N". 5512. A0. 1878. Zaterdag 2 Februari. Dom Courant wordt dagelijks, met uitzondering A van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. STADS-BERICHTEN. Gremengd Nieuws. DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: foor Leiden per I maandenL10. franco per posL. 1.40. Alzonderhjie Nomme»0.02. PRIJS DEB ADYERTENTIEN: Van 1—6 regel»l.OS. Iedere regel meer eed m g 0.171. Grootere letters naar plaatsmimte. De Burgemeester der Gemeente Leiden, ontvaDgen hebbende den staat n'. 75, aanwijzende de uitkom sten der meting en schatting van gebouwde en ongebouwde eigendommen, bedoeld in de artt. 16, 23 en 43 der wet van den 26sten Mei 1870 (Staatsblad n°. 82) betrekkelijk de grondbelasting; doet te weten, dat die opgave gednrende dertij dagen ter Secretarie dezer gemeente ter inzage van de belanghebbenden is ncdergelegd. En wordt deze door plaatsing in de Leidache Courant afge kondigd. De Burgemeester voornoemd, v. d. BRANDELER. Leiden, 1 Februari 1878. LEIDEN, 1 Februari. De minister van financiën maakt bekend dat ter benoeming van hoogstens 25 adspirant-land- meters van het kadaster in Mei te 's-Gravenhage een examen zal worden gehouden. Zij, die tot dat examen wenschen te worden toegelaten, worden uitgenoodigd zich vóór 25 April e. k., met over legging van de vereischte stukken, tot den minis ter te wenden. Tot leden der commissie voor het afnemen van het examen voor de betrekking van surnu merair der directe belastingen en van het kadaster zijn benoemd de heeren: W. Yan Konijnenburg, referendaris bij het departement van financiën, tevens voorzitter; dr. A. F. Van Aken, inspecteur van het lager onderwijs in Zuid-Holland te's-Gra venhage; D. H. Montenberg en C. E. Last, con troleurs der directe belastingen en van het kadaster, respectievelijk te Zutfen en Zwolle. Het examen zal worden gehouden in het provinciaal gouver nementsgebouw te Arnhem op den 18den Februari e. k. en volgende dagen. Op verzoek van den minister van oorlog heeft de minister van binnenlandsche zaken de commissarissen des Konings in de provinciën uit genoodigd, de aandacht van de gemeentebesturen en de Gedeput. Staten te vestigen op de wensche- lijkheid om ter voorkoming van moeilijkheden, die anders wellicht ontstaan, officieren van het leger niet tot een burgerlijke betrekking te benoe men, noch hun eenige opdracht te doen, dan nadat daarover te voren het gevoelen van eerstgenoemd en minister zij gevraagd. Dit schijnt de finale te zijn in de veelbesproken quaestie van kapitein De Bas. De minister van financiën maakt bekend dat eerlang zal worden overgegaan tot uitgifte van bronzen stukken van een cent. Die pasmunt zal aanvankelijk alleen bij de betaalmeesters te's-Her- togenbosch, Breda, Middelburg, Zierikzee, Sas- van-Gent, Maastricht en Roermond van den 16den tot en met den 25sten van elke maand, Zon- en feestdagen uitgezonderd, gedurende de gewone kan tooruren, voor zoover de voorraad strekt, in sommen van niet minder dan 20 cents, voor ieder op aan vraag verkrijgbaar zijn, tegen overgave van een gelijk bedrag in ander wettig Nederlandsch betaal middel, voor minstens de helft bestaande in Ne- derlandsche koperen centen. Aan andere betaal meesters-kantoren zullen bronzen centen, voorloopig alleen bij gebrek aan koperen centen, tot het doen van bijpassingen gebezigd worden. De koperen centen blijven wettig betaalmiddel zoolang zij niet op «en bij algemeenen maatregel van