A°. 1878. 4 Februari. N°. 5513. Maandag Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering A Tan Zon- en Feestdagen, uitgegeven. 3 Dit Nommer bestaat uit TWEE BLADEN. Eerste Blad. KOLONIËN. IDSCH DAGBLAD. PBIJS DEZEB COUBAKT: -Voor Leiden per 8 maanden1.10. -Franco per posLn 1-dO. ALooileriijie Wommerss 0.02. PBIJ8 DEB ADTEBTENTJEN: Til» 16 regels. Iedere regel meer.. i'eeeeeette' Grootere letters nur plaatsruimte. 1.05. g 0.171» LEIDEN, 2 Februari. Tot directeur der Kweekschool voor zeevaart alhier is benoemd de luitenant-ter-zee 1ste klasse C. H. De Goeje, werkzaam bij den torpedodienst te Nieuwediep De Kamer van Koophandel alhier heeft als voorzitter herbenoemd den heer mr. P. Du Bieu en als ondervoorzitter den heer J. I. Van Wensen. Gedurendedeze week zijn dagelijks in het Werkhuis alhier opgenomen van 7597 volwas sen personen en van 2127 kinderen. Gedurende de afgeloopen maand werden in de Volkskeuken alhier afgeleverd 3948 portiën, als: 3440 warme spijs, 396 vleesch en 112 spek. 'j, Dat er ook aan het koopen van vast goed en het schieten van geld op hypotheek gevaren verbonden zijn, wordt door den bekenden redac teur van het weekblad „De Financier", den heer J. Pik, in eene kleine brochure, verschenen bij den uitgever P. L. Folmer te Groningen, aange toond. Zoo wijst hij b. v. op het volgende„Daar de hypotheekbewaarder alles moet in- of overschrij ven, wat hem te dien einde wordt aangeboden, indien slechts de vorm der aanbieding niet strijdt met de wet, kan het zelfs voorkomen, dat onder- han^sche akten, met namen van derden of met Éruisjes voorzien, worden ingeboekt in de openbare ïgisters. Toch zijn zulke akten onwettig en het op die wijze overgedragen goed is dan feitelijk niet van eigenaar veranderd. Men werpe ons niet tegen dat dergelijke akten niet of althans hoogst zelden voorkomen. Wij hebben eenige statistieke opgaven van het jaar 1856 bij de hand, waaruit blijkt dat het getal onderhandsche, met kruisjes geteekende akten, in dat jaar overgeschreven, 588 heeft bedragen. Een ander, niet minder ernstig gevaar is gelegen in de omstandigheid, dat de openbaarmaking niet is bevolen van overdrachten, geschied krachtens vonnis van toewijzing, akte van scheiding, boedel verdeeling, enz. Wel schijnen enkele wetsartikels op een gedw.mgene overschrij ving te doelen, maar vele rechtsgeleerden ontken nen ten stelligste dat die overschrijving verbin dend is, zoodat men onderworpen is aan het sub jectieve oordeel van den rechter, wien de beslis sing ten deze wordt opgedragen." Het gebrekkige der Nederlandsche wetgeving ten deze op duidelijke wijze in het licht te stel len is het doel van den schrijver. Ook de Neder landsche regeering was sedert jaren doordrongen van de onzekerheid van den eigendom van onroe rend goed, en toch is nooit ernstig eene verbete ring beproefd. De heer Pik acht het echter on waarschijnlijk, dat ook zijne beschouwing van deze zaak er toe zal bijdragen dat onze wetgeving op het hypotheekstelsel en op het bezit van onroe rend goed binnenkort zal worden herzien. Het Staatsblad N°. 