N°. 5514. Dinsdag A0. 1878. 5 Februari. Dexe Courant wordt dagelijks, met uitzondering Tan Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Een wenschelijke wetsherziening. LEIDSOH DAGBLAD. PEIJS DEZER COURANT: Toor Ltiden per maanden1.10. r. 1.4a Franco per post. Afzonderlijke Nommeraa 0.01 PRIJS DER ADVERTENTIES: Tm 1—8 regels..... ledara regel meer Grootere letters naar plaatsruimte. .i.TiScr. .V 1.05. f 0.17). J Reeds met een enkel woord maakten wij voor eenigen tijd meldiDg van een hoogst belangrijk geschiedkundig overzicht van de hand van dr. S. Sr. Coronel, voorkomende in n°. 9 van het zoo gunstig bekende tijdschrift „Stemmen over staat kundige en maatschappelijke vraagstukken" en dat tot titel droeg het in onze dagen zoo menigmaal uitgesproken woord „Kinderarbeid." In het onlangs verschenen 10de nummer van dat maandschrift zet de kundige schrijver zijn niet gemakkelijke taak voort door achtereenvolgens een blik te slaan op hetgeen in Duitschland en Oostenrijk, Zwit serland en België, Zweden en Denemarken, ja in Spanje werd verricht tot bescherming van vrou wen en kinderen tegen overmatigen arbeid in fa brieken en werkplaatsen. Dat ook dit tweede gedeelte eene lezing over- waardig is, zal geen betoog vereischen voor hen, die kennis maakten met het eerste stukhen, die dat verzuimden, schromen wij niet daartoe aan te sporen, er tot aanbeveling, zoo deze nog noodig mocht zijn, ten slotte bijvoegende, dat de waarde en bruikbaarheid van het geheel niet weinig wor den verhoogd door een vergelijkenden staat van de voornaamste bepalingen in de desbetreffende wetten in Engeland en Frankrijk benevens al de boven opgenoemde landen. Maar Nederland dan Aan ons land wijdt de begaafde schrijver, en terecht, een afzonderlijk hoofdstuk, niet zoozeer om daaromtrent in een breede historische ontwikkeling te treden, als wel om uit de ervaring, in den vreemde opgedaan, nuttige wenken voor een nadere regeling van den kinderarbeid ten onzent te putten. Zeer juist gezien. Immers, ook bij hetgeen in ons land op dat gebied van wetgeving reeds werd tot stand gebracht, mag niet buiten rekening worden gelaten wat in andere rijken in dat opzicht voor ons viel te leeren. Dat de wet-Van Houten desniettegenstaande een betrekkelijk zoo hoogst gebrekkige wet werd, was het gevolg hiervan dat, gelijk de schrijver het zoo juist uitdrukt, daarin twee hoofdvoorwaarden werden gemist om de rich- tige toepassing te verzekeren van het eenmaal aangenomen beginsel, dat de staat onmondigen behoort te beschermen tegen overmatigen arbeid en verwaarloozing. Die voorwaarden zijn een vol doend toezicht om tegen overmatigen arbeid te waken en een bepaald voorschrift om te beletten, dat het kind verwaarloosd wordt. Daarom is een herziening van de wet op den kinderarbeid dringend noodzakelijk. In welken geest de heer Coronel meent dat die moet plaats hebben blijkt uit de volgende zinsneden: „Naar het ons voorkomt, is de eisch van het oogenblik om de omschrijving van het gebied, waarover het verbod om te arbeiden zich uitstrekt, zooveel mogelijk te verduidelijken, zoodat aan de vele ontduikingen van de bestaande wetsbepalingen voldoende perken worden gesteld. Het verbod om te werken bene den den leeftijd van 12 jaren moet absoluut ge steld worden en dus ook toepasselijk zijn op h u i- selijke en persoonlijke diensten enveld.. arbeid." Ziedaar een billijke eisch, die vooral in een fabriekstad als Leiden de goedkeuring zal weg