BUITENLAND. Franlïrij k. Amsterdam en zich wederom aan bedrieglijke oplichting schuldig gemaakt, o. a. bij 'eene modiste, welke zij een dameshoed afhandig maakte. Men meldt als eene groote bijzonder heid uit Nijmegen, dat in de omstreken aldaar eene drijfjacht gehouden is, waarbij een der jagers, de heer Van E., met beide loopen twee reeën schoot, die op de plaats dood bleven. Te Noordmeer, op een half uur af- stands van Buiksloot gelegen, is in den nacht van Woensdag op Donderdag brand ontstaan op de boerenhofstede „Ons Genoegen", in eigen dom toebehoorende aan den heer Korthals, te Amsterdam. De bouwhoeve is bijna geheel in de asch gelegd en 25 koeien en 2 paarden zijn in de vlammen omgekomen. De pachter en zijn gezin hebben met moeite het leven gered en één der knechts bekwam belangrijke brandwonden. Het vee was niet verzekerd. Toen den 16den dezer de inspecteur van het lager onderwijs met de schoolcommissie de burgerschool te Eraneker bezocht, nam de bur gemeester het werk van de onderwijzeres over en maakte allerlei aanmerkingen, die haar in schreien deden uitbarsten. Naar aanleiding daarvan is door het geheele hulppersoneel te Eraneker aan de plaat selijke schoolcommissie het volgende protest inge zonden „Ondergeteekenden, allen werkzaam aan de openbare scholen alhier, in kennis gekomen zijnde van de onheusche en vernederende behande ling door het lid uwer commissie, den heer P. Lijklama a Nijeholt, mejuffrouw B. bij het jongste schoolbezoek in tegenwoordigheid harer leerlingen aangedaan, teekenen bij dezen protest aan tegen die handelwijze. Zij voelen zich gedrongen, ook in 't belang van 't onderwijs, hierbij den wensch te voegen, dat dergelijke onwaardige handelingen niet meer mogen plaats hebben." Naar aanleiding van dit voorval vraagt de Arnh. Crt. of het admi- nistreeren van de gemeente Franeker zóóveel tijd zou vorderen, dat de burgemeester zelfs geen kwar tier meer vinden kon om eene onderwijzeres, wier onderwijs hij afkeurt, bij zich te ontbieden en haar daarover te onderhouden? Zeker heeft de man, indien het waar is, meer bedorven dan hij goed kan maken. Onder Westcrlee had Zondag-avond een zeer treurig voorval plaats. Eenige jongelui uit Wester- en Heiligerlee en Pekela, die dien avond op hunne wijze hadden gepasseerd, zou den een paar van hunne gezellinnen van Wes- terlee geleiden, toen onverwachts een vau ;c jon gelingen, in Heiligerlee woonachtig, zijn kameraad uit Pekela een hevige snede over schedel en aangezicht toebracht. De verwonde is door zijne vrienden en vriendinnen in een naburig huis gebracht en door dr. Heckman, uit Scheemda, verbonden. Later is hem verdere hulp verleend door den chirurgijn Rinsema. Zijn toestand is niet zonder hoop. De dader, S. Ottens, bevindt zich te Win schoten in het huis van arrest. Op een half uur afstand van Arnhem, onder Klingelbeek, woedde eergisteravond een hevige brand. De woning van den landbouwer en tapper Bloem, met de aangrenzende deel, zijn in de asch gelegd en van den inboedel is niets gered. Huis en inboedel waren verzekerd. Bij het in het landlaten of verweiden van koeien stooten zij elkander dikwijls de horens af. Natuurlijk worden zij hierdoor geschonden, 't geen de waarde der heesten hij verkoop ver mindert. Om dit afstooten te voorkomen, begint men in Friesland het volgende middel toe te passen: Men bestrijkt de horens en de banden met azijnde koeien bereiken elkaar nu wel even zeer, maar de zure lucht oefent, blijkens de ouder vinding, zoo veel invloed uit, dat zij zich van elkander verwijderen en het stooten nalaten. De algemeene postmeester in Pruisen heeft de oprichting bevolen van nog 48 nieuwe, van klankleiders (telephoons) te voorziene rijks- telegraaf-kantoren, in 25 opperpostdirectiën. Het. gebruik van den klankleider in de tot nu toe be staande telephoon-inrichtingen, alsmede in het na tuurkundige kabinet van het algemeene telegraaf- ambt en in de fabriek van telegrafen van Siemens en Halske te Berlijn, waar voortdurend verdere proeven met het werktuig worden genomen, heeft doen zien, dat het arbeidsvermogen van den toestel