5 behelst de wet van den 26sten Januari 1878, tot herziening van de tabel, bedoeld in art. 9 der wet van 4 Juli 1850. (Kieswet.) Door den directeur der rijks-normaalschool, den heer T. Boersma te Veendam, is aan den nister van binnenl. zaken, met gunstig advies an den inspecteur van het lager onderwijs, den eer mr. Blaupot ten Cate, een plan ingediend >t reorganisatie van die inrichting, ten einde een volledigen 4-jarigen cursus te verkrijgen, waarbij k teeken- en gymnastiekonderwijs gevoegd is. - oor de commissie van toezicht op het M. O. aldaar is aan den gemeenteraad een ontwerp in geleverd tot stichting eener H. B. school met 4- jarigen cursus voor meisjes, met bijvoeging van een gunstig rapport van den inspecteur van het middelb. onderwijs, dr. D. J. Steyn Parvé. Aan het voorloopig lichter examen, ter verkrijging van den rang van 2den luitenant bij het leger hier te lande of in Ned.-Indië, gehouden bij het regiment grenadiers en jagers, hebben voldaan de sergeanten Van Slingelandt, Brand en Kraak. Te Utrecht loopt volgens het „Hbl." het gerucht, dat het voornemen bestaat de detache menten veldartillerie, die omstreeks 25 jaren aldaar hebben garnizoen gehouden en waarvoor de nieuwe kazerne en stallen op Damlust kortelings zijn op gericht, te verplaatsen en hen te vervangen door een regiment cavalerie, die met het bataljon mineurs ,en sappeurs, infanterie en vestingartillerie in het vervolg de bezetting van Utrecht zal uitmaken. Door wijlen inejuflrouw G. Meyer Warnars te Zutfen, zijn bij testament aan 's Bijks Museum van schilderijen te Amsterdam gelegateerd, vrij van successierechten, drie schilderijen, zijnde een mans- en een vrouwenportret door Hodges en een winkelhuis door Jelgerhuis geschilderd. De gemeenteraad van Utrecht heeft besloten aan den burgemeester mr. N. P. J Kien, die zooals reeds gemeld is zijn ontslag als zoodanig heeft gevraagd, levenslang eene toelage toe te kennen van 2500 's jaars, als blijk van waardeering voor de vele, langdurige en belangrijke diensten, door hem aan de gemeente bewezen, ook in ver band met zijn bijna 40-jarig burgemeesterschap. Men schrijft uit NieuwediepGisterochtend te 12 uren stoomden de oorlogschepen „Van Galen", „Zilveren Kruis" en „Leeuwarden", onder bevel van den kapitein ter-zee W. K. Van Gennep, naar de reede. Het marine-muziekcorps liet zich aan het havenhoofd hooren, toen de schepen voorbij stoomden, en tal van vrienden en belangstellenden deden de vertrekkenden uitgeleiile. Op de reede zullen de kompassen geverifieerd worden en eerst heden zal het eskader, bij niet al te ongunstige gele genheid, naar zee vertrekken. Behalve de gewone bewapening heeft elk schip op zijde inrichtingen tot het voeren van spar-torpedo's. Oorlogschepen uit den tegenwoordigen tijd gelijken met recht drij vende mijnen. Behoudens goedkeuring van Gedeputeerde Staten dezer provincië is de aanneming van de havenverbetering enz. te Maassluis door het ge meentebestuur gegund aan den laagsten inschrijver, den heer J. P. Cornelissen te Amsterdam, voor f 174,755. Al zeer spoedig zal een begin met de werken gemaakt wordenvolgens bestek moeten zij binnen een jaar na de gunning gereed zijn. Ongetwijfeld zullen door deze werken, in verband met den spoorweg, handel en visscherij in ge noemde gemeente veel uitbreiding erlangen. Naar men verneemt is dan ook reeds aan de westzijde van de haven grond aangekocht om daarop pak huizen te bouwen voor de uitoefening van reederij. In eene te Arnhem gehouden vergadering van leden van het Protestantenbond is in beginsel besloten tot het stichten eener Eemonstrautsche gemeente aldaar. Op het ook hier te lande welbekende her stellingsoord Davos, in