dragen, een eisch, welks verwaarloozing ten ge volge heeft, dat de eigenaars van groote fabrieken gelijk er hier ter stede zoovele gevestigd zijn, door de wet worden getroffen, terwijl ouders voor hun huiselijke, bezitters van kleine werkplaatsen voor hun zoogenaamde persoonlijke diensten en land bouwers voor den veldarbeid buiten het bereik der wet vallen, zoodat in den tegenwoordigen toestand de groote fabrikanten zich al den druk der wet moeten getroosten, zonder de voldoening te smaken, dat de opofferingen, die hun dit kost, het beoogde doel, bescherming van het kind tegen overmatigen arbeid, doen bereiken. En zoo eenige stad in ons vaderland het recht heeft een stem te doen hooren tot herziening der wet op den kinderarbeid in dien geest dat zij èn beter doel treft, èn niet uitsluitend drukt op de groote fabrikanten, dan voorzeker is het Leiden. Van onze stad toch het is zeker niet overbo dig er aan te herinneren gingen de eerste po gingen uit om verbetering aan te brengen op het gebied van den kinderarbeid. Want niet alleen dat de afgevaardigden der verschillende armbestu ren en die van de Leidsche Maatschappij van Wel dadigheid in een gecombineerde vergadering, den 3den Dec. 1859 hier ter stede gehouden, de eerste stappen deden tot het uitlokken eener enquête in zake den kinderarbeid, maar den 17den Maart 1863 richtten 32 Leidsche fabrikanten tot den Koning een adres, waarin zij wezen op de drin gende noodzakelijkheid eener voor allen (en niet alleen voor eigenaars van groote fabrieken) ver plichtende regeling van het onderwijs, de uren van arbeid en rust der kinderen, in fabrieken arbeidende. Moge aan dien wensch, maar thans uitgebreid ook tot bijzondere diensten en veldarbeid, eindelijk gehoor worden gegeven LEIDEN, 4 Februari. In de laatste buitengewone zittingen der Synode is het rapport der commissie, benoemd om de bepalingen van het reglement op het exa men met die van het reglement op het hooger onderwijs in overeenstemming te brengen, ter hand genomen, en is naar aanleiding daarvan een door de commissie aangeboden concept-reglement op het examen voorloopig door de vergadering gearresteerd. Het zal aan de consideratiën der provinciale kerkbesturen en der in Juni te houden classicale vergaderingen worden onderworpen. De voornaamste bepalingen, waardoor dit reglement zich van het vorige onderscheidt, zijn opgenomen in de „Kerkel. Ct." van 2 Eebruari. De benoeming tot hoogleeraren is, voor zoo ver officieel bekend is, aangenomen door dr. Hof stede de Groot voor Groningen en door dr. Acquoy voor Leiden. Van de andere benoemden wordt nog bericht ingewacht. Vrijdag 8 Februari a. s., den 303den gedenk dag van de stichting der universiteit alhier, zal de rector-magnificus dr. R. J. Fruin des namiddags te twee uren in het groot auditorium eene rede houden. Dr. C. P. Sluyter, leeraar in de natuurlijke historie aan de hoogere burgerschool alhier, heeft zich bereid verklaard om aan de Nederlandsche expeditie naar dê Noordpoolstreken deel te nemen. Door den stationschef alhier is, ten behoeve deï nagelaten betrekkingen van cle bemanning clej verongelukte reddingboot, naar Den Helder een som van vijftig gulden opgezonden, zijnde het be drag van giften van eenige studenten en aan het station geëmployeerden alhier. Tot predikant bij de Ghr. Ger. Gemeente alhier (Hooigracht) is beroepen de heer J. H. Van der Linden, pred. te Bolsward. Bij de heden gehouden openbare verkoo- ping van