door bijzondere verbeteringen nog aanmerkelijk verhoogd kan worden. In Zweden is eene voorloopig welge slaagde proef genomen met „ambulance-sloepen", niet voor den dienst der vloot, maar voor dien van het leger. Men wil gebruik maken van de vele waterwegen des lands voor het vervoer van zieken en gekwetsten, vooral omdat de wegen veel te wenschen overlaten. Elke sloep bevat 12 bedden en 4 sloepen worden door eene stoomboot gesleept met nog eene stoombarkas en een jol om de zieken aan boord van de sloepen te brengen is de kleine vloot compleet, die door de Zweedsche Vereeniging van het Roode Kruis eene ambulance-brigade ge noemd wordt. Te Einsterwolde stierf dezer dagen een 88-jarige vrouw. In het sterfhuis treurden 128 familieleden, en wel 5 dochters, 3 schoonzoons, 1 schoondochter, 54 kleinkinderen, 64 achterklein kinderen en 1 achter-achterkleinkind. In den dood waren haar voorgegaan, behalve haar man, 75 kinderen, klein- en achterkleinkinderen. Volgens opgave van het bureau „Veri- tas" zijn in de maand December 1S77 verongelukt 132 zeilschepen, als van: Engeland 46, Duitschland 21, Amerika 17, Noorwegen 11, Frankrijk 8, Neder land 8, Italië 5, Zweden 5, Denemarken 4, Spanje 1, Griekenland 1, Rep. Guatemala 1, Portugal 1, onbekende 3. Hieronder zijn begrepen 4 sche pen waarvan bijzonderheden ontbreken. Stoomsche pen 19, als vanEngeland 14, Duitschland 1, Spanje 1, Nederland 1, Noorwegen 1, Zweden 1, waaronder 1 waarvan bijzonderheden ontbreken. Dat de veiligheid in Palermo nog altijd te wenschen overlaat, werd dezer dagen ge meld, naar aanleiding van de oplichting van den heer Alexander Parisi, een jongmensch van welge stelde ouders. Daaromtrent worden nu door den patiënt de volgende bijzonderheden medegedeeld. Hij bevond zich den 2den Januari des nachts te 12 uren bij de porte Macqueda, in de nabijheid zijner woning, en werd plotseling door vier met karabijnen gewapende lieden aangehouden. De jonge Parisi riep om hulp, waarop een der mannen hem zijn wapen op de borst zette en beval te zwijgen. Zijn makker kwam tusschenbeide en riep angstig: „dood hem nietParisi, die nu begreep dat het niet om zijn leven te doen was, hield zich rustig. Men bracht hem naar een op dertig schreden af- stands gereedstaand rijtuig, blinddoekte hem en na een rit van anderhalf uur kwam men aan een nauwe grot, waarin de gevangene gebracht werd. Men behandelde hem met de meeste voorkomend heid de roovers maakten vele verontschuldigingen, dat zij gedwongen waren hem in zulk een enge gevangenis te bewaren„de tijden zijn slecht, men moet toch leven en zich daarom tot lieden wenden, die 't betalen kunnen." Zij brachten hun gevan gene allerlei fijne ververschingen, cigarettes, in één woord, men zorgde dat het hem aan niets ontbrak; ook de dagbladen, vooral die waarin bij zonderheden over koning Victor Emmanuel voorkwa men, werden hem verstrekt. Nadat de familie ten slotte een losgeld van 67,000 fr. had betaald, werd de gevangene naar Palermo teruggebracht. Ook het „Journal des Débats" meldt thans, dat eene Nederlandsche maatschappij con cessie van den onderkoning van Egypte heeft ge kregen tot het droogmaken van het meer van Ma- reotis. Niet minder dan 30,000 hectaren grond zou men door die droogmaking in cultuur kunnen brengen. Men weet, zegt het bericht, dat de En- gelschen den 13den April 1801, tijdens deEran- sche expeditie in Egypte, de dijken van het kanaal van Alexandrië doorstaken, daardoor het water van de Middellandsche Zee in het meer van Mareotis deden vloeien en op die wijs het geheele land in den omtrek onder water zetten. 