingen van in zendingen uit België. Door het kiescollege der Ned. Herv. Gemeente te Dordrecht is, ter vervanging der vacature ont staan door het vertrek van ds. Rademaker naar Den Haag, het volgende zestal van predikanten opgemaakt: P. Bartstra, te K' - .Iert; E. E. Gewin, te Abcoude; J. Van Hooft, te Koudekerk; J. P. Nonhebei, te Middelburg; B. Van Schelven, te Alkmaar, en J. Vermeer, te Zwolle. In verband met eene nieuwe regeling van

Leidsch Dagblad | 1878 | | pagina 1