cokes van partijen van 100, 50, 10 en. 5 hectoliters waren de hoogste prijzen f 30.00?, 15.00, 3.30 en 1.55; de laagste f 30.00, 15.00, ƒ3.00 en ƒ1.50. Bij den Raad van State is, naar men ver neemt, de overweging aanhangig gemaakt van een ontwerp voor eene nieuwe regeling van de krijgs school voor officieren. De algemeene Synode der Nederl. Herv. Kerk heeft in hare buitengewone vergadering, deze maand gehouden, besloten, een adres aan de regee ring te zenden, waarin wordt aangedrongen om in de nieuwe wet op het lager onderwijs, of in de gewijzigde artikelen der bestaande wet op het lager onderwijs eene bepaling te doen opnemen als volgt: dat de bevoegde macht in de gemeente verplicht is, op verzoek van de kerkelijke besturen, die in haren kring met de zorg voor het gods dienstonderwijs belast zijn, geschikte uren aan te wijzen, waarin geen schoolonderwijs zal worden gegeven, maar waarin de schoolgaande kinderen in de gelegenheid zullen zijn, hetzij in, hetzij buiten de schoollokalen, godsdienstonderwijs te ontvangen.' Te Gorcum is overleden de heer A. H. Van Tienhoven, lid der Provinciale Staten van Zuid- Holland, dijkgraaf van de Alblasserwaard, ridder der Orde van den Nederl. Leeuw. De gymnastiek-vereeniging „Eriedrich Lud- wig Jahn" te Leeuwarden heeft met algemeene stemmen besloten, in Augustus van dit jaar den lOOsten geboortedag van den grooten turner, wiens naam zij draagt, feestelijk te herdenken. De internationale conferentie ter beraadsla ging over een algemeen transportrecht voor spoor wegen is tegen 13 Mei te Bern bijeengeroepen. De divisie, bestaande uit Zr. Ms. schroef- stoomschepen „Van Galen", Zilveren Kruis" en „Leeuwarden", onder bevel van den kapitein-ter zee W. K. Van Gennep, is Zaterdag-middag van de reede van Tessel vertrokken met bestemming tot het doen van een oefeningstocht in den Noord- Atlantischen Oceaan en de Caraïbische Zee. Het stoomschip „Prinses Amalia", van Nieu- wediep naar Batavia, passeerde Zaterdag-avond Kaap Rocade „Maas" is Vrijdag van Nieuw-York naar Rotterdam vertrokken, zijnde 24 uren opge houden door een hevigen sneeuwstorm; de „Hamp ton", van Java naar Rotterdam, arriveerde Vrijdag te Marseille, om aldaar een deel der lading te lossen; de „Voorwaarts", van Batavia naar Nieuwediep, arriveerde gisteren te Corunna, op sleeptouw heb bende het Eransche stoomschip „Henry IV", en zou hedenmorgen vertrekken. Allee wel aan boord. Het Weekblad voor het Notarisambt meldt dat de minister van justitie üoor tusschenkomst van zijn ambtgenoot van financiën mededeeling van het gevoelen van de ontvangers der registra tie heeft gevraagd omtren t eene eventueele vermeer dering van het getal notarissen binnen den kring van ieders kantoor. Door den Comn^jggarjs des Konmgs in deze provincie is tot secretaris van den Militieraad te Leiden v^][ lichting van dit jaar benoemd de heer P. De Haas. In een te Brussel verschenen geschrift wordt beweerd, dat de Nederlandsche regeering den af koop van de lijnen van den Grand-Central tot voorwaarde zou willen stellen voor de nog altijd aanhangige regeling omtrerA de verbreeding van het Kanaal van Terneuzen. Z. M. heeft benoemd tot advocaat-generaal bi j het gerechtshof te V-Hertogenbosch jhr. mr. Th. Serraris, thans substituut-officier van justitie bij de arrond.-rechtbank aldaarjhr. mr. W. Van Rappard, oud-lid van den raad van Ned.-Indiè', benoemd tot staatsraad in buitengewonen dienst.

Leidsch Dagblad | 1878 | | pagina 1