inwendig bestuur te bepalen tijdstip buiten omloop zijn gesteld. Bij den Raad van State is in behandeling een ontwerp van wet, betreflende de beffing van bet recht van successie in de rechte lijn. Er is sprake van dat, bij eventueele wijzi ging van bet garnizoensstelsel, ook te Assen de staf eener brigade infanterie met drie bataljons gevestigd zal worden. Voor bet stichten van kazer nen, bijgebouwen enz. zijn aldaar geschikte ter reinen te verkrijgen. Bij den burgemeester van Amsterdam is ingekomenvan iemand, die te laag is aangeslagen in de inkomstenbelasting, de som van f 796.80; van een ander, om dezelfde reden, de som van f 344.20. Waarschijnlijk, zegt het Hbl., zijn deze belangrijke sommen, die een inkomen van ongeveer f 40,000 en f 17,000 vertegenwoordigen, bij den burgemeester ingezonden door ingezetenen, die nagelaten hebben door eigen aangifte de klasse aan te wijzen, waarim zij behoorden te worden gebracht en daarna door B. en Ws. ambtshalve zijn aangeslagen en zulks lager dan hun werkelijk inkomen medebracht. Zij hebben dan, als eerlijke lieden, zich verplicht geacht hun medeburgers geen schade te doen lijden bij den lagen aanslag, maar uit eigen beweging bet tekortkomende aangevuld. Naar te Amsterdam beweerd wordt zou de justitieele politie aldaar gesteld worden onder mr. Van Doesburg en de politie op de straten enz. onder den heer Steenkamp, thans commandant van de brandweer. De componist Johannes Brahms is Woensdag te Amsterdam aangekomen en aan het „Doelen hotel" afgestapt. Gisteren bad de eerste repetitie van de nieuwe Symphonie plaats, die op het philharmonisch concert van Maandag a. s. zal worden ten gehoore gebracht. Bij die gelegenheid zal het orkest met de beste krachten versterkt worden, die in de hoofstad beschikbaar zijn. Gisternacht is te 's-Hage, in 61-jarigen ouderdom, overleden dé heer C. Van der Does, bofpianist, directeur van de instelling voor de koninklijke pensionnaires, voorzitter der Maat schappij „de Toekomst", ridder van den Nederl. Leeuw en van andere orden. Met genoegen verneemt bet Handelsblad dat, te beginnen met Maandag a. s., de treinen langs den Oosterspoorweg naar Amsterdam over de vaste brug bij het Oosterdok zullen gaan, terwijl de treinen, van daar vertrekkende, over veertien dagen van dezelfde gelegenheid zullen kunnen gebruik maken. De Staatscourant behelst het verslag der commissie, in 1877 belast met het examineeren van hen, die akten van bekwaamheid verlangden tot het geven van middelbaar onderwijs in wis- en natuurkundige wetenschappen, teekenen, boet- seeren, gymnastiek, land- en tuinbouwkunde. De uitslag der examens, zegt de commissie, kan niet anders dan ongunstig worden genoemd. Niet meer dan 45 pCt. van de candidaten, die voor de commissie zijn verschenen, konden worden toegelaten. Het gunstigst zijn de verhoudingen bij de akten K4 (natuurlijke geschiedenis), K5 (hoogere wiskunde) en M' (handteekenen). Het meest ongunstig was de uitslag bij de_ akten P (gymnastiek), O (boetseeren) en K' (lagere wis kunde), waarvoor bij eerstgenoemde slechts 39 pCt., bij de tweede niet meer dan 33 pCt., bij de laatstgenoemde zelfs niet meer dan 25 pCt. der candidaten konden worden toegelaten. De verkiezing van een lid der Tweede Kamer in elk der hoofdkiesdistricten Winschoten, Hilver sum, Amsterdam, Rotterdam, Goes en Zevenber gen zal plaats hebben op Dinsdag 26 Februari en, zoo eene herstemming noodzakelijk is, op