150 dorpen werden toen overstroomd en de uitgebreide vlakte, bekend onder den naam van Mareotide, in een moeras veranderd. De Nederlandsche maatschappij is voor nemens op de drooggemaakte gronden pachthoeven te bouwen en wijngaarden aan te leggen, want vroeger leverde deze streek een goeden wijn. Iï echtzaken. Voor de correctioneele rechtbank te Amsterdam stond gisteren een voormalig politie-agent terecht, beklaagd van misbruik van vertrouwen in gemelde betrekking. Hij erkende dat. hij in den nacht van 27 op 28 Oct., bij het visiteeren van een in beschonken toestand aan de politie overgeleverd persoon, een gulden voor zich had behouden. Een korporaal-nachtwacht had dit bemerkt en 't zijn sergeant medegedeeld, toen beklaagde dien gulden niet verantwoordde. Beklaagde, iemand van gun stige antecedenten, gaf op door bijzondere armoede van zijn gezin tot dit feit te zijn genoopt. Hij was kort voor den bewusten nacht, tegen een jaargeld van f 500, door den burgemeester tot politie-agent aangesteld. De substituut-officier van justitie, mr. A. Stheeman, keurde het gepleegde feit ten strengste af, vooral omdat het den agent gold, geroepen om op de dieven te passen. Hij zou dan ook een zeer zware straf hebben geëischt, ware het niet dat de rechter zijns inziens in deze eeni- germate mocht letten èn op 's mans gunstige antecedenten èn op zijn gebleken armoede. Hij vroeg derhalve tegen hem een veroordeeling tot eene cellulaire gevangenisstraf van 4 maanden en een geldboete van 12.50. Uitspraak 7 Februari e. k. De advocaat-generaal mr. Gregory heeft ter civiele terechtzitting van het gerechtshof te 's-Gra- venhage op Woensdag conclusie genomen in de zaak van den burgemeester van Amsterdam, inciden teel eischer, contra de algemeene commissie van liqui datie der zaken van de voormalige wees- en mom- boirkamers, incidenteel verweerderesse. De conclu sie strekte tot ontzegging van den incidenteelen eisch, op grond dat de eischer, aan wien de toe gang tot het archief der voormalige wees- en momhoirkamer te Amsterdam door de commissie verleend was, in staat was in dat archief de stuk ken te zoeken, voor hem benoodigd, waarvan dan daarna de mededeeling kon worden gevraagd, maar dat overbrenging van het geheele archief, zooals door den eischer werd gevorderd, onnoodig was. De uitspraak in deze zaak werd bepaald op 4 Maart. Een zeer groot proces, zoo schrijft men uit Parijs aan de Belgische „Indépendance", is op dit oogenblik voor het hof aanhangig, waarin door voorname leden der balie, de heeren Allou, Le Berquier en Betolaud, gepleit wordt. Het geldt namelijk de vraag, of de stad Parijs, als gemeente, verantwoordelijk is voor de plunderingen, dieverijen en rooverijen, gedurende den Commune-opstand van 18 Maart 1871 bedreven. Het geding is in gesteld door de groote spoorwegmaatschappijen, wier magazijnen en stations toen geplunderd zijn en die daardoor schade geleden hebben tot een bedrag van tusschen de 12 en 15 millioen fr. De maatschappijen van huurrijtuigen, omnibussen en verschillende financieele maatschappijen, welke toen aan de feitelijke regeering van Parijs sommen hebben moeten storten, waarvan later door het geregeld bestuur de storting opnieuw geëischt werd, omdat de eerste niet wettig was geweest, deze allen verlangen van de stad Parijs schade loosstelling. Krijgen zij gelijk, dan is het zelfs niet bij benadering na te gaan, welk eene ontzag lijke som Parijs zal hebben te betalen. Dat het proces nu eerst is ingesteld, komt hier vandaan, dat men eerst alle pogingen heeft aangewend om de zaak in der minne en voorts langs administra tieven weg geschikt te krijgen. De Kamer heeft gisteren aangenomen het wetsontwerp ter beperking van den aanmaak van vijf-franksstukken en de begrootingen voor justitie en buitenlandsche zaken. G root-lli'ita nnië. In het Lagerhuis zeide lor 1 Northcote gisteren in antwoord aan den heer Chaplin, dat, voor zoover de ontvangen berichten loopen, de wapenstilstand nog niet geteekend isdat het waar is, dat de Russen in zuidelijke richting voortrukken en het doel van hun marsch onbekend is. De heer Bourke zeide dat de telegraphische verbinding tusschen Konstantinopel en Adrianopel den 29sten open was, doch dat gisteren de ver binding tusschen Gallipoli en Konstantinopel was afgesneden. In het Hoogerhuis antwoordde lord Derby aan lord Strafheden, dat hij nooit beweerd had, dat de vloot nimmer naar Konstantinopel zou mogen vertrekkenomstandigheden konden ontstaan welke dit noodig maakten en waarin het niet gevaar lijk zon zijn voor den algemeenen vrede, wan-

Leidsch Dagblad | 1878 | | pagina 2