Zwitserland, zal, naar men meldt, een gymnasium worden opgericht. De ge heime hofraad dr. Herm. Perthes, in de school wereld van Duitschland sinds lang gunstig bekend, heeft het voornemen met 1 Augustus a. s. aldaar een gymnasium te openen, dat te gelijk kostschool zal zijn en vooral aanbeveling verdient voor zulke jongelieden, wier zwakke gezondheid een verblijf in het hooge gebergte wenschelijk maakt. Door het hoofdbestuur van het Fonds ter aanmoediging en ondersteuning van den gewapen- den dienst in de Nederlanden is besloten aan de verminkten in den strijd met Atjeh, als deelge- rechtigden in het fonds opgenomen, voor het jaar 1878 eene verhooging van 150 pCt. boven hunne gewone gratificatie toe te kennen, te bestrijden door de renten van 's Konings geschenk ter ge legenheid van Zr. Ms. 25-jarige regeering. Het aantal dier verminkten bedraagt 99. Het voorloopig vastgesteld primitief kohier der directe belasting op het inkomen, dienst 1878, voor de gemeente Leeuwarden, wijst een vermoe delijk belastbaar inkomen aan van f 4,063,052.25, een getal aangeslagenen van 3994 en een aanslag, berekend naar f 3.75 ten honderd van het be lastbaar inkomen, van f 152,366.65'/^ Ter gelegenheid der wereldtentoonstelling te Parijs zal in het Trocadéro ook een expositie voor anthropologische wetenschappen plaats hebben. Programma's daarvoor zijn bij dr. D. Lubach te Kampen verkrijgbaar. In 1877 hebben 64 manschappen der lich ting voor de nationale militie van dat jaar niet aan de oproeping ter aflevering voldaan. Het meerendeel hunner bevindt zich buitenslands. Op den 8sten Januari zijn, blijkens bericht in het Algemeen Politieblad, 38 stuks gouden en zilveren horloges ontvreemd. Z. M. heeft ter belooning aan hen die zich in den strijd met Atjeh onderscheidden, en dat wel in 't bijzonder gedurende de maanden Sep tember en October 1876, alsnog benoemd tot ridder der 4de klasse van de Militaire Willems orde den majoor der genie C. E. Yan Lennep,. den kapitein der genie J. J. Staal en den lsten luitenant der infanterie H. W. Nijenhuis, laatst genoemde gedurende de meervermelde krijgsver richtingen gedetacheerd bij het wapen der genie. H echtzaken. Voor het gerechtshof te 's-Bosch werd Woensdag behandeld de zaak tegen C. N. Perronnée, sjouwer,, wonende aldaar, beschuldigd van poging tot man slag met voorbedachten rade op C. V., door haar eenigen tijd geleden des morgens, vlak voor het paleis van justitie, met een mes een steek in de borst toe te brengen, die, hoewel aanvankelijk ern stig, toch niet den dood ten gevolge heeft gehad. Twaalf getuigen werden in deze zaak gehoord. Het openbaar ministerie requireerde schuldigver klaring van den verdachte en veroordeeling tot eene tuchthuisstraf van acht jaren. Jhr. mr. Yan Sasse van IJsselt trad als verdediger op, en het hof zal a. a. Donderdag uitspraak doen. Verdachte gedroeg zich ter terechtzitting, evenals vroeger, geheel on verschillig en schijnt een echte deugniet te zijn; hij heeft dan ook reeds verschillende straffen on dergaan. BATAVIA, 28 December. Het Alg. Dagblad van Nederl. Indië schrijft in zijn mail-overzicht o. a. Een raadselachtig telegram ontvingen wij gis teren dat namelijk de regent van Pekalongan en drie hoofden wegens het bijwonen eener oproerige vergadering opgevat en naar Padang verbannen zijn. Den 23sten November, zoo werd vroeger be-

Leidsch Dagblad | 1878 | | pagina 1