Dinsdag 12 Maart. Terwijl vele maanden lang de Nederlanders opgeroepen werden om bijdragen te geven voor eene expeditie naar de Noordpool en in tal van gemeenten subcommissiën werden gevestigd, die bij guldens en breuken van guldens giften ont vingen, waarvan het gezamenlijk bedrag zelfs niet voldoende was om een tocht met een stoom schip te doen ondernemen, zal het dagblad de „New-York Herald" geheel alleen voor eigen re kening zulk eene expeditie bekostigen. Het was de „New-York Herald" voor wier rekening Stanley Zuid-Afrika doorkruiste, eerst om Livingstone op te sporen, en thans zullen de lezers van de „New- York Herald" en zij die er in adverteeren de eer hebben, dat voor hun geld de poolzeeën worden onderzocht. Waarlijk, de drukpers de Amh. Ct. baast zich er bij te voegen de Amerikaansche mag wel een macht op aarde genoemd worden wat een geheel volk niet kon, doet één enkel dagblad. Het stoomschip „Torringtou", van Rotter dam naar Batavia, is 29 Januari Malta gepasseerd. Z. M. heeft G. Murman benoemd tot bur gemeester der gemeente Geldermalsenmet 1 Maart benoemd tot hoogleeraar in de faculteit der rechtsgeleerdheid aan de rijks universiteit te Utrecht, mr. J. baron d'Aulnis de Bourouill, tot bet geven van onderwijs in de staathuishoudkunde, de statis tiek en de staatkundige geschiedenis; de plaats vervangende districts-veeartsen E. Overboscb te Gouda, W. F. Steygerwalt te Leiden, W. Snijders te Rotterdam, D. Van Hulst te Nieuwveen, J. B. Huysmaus te Rotterdam en C. S. Van Klaveren te Ameide, gedurende bet tijdvak van 1 Februari tot 30 April 1878 toegevoegd aan den districts veearts wien Haarlem als standplaats is aangewe zen; jhr. N. J. Martini van Geflen, controleur der directe belastingen enz. te Valkenburg, benoemd tot ontvanger der directe belastingen enz. en van den waarborg op de gouden en zilveren werken te Alkmaar. De persoon, die voor een paar dagen op de Langegracht met een rijtuig omgevallen is en zich daarbij ernstig verwondde, is gisteravond aan de gevolgen overleden. Gistermorgen te half acht, is de oud ste inwoner van Delft, de heer Nicolaas Van Leeuwen, zacht en kalm ontslapen. Hij was den 9den Mei 1777 aldaar geboren en had dus den boogen leeftijd van 100 jaren, 8 maanden en 22 dagen bereikt. Hij was tot zijn dood toe in het volle bezit zijner geestvermogens en mocht zich tot voor weinig dagen in een goede ge zondheid verbeugen. De rijksveldwachter Pasman te IIa a r- lem, op wien door een smokkelaar een schot gelost werd, is naar men nader verneemt, niet dood, maar neemt, hoewel zwaar gewond, in beterschap toe. Woensdag-avond is te Amsterdam, een zolderschuit, waarop spoorstaven uit een stoom boot liggende in het Oosterdok werden gelost, omgekanteld; van de drie man die er op waren, is één verdronken; bet schijnt dat de spoorstaven hem op bet lichaam zijn gevallen, althans zijn lijk is nog niet gevonden. Eene behendige oplichtster, zekere juffrouw Kasterop, geboortig van Soerabaia, die in den zomer van 1876 te Amsterdam, waar zij onder een valsohen naam in het Amstel-Hotel baar intrek genomen en zich voor de nicht van een kolonel van het O.-I. leger uitgegeven had, wegens oplichting gearresteerd en tot een half jaar celstraf veroordeeld werd, is eergisteren op nieuw in hechtenis genomen. Thans bad zij haar intrek genomen in het logement „Te huis" voor vrouwelijke dienstboden op de Prinsengracht te

Leidsch Dagblad | 1878 | | pagina 1